Skocz do zawartości

Podłoga z płyt OSB


4thelement

Rekomendowane odpowiedzi

Jest sobie budynek z lat 50 ub. wieku.

Z racji generalnego remontu pojawił się pewien problem.

Obecnie w skutek przebudowy budynku która odbyła się kilkanaście lat wstecz, podłoga jest dwupoziomowa, znaczy się przedpokój ma jeden poziom, pokoje drugi.

W trakcie remontu podloga idzie do wymiany, obecnie w przedpokoju jest wylewka 4cm na stropie betonowym, w pokojach znów jest podłoga z desek drewnianych ułożona na legarach - tak że różnica poziomu pomiędzy pokojem a przedpokojem jest rzędu 6cm.

 

Decyzja zapadła o wykonaniu podłóg z osb - jednakże zgodnie z poziomem 0 mam do dyspozycji zaledwie 4cm.

Płyty osb jakie zostaną użyte są o grubości 25mm, do tego należy doliczyć ok 1cm na panele podłogowe które znajdą się na całym mieszkaniu.

pozostało mi ok 0,5cm do dyspozycji jeśli chodzi o poziom zgodny z poziomem 0.

 

w związku z powyższym zastanawiam się nad ułożeniem płyt osb na piance montażowej oraz odpowiednich dystansach aby zapobiec uginaniu się pianki pod OSB, dystansami chcę również wypoziomować nierówności stropu. Jako dystanse będą wykorzystane zalegające panele laminowane podłogowe które walają się tu i tam więc znalazły by swoje finalne wykorzystanie.

Dobry pomysł czy o kant dupy?

 

uwagi mile widziane

 

niestety nie mam możliwości zmiany wysokości poziomu z racji klatki schodowej która wyznacza poziom 0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz dać odrobinę cieńszej płyty? OSB 22mm, frezowana.

I nie wiem, czy jest sens tak zgrywać co do milimetra. Małe różnice (do ok. 5mm) pomiędzy pomieszczeniami, ukryjesz pod odpowiednimi listwami w świetle ościeżnic drzwiowych.

A może w ogóle płyty bez dystansów, a na płyty cienkowarstwowa wylewka samopoziomująca? Takie coś: http://www.knauf-bauprodukte.pl/produkty/knauf-start/special-fiber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem w tym że strop już pierwszej nowości nie jest, obwiśnięty na środku (pewnie wskutek błędu przy szalunkowaniu) - o ile tego nie wiem bo stara podłoga jeszcze na miejscu.

Zmiana grubości płyt w rachubę nie wchodzi - płyty zakupione.

Dystanse muszą być w celu uniknięcia nadmiernego ścisku pianki pod spodem, zresztą obawiam się że strop też jest nieźle wylany ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może "stabi system"? Mam na tym sufit i jest ok :-) mają też krążki do podnoszenia i wyrównywania podłóg.

nie uzyskam na tym niwelacji na poziomie 0,5cm, też nad tym myślałem

 

po drugie jakoś nie przemawia do mnie to w postaci systemu pod podłogi, sufity na tym jak najbardziej ale nie podłoga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wytłumaczę

cały parter odlanej na jednej płycie stopu z żelbetu

na przedpokoju zrobiona jest wylewka betonowa 4cm

na całej reszcie mieszkania ułożone legary 7cm i deska 3cm

w trakcie remontu muszę się wyrównać do poziomu przedpokoju ponieważ jest na tym samym poziomie z klatką schodową która ruszana nie będzie

zatem wywalam posadzkę betonową z przedpokoju, wywalam legary wraz z podłogą i na to wszystko idzie płyta OSB 25mm.

Doliczając do tego ok 1cm na panele podłogowe pozostaje mi 0,5cm - można by się było pokusić o 1cm i takie coś też przyjmuję do wiadomości.

 

skoro płyty OSB już są i nie wchodzi w rachubę ich wymiana na cieńsze to pomyślałem aby położyć je na piance montażowej wspierając na dystansach dodatkowo mocując je do stropu za pomocą kołków rozporowych aby za bardzo pianka nie podniosła płyty....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, teraz kumam. Nie dasz rady zwrocic plyt OSB? W hurtowniach i marketach budowlanych, z ktorych korzystalem, zawsze taka mozliwosc byla. Skad w ogole pomysl na OSB? Najlepsza bylaby po prostu wylewka 4cm i wsio. OSB bedziesz kleil? Jakos musisz zamocowac, zeby nie klawiszowaly.

Czy to wylewka w przedpokoju jest na rowni z klatka, czy wylewka + okladzina na niej?

Z pianki zrezygnuj, bo to bez sensu. Lepsze sa tzw. eko, rodzaj grubego kartonu - grubości sa nawet 10mm. I tak musisz cos dac pod panele, wiec od gory: panel, eko, OSB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, teraz kumam. Nie dasz rady zwrocic plyt OSB? W hurtowniach i marketach budowlanych, z ktorych korzystalem, zawsze taka mozliwosc byla

 

niby jest taka mozliwość tyle że kolejny koszt za transport musiałbym wyłożyć, jak dla mnie im grubsza OSB tym dłużej wytrzyma

 

 

 

Najlepsza bylaby po prostu wylewka 4cm i wsio.

 

odpada, trochę się przeraziłem wiercąc w stropie przy ubiegłorocznym remoncie centralnego i nie chcę zbytnio nadwyrężać ciężarem stropu

po drugie - czas, wylewka musi być sucha czyli dwa miesiące w tyle zanim położy się podłogi

 

 

 

OSB bedziesz kleil? Jakos musisz zamocowac, zeby nie klawiszowaly.

 

od tego właśnie będę miał dystanse które zostaną rozlokowane tak samo jak legary - tyle że będą one cieńsze niż zwykły legar a i płyta nie będzie do nich montowana.

Jak pisałem powyżej płyta i tak będzie kołkowana do stropu w kilkunastu miejscach

 

 

 

Czy to wylewka w przedpokoju jest na rowni z klatka, czy wylewka + okladzina na niej?

 

 

wylewka - nie licząc okładziny

 

 

 

Z pianki zrezygnuj, bo to bez sensu. Lepsze sa tzw. eko, rodzaj grubego kartonu - grubości sa nawet 10mm. I tak musisz cos dac pod panele, wiec od gory: panel, eko, OSB.

 

niestety , strop nie jest równy - więc w miejscu doliny OSB się wygnie, mógłbym się pokusić i ulokować osb tylko na dystansach mocując do stropu bez pianki....

 

coś złego się może dziać przy zastosowaniu pianki i dystansów? czy po prostu bez sensu?

bo jeśli tylko bez sensu to pianka będzie dana, jeśli ma mi coś napsuć to pomyślę nad innym rozwiązaniem

 

edyta

 

sprawdziłem teraz ile wyjdą mnie podkłady pod osb

ten cały eko wyjdzie mnie jakieś 5stówek

podkład xps minimalnie grubszy wyjdzie mnie jakieś 6stówek....

może faktycznie lepsze rozwiązanie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pianka Ci nic nie da - nie podeprze plyty, a owe dystansy bedziesz mial problem nalezycie zrobic, zeby bylo idealnie poziomo, plyta sie nie giela, ani nie klawiszowala. Jak duze sa te nierownosci? Jak drobne i nieliczne, to plyta eko sobie z nimi poradzi. Jesli duze, to lepiej to wyrownac wylewka samopoziomujaca lub inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

muszę się wstrzymać z zamówieniem do czasu kiedy stara podłoga nie powędruje na śmietnik i dopiero wtedy pomierzę krzywizny, ale jak czytałem sprawdza się do równania powierzchni z zastosowaniem kilku różnych grubości, pytanie co z trwałością i czy dawać pod spód folię paroizolacyjną

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na betonie po skuciu zrob wylewke samopoziomujaca. I tak musisz cos dac zeby zniwelowac slady kucia.Jesli nie masz jakiejs ogromnej powierzchni to mozesz wylewka podniesc o te 5mm, nie bedziesz pozniej mial problemow z odstawaniem plyt.

U mnie firma robila wylewke samopoziomujaca na nowej posadzce, nawet pod plytki bo owiele latwiej sie wtedy kladzie. Tak samo pod panelami.

 

Jesli nie chcesz robic calych 5mm to zrob mniej i daj podklad z pianki tez pod OSB - zalatwi to czesciowo pofalowania stropu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.