Skocz do zawartości

Oświetlenie garażu


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Muszę w końcu jakieś lampy powiesić, bo mam dość wymiany żarówek na kablach.

 

Garaż ma coś koło 41m2: 6,2m długości i ok 5,6m szerokości. Kable dyndają symetrycznie na lewym i prawym miejscem mniej więcej na wysokości przedniej szyby parkującego przodem auta. Dodatkowo ok 1m przed końcem mam kabel na wysokości 2,2m po bokach, niestety jest to powyżej otwartej bramy.

Nie chciałem się bawić w LEDy, ale przy obecnych cenach chyba warto :hmm:

 

Myślałem nad czymś takim wzdłuż aut na suficie:

http://allegro.pl/lampa-oprawa-swietlowkowa-z-kloszem-led-t8-120-cm-i6163607390.html

+ min LEdowe świetlówki 12W

 

Na boku dać  w pionie, lub max obniżyć i dać w poziomie takie same ale 60cm i mocy 8W

 

W sumie będzie to 24W na suficie i 16W na ścianach, jak na LEDy chyba trochę dużo ?

 

Std wszystkie LEDy T8 mają 8W na 60cm i 18W na 120cm, trudno znaleść mniej. Jedynie Kanlux ma 8W i 12W w technologii MCOB (Multi chip), ale nie wiem czy to lepiej czy gorzej ;]

 

W kotłownie 14m2 mam oprawy rastrowe LED 2 x 36W (3x12W w kazdej oprawie) i musiałem odłączyć po jednej "swietlówce" bo było za jasno.

 

Może macie jakieś sprawdzone modele lamp ?

Czy należy się bać poliwenglanu w tanich lampach ?

 

Garaż ma zastosowanie głównie typowo parkingowe, oświetlenie ma ułatwić wysiadanie, wyjmowanie rzeczy z auta, itp.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz mieć dużo dobrego światła to tylko świetlówki T8 lub T5 w oprawach z elektronicznymi statecznikami. Żeby z ledów uzyskać tyle samo światła rozsądnej jakości (kwestia oddawania kolorów) musisz jeszcze nadal wyłożyć dużo większe pieniądze. Tanie rozwiązania na ledach są też strasznie awaryjne i nietrwałe (led wymaga dobrego odprowadzenia ciepła, w przeciwnym razie żywotność drastycznie spada).

Edytowane przez kjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz mieć dużo dobrego światła to tylko świetlówki T8 lub T5 w oprawach z elektronicznymi statecznikami. Żeby z ledów uzyskać tyle samo światła rozsądnej jakości (kwestia oddawania kolorów) musisz jeszcze nadal wyłożyć dużo większe pieniądze. Tanie rozwiązania na ledach są też strasznie awaryjne i nietrwałe (led wymaga dobrego odprowadzenia ciepła, w przeciwnym razie żywotność drastycznie spada).

 

Co do ilości światła się nie zgodzę, w domu mam w sumie prawie wszystkie światła LED (taśmy, pkt, świetlówkowe, ala zwykła żarówka, itp) . W sumie przeszło 100 pkt jak na razie zero problemów, włącznie z zewn. Ilość światła zawsze była duża, w kotłowni mam świetlówki LED 60cm x3szt w kasetonie i musiałem odłączyć jedną bo było zbyt jasno. Zewn 12szt po 2W oświetlają ładniej elewacje i teren.

Faktem jest to co piszesz, odnoście kolorów, co LED to loteria, choć obecnie jest niby lepiej bo coraz więcej sprzedawców podaje barwę i te barwy nawet potrafią się zgadzą, ale jak się na to nie popatrzy lub nie ma info, to żarówki będę zgoła różnie świecić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdyż ponieważ?

 

Gdyż technika sprawdzona i za rozsądną cenę masz powtarzalne, dobrze opisane źródło światła liniowego. A światło liniowe to dobre oświetlenie i mało cieni.

LEDy sa fajne, ale jest na dzisiejszym rynku pełnym podróbek i różnych produktów bardzo trudno osiągnąć odpowiednie oddawanie kolorów i powtarzalność.

A świetlówki kupujesz Philipsa za kilkanaście zł i zawsze masz tą samą, wysoką  jakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyż technika sprawdzona i za rozsądną cenę masz powtarzalne, dobrze opisane źródło światła liniowego. A światło liniowe to dobre oświetlenie i mało cieni.

LEDy sa fajne, ale jest na dzisiejszym rynku pełnym podróbek i różnych produktów bardzo trudno osiągnąć odpowiednie oddawanie kolorów i powtarzalność.

A świetlówki kupujesz Philipsa za kilkanaście zł i zawsze masz tą samą, wysoką  jakość.

 

Daltego finalnie kupiłem lampy z mocowaniem T8, co prawda nie mają one starterów, ale jak nie podejdzie świetlówka LED za 16zł, zawsze można kupic Philips /Piła za 38zł. Wszystkie żarówki zamówiłem w jednym miejscu, więc jest szansa, że będą świecić jednakowo.

Z samymi świetlówkami też bywa różnie, ojciec ma w garażu to jak nie mruga to mryga a jak mryga to się przepala :phi:

 

Przy tych technicznych oprawach jest znacznie lepiej, bo gro jest ze std mocowaniem, ale przy wpuszcznych wiekszych lampach 90% to z wklejonymi LEDami, jak się spali dioda to albo trzeba kombinować albo do kosza. Swego czasu do spiżarni szukałem z czujnikiem PIR to był w sieci tylko jeden model wyglądający jak sprzed 10 lat ale ze zwykłym E27.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Co do ilości światła się nie zgodzę,

Tu nie ma z czym się nie zgadzać lub zgadzać. Jak popatrzysz na dane techniczne, to zobaczysz, że z 1W pobranej mocy LED daje _trochę_ więcej światła niż świetlówka liniowa, ale pod warunkiem zapewnienia optymalnych warunków pracy (odpowiedni prąd zasilania, dobre chłodzenie).

 


Z samymi świetlówkami też bywa różnie, ojciec ma w garażu to jak nie mruga to mryga a jak mryga to się przepala

W przypadku świetlówki dobrego producenta i dobrej jakości elektronicznego statecznika nie ma opcji, żeby coś było źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku świetlówki dobrego producenta i dobrej jakości elektronicznego statecznika nie ma opcji, żeby coś było źle.

 

A możesz powiedzieć na co zwracać uwagę kupując świetlówki/oprawy? Jakich firm unikać, a jakie można brać w ciemno? Pytam, bo w niedługim czasie też czeka mnie oświetlanie garażu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem lampy i tandeta straszna :facepalm: . Nie jedną chińszczyznę widziałem, ale ta wszystkie przebija. Kable cienkie jak włos, bez uziemienia 8] , zatyczki plastikowe wyglądają jakby ktoś nożykiem je wycinął, są krzywe i nie zawsze pasują. Pokrywa plastikowa trzyma się na słowo honoru a zaczepy do świetlówek mam wrażenie że odpadną przy wymianie. Dodatkowo gość wysłał to w porwanym kartonie zawiniętym streszem, na skutek czego jedna świetlówka się zbiła reszte miało zfatygowane opakowania. Takie bywa kupowanie w sieci :(

Do samych świetlówek LED nie mam zastrzeżeń barwa ok.

 

Chyba zrezygnuje i odeśle to sprzedającemu. Dzisiaj oglądałem niby polskie lampy w Leroy, cena deko większa coś koło 40zł za 60cm i 55 za 120zł, ale zupełnie co innego, gruby plastik maskujący, kostka przyłączeniowa, uszczelka pod kloszem. Niestety nie jest tak ładne i niskie jak te z allegro.

Tyle, że te z Leroy są pod zwykłe świetlówki, czyli jak rozumiem mają startery ?

 

Wtedy albo daję tanią świetlówkę (10-20zł) ale odłączam starte i mogę założyć LED ?

 

W sumie na LED jakoś się nie upieram (wiem, że dużych różnic w skuteczności nie ma), szczególnie że te lepsze kosztują więcej niż lampka ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz powiedzieć na co zwracać uwagę kupując świetlówki/oprawy? Jakich firm unikać, a jakie można brać w ciemno? Pytam, bo w niedługim czasie też czeka mnie oświetlanie garażu ;)

Świetlówki kupuj znanych producentów typu osram, philips, piła, narva. Ważne, żeby zamontowany w oprawie statecznik był elektroniczny (nie ma migania, brzęczenia), a najlepiej z tzw. funkcją ciepłego startu (najpierw jest lekki rozbłysk na końcach świetlówki, potem po 0.5-1s pełne zaświecenie) - to bardzo przedłuża żywotność swietlówek. Przyzwoite stateczniki ma m.in. osram, philips, vossloh schwabe. Unikać najtańszej chińszczyzny :-) Oprawy do garażu kup przemysłowe/hermetyczne. Nawet jeżeli nie będzie wilgoci, to szczelność przyda się żeby robactwo nie właziło do środka.

Edytowane przez kjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.