Skocz do zawartości

Włącznik światła


Olleo

Rekomendowane odpowiedzi

Co może być przyczyną, że na zaciskach włącznika (mierzone między fazą, a zaciskiem do źródła światła) jest ~65V? Spsuty włącznik, czy gdzies kabel uszkodzony?

Mam zamiar dziś do niego się dobrać, odpiąć kable i sprawdzić na nich napięcie, ale pomyślałem, że spytam i będę wiedział, czy po drodze nie kupić nowego włącznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co może być przyczyną, że na zaciskach włącznika (mierzone między fazą, a zaciskiem do źródła światła) jest ~65V? Spsuty włącznik, czy gdzies kabel uszkodzony?

Mam zamiar dziś do niego się dobrać, odpiąć kable i sprawdzić na nich napięcie, ale pomyślałem, że spytam i będę wiedział, czy po drodze nie kupić nowego włącznika.

 

65V to pokazuje miernik, a jak podlaczysz zwykla zarowke, to nawet nie bedzie sie grzała...

 

pierwsze dwa filmy z brzegu:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To włącznik od światła zewnętrznego - długo nie było podłączone. Ostatnio podpiąłem jakieś tymczasowe kinkiety techniczne i zdziwko, bo nie świecą - na końcówkach napięcia brak. Parę tygodni nie miałem czasu, a wczoraj na szybko rozkręciłem włącznik i sprawdziłem, czy w ogóle jest podpięty - no i takie efekty. Jeszcze go nie odłączałem od kabli, żeby sprawdzić dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co może być przyczyną, że na zaciskach włącznika (mierzone między fazą, a zaciskiem do źródła światła) jest ~65V? Spsuty włącznik, czy gdzies kabel uszkodzony?

Mam zamiar dziś do niego się dobrać, odpiąć kable i sprawdzić na nich napięcie, ale pomyślałem, że spytam i będę wiedział, czy po drodze nie kupić nowego włącznika.

 

Może jest wkręcona żarówka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jest wkręcona żarówka?

Jest CFL, ale co to ma do rzeczy? Nie świeci, nie ma napięcia na końcu kabla (kinkiet) niezależnie od położenia przełącznika. Nie wiem nawet, czy kable w samej puszcze nie są popierniczone, bo tam są trzy puszki - dwa podwójne i jeden pojedynczy monostabilny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest CFL, ale co to ma do rzeczy? Nie świeci, nie ma napięcia na końcu kabla (kinkiet) niezależnie od położenia przełącznika. Nie wiem nawet, czy kable w samej puszcze nie są popierniczone, bo tam są trzy puszki - dwa podwójne i jeden pojedynczy monostabilny.

To wykrec wlacznik i go 'przedzwon'. Jak bedzie OK to szukaj dalej po przewodach. Zabawy z dziwnymi napieciami zostawilbym na sam koniec. Znajac zycie znajdziesz jakiegos babola w puszkach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest CFL, ale co to ma do rzeczy? Nie świeci, nie ma napięcia na końcu kabla (kinkiet) niezależnie od położenia przełącznika. Nie wiem nawet, czy kable w samej puszcze nie są popierniczone, bo tam są trzy puszki - dwa podwójne i jeden pojedynczy monostabilny.

To sobie narysuj obwód i odpowiedz sobie na pytanie, co ci da zmierzenie napięcia na włączniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny stwierdzam, i tym razem ostatecznie, że miałem szwagra kretyna (instalator, a miałem, bo się z moją siostrą rozwiódł... I dobrze). Włącznik co prawda w połowie walnięty (na jednym zacisku jest zawarcie, na drugim nie), ale kabel, który do niego prowadzi, bynajmniej nie prowadzi na zewnątrz, tylko do... kinkietu wewnątrz. A kable oświetlenia zewnętrznego (5 źródeł światła...) wiszą sobie wdzięcznie za maskownicą rozdzielni. No idiota normalnie. A wciskał mi, że są w puszkach przy drzwiach wejściowych, jak sobie zażyczyłem.

Mam trzy opcje:

1. Włączniki radiowe

2. Włączniki przylegające do rozdzielni

3. Bawić się w szukanie wolnych żył w doprowadzonych do puszek kabli, bo dwa przyciski włączników mam wolne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najlepszym przypadku trzy czterożyłowe idą do rozdzielni, a najgorszym jeden cztero i dwa trzyżyłowe. Z nich chyba dwie (?) idą z przełącznika monostabilnego do automatu schodowego i minimum dwie na fazę i neutralny do reszty, tj.: światło na ganku, dzwonek 220V i wspomniany kinkiet. To dawałoby od 6 do 8 żył wolnych, ale tym nie wysteruję 5 źródeł światła (kabli starczy, ale przełączników brak).

Co proponujecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zajmujesz się obecnym stanem instalacji, czy docelowym? :nie_wiem::phi:

Piszesz, że 6-8 żył to zbyt mało, by wysterować 5 źródeł światła. Zadziwiasz mnie - nie słyszałeś o połączeniu równoległym? :phi::}

Nie żył, a włączników.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny stwierdzam, i tym razem ostatecznie, że miałem szwagra kretyna (instalator, a miałem, bo się z moją siostrą rozwiódł... I dobrze). Włącznik co prawda w połowie walnięty (na jednym zacisku jest zawarcie, na drugim nie), ale kabel, który do niego prowadzi, bynajmniej nie prowadzi na zewnątrz, tylko do... kinkietu wewnątrz. A kable oświetlenia zewnętrznego (5 źródeł światła...) wiszą sobie wdzięcznie za maskownicą rozdzielni. No idiota normalnie. A wciskał mi, że są w puszkach przy drzwiach wejściowych, jak sobie zażyczyłem.

Mam trzy opcje:

1. Włączniki radiowe

2. Włączniki przylegające do rozdzielni

3. Bawić się w szukanie wolnych żył w doprowadzonych do puszek kabli, bo dwa przyciski włączników mam wolne.

 

Może zadzwoń do autora i zapytaj jak to chciał podłączyć, bo może być tak że jest zrobione jak chciałeś, ale widać że masz marne pojęcie o elektryce. Lepiej spytać niż błądzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zadzwoń do autora i zapytaj jak to chciał podłączyć, bo może być tak że jest zrobione jak chciałeś, ale widać że masz marne pojęcie o elektryce. Lepiej spytać niż błądzić.

Mam zdjęcia sprzed tynkowania i więcej kabli tam nie ma. Być może chciał wykorzystać wolne żyły, ale najprawdopodobniej zapomniał. Jest święcie przekonany, że wszystko jest podłączone, a kable do świateł na elewacji wiszą opisane i niepodłączone w rozdzielni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.