Skocz do zawartości

Usunięcie impregnatu z desek


bamaj

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Potrzebuję zmienić kolor desek domku narzędziowego w ogrodzie.

Deski pokryte są impregnatem Vidaron.

Chcę zedrzeć wszystko do gołego drewna. Wymyśliłem sobie zrobić to szlifierka oscylacyjna. Pytanie czy to najlepszy pomysl jeśli chodzi o czasochłonnosc/efekt?

Jesli tak - to jaki model polecacie? Moc? Itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Potrzebuję zmienić kolor desek domku narzędziowego w ogrodzie.

Deski pokryte są impregnatem Vidaron.

Chcę zedrzeć wszystko do gołego drewna. Wymyśliłem sobie zrobić to szlifierka oscylacyjna. Pytanie czy to najlepszy pomysl jeśli chodzi o czasochłonnosc/efekt?

Jesli tak - to jaki model polecacie? Moc? Itd.

najlepszy to tarcza na flexa. Tylko musisz mieć flexa z regulowanymi obrotami i musisz umieć to zrobić, żeby dziur nie nawycinać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomnij o taśmowej. Nie zrobi tego równo. Myjka ciśnieniowa plus środek chemiczny plus szczotka ryżowa może również pomóc :ok:

No szybciej taśmową, niż oscylacyjną ;)

Ale zgadzam się, że najlepiej myjką, co napisałem wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepszy to tarcza na flexa. Tylko musisz mieć flexa z regulowanymi obrotami i musisz umieć to zrobić, żeby dziur nie nawycinać.

 

 

Nie jest tak do końca jak piszesz, bo narobi kółek. Choć może mu to nie będzie przeszkadzało. Oscylacyjna i taśmówka, będzie najrozsądniej  :oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najszybciej strugiem będzie. Kiedyś czyściłem kilka desek i ładnie szło, dodatkowo miałem idealnie wyheblowane deski. Impregnat nie wnika głęboko, chyba że deski są porowate.

 

No to najpierw domek musi rozebrać  :phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak do końca jak piszesz, bo narobi kółek. Choć może mu to nie będzie przeszkadzało. Oscylacyjna i taśmówka, będzie najrozsądniej  :oki:

 

nieprawda. Jest to dużo szybsze niż oscylacyjna i dużo bezpieczniejsze niż taśmowa. Tylko trzeba założyć krążek elastyczny. Piszę z praktyki, kiedyś kilka dużych stołów drewnianych tak robiłem.

 

Może jechać strugiem po domku, w sumie lepiej bo desek nie trzeba trzymać.

 

niektóre porady są przerażające  :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nieprawda. Jest to dużo szybsze niż oscylacyjna i dużo bezpieczniejsze niż taśmowa. Tylko trzeba założyć krążek elastyczny. Piszę z praktyki, kiedyś kilka dużych stołów drewnianych tak robiłem.

Weź na logike. Skoro obraca sie w jedna strone, to musi kółek narobic. Druga sprawa, ze na impregnacie moze nie bedzie tego widac, ale na lakierowanym parkiecie juz tak. Nie zmuszaj mnie do licytacji co kto zrobił. Bo w tej dziedzinie akurat jestem zawodowym praktykiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób jakąś próbę, bo jak świeże drewno było zaimpregnowane, to nie wróżę sukcesów.

 

co za różnica ?

Ja heblowałem deski impregnowane świeże, kupione kilka dni wcześniej. Już po jednym przejechaniu strugiem 80% impregnatu miałem w worku. Gorzej było z nierównościami, ale 2 i 3 strug załatwiał sprawę. Szło szybko, tylko nie miałem jak desek przymocować / trzymać (2oso potrzebne), przy domku nie ma tego problemu.

Myjka imho nic nie da, chyba że mega stare spróchniałe deski to może się coś tam usunie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Potrzebuję zmienić kolor desek domku narzędziowego w ogrodzie.

Deski pokryte są impregnatem Vidaron.

Chcę zedrzeć wszystko do gołego drewna. Wymyśliłem sobie zrobić to szlifierka oscylacyjna. Pytanie czy to najlepszy pomysl jeśli chodzi o czasochłonnosc/efekt?

Jesli tak - to jaki model polecacie? Moc? Itd.

Najpierw myjka a potem szlifierka oscylacyjna do wyrownania bo po myjce deski beda lekko poszarpane (takie zadziory beda). Tylko szlifuj jak bedzie dobrze wyschniete bo jak deski beda wilgotne to nic z tego.

W ten sposob odnowilem swoje balkony drewniane i domek dla dzieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Myjką ciśnieniową zdarłem resztki lakieru z desek płotu. Roboty było co niemiara, bo trzeba było robić to z odległości 5cm. Ale wolałem to, aniżeli szlifierkę czy jakiś strug. Myjka, po podczepieniu fajnej lancy z bardzo płaskim i mocnym strumieniem wody, dała radę. A zrobiłem nią tak ok 150mb płotu, obustronnie. Dechy oczyszczone zostały w zasadzie do gołego drewna. Potem schnięcie i malowanie dwuwarstwowe odpowiednio dobranymi środkami. Mam nadzieję mieć spokój na kolejne 6-8 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.