Skocz do zawartości

Projekt domu - wady i zalety - do oceny


Chooper

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystając z okazji, że na AK sami fachowcy i praktycy, rzucam do oceny.projekt z którego nie chcę się wyleczyć.

 

Adaptując do otrzymanych WZ do zmiany będzie na pewno konstrukcja dachu z 3* na 15-20* czyli coś jak na zdjęciu poniżej.

 

3h8rezldfv96.jpg

 

 

- ponadto chętnie zamieniłbym wewnątrz układ pomieszczeń (odbicie lustrzane) tak aby duży pokój miał ekspozycję Płd-Zach. (usytuowanie budynku będzie w osi Pn-Pd tak, że garaż będzie w kierunku Pn.)

- rezygnacja z balkonu od strony Płd.(mimo iż jest w konstrukcji stalowej) i zastosowanie ażurowego zadaszenia nad tarasem

 

 

Wszelkie uwagi mile widziane.

 

 

kn6uqtk7vt1v.jpg

1o5gxmk8mgce.jpg

l5qhi0wsu7tg.jpg

vgy7xr0klpnw.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lipa moim zdaniem bo:

 

kilka duzych okien od podłogi oraz ANTRESOLA- po pierwszym sezonie grzewczym bedziesz przeklinał dzień w którym wymysliłes antresolę.

bo to tylko wyglada , zuzywa energię ogrzewania oraz nie jest praktyczne.

jest głośno -słychac co któs robi na górze (i na odwrót)

bez antresoli masz dodatkowy pokój.

 

parter - przejscie z 2 do 4 - wstawiłbym drzwi.

 

przesunąłbym ściane z drzwiami wejsciowymi - po co daszek ze stropu? fundamenty beda robione na wiekszą powierzchnie. Takie ograniczenie funkcjonalne.

 

 

PIETRO:

antresola

pokój nr 4 i 7.  mała powierzchnia a balkony masz ze stropu- wzrost kosztów ogrzewania, mała użyteczność. Jak masz duzy taras to nie bedziesz korzystał z balkonu taka prawda zyciowa.

przesuwasz drzwi wejsciowe w pierwsza sciane- masz wiekszy parter -analogicznie przesuwasz sciany pokoju 4 i 7 -masz wieksze pietro. Przesuwasz metalowy balkon (nad tarase0m) nad drzwi wejsciowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lipa moim zdaniem bo:

 

 

 

dzięki za uwagi. Przesunięcie ścian na pewno wezmę pod uwagę. 

Z hałasem przez przestrzeń antresoli się nie obawiam, mieszkałem w takim domu, obecnie mieszkam w 2-poz mieszkaniu i mi to nie przeszkadza.

 

Z ogrzewaniem tej przestrzeni jeszcze pogadam z architektem. 

 

 

Co do wyboru - piętrowy. Niestety mam działkę 20m szerokości z czego z jednej strony muszę zostawić min 4-5 m na przejazd. Jak z drugiej trony odejmę kolejne 4 m z uwagi na otwory okienne zostaje mi ok 10 m szerokości na budynek. Wybrany projekt ma 9,35. Robiąc wszystko po parterze wyszedłby jamnik;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za uwagi. Przesunięcie ścian na pewno wezmę pod uwagę. 

Z hałasem przez przestrzeń antresoli się nie obawiam, mieszkałem w takim domu, obecnie mieszkam w 2-poz mieszkaniu i mi to nie przeszkadza.

 

Z ogrzewaniem tej przestrzeni jeszcze pogadam z architektem. 

 

 

Co do wyboru - piętrowy. Niestety mam działkę 20m szerokości z czego z jednej strony muszę zostawić min 4-5 m na przejazd. Jak z drugiej trony odejmę kolejne 4 m z uwagi na otwory okienne zostaje mi ok 10 m szerokości na budynek. Wybrany projekt ma 9,35. Robiąc wszystko po parterze wyszedłby jamnik;

komminek bedzie?

pomysl nad takim z rozprowadzeniem ciepła na górze. Przy ogrzewaniu gazowym pozwala zaoszczzedzic troche kasy,

poza tym jakbys przesunał sciane garazu w lewo to pimieszczenie gospodarcze nr 8 mozna przesunac do garazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od momentu pierwszych myśli o budowie do realizacji było kilka projektów w moim przypadku.

Odniosę się do Twojego:

- z dachem o niskim nachyleniu (dolne rysunki) wygląda nowocześnie, ładnie-ale ten pierwszy to jak kupa wygląda, ale gust jest jak...

- wewnątrz dużo zmarnowanej powierzchni=dom nowoczesny, ale mało funkcjonalny z pkt widzenia mieszkania.

- przekażę Ci mądre słowa jednego z architektów-Panie, Ty będziesz w tym mieszkał, a nie się na to patrzył i podawał minusy projektów z którymi przyszedłem

- jeśli koszty nie grają roli i Ci się to podoba to bierz, jeśli liczysz koszty-może być drogo. Kolega buduje z pozoru prosty domek, ale ma okno tarasowe duże, przesuwne. W cenie co on zakupił jedno okno, ja przykładowo miałem w całym domu (ok 20 tys), a on już klnie bo z kasą im bliżej końca tym krócej, a to weszły veluxy, a to kombinacje z przeszkleniem zamiast okna bo od granicy za blisko itd.

-zastanów się czy płd zach strona na salon to dobra strona...chyba że masz klimę. Ja mam salon od płn-wsch i jest to zbawienie latem nie potrzebuję klimy, taras mam w cieniu do godz 10-19, a na tarasie chce się odpocząć, pogrillować, napić piwka, a nie prażyć w słońcu, to samo w salonie.

Patrz pod kątem użytkowym-regularność pomieszczeń, ustawność, skosy i jakie. Ty tam będziesz mieszkał, nie patrzył jak na rysunek, pogadaj z fachowcami, potrafią zwrócić uwagę na rzeczy z pozory błahe, a z poziomu rysunku dla laika nieistotne.

Edytowane przez AkuQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odp.

 

Rodzina 2+2 (chłopaki)

 

Co do kosztów - pojęcie względne, jeden celuje w SSZ za 200000 PLN inny w 400000 PLN. Dom ma ma 135m2. Na pewne rzeczy jestem przygotowany (choćby okno w salonie za "naście" tys PLN).

Co do ekspozycji płd-zach tego się nie obawiam - zaraz obok jest mój dom rodzinny, w którym się wychowywałem z tą samą ekspozycją i nie było dramatu.

 

W kwestiach technicznych - kominek TAK

- ogrzewanie - PC + odzysk ciepła z wentylacji. (nie mam gazu, więc alternatywą byłby tylko prąd lub paliwa stałe)

 

Pod względem ilości i funkcji pomieszczeń jest to dokładnie to czego mi potrzeba, potrzebujemy na dole dodatkowy pokoik, bo zarówno ja i :zona: potrzebujemy kącik do pracy, ja na swoje papiery, a dla niej miejsce na spotkanie z pacjentem.

Góra: chłopcy swoje pokoje, jedna duża sypialnia z garderobą. jedna łazienka na górze (teraz mamy dwie i jest non stop afera kto ma to sprzątać). 

nie chcę żadnych skosów, wykuszy, lukarn itd. - mam teraz w mieszkaniu i IMO połowa pomieszczeń - tam gdzie skosy, ma kompletnie popapraną funkcjonalność 

 

To że ilość i funkcja pomieszczeń mi odpowiada, nie jest równoznaczne z ich rozkładem, bo co do tego nie jestem przekonany i nad tym muszę jeszcze posiedzieć.

Co do dachu - ten z 1 foto ma kąt nachylenia 35*

Przy 15* i opasce dach nie jest tak "oczojebny" i nie "gryzie" się z bryłą budynku.

 

Z powyższym na pewno się zgodzę - ma się dobrze mieszkać a nie tylko wyglądać!  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Niestety mam działkę 20m szerokości z czego z jednej strony muszę zostawić min 4-5 m na przejazd.

 

I w czym problem? Parterówka 10,2m szerokości:

http://www.archeton.pl/projekt-domu-lena_eko_1393_opisogolny

 

Co do Twojego projektu, to dla mnie niezły przykład sprzedaży opakowania. A w środku niepraktyczna zawartość. O ile z płaskim dachem jeszcze ciekawie i nowocześnie wygląda, to po dołożeniu kopertowego robi się IMO paskudny mezalians tradycji z nowoczesnością.

 

Jak przerobisz dach na kopertowy, to robisz normalny strop i na to jeszcze dach? Praktycznie 2x koszty tego.

Pokoje nad garażem - problemy z ogrzewaniem/izolacją.

Antresola - przy podłogówce pewnie da się wytrzymać jeśli chodzi o komfort cieplny. Ale pytanie, jak ciepło zrobi się na antresoli.

 

Zimą, przy dobrych oknach nawet pół biedy ta ilość przeszkleń. Choć oczywiście będzie ogrzanie kosztować więcej. Duże przeszklenia to duże uzyski energii od słoneczka latem (sauna). I tu wydasz sporo kasy na rolety (o ile da się to zarolecić) albo na klimę.

Jakbym dostał taki dom w spadku, to starałbym się go sprzedać i zbudować/kupić inny.

 

Edyta.

Jeszcze co do salonu. Nie podałeś wymiarów, ale wygląda na dosyć mały. Jak to będzie miało 4,5m* wysokości (albo co gorsza do samego dachu) to będziesz się czuł jak w studni. Akustyka też tragiczna.

I jeszcze jeden pokój dla dzieci, którego nikt nie będzie chciał - z podglądem z tarasu.

 

*4,5m oznacza, że dom w tym miejscu jest niższy (widać to w sumie na zdjęciach). Zrobienie na tym dachu wielospadowego to sporo komplikacji = koszt. A jak wyrównasz poziom, to zrobi się studnia 5,5m do stropu a do dachu jeszcze więcej. Studnia na maksa.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z okazji, że na AK sami fachowcy i praktycy, rzucam do oceny.projekt z którego nie chcę się wyleczyć.

 

Adaptując do otrzymanych WZ do zmiany będzie na pewno konstrukcja dachu z 3* na 15-20* czyli coś jak na zdjęciu poniżej.

 

 

 

Fajny dom !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.