Skocz do zawartości

Dziwnie zużyta tarcza hamulcowa Golf mk4


wojtala

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie i Panie wczoraj przy wymianie łożyska koła przedniego musiałem ściągnąć oczywiście tarczę hamulcową. Tarcza od strony zewnętrznej wygląda normalnie, ale niestety od strony wewnętrznej wygląda tak:

 

5ad3546b2c99b3cemed.jpg

 

Samo wgłębienie wygląda, że coś wpadło między tarczę a klocek hamulcowy. Bardziej niepokojące jest to, że tarcza się ściera od strony zewnętrznej a od wewnętrznej już nie. Stwierdziłbym normalnie, że klocek się zapiekł i nie dociska do tarczy, ale niestety tak nie jest. Tarcza od strony wewnętrznej jest już krzywa. Tarcza od strony piasty koła się nie ściera a od zewnątrz się ściera. Klocek wygląda tak samo, od strony piasty jest bardziej starty niż od strony zewnętrznej. Same trzpienie prowadzące zacisku są idealne, nie są skorodowane ani nic.

 

Czy ktoś wie co to może być za problem ?? Wygląda, że sam zacisk się przekrzywia i krzywo tarcze ściera.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie wczoraj przy wymianie łożyska koła przedniego musiałem ściągnąć oczywiście tarczę hamulcową. Tarcza od strony zewnętrznej wygląda normalnie, ale niestety od strony wewnętrznej wygląda tak:

 

 

 

Samo wgłębienie wygląda, że coś wpadło między tarczę a klocek hamulcowy. Bardziej niepokojące jest to, że tarcza się ściera od strony zewnętrznej a od wewnętrznej już nie. Stwierdziłbym normalnie, że klocek się zapiekł i nie dociska do tarczy, ale niestety tak nie jest. Tarcza od strony wewnętrznej jest już krzywa. Tarcza od strony piasty koła się nie ściera a od zewnątrz się ściera. Klocek wygląda tak samo, od strony piasty jest bardziej starty niż od strony zewnętrznej. Same trzpienie prowadzące zacisku są idealne, nie są skorodowane ani nic.

 

Czy ktoś wie co to może być za problem ?? Wygląda, że sam zacisk się przekrzywia i krzywo tarcze ściera.

 

A ta tarcza nie jest przypadkiem tłusta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze zobaczyć w jaki sposób tłoczek naciska na klocek.

Zdarza się, że kiedy nie jest osiowo tylko przesunięty, wtedy wewnętrzny klocek bierze nierówno, pod skosem bo tak rozkłada się siła nacisku.

Zewnętrzny bierze równo bo trzyma go na całej szerokości zacisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze zobaczyć w jaki sposób tłoczek naciska na klocek.

Myślę, że tu już nie ma co patrzeć. To trzeba naprawić, bo zostawienie tego takim, jakie jest, to zwykłe dziadowanie. Niestety, bez wymiany paru elementów się nie obędzie: tarcza + klocki.

Do przejrzenia jest jarzmo oraz jego mocowanie plus sam zacisk. Niewykluczone, że jarzmo jest krzywe i wymagać będzie wymiany na nie-krzywe (niekoniecznie na nowe). A już na pewno należy się temu zestawowi porządne czyszczenie, np. piaskowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Odpisze w skrócie:

1/ Tłoczek jest odpowiednio ustawiony. Sprawdzałem to za pomocą metalowego klocka o idealnych płaszczyznach, który zaparł się pomiędzy tłoczek a uchwyt zewnętrznego klocka. Wszystko było równe.

2/ Ten system hamulcowy nie posiada jarzma. Prowadnice klocków są integralną częścią zwrotnicy.

3/ Klocki i tarcze były przeze mnie osobiście wymienianie i nie ma możliwości, aby były źle założone. Klocka nie da się wbić w prowadnicę bo najpierw mocuje się go w tłoczku, następnie całość nakłada od dołu na prowadnice. Wszystko dobrze spasowane.

4/ Luzy na trzpieniach - najprawdopodobniej to jest przyczyną kłopotów. Dużo o tym czytałem i był bardzo podobny temat na vwgolf.pl, gdzie po wymianie gumowych elementów w których pracują prowadnice problem ustał.

5/ Tarcza każdorazowo przy jej ruszaniu była czyszczona zmywaczem do hamulców. Jestem na tym punkcie uczulony.

 

W tym tygodniu zdejmę obydwie tarcze i dam je do przetoczenia. Kupie te gumowe prowadnice do zacisków i wymienię obydwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.