Skocz do zawartości

Wymiana kątowników w kanale w garażu - how to ?


DZIDA

Rekomendowane odpowiedzi

Sytuacja:

garaż, podłoga betonowa (stara, w średnim stanie - ale nie będę nic z nią robił - żadnego kucia ani wylewania nowej)

na środku garażu kanał. na obrzeżu kanału wcięcie na kątowniki stalowe, a na nich leżą dechy

kątowniki miejscami przerdzewiałe na wylot. chce je wymienić.

nie problem wyciąć stare

nie problem kupić kątownik

nie problem przyciąć kątownik pod wymiar

nie problem pomalować/zabezpieczyć przed rdzą

 

problem z zamocowaniem: oryginalne są na wąsy zalane betonem

nie mam spawarki i nie umiem spawać żeby pospawać nowe wąsy ani żeby pospawać kątowniki w ramę

nie chce wykuwać betonu i zalewać nowe wąsy

pomysł mam taki:

wycinam stare kątowniki, czyszczę obrzeże, przygotowuję pod wymiar 2 długie kątowniki i 2 krótkie (końce przycięte na 45 st. żeby po złożeniu pasowało), maluję/konserwuję, wiercę otwory w kątownikach i odpowiednio w betonie pod kołki, składam, daję kołki z płaskim łbem (żeby decha na nich położona nie odstawała)

 

przewidywane zagrożenie: przy wierceniu w betonie blisko krawędzi może się odłupać kawał i nici z dobrego trzymania kołka

 

Czy taka opcja jak napisałem się może udać?

czy macie jakiś lepszy pomysł

nie ukrywam, że zależy mi na rozwiązaniu budżetowym i maksymalnie łatwym do wykonania

kanał rzadko używany ale nie chce zasypywać. chce po prostu zrobić tak, żeby pewnego dnia ktoś nie wpadł do środka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dechy same będą utrzymywać kątowniki. Gorzej jak wyjmiesz.

;)

Można jeszcze wkleić. Czy to na klej do płytek czy chemicznie.

Użyć poliuretanu do parkietów i wkleić tak, że żadną siłą później nie wyrwiesz.

Tylko najpierw odkurzyć i zagruntować betonowe rowki.

Taki np:

http://www.mapei.eu/PL-PL/Produkty-do-montazu-posadzek-drewnianych/Kleje-do-listew-przypodlogowych-i-profili/ULTRABOND-P990-1K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Joki napisał:

Dechy same będą utrzymywać kątowniki. Gorzej jak wyjmiesz.

;)

Można jeszcze wkleić. Czy to na klej do płytek czy chemicznie.

Użyć poliuretanu do parkietów i wkleić tak, że żadną siłą później nie wyrwiesz.

Tylko najpierw odkurzyć i zagruntować betonowe rowki.

Taki np:

http://www.mapei.eu/PL-PL/Produkty-do-montazu-posadzek-drewnianych/Kleje-do-listew-przypodlogowych-i-profili/ULTRABOND-P990-1K

 

no jakoś nie mam zaufania do takiego klejenia.....

wolałbym jednak przykręcić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten klej jest jak pianka poliuretanowa tylko nie puchnie a po związaniu ma konsystencję gumy. Wypełnisz szczelnie całą przestrzeń między kątownikiem a betonem i będziesz odrywał z kawałkami betonu.

Co powiesz na to, że na tego typu klej sklejania są ramy Lotusa Elise i pochodnych? Gdzie są obciążenia dynamiczne. I nie ma opcji żeby puściło. Szybciej metal się rozerwie.

Te nowoczesne kleje polimerowe są niesamowite. Jak mi zostało wiadro po budowie domu to jeszcze 10 lat wszystko tym kleiłem.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Joki napisał:

Ten klej jest jak pianka poliuretanowa tylko nie puchnie a po związaniu ma konsystencję gumy. Wypełnisz szczelnie całą przestrzeń między kątownikiem a betonem i będziesz odrywał z kawałkami betonu.

Co powiesz na to, że na tego typu klej sklejania są ramy Lotusa Elise i pochodnych? Gdzie są obciążenia dynamiczne. I nie ma opcji żeby puściło. Szybciej metal się rozerwie.

Te nowoczesne kleje polimerowe są niesamowite. Jak mi zostało wiadro po budowie domu to jeszcze 10 lat wszystko tym kleiłem.

;)

no to może faktycznie spróbuję....

jak się oderwie to będę wiercił :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może najpierw nawierć. Będzie taniej.

Jak zacznie pękać przy wierceniu to pokleisz.

Można też dać kotwy chemiczne żeby nie rozsadzać cienkiej wylewki kołkami a ewentualne ukruszenia od wiercenia wypełnić zaprawą wypełniającą albo klejem grubowarstwowym do płytek.

Klejenie chemiczne to raczej ostateczność bo klej kosztuje sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DZIDA napisał:

czy macie jakiś lepszy pomysł

 

Wkleić na silikon budowlany dany na spód kątowników, przedtem oczyściwszy beton i przemalowawszy go impregnatem, żeby nie pylił i silikon się go trzymał. a potem uszczelnić to, co wystaje, poziomo do podłogi. 

 

Ja to mam inaczej rozwiązane - mam dwa kątowniki jeden nad drugim, ten pierwszy wlany w świetle starej wylewki, a nowy dany na nim tak, że wystaje ok 1-2 cm nad powierzchnię płytek położonych na końcowej wylewce. Zgnił tylko ten górny i jego wymieniałem. Między kątownikami mam pionowo wstawione co ok 40 cm dystanse z kwadratów stalowych 30x30 mm, zapewniające sztywność tego górnego i heftnięte do obydwu kątowników na końcach. 

 

Masz tylko jeden problem - żeby to miało sens, to z tego kątownika jednak trzeba wyspawać ramę, a to należy robić po ułożeniu części w miejscu docelowym, bo raczej idealnie płaskie nie będzie i trzeba się w nie wpasować. I spawać umiejętnie, żeby się kątownik nie "zwichrował". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.04.2017 o 11:31, DZIDA napisał:

...

Czy taka opcja jak napisałem się może udać?

czy macie jakiś lepszy pomysł

nie ukrywam, że zależy mi na rozwiązaniu budżetowym i maksymalnie łatwym do wykonania ...

Kątowniki solidnie pomalować i solidnie wysuszyć. Beton zagruntować i wysuszyć. Potem wkleić kątownik na klej elastyczny z kartusza. Absolutnie nie silikon, bo stal zardzewieje. Są np takie przezroczyste kleje do wszystkiego: beton, drewno, ceramika, metal, PCV i inne materiały. Wytrzymałość rzędu 20kg na cm kwadratowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maras77 napisał:

 

A czemu chcesz wymienić?

 

Kątownik leży na betonie? Jak tak, to nawet jak zgniją kątowniki do cna, to dechy nie wpadną. Można dać płaskownik na dolną krawędź - dla wzmocnienia.

 

 

 

 

 

Z ciekawości - co oni na sprzedajemy.pl wystawili - kanał? ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

normalnie jakbyś zrobił zdjęcie u mnie w garażu :]

tylko kątowniki w gorszym znacznie stanie

wymienić chce bo gdzieniegdzie beton pod kątownikiem nieco ukruszony na krawędzi - nie chce żeby akurat decha tam leżaca kiedyś wpadła do środka razem z osobą która na niej stanęła - dlatego jak dam po całości kątownik to wszystkie dechy będą się trzymać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.04.2017 o 11:39, Joki napisał:

Użyć poliuretanu do parkietów i wkleić tak, że żadną siłą później nie wyrwiesz.

 

Genialnym rozwiązaniem jest Montagefix PU, sztywny po utwardzeniu, puchnie jak pianka i trzyma wściekle. Kartusz kosztuje koło 25-30PLN

Dnia 29.04.2017 o 20:01, gondoljerzy napisał:

Absolutnie nie silikon, bo stal zardzewieje.

ale wiesz, że istnieje silikon neutralny tzw. bezoctowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DZIDA napisał:

normalnie jakbyś zrobił zdjęcie u mnie w garażu :]

tylko kątowniki w gorszym znacznie stanie

wymienić chce bo gdzieniegdzie beton pod kątownikiem nieco ukruszony na krawędzi - nie chce żeby akurat decha tam leżaca kiedyś wpadła do środka razem z osobą która na niej stanęła - dlatego jak dam po całości kątownik to wszystkie dechy będą się trzymać.

 

Musiałby się naprawdę spory kawałek ściany kanału zawalić.

Koniecznie musisz zagruntować beton (aby dale nie korodował) oraz doraźnie możesz połączyć dechy w pakiety po 2-3.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.