Skocz do zawartości
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Autokącik

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Pojazd bez dokumentów

Featured Replies

Napisano

Panowie i Panie,

 

Jak jest koszt wyrobienie dokumentów do rejestracji dla pojazdu kupionego bez dowodu rejestracyjnego?

Chodzi o motorynkę. Pojazd prawdopodobnie nie był nigdy zarejestrowany.

 

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

 

 

Napisano

Zakładam że mówimy o pojeździe na który będziesz miał tylko umowę kupna sprzedaży potwierdzającą że jesteś jego właścicielem - to podstawa.

 

Mając umowę sam wykonujesz białą kartę (2 egz. zgodnie z wytycznymi)  lub zamawiasz by ktoś Ci to zrobił (cena usługi około 250pln).

 

Składasz  "białą kartę" wraz z wnioskiem o wpis u konserwatora (usługa bezpłatna) i czekasz na wpis.

 

Mając wpis od konserwatora idziesz do WK po tymczasową tablicę (bo ktoś musi wpisać pojazd do CEPIKU by diagnosta mógł zrobić przegląd). Kosztu wydania tablic nie podam bo nie wiem.

 

Następnie jedziesz na stację diagnostyczną i robisz  "BADANIE ZGODNOŚCI POJAZDU ZABYTKOWEGO Z WARUNKAMI TECHNICZNYMI" (na to badanie musisz przygotować odpowiedni wniosek).

 

W przypadku motorynki koszt przeglądu/badania to około 100 pln w zależności od stacji (musi być okręgowa).

 

Mając dokument ze stacji udajesz się ponownie  do WK i zamawiasz żółtą (niestety motocyklową) tablicę koszt 131,50 pl.

 

 

Napisano
  • Autor

Dzięki za super wytłumaczenie. Pozdrawiam.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Napisano
W dniu 10.12.2020 o 13:32, TOM_NIK napisał:

Mając umowę sam wykonujesz białą kartę (2 egz. zgodnie z wytycznymi)  lub zamawiasz by ktoś Ci to zrobił (cena usługi około 250pln).

Czy jednoślady rejestruje się inaczej niż zabytkowe auta i nie potrzebna jest opinia rzeczoznawcy ?

Napisano
1 godzinę temu, sherif napisał:

Czy jednoślady rejestruje się inaczej niż zabytkowe auta i nie potrzebna jest opinia rzeczoznawcy ?

 

W chwili obecnej na przykładzie Śląskiego Konserwatora Zabytków w Katowicach mogę powiedzieć, że zarówno dla auta jak i jednośladu nie potrzeba opinii rzeczoznawcy jeżeli pojazd spełnia wymagania wiekowe ustawy i ma prawidłowo przygotowana tak zwana białą kartę. Niestety jak w innych województwach to nie potwierdzę..

Napisano
2 minuty temu, TOM_NIK napisał:

 

W chwili obecnej na przykładzie Śląskiego Konserwatora Zabytków w Katowicach mogę powiedzieć, że zarówno dla auta jak i jednośladu nie potrzeba opinii rzeczoznawcy jeżeli pojazd spełnia wymagania wiekowe ustawy i ma prawidłowo przygotowana tak zwana białą kartę. Niestety jak w innych województwach to nie potwierdzę..

Dziwne co piszesz, ale może to odosobniony przypadek. Zawsze była potrzebna opinia, tak czytałem na forach i dowiadywałem się w swoim urzędzie. Poluźnienie wymagań formalnych w naszym kraju to rzadko spotykany przypadek.

Napisano
3 minuty temu, sherif napisał:

Dziwne co piszesz, ale może to odosobniony przypadek. Zawsze była potrzebna opinia, tak czytałem na forach i dowiadywałem się w swoim urzędzie. Poluźnienie wymagań formalnych w naszym kraju to rzadko spotykany przypadek.

 

 

Pierwsze auta rejestrowałem na żółte w 2014 roku i robiłem ro z opinią. Ostatnie 2 pojazdy  w październiku 2020 bez opinii i nikt jej nie chciał.

 

W urzędzie (rozumiem że masz na myśli wydział komunikacji) wymagane jest tylko pismo potwierdzające wpis od konserwatora i potwierdzenie przeprowadzenia badania.

Edytowane przez TOM_NIK

Napisano
17 minut temu, TOM_NIK napisał:

 

 

Pierwsze auta rejestrowałem na żółte w 2014 roku i robiłem ro z opinią. Ostatnie 2 pojazdy  w październiku 2020 bez opinii i nikt jej nie chciał.

 

W urzędzie (rozumiem że masz na myśli wydział komunikacji) wymagane jest tylko pismo potwierdzające wpis od konserwatora i potwierdzenie przeprowadzenia badania.

Już nie pamiętam kto to wymagał UK, konserwator czy stacja diagnostyczna.

Wiem też to od kolegi który jest diagnostą i robi takie przeglądy. Sam będe przechodził tą ściężkę  na wiosnę.

Napisano
W dniu 18.12.2020 o 13:39, sherif napisał:

Już nie pamiętam kto to wymagał UK, konserwator czy stacja diagnostyczna.

Wiem też to od kolegi który jest diagnostą i robi takie przeglądy. Sam będe przechodził tą ściężkę  na wiosnę.

 

Mogę tylko się wypowiedzieć w temacie swoich doświadczeń i rejestracji na żółte przeprowadzonej około październik/listopad 2020. Moja przebiegła dokładnie jak opisałem w moim poście i tym sposobem dwa kolejne pojazdy dołączyły do kolekcji :-)

  • 2 tygodnie później...
Napisano
  • Autor

Mogę się już oficjalnie pochwalić:
Drogą kupna nabyłem motorynkę -
Dezamet Stella

Bez dokumentów, około 80% kompletności(tzn tak mi się wydaje) jak na razie będę się starał odpalić silnik, oczywiście po czyszczeniu.

Potrzebuję kilku czesci więc jak bo ktoś coś miał to jestem chętny (manetki, tylne światło+uchwyt na tablice, element od linki gazu wchodzący do gaźnika) :) 4acca6bbbdac90e398fd3ef816bf3914.jpga27397394e614b27ba190056da42b5e4.jpge14112f336f6ef90650361f62e316479.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Napisano
15 godzin temu, franas85 napisał:

Bez dokumentów, około 80% kompletności(tzn tak mi się wydaje) jak na razie będę się starał odpalić silnik, oczywiście po czyszczeniu.

Ile taka przyjemność +/- kosztuje ? Trafiłeś okazję czy tak poprostu z ogłoszenia ?

Zastawiałem się czy dla dziecka nie kupić, ale jak zobaczyłem ceny 3-6kzł za to coś to odpuściłem.

Napisano
  • Autor
Ile taka przyjemność +/- kosztuje ? Trafiłeś okazję czy tak poprostu z ogłoszenia ?
Zastawiałem się czy dla dziecka nie kupić, ale jak zobaczyłem ceny 3-6kzł za to coś to odpuściłem.
400zl więc okazja. Do tego jeszcze trochę części, głównie plastików.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Napisano
6 minut temu, franas85 napisał:

400zl więc okazja. Do tego jeszcze trochę części, głównie plastików.

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka
 

:ok:

Za tyle i ja bym kupił :).

  • 3 tygodnie później...
Napisano
W dniu 10.12.2020 o 13:32, TOM_NIK napisał:

Zakładam że mówimy o pojeździe na który będziesz miał tylko umowę kupna sprzedaży potwierdzającą że jesteś jego właścicielem - to podstawa.

Jeszcze pytanie odnośnie jednośladu. Jak rozumiem bez umowy może być ciężko z 50letnim motocyklem ?

 

Jeden ze sprzedających twierdzi, że nie ma żadnych papierów i umowa nie jest potrzebna, bo u niego w urzędzie rejestrują jako zabytek na oświadczenie. Pomijam już kwestię bezpieczeństwa zakupu, że taka umowa jest zabezpieczeniem kupującego, ale jakoś tego nie widzę, że urząd zarejestuje motor na podstawie wpisu do ewidencji i oświadczenia.

Napisano
20 minut temu, sherif napisał:

Jeszcze pytanie odnośnie jednośladu. Jak rozumiem bez umowy może być ciężko z 50letnim motocyklem ?

 

Jeden ze sprzedających twierdzi, że nie ma żadnych papierów i umowa nie jest potrzebna, bo u niego w urzędzie rejestrują jako zabytek na oświadczenie. Pomijam już kwestię bezpieczeństwa zakupu, że taka umowa jest zabezpieczeniem kupującego, ale jakoś tego nie widzę, że urząd zarejestuje motor na podstawie wpisu do ewidencji i oświadczenia.

Umowa jest potwierdzeniem dla Ciebie że jesteś w legalnym posiadaniu. Ja bym nie ryzykował oświadczenia bo jak coś wyjdzie że jest nie tak to wtedy Ty oświadczyłeś nieprawdę a nie sprzedający. Jak ktoś nie chce podpisać umowy to znaczy że nie jest w stanie potwierdzić źródła pozyskania.

Napisano
42 minuty temu, TOM_NIK napisał:

Umowa jest potwierdzeniem dla Ciebie że jesteś w legalnym posiadaniu. Ja bym nie ryzykował oświadczenia bo jak coś wyjdzie że jest nie tak to wtedy Ty oświadczyłeś nieprawdę a nie sprzedający. Jak ktoś nie chce podpisać umowy to znaczy że nie jest w stanie potwierdzić źródła pozyskania.

Dzięki. Tak to też rozumiem.

Jak miałbym tylko umowę K-S, bez DR, bo motor wyrejstrowany to jak rozumiem po wpisie w ewidencji składam oświadczenie o braku DR  i normalnie rejestruję ?

Napisano
17 minut temu, sherif napisał:

Dzięki. Tak to też rozumiem.

Jak miałbym tylko umowę K-S, bez DR, bo motor wyrejstrowany to jak rozumiem po wpisie w ewidencji składam oświadczenie o braku DR  i normalnie rejestruję ?

Nie do końca ale tu Ci nie pomogę bo wiem, że możliwość ponownej rejestracji na białe tablice jest możliwa tylko wtedy jak był wyrejestrowany przed którymś tam rokiem ale szczegółów nie znam. Na podstawie umowy kupna bez DR i spełniając wymagania wiekowe zawsze możesz na żółte tablice. 

Napisano
Teraz, TOM_NIK napisał:

Nie do końca ale tu Ci nie pomogę bo wiem, że możliwość ponownej rejestracji na białe tablice jest możliwa tylko wtedy jak był wyrejestrowany przed którymś tam rokiem ale szczegółów nie znam. Na podstawie umowy kupna bez DR i spełniając wymagania wiekowe zawsze możesz na żółte tablice. 

Tak, tylko żółte. Czyli po wpisie do ewidencji pojazdów zabytkowych, w UM przedstawiam umowę, oświadczenie i rejestruje. Tak to rozumiem.

Wiesz może, czy na Policji można sprawdzić legalność na podstawie nr ramy (telefonicznie) ?

W sieci jest masę rad aby udać się ze sprzedającym i pojazdem na Policję, ale nie widzę tego niejeżdżącym motorem, zimą ciągnąć się na komendę :phi:.

Napisano
2 minuty temu, sherif napisał:

Tak, tylko żółte. Czyli po wpisie do ewidencji pojazdów zabytkowych, w UM przedstawiam umowę, oświadczenie i rejestruje. Tak to rozumiem.

Wiesz może, czy na Policji można sprawdzić legalność na podstawie nr ramy (telefonicznie) ?

W sieci jest masę rad aby udać się ze sprzedającym i pojazdem na Policję, ale nie widzę tego niejeżdżącym motorem, zimą ciągnąć się na komendę :phi:.

 

Po wpisie robisz badanie techniczne potem do urzędu (wydziału komunikacji).

Do urzędu potrzebujesz 3 dokumenty:

1. Potwierdzenie wpisu do ewidencji.

2. Umowę potwierdzająca że jesteś właścicielem (Jak masz umowę oświadczenia nie potrzebujesz bo umowa załatwia temat własności)

3. Potwierdzenie przeprowadzenia badania technicznego (o nazwie jak pisałem na początku)

 

W temacie sprawdzania na policji nie mam wiedzy nie podpowiem Ci

Napisano
2 godziny temu, TOM_NIK napisał:

 

Po wpisie robisz badanie techniczne potem do urzędu (wydziału komunikacji).

Do urzędu potrzebujesz 3 dokumenty:

1. Potwierdzenie wpisu do ewidencji.

2. Umowę potwierdzająca że jesteś właścicielem (Jak masz umowę oświadczenia nie potrzebujesz bo umowa załatwia temat własności)

3. Potwierdzenie przeprowadzenia badania technicznego (o nazwie jak pisałem na początku)

 

W temacie sprawdzania na policji nie mam wiedzy nie podpowiem Ci

Dzięki !

 

Niestety Policja nie sprawdzi nr przez telefon, bo jeżeli wyjdzie że kradziony to musi zatrzymać pojazd.

Napisano
2 godziny temu, TOM_NIK napisał:

 

 

W temacie sprawdzania na policji nie mam wiedzy nie podpowiem Ci

Tak policja może sprawdzić po nr ramy czy nie figuruje jako kradziony ale fizycznie musisz ten pojazd okazac podczas kontroli bo w przypadku gdyby okazało sie ze pojazd jest kradziony to policja na miejscu go zabezpiecza.

Byłem sam w takiej sytuacji że gość przyjechał audi w kabriolecie żeby sprawdzic czy  wszystko OK bo własnie go kupił dyżurny na komendzie zapytał gościa 2 razy czy na pewno chce sprawdzać. No i okazało się że po sprawdzeniu na tych nr vin figuruje audi ale w combi. Gość pozbył sie auta z miejsca bo zostało odholowane na parking policyjny.

Jak masz znajomego policjanta to jest jeszcze taki myk że na służbie podjedzie do ciebie żebyś nie woził motorku i na miejscu sprawdzi nr ramy  u dyżurnego ale jak wyjdzie kradziony to bedzie ci musiał zabrac motorek.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Ostatnio przeglądający 0

  • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.

Account

Navigation

Szukaj

Szukaj

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.