Skocz do zawartości

Wykup auta z leasingu prywatnie i dalsza odsprzedaż


swienty

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę wykupić auto z darmowego leasingu, i je podarować :phi: ojcu.

Czy mogę zrobić tak, że powiedzmy wykupię je jeszcze w bieżącym miesiącu, zarejestruję na siebie, i z końcem grudnia zrobimy darowiznę?

Czy olać to i dać mu umowę darowizny + moja faktura wykupowa ale nie rejestrować go na mnie?

Czy może zarejestrować na niego na podstawie umowy darowizny, a jak odbierze twardy dowód to zarejestruje już w Niemczech?

 

Ojciec zabiera samochód na eksport, zarejestruje je na siebie w Niemczech i pytanie czy zaraz skarbówka się do niego nie doczepi jak auto zniknie z wydziału komunikacji? :hmm: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, swienty napisał:

Chcę wykupić auto z darmowego leasingu, i je podarować :phi: ojcu.

Czy mogę zrobić tak, że powiedzmy wykupię je jeszcze w bieżącym miesiącu, zarejestruję na siebie, i z końcem grudnia zrobimy darowiznę?

Czy olać to i dać mu umowę darowizny + moja faktura wykupowa ale nie rejestrować go na mnie?

Czy może zarejestrować na niego na podstawie umowy darowizny, a jak odbierze twardy dowód to zarejestruje już w Niemczech?

 

Ojciec zabiera samochód na eksport, zarejestruje je na siebie w Niemczech i pytanie czy zaraz skarbówka się do niego nie doczepi jak auto zniknie z wydziału komunikacji? :hmm: 

A ten darmowy Leasing był na firmę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, swienty napisał:

 

Działalność  :oki:

Jest to chyba podobne do tego o co pytałem ostatnio na HP i sam sobie odpowiedziałem :

https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/rozliczenia-vat/5283206,Nieodplatne-przekazanie-samochodu-firmowego-rozliczenie-VAT.html.amp

 

byc może pewnym wyjściem jest cesja leasingu na nowego właściciela, chociaż to tez trzeba doczytać bo jak wiemy u nas nic nie jest takie oczywiste z p. Widzenia podatkowego, dodatkowo cesja pewnie tylko firma-firma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kondziu napisał:

Jest to chyba podobne do tego o co pytałem ostatnio na HP i sam sobie odpowiedziałem :

https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/rozliczenia-vat/5283206,Nieodplatne-przekazanie-samochodu-firmowego-rozliczenie-VAT.html.amp

 

byc może pewnym wyjściem jest cesja leasingu na nowego właściciela, chociaż to tez trzeba doczytać bo jak wiemy u nas nic nie jest takie oczywiste z p. Widzenia podatkowego, dodatkowo cesja pewnie tylko firma-firma.

 

Tu jest zupełnie inny temat. Auto jest jeszcze w leasingu więc nie ma tutaj mowy o majątku firmowym. Mogę wykupić go i zarajestrowac na siebie nie księgując ostatniej faktury. 

 

Ewentualnie jak inaczej to sprzedać? Najgorsza możliwość to faktura, ale lepszym wyjściem jest jeszcze zarejestrowanie na siebie i sprzedaż na umowę k/s przed upływem 6 mies + zapłata podatku dochodowego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, swienty napisał:

 

Tu jest zupełnie inny temat. Auto jest jeszcze w leasingu więc nie ma tutaj mowy o majątku firmowym. Mogę wykupić go i zarajestrowac na siebie nie księgując ostatniej faktury. 

 

Ewentualnie jak inaczej to sprzedać? Najgorsza możliwość to faktura, ale lepszym wyjściem jest jeszcze zarejestrowanie na siebie i sprzedaż na umowę k/s przed upływem 6 mies + zapłata podatku dochodowego. 

Masz racje-jeśli auto jeszcze w leasingu tu jest to chyba dość dobrze opisane :

https://www.fmleasing.pl/porady/jak-korzystnie-wykupic-przedmiot-leasingu

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, swienty said:

 

Tu jest zupełnie inny temat. Auto jest jeszcze w leasingu więc nie ma tutaj mowy o majątku firmowym. Mogę wykupić go i zarajestrowac na siebie nie księgując ostatniej faktury. 

 

Ewentualnie jak inaczej to sprzedać? Najgorsza możliwość to faktura, ale lepszym wyjściem jest jeszcze zarejestrowanie na siebie i sprzedaż na umowę k/s przed upływem 6 mies + zapłata podatku dochodowego. 

 

Moze niech sie ojciec zorientuje, jak bedzie najwygodniej pod katem rejestracji tego auta w DE.

Pewnie najmniej potencjalnych problemow jak zarejestrujesz na siebie i dopiero wtedy darowizna, zeby byl porzadek z papierami.

Z darowizna z tego co wiem nie musisz czekac 6 miesiecy, bo nie bedzie zadnego przychodu, przynajmniej oficjalnie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Maciej__ napisał:

 

Moze niech sie ojciec zorientuje, jak bedzie najwygodniej pod katem rejestracji tego auta w DE.

Pewnie najmniej potencjalnych problemow jak zarejestrujesz na siebie i dopiero wtedy darowizna, zeby byl porzadek z papierami.

 

Wiesz co, brat kilka lat temu przerejestrował swoje auto do Niemiec i tam nie było absolutnie żadnego problemu. Po prostu wziął papiery, tablice i tam od ręki zarejestrował. 

Problem pojawił się w Polsce, bo Urząd ani Hestia nie potrafiły zrozumieć że samochód został wyeksportowany i zarejestrowany za granicą będąc dalej własnością tej samej osoby.

Do Urzędu musiał dowozić jakieś papiery z Niemiec, a walka z ubezpieczalnią trwała chyba rok. W jednym i drugim miejscu chcieli umowę k/s której nie miał bo auto fizycznie było dalej jego własnością. ;l 

 

11 minut temu, Maciej__ napisał:

Z darowizna z tego co wiem nie musisz czekac 6 miesiecy, bo nie bedzie zadnego przychodu, przynajmniej oficjalnie.

 

Przychodu nie będzie żadnego i nie doszukujmy się tutaj drugiego dna. :skromny: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze taki artykuł:

 

O rozliczenie auta zapytał prowadzący własną firmę informatyk. Przez trzy lata wykorzystywał je w działalności gospodarczej na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Po jej zakończeniu wykupił samochód. Nie chce go już używać w firmie, dlatego nie rozliczył faktury dokumentującej wykup pojazdu w działalności. W najbliższym czasie planuje przekazać auto w darowiźnie najbliższej rodzinie.

Czy spowoduje to konieczność wykazania przychodu i zapłaty podatku dochodowego? Nie. Ustawa o PIT mówi bowiem o przychodzie z odpłatnego zbycia rzeczy. Darowizna polega natomiast na bezpłatnym świadczeniu na rzecz obdarowanego. Mamy więc do czynienia z nieodpłatnym zbyciem. Darczyńca nie otrzymuje ani pieniędzy, ani innych korzyści. Przekazanie samochodu w drodze darowizny nie powoduje więc powstania przychodu. W konsekwencji przedsiębiorca nie musi płacić PIT.

 

https://www.rp.pl/podatki/art1660261-auto-po-leasingu-mozna-dac-w-darowiznie-zonie-bez-podatku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.