Skocz do zawartości

Jak ustawić kocioł gazowy


Ralph78

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

W zeszłym roku wymieniłem kocioł gazowy na nowy model dokładnie taki:

 

https://www.ariston.com/pl-pl/produkty/kotly-gazowe/kondensacyjne/clas-one-net/

 

 

Normalnie aż do środy kocioł się załączał wg wskazań termostatu, który z racji lokalizacji w kuchni był bardzo niewygodny. Na kaloryferach nie było głowic termostatycznych więc jak już się załączyło ogrzewanie to wszędzie bez względu na panującą temperaturę kaloryfery grzały. W końcu powiedziałem dość i w tym tygodniu założyłem głowicę termostatyczne na każdy jeden grzejnik. I teraz mam pytanie do was, jaką najlepiej temperaturę ustawić na piecu ? Jest on jednofunkcyjny czyli grzeje CO, ale również dogrzewamy nim gorącą wodę w bojlerze. Termostat w kuchni spiąłem tak żeby załączył piec 24/7 a grzejniki kontroluje za pomocą głowic termostatycznych na których ustawiłem żądaną temperaturę. Zamykają/otwierają one dopływ ciepłej wody do kaloryfera wg potrzeby. Piec w tym momencie jest ustawiony na 70 stopni, pompa wody chodzi non stop bo szumi. Czy to dobre ustawienie ? Chodzi mi o jak najbardziej ekonomiczne wykorzystanie takiego systemu.

 

 

 

Wysłane z mojego IN2023 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Ralph78 napisał:

Chodzi mi o jak najbardziej ekonomiczne wykorzystanie takiego systemu.

Grzanie ciągłe nie jest ekonomicznym sposobem grzania domu kotłem gazowym.

Sporo prądu idzie w pompy, sporo jest strat ciepła w kotle na takim ciągłym grzaniu do 70 stopni. Kocioł kondensacyjny powinien chodzić raczej na 40 stopniach, max 50.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi zdaniem ustaw na kotle na.poczatek 40 stopni w trybie ciągłym i jakby były niedogrzane pomieszczenia, to podnos stopniowo o 5 stopni.
No właśnie tak nie mogę zrobić bo wtedy zamiast gorącej wody będę miał właśnie 40 stopni tylko. Ustawiłem 50 i będę testował.

Wysłane z mojego IN2023 przy użyciu Tapatalka

  • Skonfundowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Ralph78 napisał:

No właśnie tak nie mogę zrobić bo wtedy zamiast gorącej wody będę miał właśnie 40 stopni tylko. Ustawiłem 50 i będę testował.

Wysłane z mojego IN2023 przy użyciu Tapatalka
 

Czyli wodą grzejnikową grzejesz wodę użytkową? Bardzo dziwne rozwiązanie.

 

Zamów hydraulika, który dorobi Ci zawór trójdrożny i tak połączy, że jak woda CWU ostygnie, to grzeje ją 70 stopni, a poza tym czasem grzeje 40  na grzejniki. Sprawdź w instrukcji, może da się zrobić tak bez przeróbek instalacji, aby dołączyć termometr zbiornika i aby się kocioł przełączał na 70 stopni jak trzeba CWU nagrzać.

 

Poza tym widzę też dodatkowe zagrożenie - jak puścisz 70 stopni i wszystkie grzejniki się nagrzeją tak, że termostaty je przymkną, to nie będize obiegu i ciepłej wody. Musisz mieć jeden grzejnik zawsze otwarty.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Czyli wodą grzejnikową grzejesz wodę użytkową? Bardzo dziwne rozwiązanie.
 
Zamów hydraulika, który dorobi Ci zawór trójdrożny i tak połączy, że jak woda CWU ostygnie, to grzeje ją 70 stopni, a poza tym czasem grzeje 40  na grzejniki. Sprawdź w instrukcji, może da się zrobić tak bez przeróbek instalacji, aby dołączyć termometr zbiornika i aby się kocioł przełączał na 70 stopni jak trzeba CWU nagrzać.
 
Poza tym widzę też dodatkowe zagrożenie - jak puścisz 70 stopni i wszystkie grzejniki się nagrzeją tak, że termostaty je przymkną, to nie będize obiegu i ciepłej wody. Musisz mieć jeden grzejnik zawsze otwarty.


Nie wiem jak to działa bo żaden ze mnie hydraulik, ale takie rozwiązanie jest prawie w każdym domu w Irlandii. Sądzę że są dwa różne obiegi jeden właśnie do grzejników a drugi do ciepłej wody. Kocioł ma po prostu jedno ustawienie temperatury zarówno do grzejników jak i do wody użytkowej. Na bojlerze jest jeszcze termostat gdzie można ustawić mniej więcej temperaturę wody i jak ta zostanie osiągnięta to piec przestanie grzać. Do tego wszystkiego jest jeszcze opcja podgrzewania wody za pomocą grzałki elektrycznej umieszczonej w środku bojlera. Mało ekonomiczne, ale jak się poprzedni piec wysypał to mam uratowało tyłek.


Wysłane z mojego IN2023 przy użyciu Tapatalka

  • Skonfundowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Ralph78 napisał:


 

 


Nie wiem jak to działa bo żaden ze mnie hydraulik, ale takie rozwiązanie jest prawie w każdym domu w Irlandii. Sądzę że są dwa różne obiegi jeden właśnie do grzejników a drugi do ciepłej wody. Kocioł ma po prostu jedno ustawienie temperatury zarówno do grzejników jak i do wody użytkowej. Na bojlerze jest jeszcze termostat gdzie można ustawić mniej więcej temperaturę wody i jak ta zostanie osiągnięta to piec przestanie grzać. Do tego wszystkiego jest jeszcze opcja podgrzewania wody za pomocą grzałki elektrycznej umieszczonej w środku bojlera. Mało ekonomiczne, ale jak się poprzedni piec wysypał to mam uratowało tyłek.


Wysłane z mojego IN2023 przy użyciu Tapatalka
 

 

Wrzuć fotę instalacji i ego termostatu. Może masz dwa obiegi, jak powinno być, tylko trzeba temperatury poustawiać.

 

u mnie kocioł ma dwa wejścia sterujące - jedno do grzania CWU i dostaje sygnał grzania z bojlera i wtedy grzeje 80 stopni i drugie wejście, gdzie idzie sygnał z termostatu domowego i wtedy grzeje zadaną w panelu temperaturą.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć fotę instalacji i ego termostatu. Może masz dwa obiegi, jak powinno być, tylko trzeba temperatury poustawiać.
 
u mnie kocioł ma dwa wejścia sterujące - jedno do grzania CWU i dostaje sygnał grzania z bojlera i wtedy grzeje 80 stopni i drugie wejście, gdzie idzie sygnał z termostatu domowego i wtedy grzeje zadaną w panelu temperaturą.
 
 
Wrzucę jutro, tylko mi powiedz czy mam robić zdjęcia instalacji przy piecu czy przy bojlerze czy oba.

Wysłane z mojego IN2023 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz ten układ , tylko z termostatem, zamiast czujnika NTC.
 
obraz.png.21398122047d4555771a826e4b8e619e.png
 
 
a w menu ustawić to:
obraz.png.cd8cf26ed1d260a395cf251d9e634288.png
Ok, odpaliłem to menu i jest zaznaczona opcja 2 czyli było to domyślnie włączone. Poczytam jeszcze o funkcjach comfort i auto, dzięki

Wysłane z mojego IN2023 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Ralph78 napisał:

Ok, odpaliłem to menu i jest zaznaczona opcja 2 czyli było to domyślnie włączone. Poczytam jeszcze o funkcjach comfort i auto, dzięki emoji106.png

Wysłane z mojego IN2023 przy użyciu Tapatalka
 

W tym układzie grzanie CWU jest inną temperaturą, niż grzanie grzejników.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym układzie grzanie CWU jest inną temperaturą, niż grzanie grzejników.
No właśnie nie, bo nie da się ustawić temperatury. Wiem że ten kocioł był dostępny w wersji dwufunkcyjnej i być może stąd to zamieszanie. Rozmawiałem ze znajomym hydraulikiem i rzeczywiście wspomniał że jest jedno ustawienie temperatury do grzania CO i CWU.

Wysłane z mojego IN2023 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Ralph78 napisał:

No właśnie nie, bo nie da się ustawić temperatury. Wiem że ten kocioł był dostępny w wersji dwufunkcyjnej i być może stąd to zamieszanie. Rozmawiałem ze znajomym hydraulikiem i rzeczywiście wspomniał że jest jedno ustawienie temperatury do grzania CO i CWU.

Wysłane z mojego IN2023 przy użyciu Tapatalka
 

Ale tej drugiej nie ustawiasz, jest stała ustawiona w programie. W moim kotle temperatury grzania wężownicy też się nie ustawia - jest po prostu 80 stopni na stałe.

Kocioł dostaje sygnał grzania CWU i zapala się na wyświetlaczy kranik i daje 80 stopni.

Dostaje sygnał z termostatu w pokoju i wtedy zapala się symbol grzejnika i grzeje temperaturą ustawioną w menu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tej drugiej nie ustawiasz, jest stała ustawiona w programie. W moim kotle temperatury grzania wężownicy też się nie ustawia - jest po prostu 80 stopni na stałe.
Kocioł dostaje sygnał grzania CWU i zapala się na wyświetlaczy kranik i daje 80 stopni.
Dostaje sygnał z termostatu w pokoju i wtedy zapala się symbol grzejnika i grzeje temperaturą ustawioną w menu.
@Ralph78 ustaw ogrzewanie na niższą i sprawdź empirycznie, co dzieje się z ciepłą wodą. Obstawiam, że będzie tak jak pisze kolega maras77.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, maras77 napisał:

Ale tej drugiej nie ustawiasz, jest stała ustawiona w programie. W moim kotle temperatury grzania wężownicy też się nie ustawia - jest po prostu 80 stopni na stałe.

Kocioł dostaje sygnał grzania CWU i zapala się na wyświetlaczy kranik i daje 80 stopni.

Dostaje sygnał z termostatu w pokoju i wtedy zapala się symbol grzejnika i grzeje temperaturą ustawioną w menu.

 

Nie ustawiam bo nie ma gdzie. Nie jest stała bo jak przedwczoraj ustawiłem temperaturę na piecu 50 stopni to woda się zagrzała właśnie do około 50 stopni. Musiałem dogrzać bo ciężko było umyć talerze i garnki po obiedzie. Natomiast wczoraj na noc wcisnąłem funkcję AUTO i dzisiaj rano zobaczyłem, że piec jest ustawiony na 70 stopni. Nie wiem czy po wyłączeniu cyklu grzania CWU temperatura na piecu by znowu nie wróciła na niższą po jakimś czasie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, janusz napisał:

@Ralph78 ustaw ogrzewanie na niższą i sprawdź empirycznie, co dzieje się z ciepłą wodą. Obstawiam, że będzie tak jak pisze kolega maras77.

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
 

 

Ustawiłem tak przedwczoraj i CWU miało 50 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, maras77 napisał:

A tu co masz ustawione?

obraz.png.8e1da034abd114d06eadd596213b45cf.png

 

No właśnie ten termostat jest mega niedokładny mimo że był zmieniany rok temu na nowy. Nie dość, że ma histerezę prawie +/- 10 stopni to jeszcze ciężko go ustawić. Teraz jest ustawiony na  30 stopni a woda leci gorąca 8-) Myślę że jest to kwestia jego pozycji, gorąca woda zbiera się u góry a termostat jest bliżej dolnej części zbiornika. W zamyśle jak termostat się zamknie to piec powinien przestać grzać CWU w praktyce tak się właściwie nie dzieje dlatego mam ustawione przedziały czasowe żeby nie popłynąć na rachunkach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Ralph78 napisał:

 

No właśnie ten termostat jest mega niedokładny mimo że był zmieniany rok temu na nowy. Nie dość, że ma histerezę prawie +/- 10 stopni to jeszcze ciężko go ustawić. Teraz jest ustawiony na  30 stopni a woda leci gorąca 8-) Myślę że jest to kwestia jego pozycji, gorąca woda zbiera się u góry a termostat jest bliżej dolnej części zbiornika. W zamyśle jak termostat się zamknie to piec powinien przestać grzać CWU w praktyce tak się właściwie nie dzieje dlatego mam ustawione przedziały czasowe żeby nie popłynąć na rachunkach. 

Zmień go na czujnik NTC zgodny z kotlem i ustawiaj temp wody w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2021 o 22:53, Ralph78 napisał:

No właśnie tak nie mogę zrobić bo wtedy zamiast gorącej wody będę miał właśnie 40 stopni tylko. Ustawiłem 50 i będę testował.
 

Nawet w danych katalogowych masz podane różne zakresy temperatur dla CO i CWU.

Musi być opcja ustawienia różnych temperatur. Nikt nie kupiłby kotła, na którym musi ustawiać 60 stopni CO, bo będzie miał chłodną wodę CWU 8]

Kotły jednofunkcyjne mają zwykle wbudowany zawór trójdrożny, który przełącza gdzie jaką wodę puścić - na zbiornik, czy kaloryfery.

W US&A to bywają różne dziwne dla nas Europejczyków wynalazki ale bez przesady.

Szukaj hydraulika, niech to ogarnia. Sam chyba tego nie podlaczałeś?

 

edit: instrukcja

 

Screenshot_2021-12-11-13-19-47-31_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg

Edytowane przez open
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Nawet w danych katalogowych masz podane różne zakresy temperatur dla CO i CWU.
Musi być opcja ustawienia różnych temperatur. Nikt nie kupiłby kotła, na którym musi ustawiać 60 stopni CO, bo będzie miał chłodną wodę CWU 8]
Kotły jednofunkcyjne mają zwykle wbudowany zawór trójdrożny, który przełącza gdzie jaką wodę puścić - na zbiornik, czy kaloryfery.
W US&A to bywają różne dziwne dla nas Europejczyków wynalazki ale bez przesady.
Szukaj hydraulika, niech to ogarnia. Sam chyba tego nie podlaczałeś?
 



Absolutnie nie, nie chwytam się rzeczy o których nie mam zielonego pojęcia. Instalował certyfikowany fachowiec bo w myśl przepisów w Irlandii tylko taki ma uprawnienia. W razie awarii czy jakiegoś innego [kurza twarz] up można mieć spore kłopoty jak nie ma się podpisanego certyfikatu przez osobę z uprawnieniami.
Myślę że dane katalogowe są dla pieca dwufunkcyjnego. Mój z wyglądu nie różni się niczym za wyjątkiem niedostępnych ustawień bo brakuje wymiennika ciepła dla podgrzewania przepływowego wody.
Wspomnę tylko bo jeszcze o tym nie pisałem, że mogę ustawić grzanie CO i CWU w tym samym czasie.


81573e449981c16f83686e7bbba26f38.jpgee7b07f643b263b40bde026577cbee0b.jpg

Wysłane z mojego IN2023 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego kotła, z fragmentu instrukcji który wkleiłem wynika, że wersja "one system" to jest właśnie jednofunkcyjna. Aby podłączyć do niej zasobnik potrzebny jest "zestaw Ariston" - domyślam się, że w jego skład wchodzi właśnie zawór trójdrożny.

Teraz powinieneś zaprosić instalatora i zapytać, czy został użyty ten zestaw. Zwykle to nie jest duży koszt i nawet w pl chyba nikt nie robi dziwnych kombinacji, aby "zaoszczędzić" na zaworze przełączającym podłączając całość "szeregowo" z grzejnikami 8]

 

edit: z Twojego zdjęcia wynika, że masz inny panel ale widać wyraźnie że jest przycisk przełączający "kranik" i "grzejniki"

Edytowane przez open
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego kotła, z fragmentu instrukcji który wkleiłem wynika, że wersja "one system" to jest właśnie jednofunkcyjna. Aby podłączyć do niej zasobnik potrzebny jest "zestaw Ariston" - domyślam się, że w jego skład wchodzi właśnie zawór trójdrożny.
Teraz powinieneś zaprosić instalatora i zapytać, czy został użyty ten zestaw. Zwykle to nie jest duży koszt i nawet w pl chyba nikt nie robi dziwnych kombinacji, aby "zaoszczędzić" na zaworze przełączającym podłączając całość "szeregowo" z grzejnikami 8]
 
edit: z Twojego zdjęcia wynika, że masz inny panel ale widać wyraźnie że jest przycisk przełączający "kranik" i "grzejniki"
Skończyłem właśnie rozmawiać z hydraulikiem i niestety jest zła wiadomość. Jest tylko jedno ustawienie temperatury, nie ma obiegu CWU w ogóle. Ciepła woda w cylindrze nagrzewa się za pomocą wężownicy.
Powiedział, że ma rozwiązanie, zrobił tak u sobie. Sensor sonoff podłączony do elektrycznej grzałki w cylindrze i dogrzewanie od temperatury 45 stopni do 60 za pomocą prądu. Wtedy piec można ustawić na niższą temperaturę.

Wysłane z mojego IN2023 przy użyciu Tapatalka

  • zszokowany 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem właśnie rozmawiać z hydraulikiem i niestety jest zła wiadomość. Jest tylko jedno ustawienie temperatury, nie ma obiegu CWU w ogóle. Ciepła woda w cylindrze nagrzewa się za pomocą wężownicy.
Powiedział, że ma rozwiązanie, zrobił tak u sobie. Sensor sonoff podłączony do elektrycznej grzałki w cylindrze i dogrzewanie od temperatury 45 stopni do 60 za pomocą prądu. Wtedy piec można ustawić na niższą temperaturę.

Wysłane z mojego IN2023 przy użyciu Tapatalka

Nie znam się, ale zastosowanie zaworu wydaje się lepsze (o ile możliwe). Czy oszczędności na temp. na kotle nie zostaną zjedzone przez wyższą cenę prądu?

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się, ale zastosowanie zaworu wydaje się lepsze (o ile możliwe). Czy oszczędności na temp. na kotle nie zostaną zjedzone przez wyższą cenę prądu?

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Właśnie bez przerabiania instalacji nie jest to możliwe.

Wysłane z mojego IN2023 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ralph78 napisał:

Właśnie bez przerabiania instalacji nie jest to możliwe.

Ale weź wytłumacz nam - czy to kocioł według hydraulika jest wybrakowany, czy instalacja, którą sam robił?

Imho - zaproś kogoś innego, bo wygląda na "specjalistę" w stylu "panie, ja tak od 20 lat robię i nie ma reklamacji".

 

edit: czytałem instrukcję i wynika że zawór jest już wbudowany w kocioł. Tak naprawdę to pewnie kwestia tylko docięcia kilku rurek, polutowania i byłoby ok.

Jedyne wytłumaczenie "hydraulika" jakie widzę to takie, że ta kombinacja była zrobiona już wcześniej, jak był kocioł wysokotemperaturowy i jak przekładał to nie chciało mu się tego zrobić poprawnie.

Edytowane przez open
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, open napisał:

Ale weź wytłumacz nam - czy to kocioł według hydraulika jest wybrakowany, czy instalacja, którą sam robił?

Imho - zaproś kogoś innego, bo wygląda na "specjalistę" w stylu "panie, ja tak od 20 lat robię i nie ma reklamacji".

 

Dom nie jest nowy, był wybudowany w 2006 roku i instalacja jest taka jak tutaj wszędzie. Stary kocioł się nagle popsuł więc był nieprzewidziany wydatek i nie miałem za bardzo czasu się wyedukować co do nowego zakupu. Instalator był bardzo profesjonalny założył najbardziej sensowny piec w moim budżecie. Działa na tej samej zasadzie co stary, jest tylko nowocześniejszy. Kłopot się zrobił teraz, bo założyłem głowice termostatyczne i włączyłem piec 24/7 żeby dom był dogrzany w każdym pomieszczeniu. Wcześniej był termostat tylko w kuchni a kaloryfery były otwarte na 100% co wiązało się z dużymi startami ciepła plus niedogrzanymi/przegrzanymi pomieszczeniami. Teraz system został zbalansowany bo w każdym pomieszczeniu mam taką temperaturę jak domownicy lubią. Na starym systemie piec był ustawiony na sztywno na 65 stopni i dlatego woda była wystarczająco ciepła. Dopiero jak zacząłem się edukować to okazało się, że kocioł kondensacyjny na gaz działa najbardziej efektywnie przy niższych temperaturach. Teraz gdybym miał jeszcze raz zakładać piec przerobiłbym instalację na piec dwufunkcyjny i miał osobno CO i CWU. Tylko zamiast kosztu 1700e za piec, który teraz mam taka usługa kosztuje w zależności od modelu pieca pomiędzy 4-5k euro. Na plus można wtedy zlikwidować cylinder na wodę i odzyskać trochę miejsca.

 

Edit:

 

Montował Irlandczyk a całość konsultowałem ze znajomym hydraulikiem/elektrykiem które jest Polakiem i nie ma z nim wspólnego.

Edytowane przez Ralph78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ralph78 ja też nie jestem zawodowcem w tej branży, niestety w PL, a jak widać i w IRL trzeba się doszkalać w każdej robocie, która wykonują "specjaliści".

IMHO - masz kocioł przystosowany do grzania również zasobnika (oddzielną temperaturą), masz wbudowany zawór trójdrożny, w najgorszym przypadku trzeba dorobić trochę rurek miedzianych i je polutować, aby zrobić dwa oddzielne obiegi.

Powtórzę - poszukaj innego, kumatego, polecanego hydraulika i niech to obejrzy na żywo.

 

Odwalona została straszna kombinacja...

Edytowane przez open
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Dom nie jest nowy, był wybudowany w 2006 roku i instalacja jest taka jak tutaj wszędzie. Stary kocioł się nagle popsuł więc był nieprzewidziany wydatek i nie miałem za bardzo czasu się wyedukować co do nowego zakupu. Instalator był bardzo profesjonalny założył najbardziej sensowny piec w moim budżecie. Działa na tej samej zasadzie co stary, jest tylko nowocześniejszy. Kłopot się zrobił teraz, bo założyłem głowice termostatyczne i włączyłem piec 24/7 żeby dom był dogrzany w każdym pomieszczeniu. Wcześniej był termostat tylko w kuchni a kaloryfery były otwarte na 100% co wiązało się z dużymi startami ciepła plus niedogrzanymi/przegrzanymi pomieszczeniami. Teraz system został zbalansowany bo w każdym pomieszczeniu mam taką temperaturę jak domownicy lubią. Na starym systemie piec był ustawiony na sztywno na 65 stopni i dlatego woda była wystarczająco ciepła. Dopiero jak zacząłem się edukować to okazało się, że kocioł kondensacyjny na gaz działa najbardziej efektywnie przy niższych temperaturach. Teraz gdybym miał jeszcze raz zakładać piec przerobiłbym instalację na piec dwufunkcyjny i miał osobno CO i CWU. Tylko zamiast kosztu 1700e za piec, który teraz mam taka usługa kosztuje w zależności od modelu pieca pomiędzy 4-5k euro. Na plus można wtedy zlikwidować cylinder na wodę i odzyskać trochę miejsca.
Wg mnie zasobnik daje większy komfort użytkowania niż piec dwufunkcyjny i bym raczej nie chciał z niego rezygnować. Nie da się dołożyć do tej instalacji zaworu trójdrożnego? Może trzeba popytać innego fachowca? Może tylko Ci się wydaje, że jest bardzo dobry, bo ma "dobrą gadkę"?

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, open napisał:

@Ralph78 ja też nie jestem zawodowcem w tej branży, niestety w PL, a jak widać i w IRL trzeba się doszkalać w każdej robocie, która wykonują "specjaliści".

IMHO - masz kocioł przystosowany do grzania również zasobnika (oddzielną temperaturą), masz wbudowany zawór trójdrożny, w najgorszym przypadku trzeba dorobić trochę rurek miedzianych i je polutować, aby zrobić dwa oddzielne obiegi.

Powtórzę - poszukaj innego, kumatego, polecanego hydraulika i niech to obejrzy na żywo.

 

Odwalona została straszna kombinacja...

 

Teraz zostawiam ten temat jak jest, taka modernizacja wymagałaby sporo zachodu i koszty też pewnie by były a na to mnie nie stać w tym momencie. Jak wrócę do pracy z chorobowego na pełny etat to wtedy pomyśle 8-)

7 minut temu, janusz napisał:

Wg mnie zasobnik daje większy komfort użytkowania niż piec dwufunkcyjny i bym raczej nie chciał z niego rezygnować. Nie da się dołożyć do tej instalacji zaworu trójdrożnego? Może trzeba popytać innego fachowca? Może tylko Ci się wydaje, że jest bardzo dobry, bo ma "dobrą gadkę"?

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka
 

 

Szczerze mówiąc to wcale nie pytałem, ani jednego ani drugiego, temat się ograniczył do temperatury i wydajności pieca. Znajomy będzie w przyszłym tygodniu montował pompę wody bo ciśnienie jest żałosne i wtedy go podpytam. Ze względów finansowych to raczej inwestycja na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, open napisał:

@Ralph78 A powiedz jeszcze jak grzałeś wodę CWU np. latem jak nie było potrzebne ogrzewanie domu i nie miałeś termostatów?

Otwierałeś okna na czas dogrzewania zasobnika, czy wlaczałeś klimę? ;] 

 

Latem piec dogrzewa tylko wodę, jest elektrozawór zamykający obieg na kaloryfery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze informację na temat systemów grzewczych aby nie było, że to tylko u mnie w domu jest taki. Całe wyspy brytyjskie i Irlandia mają podobne rozwiązanie:

 

What kind of boiler do you have?

Now we need to know what type of boiler you have.

If it’s a combi boiler, hot water goes directly from the boiler to the taps.

A system boiler or conventional heat-only boiler feeds its water in pipes around the hot water cylinder, which warms up the fresh water inside. The water that comes from the tap has not been through the boiler - water from the boiler is circulated again and again.

 

Źródło:

 

https://idealheating.com/tips-and-advice/water-from-boiler-too-hot-get-it-fixed-with-our-handy-guide

 

https://www.aphc.co.uk/wp-content/uploads/2019/07/UNDERSTANDING-HOT-WATER-SYSTEMS-IN-THE-HOME-Dec13.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Ralph78 napisał:

 

Latem piec dogrzewa tylko wodę, jest elektrozawór zamykający obieg na kaloryfery.

Skoro nie chcesz tego poprawiać (imho warto i może się okazać, że roboty jest na parę godzin zaledwie) to musisz ustawić tą wyższa temperaturę na kotle jak miałeś. Nie będzie oszczędności z kondensacji, ale pewne będą z zastosowania termostatów, bo nie będziesz już niepotrzebnie przegrzewał pomieszczeń. :oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie chcesz tego poprawiać (imho warto i może się okazać, że roboty jest na parę godzin zaledwie) to musisz ustawić tą wyższa temperaturę na kotle jak miałeś. Nie będzie oszczędności z kondensacji, ale pewne będą z zastosowania termostatów, bo nie będziesz już niepotrzebnie przegrzewał pomieszczeń. :oki:
W tym tygodniu przy okazji montażu pompy wody znajomy hydraulik zamontuje mi sonoff, który będzie dogrzewał wodę o paręnaście stopni. Tak to wygląda u niego:




2782c262e02acc5869d85d99435b8cc1.jpg60fdd045a6a1f18388fd1d756aaab0d9.jpg

Wysłane z mojego IN2023 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym tygodniu przy okazji montażu pompy wody znajomy hydraulik zamontuje mi sonoff, który będzie dogrzewał wodę o paręnaście stopni. Tak to wygląda u niego:




2782c262e02acc5869d85d99435b8cc1.jpg60fdd045a6a1f18388fd1d756aaab0d9.jpg

Wysłane z mojego IN2023 przy użyciu Tapatalka

Jaką masz cenę prądu i gazu? Może się okazać, że nie będziesz miał żadnej oszczędności (albo stratę) z dogrzewania prądem. Ponadto nie wiem jaką masz moc grzałki i czy wyrobi przy dużym poborze wody?

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz cenę prądu i gazu? Może się okazać, że nie będziesz miał żadnej oszczędności (albo stratę) z dogrzewania prądem. Ponadto nie wiem jaką masz moc grzałki i czy wyrobi przy dużym poborze wody?

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

O grzałkę się nie martwię, została dobrze dobrana do rozmiaru cylindra. Ogarniałem nią ciepłą wodę podczas awarii kotła. Ceny masz tutaj.febca797c269e1545706f39709cffbbc.jpg

Wysłane z mojego IN2023 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O grzałkę się nie martwię, została dobrze dobrana do rozmiaru cylindra. Ogarniałem nią ciepłą wodę podczas awarii kotła. Ceny masz tutaj.febca797c269e1545706f39709cffbbc.jpg

Wysłane z mojego IN2023 przy użyciu Tapatalka

Jak się nie walnąłem w obliczeniach (na szybko w głowie), to zakładając, że zużywasz dziennie ok. 100 litrów wody i dogrzewasz ją o 10 stopni, potrzebujesz 4,2 kW energii, doliczając straty na dogrzewanie w ciągu dnia myślę, że do 5 kW może dojść. Nie wiem ile zużywasz i jaka będzie różnica zużycia gazu jak kocioł nie będzie pracował w trybie kondensacji, ale wydaje się bez sensu. A nie możesz tego kotła zaprogramować, żeby tylko w czasie, kiedy zwykle korzystacie z gorącej wody automatycznie przechodził w tryb większej temp? Np. rano przed pracą i wieczorem, to by dało np. tylko 3 godziny pracy w nieekonomicznych warunkach?

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Jak się nie walnąłem w obliczeniach (na szybko w głowie), to zakładając, że zużywasz dziennie ok. 100 litrów wody i dogrzewasz ją o 10 stopni, potrzebujesz 4,2 kW energii, doliczając straty na dogrzewanie w ciągu dnia myślę, że do 5 kW może dojść. Nie wiem ile zużywasz i jaka będzie różnica zużycia gazu jak kocioł nie będzie pracował w trybie kondensacji, ale wydaje się bez sensu. A nie możesz tego kotła zaprogramować, żeby tylko w czasie, kiedy zwykle korzystacie z gorącej wody automatycznie przechodził w tryb większej temp? Np. rano przed pracą i wieczorem, to by dało np. tylko 3 godziny pracy w nieekonomicznych warunkach?

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka



Woda jest ustawiona tak żeby się nagrzewała dwa razy, rano i wieczorem. I nie, jak już ustaliliśmy nie można zaprogramować kotła wybiórczo, musiałbym ręcznie zmieniać temperaturę za każdym razem. Robię teraz test 24h ze zużyciem gazu, teraz kocioł chodzi w trybie auto i ustawił się na 70 stopni. Jutro ręcznie obniżę na 50 i znowu zrobię odczyt 24 godzinny. Zobaczymy co jest bardziej efektywne.

Wysłane z mojego IN2023 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, janusz napisał:

A nie możesz tego kotła zaprogramować, żeby tylko w czasie, kiedy zwykle korzystacie z gorącej wody automatycznie przechodził w tryb większej temp?

Nie sprawdzam obliczeń ale daje like za pomysł :ok:

Widziałem, że w tym kotle jest WiFi - może z poziomu apki można ustawić jakąś automatyzację?

Jakoś nie wierzę, że kWh energii z prądu może kosztować podobne pieniądze co z gazu, chyba że @Ralph78 ma np. fotowoltaikę na dachu i stąd pomysł dogrzewania prądem?

 

Ja u siebie robię inną kombinację z CWU - zdalny sterownik kosztuje chore pieniądze, kocioł nie ma automatyzacji,  ani wifi, biegać do piwnicy mi się nie chce a wymyśliłem sobie wyłączanie grzania CWU na noc. 

 

Do sondy temperatury za pomocą timera dołączam rezystor o określonej impedancji, co kocioł odbiera jako wysoka temperaturę zasobnika i go przestaje grzać :hehe:

Konstrukcja kosztowała grosze, a jakieś tam oszczędności daje. 

Edytowane przez open
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Nie sprawdzam obliczeń ale daje like za pomysł :ok:
Widziałem, że w tym kotle jest WiFi - może z poziomu apki można ustawić jakąś automatyzację?
Jakoś nie wierzę, że kWh energii z prądu może kosztować podobne pieniądze co z gazu, chyba że [mention=135890]Ralph78[/mention] ma np. fotowoltaikę na dachu i stąd pomysł dogrzewania prądem?



Podał ceny energii i prąd wychodzi ok 3,5 razy drożej od gazu. Nie wiem ile tej wody zużywa, ale jakby miał zużywać ze 150 kWh prądu miesięcznie dodatkowo na dogrzewanie wody to trochę drogo chyba

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, open napisał:

Nie sprawdzam obliczeń ale daje like za pomysł :ok:

Widziałem, że w tym kotle jest WiFi - może z poziomu apki można ustawić jakąś automatyzację?

Jakoś nie wierzę, że kW energii z prądu może kosztować podobne pieniądze co z gazu, chyba że @Ralph78 ma np. fotowoltaikę na dachu i stąd pomysł dogrzewania prądem?

 

 

 

Jest opcja WiFi, ale brak modułu. Z tego co popatrzyłem to moduł WiFi jest wbudowany w termostat Cube S. Nie chcę się bawić bo to koszta a gwarancji nie ma, że będzie można tam ogarnąć jakąś automatyzację. Fotowoltaika to w przyszłości bo na razie przepisy w Irlandii są bardzo niekorzystne dla konsumenta. Szwagier trzyma rękę na pulsie i jak coś się zmieni to wtedy bardzo chętnie przygarnę instalacje. 

 

3 minuty temu, open napisał:

 

 

Ja u siebie robię inną kombinację z CWU - zdalny sterownik kosztuje chore pieniądze, kocioł nie ma automatyzacji,  ani wifi, biegać do piwnicy mi się nie chce a wymyśliłem sobie wyłączanie grzania CWU na noc. 

 

Do sondy temperatury za pomocą timera dołączam rezystor o określonej impedancji, co kocioł odbiera jako wysoka temperaturę zasobnika i go przestaje grzać :hehe:

Konstrukcja kosztowała grosze, a jakieś tam oszczędności daje. 

 

I to jest dobry pomysł. Przekonaliście mnie, zarzucam pomysł dogrzewania prądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Ralph78 napisał:

 

I to jest dobry pomysł. Przekonaliście mnie, zarzucam pomysł dogrzewania prądem.

Ale ten mój patent będzie ciężki do zastosowania u Ciebie - musiałbyś dostać się do czujnika temperatury CO w kotle, albo jakoś inaczej go "oszukiwać".

U mnie czujnik od CWU wychodzi z zasobnika i mam go na wierzchu.

A kocioł pewnie masz jeszcze na gwarancji, więc grzebanie w nim może spowodować jej utratę.

Edytowane przez open
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.