Skocz do zawartości

Prosta instalacja PV off-grid


Krisker

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Póki co zaopatrzyłem się w przetwornicę i akumulator do zasilania awaryjnego lodówek, zamrażarek itp. Zestaw działa prawidłowo. Chciałbym jednak uzupełnić ten "system" o regulator ładowania + panele PV i pojawiły się wątpliwości dotyczące prawidłowego podłączenia. Chciałbym, żeby działało to tak, że energia z paneli ładuje akumulator i jednocześnie zasila przetwornicę. Ponieważ maksymalny prąd wyjścia (na odbiornik, nie aku) regulatora ma maksymalnie 20A, a przetwornica może pociągnąć i ponad 150A, wymyśliłem sobie, że podłączę przetwornicę prosto pod aku, a nie pod dedykowane wyjście regulatora. Głównie chodzi mi o sytuację, gdy prąd pobierany przez przetwornicę będzie większy, niż prąd ładowania z regulatora. Teoretycznie aku powinien się zacząć rozładowywać, a po przekroczeniu napięcia minimalnego przetwornica się wyłączy i aku będzie ładowane bez dodatkowego obciążenia. Musiałbym jedynie wymyśleć coś, żeby ponowne uruchomienie przetwornicy nastąpiło dopiero po naładowaniu aku, ale to już sprawa drugorzędna.

 

Czyli coś w tym stylu:

1-s2.0-S1364032114008296-gr3.jpg

 

Ale już nie tak:

Basic-off-grid-PV-system.png

 

 

Edytowane przez Krisker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, katorznik napisał:

 

ale kolega ma już przetwornicę, więc potrzebuje regulatora do solarów 

a w tym inwerterze siedzi Regulator solarny: 40A MPPT

 

@kirsen 

a dlaczego chcesz pominąć regulator ?

regulator zabezpiecza aku przed nadmiernym rozładowaniem 

mam taki system w kempingu, tylko na mniejsze prądy ;) 

ale działa to tak że prąd na wyjściu z regulatora masz stały - regulator sam dobiera ile potrzebuje z aku gdy brakuje z PV

więc dla mnie drugi schemat jest jak najbardziej OK

kwestia dobrania odpowiednio mocnego regulatora, choć 150A to już kosmos, std mają właśnie 20, do 40A

 

jaki masz aku do tego zestawu i jakie panele chcesz dać ?

 

 

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minutes ago, Koonrad said:

 

ale kolega ma już przetwornicę, więc potrzebuje regulatora do solarów 

a w tym inwerterze siedzi Regulator solarny: 40A MPPT

 

@kirsen 

a dlaczego chcesz pominąć regulator ?

regulator zabezpiecza aku przed nadmiernym rozładowaniem 

mam taki system w kempingu, tylko na mniejsze prądy ;) 

ale działa to tak że prąd na wyjściu z regulatora masz stały - regulator sam dobiera ile potrzebuje z aku gdy brakuje z PV

więc dla mnie drugi schemat jest jak najbardziej OK

kwestia dobrania odpowiednio mocnego regulatora, choć 150A to już kosmos, std mają właśnie 20, do 40A

 

jaki masz aku do tego zestawu i jakie panele chcesz dać ?

 

 

 

ano, tylko ekonomicznie wcale może nie wyjść taniej sprzedanie przetwornicy i posiadanie all in one :)

 

150A wydaje się jakoś sporo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Koonrad napisał:

a dlaczego chcesz pominąć regulator ?

regulator zabezpiecza aku przed nadmiernym rozładowaniem 

 

No właśnie chcę go pominąć, ponieważ ma zbyt mały prąd. Akumulator nie rozładuje się nadmiernie, bo przetwornica także ma odpowiednie zabezpieczenie. Przetwornica ma maksymalnie 2000W (w piku), nominalnie 1100W, więc ok 100A. Taki regulator to koszt kilku tysięcy złotych, a korzyści w tym przypadku niewielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Krisker napisał:

 

No właśnie chcę go pominąć, ponieważ ma zbyt mały prąd. Akumulator nie rozładuje się nadmiernie, bo przetwornica także ma odpowiednie zabezpieczenie. Przetwornica ma maksymalnie 2000W (w piku), nominalnie 1100W, więc ok 100A. Taki regulator to koszt kilku tysięcy złotych, a korzyści w tym przypadku niewielkie.

 

bo to są już spore prądy, nie napisałeś jaki aku do tego zestawu, bo takim prądem to taki 100Ah rozładujesz moment, w przy okazji możesz go "ugotować"

 

tak przy okazji

Cytat

Pamiętaj! Nie podłączaj do akumulatora ładowarek i zasilaczy impulsowych np.: regulatorów solarnych lub  prostowników impulsowych. Ładowanie akumulatora za pomocą takich urządzeń przy  jednoczesnym podłączeniu i pracy przetwornicy może spowodować uszkodzenie układu  wejściowego inwertera i utratę gwarancji.

https://sklep.akustrefa.pl/jaki-akumulator-do-przetwornicy-n-140.html

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aku mam 90Ah. Tak wysoki prąd może być pobierany tylko impulsowo - przez agregaty lodówek i zamrażarek. Później jest lepiej. Co do linka - mam swój :) 

 

"Przetwornicę można stosować z regulatorami solarnymi MPPT tylko przy podłączonym akumulatorze."

https://techtron.pl/p2788,polska-przetwornica-napiecia-12v-230v-1100w-2000w-ips-2000s-sinus-eco-mode-azo.html

 

Chyba nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zrobić test.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Krisker napisał:

Aku mam 90Ah. Tak wysoki prąd może być pobierany tylko impulsowo - przez agregaty lodówek i zamrażarek. Później jest lepiej. Co do linka - mam swój :) 

 

"Przetwornicę można stosować z regulatorami solarnymi MPPT tylko przy podłączonym akumulatorze."

https://techtron.pl/p2788,polska-przetwornica-napiecia-12v-230v-1100w-2000w-ips-2000s-sinus-eco-mode-azo.html

 

Chyba nie pozostaje mi nic innego, jak tylko zrobić test.

 

tu IMO bardziej chodzi o to żeby nie podłączyć tylko pod regulator (bez aku)

możesz zapytać u nich bezpośrednio, może coś podpowiedzą przy okazji ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.