Skocz do zawartości

Przyczepa lekka - przepisy Polska i Europa.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy

Po raz kolejny powraca temat przepisów prawnych dotyczący ciągnięcia przyczepy (tym razem tylko lekkiej, bez hamulca). Dla uproszczenia przyjmijmy, że mamy przyczepę lekką o DMC 500 kg i dwa "ciągniki". 

1. DMC 1730 kg, masa przyczepy 400 kg (bez hamulca)

2. DMC 3100kg, masa przyczepy 750 kg (bez hamulca)

Czy tymi pojazdami można jeździć legalnie jeśli rzeczywista masa przyczepy nie przekroczy 400 kg z prawem jazdy kategorii B? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyczepa lekka zawsze jest do 750kg DMC, lub mniej - hamulec nie ma znaczenia

 

i można jeżdzić dowolnym holownikiem do 3500kg DMC z taką przyczepką na kategorię B 

 

przekraczając 3500kg z przyczepką lekką pamiętaj o opłatach (viatol? czy jak to się nazywa)

 

oczywiście trzeba sprawdzić wpisy w DR holownika co on tam może ciągać

Edytowane przez chris_66
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, chris_66 napisał(a):

przyczepa lekka zawsze jest do 750kg DMC, lub mniej - hamulec nie ma znaczenia

 

i można jeżdzić dowolnym holownikiem do 3500kg DMC z taką przyczepką na kategorię B 

 

przekraczając 3500kg z przyczepką lekką pamiętaj o opłatach (viatol? czy jak to się nazywa)

 

oczywiście trzeba sprawdzić wpisy w DR holownika co on tam może ciągać

Dzięki, czyli potwierdziłeś moją wiedzę. Nie byłem pewny jak jest z dopuszczalną masą całkowitą zestawu powyżej 3500 i opłatami autostradowymi. Czyli mając przyczepę lekką mogę jechać autem o DMC3500 plus przyczepa o DMC 750 na kategorię B, ale jeśli DMC zestawu przekroczy 3500 obowiązują opłaty (via czy tam inny e toll). Bez znaczenia jest rzeczywista masa zestawu poniżej 3500.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, janusz napisał(a):

Bez znaczenia jest rzeczywista masa zestawu poniżej 3500.

zawsze liczymy sumy DMC i tego się trzymamy , bo RMC zawsze mysi być mniejsza niż suma DMC zestawu

 

cała reszta się zgadza

Edytowane przez chris_66
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg przepisów w PL jak masz przyczepę lekka o DMC 500kg a samochód w DR ma O2 400kg to wg przepisów nie możesz ciągnąć takiej przyczepy. Już widzę policjanta który pójdzie na tłumaczenie o RMC. Nie ważne czy wieziesz pszczoły luzem i RMC takiej przyczepy w chwili kontroli masz 250kg.

Wysłane z mojego RMX3771 przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 17.05.2024 o 08:56, steyr napisał(a):

Wg przepisów w PL jak masz przyczepę lekka o DMC 500kg a samochód w DR ma O2 400kg to wg przepisów nie możesz ciągnąć takiej przyczepy. Już widzę policjanta który pójdzie na tłumaczenie o RMC. Nie ważne czy wieziesz pszczoły luzem i RMC takiej przyczepy w chwili kontroli masz 250kg.

Wysłane z mojego RMX3771 przy użyciu Tapatalka
 

Ale autor wątku pytał o kwestie Polska vs Europa.

I jak w Polsce rzeczywiście ciągnięcie przyczepy o DMC 500 kg autem które ma w dowodzie wpis w pozycji O2 400kg jest teoretycznie niezgodne z prawem, nawet jeśli przyczepa razem z ładunkiem waży powiedzmy 300kg. Ale w pozostałych krajach Europy (może są od tego jakieś wyjątki) nie ma w czymś takim nic nielegalnego.

Także różnica jest i to duża.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale autor wątku pytał o kwestie Polska vs Europa.
I jak w Polsce rzeczywiście ciągnięcie przyczepy o DMC 500 kg autem które ma w dowodzie wpis w pozycji O2 400kg jest teoretycznie niezgodne z prawem, nawet jeśli przyczepa razem z ładunkiem waży powiedzmy 300kg. Ale w pozostałych krajach Europy (może są od tego jakieś wyjątki) nie ma w czymś takim nic nielegalnego.
Także różnica jest i to duża.
 
No to podałem jak to jest w PL. Jak mieszka w PL to i tak pasuje żeby miał wszystko zgodne z prawem. I tak idziemy do przodu, nie dawno usunęli wsp. 1,33.

Wysłane z mojego RMX3771 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.