Skocz do zawartości

nie używana stara, i stara używana opona


MrG_m1111

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kto mi powie ile lat wytrzymuje opona, dajmy na to ze mamy opony nowe (nie jeżdżone) z 2000 roku, jak jest z ich właściwościami, czy guma nie sparciała, idąc dalej mamy używane opony w przyzwoitym stanie 6mm bieżnika z 97 roku czy założenie ich wiąże się z jakimś niebezpieczeństwem?

na ile lat producent zaleca używanie opony?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ile lat wytrzymuje opona

Czytałem w AŚ, że jeśli jest odpowiednio przechowywana (cokolwiek to znaczy) to nawet do 10 lat, w praktyce nie powinno się użytkować opon starszych niż 6-7 lat, oczywiście kwestię głębokości bieżnika pomijam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma przepisu mówiącego, ile lat może mieć opona. Ale np. w armii jest przepis na podstawie którego żaden diagnosta nie podbije badania technicznego jeżeli samochód ma opony 10 letnie i starsze.

Niestety guma się starzeje i sama wysokość bieżnika to nie wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Kto mi powie ile lat wytrzymuje opona, dajmy na to ze mamy opony nowe

> (nie jeżdżone) z 2000 roku, jak jest z ich właściwościami, czy

> guma nie sparciała, idąc dalej mamy używane opony w przyzwoitym

> stanie 6mm bieżnika z 97 roku czy założenie ich wiąże się z

> jakimś niebezpieczeństwem?

> na ile lat producent zaleca używanie opony?

> pozdrawiam

Miałem opony z 1999 roku - na zewnątrz wszystko ok.gif

Ale... Złapałem dość wrednego kapcia (wbity pod kątem blachowkręt - uszkodzona konstrukcja opony) a na dokładkę rozciąłem drugą oponę o jakieś żelastwo wystające z krawężnika. Efektem był zakup 4 sztuk nowych opon i... szok u wulkanizatora. Te stare opony na zewnątrz wyglądały dobrze... W środku były rozwarstwione - wszystkie 4 sztuki. Rok wcześniej, gdy je zakładałem na felgi (dokupiłem wtedy drugi komplet felg) opony były w dobrym stanie - nie było rozwarstwień, guma była gładka, bez spękań itp. Kolejny rok i opony się rozleciały sick.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Kto mi powie ile lat wytrzymuje opona, dajmy na to ze mamy opony nowe

> (nie jeżdżone) z 2000 roku, jak jest z ich właściwościami, czy

> guma nie sparciała, idąc dalej mamy używane opony w przyzwoitym

> stanie 6mm bieżnika z 97 roku czy założenie ich wiąże się z

> jakimś niebezpieczeństwem?

> na ile lat producent zaleca używanie opony?

> pozdrawiam

tak jak kolega napisał, opony nowe uwaza sie takie, które nie mają wiecej niż 3 lata od daty produkcji. A jeśli kupisz i jeżdzisz na oponach to osobiście radze nie jezdzić dłużej niż 5 lat niezaleznie od stanu bieżnika. Jednym słowem oponom z 2000 roku wróżyłbym jeszcze z rok (tak bezpiecznie) ale każdy robi jak uwaza. Oponki z 97 roku bym sobie odpuscił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.