Zawartość dodana przez bas
-
Smart 98/99 ASB
> dzis widzialem na swiatlach jakies ferrari z 2009 roku.po starcie na dystansie doslownie > 200-300metrow slychac bylo,ze skrzynia biegow zeszla o 4 przelozenia W sensie 1->2->3->4 czy 4->3->2->1? > jest to mozliwe -auto > mialo wtedy jakies 80km/h? Jeśli jechał spokojnie to jak najbardziej mógł jechać na 4 biegu, u mnie w Cromie 80km/h przy spokojnej jeździe to będzie 4 lub 5 bieg(skrzynia ma 6 biegów). > ile w takim razie ma skrzynia przelozen[to byl albo automat albo sekwencyjna-bardzo szybka zmiana]? Pewnie automat, skoro skrzynia w Cromie ma 6 przełożeń a w Pantzerwagenach DSG potrafi mieć 7 przełożeń to obstawiam, że Ferrari mogło spokojnie mieć 6-8 przełożeń. Pozdrawiam BAS
-
Smart 98/99 ASB
Podziękował za odpowiedzi obu Panom. Pozdrawiam BAS
-
Smart 98/99 ASB
Co to za wynalazek? Bo jeździłem tym dzisiaj i zastanawiam się czy to jest automat czy manualna zautomatyzowana? Drążek ma opcje +/-/N/R, nie ma P. Zmiana przełożeń powodowała, że cofał mi się ostatni posiłek, tzn. podczas zmiany wyglądało tak jakby na chwilę wyrzucał na luz(wozidełko przestawało przyśpieszać), zmiana trwała dość długo. Reakcja na kick-down też mocno ospała. Autko na skrzyżowaniu nie pełza(nie ciągnie), wygląda jakby był na luzie, dopiero po wciśnięciu pedału przyśpieszenia autko rusza. Zauważyłem, że jak trochę przegoniłem autko to zaczęło ciut lepiej zmieniać przełożenia(na co dzień jeździ tym kobieta, która ma do pracy 3km w dwie strony i jeździ bardzo wolno). Czy to normalne zachowanie tej skrzyni? Czy coś się w niej kalibruje czy jest to objaw usterki? Pozdrawiam BAS ps. Na co dzień jeżdżę autkiem(Croma) z 6 biegowym ASB(AISIN AF40-6) i zmiana jest płynna, prawie niezauważalna.
-
Fiat ECU Scanner
> No tak, ale dla postojówek już powinno się świecić. Nie wiem, nie sprawdzałem... bo jeszcze żadna > mi się nie przepaliła. A jestem ciekaw czy będzie działać. Jak otworzysz maskę to na samym wierzchu przy lampie masz złączkę, wypnij ją, włącz zapłon i będziesz wiedział czy działa czy nie. Mówię o takiej złączce, którą tu Somuś ma odpiętą: Pozdrawiam BAS
-
Fiat ECU Scanner
> Ale chodzi o test podczas uruchamiania samochodu, a dokładniej jak przekręcę kluczyć w stacyjce? > Jeśli o test podczas przekręcania kluczyka to, nie palą się: > - dioda od kontroli żarówek Normalne. > - dioda od tempomatu Normalne jeśli tempomat nie jest aktywowany FES w samochodzie. > - dioda od klocków hamulcowych Normalne. > Ps. Jakby ich w ogóle nie było, czy to możliwe? > Czy jakiś test z FES? Chodzi o test FES, musisz mieć pełną wersję FES, łączysz się z zegarami i wywołujesz test wszystkich kontrolek i wskazówek. Pozdrawiam BAS
-
Fiat ECU Scanner
> Co do lampki od uszkodzonych żarówek, > ostatnio przepaliły mi się H7 i H1 od strony akumulatora i żadnej informacji na zegarach nie > było. Najprościej sprawdzić będzie jak odłączysz wtyczkę, od którejś lampy, powinien walić komunikatem. > Wiec zacząłem się zastanawiać. Co do klocków hamulcowych to podczas wymiany żarówek > zerknąłem na klocki i przewód był urwany. Wyjąłem wtyczkę wetknąłem w nią przewód i dotknąłem > tarcz (kumpel dusił na pedał hamulca) i zero efektu. Po dotknięciu do masy powinna świecić się kontrolka. > Może ja mam wybrakowany licznik jakiś? > Co do lampki od tempomatu... na co trzeba by popatrzeć?, to ja z przyjemnością popatrzę. Powinna się włączać podczas testu wszystkich kontrolek. Pozdrawiam BAS
-
Fiat ECU Scanner
Uzupełnij profil o miasto. > Wiem, że temat był wałkowany z milion razy, ale pytanie i tak mam. Mam stilo 1,9JTD i dołożony > tempomat. Byłem szczęśliwcem i miałem złącze pod kierownicą wiec wystarczyło tylko dorzucić > manetkę i pięknie działa. Oczywiście bez FES lampka przy zegarach się nie świeci. Kupiłem > sobie ELM327 od Viakena i bez problemowo łączę się ze stilo przy pomocy darmowej wersi > FiatECUScan v3.3. Odczytuję ODOMETER i nawet się zgadza, testuję sobie różne lampki (F6 - > Testy) i wszystko działa oprócz lampki od tempomatu. Czy jest możliwe ze ja jej po prostu nie > mam wlutowanej w zegary? Dodam, iż w mojej wersji dioda ta powinna znajdować się pod > wskaźnikiem temperatury nad wyświetlaczem. Powinna się włączać, trzeba by popatrzeć. > Mam tez pytanie z innej beczki. Mam stilo z ABS, ale bez ASR czy da się to jakoś włączyć? Tak, trzeba wymienić pompę ABS na pompę ASR, wymienić przewody hamulcowe na grubsze, dołożyć przycisk i ewentualnie kawałek wiązki. > No i ostatnie pytanie, czy da się włączyć "sygnalizację" o uszkodzeniu żarówki? Da się, wystarczy, że przepali Ci się żarówka, która jest kontrolowana, NIE są kontrolowane następujące żarówki: - pozycyjne tylne dolne, - mijania i drogowe przednie. > Tak samo jest z czujnikiem klocków > hamulcowych... po prostu nie działa. Skąd wiesz, że nie działa? Robiłeś zwarcie do tarczy? Pozdrawiam BAS
-
Fiat ECU Scanner
> No teraz widzę że pokręciłem. Do service duo użyłem ELMa. Tak też mi się wydawało, podejrzewałem jeszcze jedną możliwość, ale skoro wybrałeś bramkę nr1... > Odpaliłem program, wybrałem > serwis/Service Interval Reset, F10 połącz (z sukcesem), potem F7, następnie F10 (chciał wtedy > zarejestrowanwj wersji), Tak jak pisałem jest to błąd, którego usunięcia nie spodziewałbym się w najbliższym czasie. > ale próbowałem także CTRL + F10 i wtedy nic się nie zadzialo. O CTRL+F10 pisałem w kontekście próby połączenia się KKL'em z Service Interval. CTRL+F10 to jest tryb demo, który umożliwia w darmowej/płatnej wersji połączenie się z dowolnym ECU, nie potrzeba do tego mieć podłączonego samochodu ani nawet interfejsu(wystarczy, że ELM i VAG są skonfigurowane, choćby domyślnie). Pozdrawiam BAS
-
Fiat ECU Scanner
> Tak, jestem pewien i z ustawieniem przełącznika na 3. Ale wiesz, że funkcja Service interval siedzi w zegarach a z zegarami gada się po CAN? Ustawienie, o którym mówisz służy do łączenia się z ECU AIRBAG. Jesteś pewien, że połączyłeś się z Service Interval? Możesz pokazać zrzut ekranu z zakładki F2 oraz F7? Na pewno nie wcisnąłeś CTRL+F10? Pozdrawiam BAS
-
Fiat ECU Scanner
> Bas może mnie oświecisz. Chciałem dziś skasować service due przy pomocy kkl, połączyłem się, Jesteś pewien, że użyłeś KKL'a a nie ELM'a? > kliknąłem F7, następnie F10 i pokazał mi komunikat że " wymaga wersji zarejestrowanej". FES > 2.6.1 Oficjalnie jest to błąd, że ta funkcja w Stilo wymaga wersji płatnej, nieoficjalnie mam wrażenie, że ten błąd jest zamierzony. Pozdrawiam BAS
-
Fiat ECU Scanner
> A BC jest pod tablicą bezpieczników, koło kierownicy, tak? Tak. Pozdrawiam BAS
-
Fiat ECU Scanner
> Próbowałem. Yanislav pisał, że od wersji 2.7.2 dodał zabezpieczenia, które nie pozwalają na > ustanowienie komunikacji gdy połączenie z CANem jest 'unreliable' > No tak ale jedynym problemem w samochodzie jest brak możliwości połączenia się z FES. Nie ma > żadnych innych błędów (a U1602 moim zdaniem wywołuje podłączanie interfejsu) więc nie mam > pomysłu gdzie szukać. W kostkach przy BC. Nie spotkałem się jeszcze z wywoływaniem błędu przez interfejs. Interfejs nie jest częścią zosiowanej sieci CAN, więc... Poruszaj kostkami przy BC. Dla pewności możesz jeszcze odłączyć na 15 minut akumulator, ale wątpię, żeby to coś dało. Pozdrawiam BAS
-
Fiat ECU Scanner
> Problem pojawia sie tam gdzie mi > najbardziej zależy czyli w Proxy. > Co jakiś czas pojawia > się też błąd U1602 czyli problemy z CANem IMO coś Ci się krzaczy w kablach, dlatego nie idzie Ci osiowanie proxy. > Żadną wersją nie mogę się podłączyć. Próbowałeś 3.3? > Czy OBDkey zmieni tę sytuację? Jeżeli tak to kupię > co trzba. IMO nic to nie da. Osiowałem proxy w kilku samochodach przy pomocy ELM'a 1.3a i szło, więc nie sądzę, żeby OBDKEY za ~500zł coś pomógł. Pozdrawiam BAS
-
Fiat ECU Scanner
> ? A jeżeli mam zerejestrowaną 3.3 i mimo tego takie komunikaty to? > Poza tym producent twierdzi, że nie można uruchomić pewnych funkcji w wersji niezarejestrowanej ale > można wejść do menu. Tymcasem u mnie ni hu hu i nie mogę włączyć PTC ani lampki CC. A jakie funkcje po CAN Ci działają? Pozdrawiam BAS
-
Fiat ECU Scanner
> Po rejestracji co możemy zyskać tzn. co tam da się sprawdzić tylko odczytać jakieś błędy ?? > Czy jest opcja też jakiś ustawień itp. ?? Bez podłączania do samochodu wciśnij sobie CTRL+F10 i połączysz się w trybie demo z dowolną centralką. Pozdrawiam BAS
-
Fiat ECU Scanner
> Nie na sto procent nie cieknie z nagrzewnicy bo sprawdzałem, kostki nie odpinałem docisnelem ją > tylko do ECU Jeśli błąd po tym dał się skasować to pewnie o to chodziło. > Chodzi ci o tą opcję: Takt KWP 2000 i to co jest do wyboru default/slow/fast/optimal Plus ten > tryb wysokich opóźnieni ?? > Jesli tak to mam zaznaczone default a ten tryb wysokich opóźnień nie zaznaczony Tak, musisz pokombinować z tymi opcjami. Przy okazji o jakim aucie mówimy? Pozdrawiam BAS
-
Fiat ECU Scanner
> 04-Connection to ECU grounding Obejrzałbym kostkę przy ECU. Nie ubywa Ci przypadkiem płynu chłodzącego? > I jeszcze takie pytania do Bas`a bo widze że jest dość oblatany w FES-ie: > W lewym dolnym rogu wyświetla mi sie komunikat ZBYT duze opóxnienie ?? O co z tym chodzi ?? > Przeszkadza to w czymś ?? W ustawieniach(F9) interfejsu masz opcje szybkości pracy interfejsu. Ile parametrów każesz mu czytać jednocześnie? > Przy skanowaniu ECU silnika w zakładce Regulacje mamy dwie opcje: Autoadaptacja i ustawienie koła > fonicznego, Adaptacja koła fonicznego jest elementem zbioru Adaptacja, czyli po polsku: jeśli zrobisz Adaptację to w skład adaptacji wchodzi też adaptacja koła fonicznego. Nie wnikając w szczegóły działa to tak, że ECU wyjeżdża z fabryki z określonymi wartościami domyślnymi pewnych parametrów*, ponieważ samochód ma pewną ilość czujników to te parametry są dynamicznie dopasowywane do konkretnego egzemplarza i warunków eksploatacji. Bywa tak, że na skutek np. złej emulacji sondy lambda te parametry rozjeżdżają się i autko zaczyna źle pracować, wtedy należy poprawić usterkę a następnie skasować błędnie zarejestrowane wartości do domyślnych i od nowa nauczyć autko parametrów. Przykładowo: swego czasu w swoim Stilo 1.6 16V 103KM + BRC SQ24 zresetowałem nastawy autoadaptacyjne a następnie zrobiłem przez przypadek autoadaptację na LPG, była taka komedia, że hej(falowanie obrotów, gaśnięcie przy dojeżdżaniu do skrzyżowania itd.). Wyłączyłem LPG, zresetowałem nastawy autoadaptacyjne, przejechałem 50-60km, żeby zebrał sobie poprawne odczyty i dalej autko jeździ poprawnie na LPG. * Zwróć uwagę, że jak ma się problem z przepływomierzem masowym powietrza to autko po odłączeniu przepływki jedzie zdecydowanie lepiej niż z uszkodzoną przepływką, wynika to z faktu, że jak autko ma odłączoną przepływkę to jedzie na parametrach domyślnych(fabrycznych), może nie jedzie tak optymalnie(spalanie, skład spalin, osiągi) jak ze sprawną przepływką, ale jedzie zdecydowanie lepiej. Podobnie jest jak odłączysz uszkodzoną sondę lambda, autko nie jedzie idealnie, ale jedzie zdecydowanie lepiej niż np. ze stałym sygnałem "za ubogo" lub "za bogato". W przypadku awarii sondy lambda czy przepływki, następuje zaburzenie stechiometrycznego składu(stosunku) mieszanki paliwowo powietrznej i autko dostaje za dużo lub za mało paliwa w stosunku do powietrza... > Jedno i drugie przeprowadza sie bez problemu czy potrafią podczas zabiegu wyskoczyć jakieś > kwiatki ?? W FES masz opisane jak ma wyglądać procedura adaptacji**, jeśli nie jeździsz na LPG to możesz sobie zrobić reset nastaw autoadaptacyjnych, jeśli jeździsz na LPG to przez 50-60km wypadałoby pojeździć tylko i wyłącznie na noPB. Jeśli wszystko działa poprawnie to nie ma sensu tego ruszać. ** Zimny silnik, przed rozruchem robisz reset, odpalasz silnik(będzie pikał check), zostawiasz autko na jałowych obrotach i idziesz na kawę do domu, wracasz jak autko osiągnie temperaturę roboczą i kręcisz silnik trzy razy do 4500-4600rpm na 3-5sekund. Jeśli wszystko przebiegło poprawnie to check przestanie marudzić a Ty możesz sobie normalnie nim jeździć(z wcześniejszych zastrzeżeniem dotyczącym LPG). Pozdrawiam BAS
-
Fiat ECU Scanner
> bas mógłbyś polecić jakiegoś konkretnego ELM'a który potrafi pracować na mniejszych opóźnieniach? > nie mogę zaosiować klimy auto w Stilo, wg Yaniego to problem spowodowany własnie poprzez zbyt > wolną komunikację i radzi skrócic opóźnienia. Tyle że jakiekolwiek zmiany na naszych tanich > ELM'ach powodują brak komunikacji z komputerem. Niestety ani ja ani Yani ani nikt inny(tzn. pmfaktory twierdzi, że modyfikuje elmy tak, że... ale spotkałem się z opinią, że oni to są bajkopisarze) nie jest wstanie bez testów trafić jaka akurat przyszła z Chin partia. Mam "takiego pudełkowego" 1.3a i radzi sobie bez problemów, ale kupiłem go dawno i teraz w takim samym opakowaniu możesz dostać coś zupełnie innego. Mogę jedynie poradzić Ci wyłączenie w laptopie wszystkich zbędnych aplikacji, ubicie zbędnych procesów z poziomu menadżera zadań itd. Pozdrawiam BAS
-
Fiat ECU Scanner
> A o co chodzi z tymi Adapterami A1 A2 i A3 one mają na celu zastapienie przepinania przewodu > pomiedzy poszczególnymi pinami ?? Zasadniczo one właśnie to robią. > A i przy okazji jeszcze jedno głupie pytanie > Co to jest ten OBDKey ?? Są jakieś wersje tego ?? Typ interfejsu za 112EURO, można zamiast niego używać zestawu jaki opisałem w tym poście - wychodzi taniej. W sumie to on zastępuje zestaw VAG+ELM, adaptery i tak trzeba mieć, więc OBDKEY jest bez sensu z ekonomicznego punktu widzenia. Pozdrawiam BAS
-
Fiat ECU Scanner
> Rozumiem że z ustawieniem kompa też jest wszystko OK skoro bez problemu łaczy siez ECU ?? Jeśli łączy się z ECU silnika a nie łączy się z ECU poduszek powietrznych to albo problem jest z przeróbką VAG'a albo coś złego stało się z ECU poduszek albo coś gdzieś nie styka. Sprawdź jeszcze pod siedzeniami, bardzo możliwe, że w siedzeniu pasażera jest mata-waga, popraw złączkę. Jeśli to nie pomoże to zajrzałbym do samego ECU poduszek, znajduje się pod nagrzewnicą w tunelu środkowym przy samej ścianie grodziowej. Jeśli ECU nie jest zalane i odłączenie oraz ponowne podłączenie kabli nie pomoże to sprawdź bezpieczniki, może któryś padł, ale wątpię. Dla czystego sumienia możesz wykręcić ECU poduszek, rozkręcić je i zajrzeć do środka czy coś nie jest popalone ani zalane. Spokojnie, bez stresu, w ECU poduszek siedzi płytka drukowana, z kilkoma scalakami, kondensatorami, rezystorami smd, pewnie jakaś cewka i kilka innych elementów. Przed grzebaniem przy tym układzie wyjmij kluczyk ze stacyjki a jak jesteś mega ostrożny i Ci się nudzi to możesz odpiąć akumulator, tam nie ma się czego bać, jak na czas grzebania wyciągniesz kluczyk ze stacyjki to nic nie wybuchnie. Jak już będziesz miął w łapkach sensor poduszek to spisz sobie numerki z niego na wszelki wypadek. Pozdrawiam BAS
-
Fiat ECU Scanner
> GP nie łączy się czasem z interfejsem za pomocą OBD2? GP łączy się przy pomocy adaptera A3, ale z tego co kolega pisał wynika, że rozmawiamy o Punto 2, więc OBD2: - ABS pin1 lub adapter A1, - poduszki pin3 lub adapter A2, - silnik pin7, - wspomaganie pin9. Oczywiście rozmawiamy o VAG'u. EDIT: Załapałem o co Ci chodzi:pisałem o pin3 czyli o pinie nr 3 w złączu OBD2 a nie o adapterze 3pin'owym np. Punto1 czy BBM(z wyjątkiem końcówki produkcji). Pozdrawiam BAS
-
Fiat ECU Scanner
> nie pamietam A kasowałeś to przy pomocy FES? W katalogu gdzie jest zainstalowany FES są gromadzone logi każdego połączenia. Jeśli masz pewność, że Twój interfejs jest sprawny i poprawnie łączy linięK z pin3 to jeśli masz boczne poduszki to po dociskaj kostki pod fotelami. Pozdrawiam BAS
-
Fiat ECU Scanner
> Pacjent Punto II, już 2-3 razy zdarzyło sie że zaświeciła się kontrolka AirBag-u już raz kasowałem > przy użyciu przerobionego prze zemnie VAGa i bylo ok Jaki był wtedy błąd? Pozdrawiam BAS
-
Fiat ECU Scanner
> Więc nie ma co userowi głowy zawracać dopóki nie będę miał logów. Yani jest autorem FES. Pozdrawiam BAS
-
Fiat ECU Scanner
> Jakie jest Wasze doświadczenie z takimi zabawami? W tej chwili FES tego nie potrafi, pisz do Yaniego to może uda mu się dodać tą funkcjonalność. W GP są 3 różne ISO dla BC, więc... Pozdrawiam BAS
