Skocz do zawartości

Wycieraczki przód - jak prawidłowo zamontować?


djdoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Kieruje do was pytanie jak nalezy prawidłowo zamontować wycieraczki przednie?

Wlasnie wymieniłem orginały oplowskie w ktorych na jednej tej od kierowcy był mały spoilerek od dołu.

Te, które kupiłem firmy Unipoint maja rownierz spoilerki ale można je zamontować tylko tak aby spoilerek byl od góry.

Wszystko bylo by ok tylko mam - nie wiem czy słuszną - teorie, że miejsce w którym gumka jest mocowana stalym uchwytem do pióra powinno byc w górnej części wycieraczki tak aby podczas pracy gumka przesuwała się w prowadnicach w dół.

Przy takim montażu wycieraczek ten uchwyt jest w dolnej części.

Proszę o wypowiedzi w tej kwesti.

Jak np. jest montowana gumka w slynnych Motgumach ( gumki miałem wlaśnie wsadzone w tych orginałach ale nie umiałem ich zdobyć a całych piór nie mieli ) z spoilerkiem lub innych typach wycieraczek

p.s

propozycje "obróć sobie gumkę i będzie ok" znam,

wiem że mogę obrócić gumkę i stałe mocowanie wyjdzie u góry ale nie o to mi chodzi w tym pytaniu/problemie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam.

> Kieruje do was pytanie jak nalezy prawidłowo zamontować wycieraczki

> przednie?

Szanowny kolego,

takim pytaniem sam prosisz się o złośliwości. Koledzy są bardzo grzeczni więc milczą.

Powiedz proszę, w czym Ci przeszkadza, że uchwycik jest na gorze/dole?

Tyle lat jeżdżę autami i do głowy mi nie przyszło nad takimi duperelami się zastanawiać.

Wchodzą Ci piórka na dach? Pewnie nie. Zakładaj jak przewidział to producent piórek i wycieraj..., wycieraj... Pamiętam, że moje obecne ALCA (czy jakoś tak) mają uchwycik na dole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja też myślę, że o to chodzi. Koniec z utwierdzeniem gumki powinien

> być na dole (gdy pióro jest pionowo)

Witam

I o to chodzilo w moim problemie nie o umieszczenie spoilera tylko o to mocowanie ktore widac na zdjeciu kolegi.

Pytanie czy ma to znaczenie?

Nie wiem dlatego pytam.

Moja teoria jest taka, ze ten staly uchwyt trzymajacy gumke piora powinien byc u gory ( gdy pioro jest w pionie) wtedy gumka przy dociskaniu jej do szyby bardziej swobodnie przesuwa sie w prowadnicach piora przez co uzyskujemy scislejsze doleganie.

To jest moja teoria byc moze mylna, byc moze nie majaca wplywu na prace calego piora ale skoro cos mozna zamontowac na dwa sposoby zawsze znajdzie sie ktos kto zada pytanie jak ma byc prawidlowo?

I ja wlasnie takie pyatanie zadalem

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanie czy ma to znaczenie?

IMHO nie.

A jeżeli ma, to przychylałbym się do umieszczenia zamocowania na dole szyby, gdzie szyba ma najmniejszą krzywiznę.

Koncówka piórka, szczególnie po stronie pasażera, ulega dosyć znacznemu ugięciu i tam zależnie od modelu samochodu występują największe przesunięcia gumki w uchwycie.

Logicznym wydaje sie to, że w czasie ruchu gumki w krańcowym uchwycie jej przesuniecie występuje głównie tam i pokonywany przy tym opór jest też tylko na ostatnim uchwycie.

Gdybyśmy założyli zaciśniętym uchwytem do góry, to gumka podczas ugięcia musiałaby pokonać opór na kilku pozostałych uchwytach, bo górne mocowanie jest na sztywno, a to mogłoby już być problemem.

Chyba trochę pogmatwałem, ale pewnie czujecie o co chodzi. wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inną teorię. Ramię wycieraczki zwykle jest zagięte na kształt kija do hokeja, żeby pióro było poziomo w spoczynku. Przy takim kształcie podczas ruchu gumka ma tendencję do wysuwania się z prowadzenia. Jeśli utwierdzenie jest na dole to guma się napręża. Wydłuża się swobodnie i wraca do pierwotnej długości przy powrocie ramienia. Gdyby utwierdzenie było na górze to guma miałaby tendencję do skracania się przy pierwszym suwie. To skracanie może powodować fałdowanie się wargi, a w konsekwencji, gorsze zbieranie wody i drgania.

Poza tym w moich motgumach nie można zmienić położenia pióra i utwierdzenie jest na dole wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziekuje za wypowiedzi w/w temacie.

Macie panowie racje

Poslalem wczoraj zapytanie do producenta slynnych Motgumow i oto odpowiedz ktora przyszla dzis:

"informuję iż zamek (czyli ząbek) powinien znajdować się na dole pióra, jeśli oczywiście rozpatrujemy pióro założone na samochodzie i postawione do pionu. Powód takiego montażu wiąże się z oddziaływaniem siły odsrodkowej na gumę w trakcie pracy wycieraczki, która to musi swobodnie wysuwać się z łapek (oczywiście w nieznacznym stopniu)."

Zadalem rownierz pytanie o spoiler

Oto odpowiedz:

"Natomiast spoiler powinien znajdować się na dole pióra, gdyż ma on za zadanie przejmować powietrze, które ześlizguję się z maski pojazdu i w ten sposób dociska pióro do szyby. Nie zawsze jednak jest to uzyskiwane, ponieważ kształt maski a w szczególności przetłoczenie na jej krawędzi powoduję iż powietrze omija pióro lub też wręcz podrywa je do góry przy większych prędkościach."

Mysle ze ta odpowiedz rownierz rozwiewa wszystkie watpliwosci.

Serdecznie pozdrawiam kolegow ktorzy wzieli udzial w dyskusji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo chłopaki z AK fajne som i wszystko wiedzom

> ...a jak nie wiedzą, to zaczynają filozofować

Wiem

ze tu mozna liczyc na konkrety i dlatego biore czynny udzial w zyciu tego kacika chocby nawet przez zadawanie takich pytan

dzieki temu dowiedzialem sie ze moja teoria nie jest sluszna.

p.s

mysle ze niektorzy cfaniaczek.gif ktorzy tylko czytali sami sprawdzali lub sprawdza hmm.gif jak u nich wyglada mocowanie piora i w razie pytan innych beda mogli smialo odpowiedziec ze tak ma byc i do teego jeszcze uzasadnic swoja odpowiedz

Uwazam temat za wyczerpany

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A ja mimo jasnej odpowiedzi z Motgumu wybiorę się kiedyś do salonów z

> nowymi samochodami, Opel i nie tylko, i zobaczę, ja są te piórka

> fabrycznie zamontowane.

> Pozdr.

Nie musisz. Ostanio wymieniałem fabryczne (na motgumy) - zamki były na górze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.