Skocz do zawartości

Lanos, BRC Just i kontrolka check


KeyaR

Rekomendowane odpowiedzi

Dziwna rzecz mi się dzieje...właściwie to pytam bardziej z ciekawości niż dlatego, że ma to jakiś wpływ na jazdę...mam BRC Justa w Lanosie 1.5 SOHC...gazownicy podpięli instalkę tak, że przy jeździe na LPG odcina kontrolkę Check ale nie ustawili tego w centralce (zostawili standardowe NP)...jak się zorientowałem, to przestawiłem na NC1/NC2 i od tego czasu kiedy jadę na benzynie nie ma problemu, kiedy śmigam na LPG też wszystko gra, kiedy odpalam rano na benie też robi to bez problemu i kiedy po dłuższej jeździ na LPG sprawdzam czy nie ma jakichś kodów usterek, nic nie pokazuje...jedynie kiedy kończy mi się gaz i w czasie jazdy wyrzucę bieg i ręcznie przełączę na benzynę, na jakieś 5 sek zapala się kontrolka CHECK z błędem 44 czyli zbyt uboga mieszanka napięcie poniżej 275mV...i tylko wtedy się to dzieje...dlaczego?

Myślę sobie, że jakby był jakiś problem ze składem mieszanki albo z emulacją, to błędy pokazywałby też po dłuższej jeździe na LPG a nie pokazuje...tylko przy przełączeniu na noPB z LPG w czasie jazdy... hmm.gifsciana.gif ..dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jest po takim przełączeniu na benzynę przypadkiem za ubogi?

Ja się natomiast muszę pochwalić, że po dłuższych bojach doszedłem do ładu z trymerkiem emulacji w Just Junior. Wcześniej na beznzynie albo był za ubogi, albo za bogaty, teraz jest na benzynie tak, jakby LPG nie było, oczywiście w pewnym przybliżeniu. smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A nie jest po takim przełączeniu na benzynę przypadkiem za ubogi?

No najwyraźniej jest...trwa to ok 5 sek i kontrolka gaśnie i więcej się nie pojawia...tylko jak to wyeliminować i czy w ogóle się z tym męczyć? crazy.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No najwyraźniej jest...trwa to ok 5 sek i kontrolka gaśnie i więcej

> się nie pojawia...tylko jak to wyeliminować i czy w ogóle się z

> tym męczyć?

W SC 900 mojej mamy na instalce BRC z BINGO jest dokładnie taki sam objaw.

Jeździ już tak od 4 lat (85kkm na LPG) i nic złego się nie dzieje. W końcu ile razy w ciągu roku przełączysz z LPG na noPB i masz tą zubożoną mieszankę przez kilka sekund .... ?

Ja bym to zostawił. Ostatecznie możesz nie wyjeżdżać gazu do końca i check więcej się nie zapali. smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No najwyraźniej jest...trwa to ok 5 sek i kontrolka gaśnie i więcej

> się nie pojawia...tylko jak to wyeliminować i czy w ogóle się z

> tym męczyć?

A zimny silnik odpalony na benzynie nie ma tendencji do szarpania i tzw. dziury w gazie?

Jak coś takiego się pojawia, to może spróbuj delikatnie zmniejszyć współczynnik wypełniania emulowanego sygnału lambdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No najwyraźniej jest...trwa to ok 5 sek i kontrolka gaśnie i więcej

> się nie pojawia...tylko jak to wyeliminować i czy w ogóle się z

> tym męczyć?

Jest odcięty wtryskiwacz noPB i CHECK pali się cały czas, ale tego nie widać ponieważ załatwiony jest przekaźnikiem z JUST`a podczas pracy na gazie. W momencie przełączenia z gazu na noPB zostaje włączona kontrolka, a ecu załapuje sygnał wtryskiwacza i gaśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest odcięty wtryskiwacz noPB i CHECK pali się cały czas, ale tego

> nie widać ponieważ załatwiony jest przekaźnikiem z JUST`a

> podczas pracy na gazie. W momencie przełączenia z gazu na noPB

> zostaje włączona kontrolka, a ecu załapuje sygnał wtryskiwacza i

> gaśnie.

Czemu gazownicy robią takie kombinacje z kontrolką na podobno najlepszej II generacji na świecie, wg BRC oczywiście? Gdzieś czytałem nawet, że auto z Justem jest w stanie spełnić normę Euro IV, ale to już była lekka przesada. grinser006.gif

Ja mam w sumie słabszy sterownik (Just Junior) i kontrolka jest podpięta normalnie. Zdarzało się niekiedy, przy poprzednim ustawieniu emulacji, że przy jeździe na autostradzie na LPG zapalił się CHECK i był błąd ubogiej mieszanki, obecnie to się nie pojawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest odcięty wtryskiwacz noPB i CHECK pali się cały czas, ale tego

> nie widać ponieważ załatwiony jest przekaźnikiem z JUST`a

> podczas pracy na gazie. W momencie przełączenia z gazu na noPB

> zostaje włączona kontrolka, a ecu załapuje sygnał wtryskiwacza i

> gaśnie.

No właśnie nie do końca, bo jeżeli byłoby tak jak to opisujesz, to problem powinien też pojawiać się po odpaleniu zimnego silnika na benzynie albo po jeździe na LPG, powinien być błąd zapamiętany w ECU a nie jest (sprawdziłem)...kontrolka więc tak na prawdę zapala się (wcześniej nie jest zdławiona, to znaczy jest, ale nie ma powodu się palić) tylko przy przełączeniu w czasie jazdy...poza tym nie wywala błędu wtryskiwacza tylko ubogiej lambdy... hmm.gif

Tak czy inaczej zastanawiam się czy wrócić do ustawienia NP w sterowniku, czy pozostać przy NC1/NC2...choć tak na prawdę wg instrukcji i wszelkich znaków na niebie i na ziemi przy odcięciu kontrolki powinno być NC1/NC2...a przy odcięciu zasilania ECU-NP, a u mnie odcięta jest kontrolka (sprawdziłem to odpinając przy tym jak auto chodziło na LPG silniczek krokowy - "benzynowy" i kontrolka się nie zapaliła) crazy.gif

Zresztą przy jeździe na LPG kontrolka CHeck nie jest mi potrzebna, bo Just potrafi sygnalizować swoje błędy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No właśnie nie do końca, bo jeżeli byłoby tak jak to opisujesz, to

> problem powinien też pojawiać się po odpaleniu zimnego silnika

> na benzynie albo po jeździe na LPG, powinien być błąd

> zapamiętany w ECU a nie jest (sprawdziłem)...kontrolka więc tak

> na prawdę zapala się (wcześniej nie jest zdławiona, to znaczy

> jest, ale nie ma powodu się palić) tylko przy przełączeniu w

> czasie jazdy...poza tym nie wywala błędu wtryskiwacza tylko

> ubogiej lambdy...

> Tak czy inaczej zastanawiam się czy wrócić do ustawienia NP w

> sterowniku, czy pozostać przy NC1/NC2...choć tak na prawdę wg

> instrukcji i wszelkich znaków na niebie i na ziemi przy odcięciu

> kontrolki powinno być NC1/NC2...a przy odcięciu zasilania

> ECU-NP, a u mnie odcięta jest kontrolka (sprawdziłem to

> odpinając przy tym jak auto chodziło na LPG silniczek krokowy -

> "benzynowy" i kontrolka się nie zapaliła)

> Zresztą przy jeździe na LPG kontrolka CHeck nie jest mi potrzebna, bo

> Just potrafi sygnalizować swoje błędy...

Po odłączeniu silnika krokowego nie zapali się Check, albo się mylę hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po odłączeniu silnika krokowego nie zapali się Check, albo się mylę

W Lanosie samo odpięcie silnika krokowego nie spowoduje zapalenia się lampki CHECH.

Do tego typu testów lepiej np. odpiąć TPS albo czujnik temperatury powietrza dolotowego - wtedy powinien zapalić się na bank.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po odłączeniu silnika krokowego nie zapali się Check, albo się mylę

Rzeczywiście...moja pomyłka przy pisaniu...przy próbach odpiąłem TPS i nie było kontrolki... zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.