Skocz do zawartości

akumulator a moc


Pirat7993

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

własnie wrociłem z wyjazdu na którym pojawił sie problem a mianowicie

sprawa wygladała tak ze postawiłem auto na campingu w ktorym podłaczona była lodówka praktycznie 2 dni o ktorej zapomnialem, oczywiscie aku rozładował sie do zera zlosnik.gif nawet po podpieciu drógiego auta niebyło zadnej reakcji po przekreceniu kluczyka zlosnik.gif dopiero jak auto kolegi podładowało moj aku przez ok 5-10 min moj zaskoczył odpalił spoko wszystko ok ALE chcialem sie przejechac pare km zeby go podładowac ale co zauwazyłem i co było dla mnie PRZEDZIWNE auto wcale niechciało jechac 1,2,3 a zbiera sie jak 704 i to jescze podejzewam ze by mnie odstawiła bez zadnych problemów no wiec cos nietak, dla mnie troszke cos nietak bo co ma aku do silnika ?? dopiero w drodze powrotnej po przejechaniu około 150 km auto zaczeło wracac do normy ale i tak niejest to co ma byc , ktos mi powie co to za zonk ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> własnie wrociłem z wyjazdu na którym pojawił sie problem a mianowicie

> sprawa wygladała tak ze postawiłem auto na campingu w ktorym

> podłaczona była lodówka praktycznie 2 dni o ktorej zapomnialem,

> oczywiscie aku rozładował sie do zera nawet po podpieciu

> drógiego auta niebyło zadnej reakcji po przekreceniu kluczyka

> dopiero jak auto kolegi podładowało moj aku przez ok 5-10 min

> moj zaskoczył odpalił spoko wszystko ok ALE chcialem sie

> przejechac pare km zeby go podładowac ale co zauwazyłem i co

> było dla mnie PRZEDZIWNE auto wcale niechciało jechac 1,2,3 a

> zbiera sie jak 704 i to jescze podejzewam ze by mnie odstawiła

> bez zadnych problemów no wiec cos nietak, dla mnie troszke cos

> nietak bo co ma aku do silnika ?? dopiero w drodze powrotnej po

> przejechaniu około 150 km auto zaczeło wracac do normy ale i tak

> niejest to co ma byc , ktos mi powie co to za zonk ?

Zresetowały się nastawy w komputerze, po jakimś czasie wszystko wróci do normy smile.gif Zapamięta nowe parametry i będzie jechać drive.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> bo co ma aku do silnika ??

rozladowany aku - duzy pobor pradu z alternatora (nie dosc ze musial pokryc bierzace zapotrzebowanie na prad, to jeszcze ladowac padniete aku), a co za tym idzie stawial duze obciazenie dla silnika (wlacz na postoju podgrzewanie tylnej szyby + wszystkie swiatla i zobacz jak predkosc obrotowa silnika wzrasta, alternator stawia wieksze obciazenie), ale czy na tyle duze zeby zabrac az tak duzo mocy silnikowi, ze przyspieszal jak 700ka hmm.gif nie wydaje mi sie zlosnik.gif

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> rozładowany aku =niskie napiecie w elektronice słabe ładowanie cewek

> itp normalne ze sie dlawi nie chce jechac itp aku po

> rozladowaniu do zera traci połowe pojemnosci czyli niedlugo na

> szrot sie bedzie nadwał

ani z pierwszym ani z drugim stwierdzeniem nie moge sie zgodzic

1. po odpaleniu napiecie wynosic powinno 14,x V - bez wzgledu na stan naładowania aku

2. skad twierdzenie ze traci połowe pojemnosci ? icon_eek.gif bo jak dla mnie bzdura (wychodzi , ze moj aku 40Ah po 4 rozładowaniach - zapomnialem radia wylaczyc - powinnien miec teraz 2,5Ah smile.gif ... nie mowiac o stratach wynikajacych z wieku , temp otoczenia itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ani z pierwszym ani z drugim stwierdzeniem nie moge sie zgodzic

> 1. po odpaleniu napiecie wynosic powinno 14,x V - bez wzgledu na stan

> naładowania aku

> 2. skad twierdzenie ze traci połowe pojemnosci ? bo jak dla mnie

> bzdura (wychodzi , ze moj aku 40Ah po 4 rozładowaniach -

> zapomnialem radia wylaczyc - powinnien miec teraz 2,5Ah ... nie

> mowiac o stratach wynikajacych z wieku , temp otoczenia itp)

zgadza sie ale co ci naladuje akumulator co ma 8volt jak pozera cały prad z alternatora masz gora 10,5 dopiero po pół godziny bedzie 13-14 testowałem w samochodzie mierzyłem multimetrem zaraz po odpaleniu 5 i 10 i 30minut po dopiero było 12v

co do pojemnosci moze przesadzilem ale po 8- 10 rozladowaniach nawet do 8V aku szrot

a jak chodzilo palio na 10v aku na 2 gary zdychał kichal swieciła marchewa itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zgadza sie ale co ci naladuje akumulator co ma 8volt jak pozera cały

> prad z alternatora masz gora 10,5 dopiero po pół godziny bedzie

> 13-14 testowałem w samochodzie mierzyłem multimetrem zaraz po

> odpaleniu 5 i 10 i 30minut po dopiero było 12v

pod odpaleniu silnika, masz ponad 14V i nie obchodzi Cie to ile akumulator pobiera, a alternator powinien wydolic na 45/55A czyli spokojnie naladuje aku. i zasili samochod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pod odpaleniu silnika, masz ponad 14V i nie obchodzi Cie to ile

> akumulator pobiera, a alternator powinien wydolic na 45/55A

> czyli spokojnie naladuje aku. i zasili samochod.

tzn mam woltomierza w aucie i zaraz po odpalniu pokazało 14V i tak zostawiłem auto na 5-10 min bez ruhu (oczywiscie wszystko zrące volty powyłanczane) zgasiłem i odpaliłem go jescze raz i normalnie odpalił no to sie pojechałem przejechac i strzeliłem powoli trase 5-10km pod koniec jej jakos mi tak sie wydawało ze słabo cos jedzie i poprobowałem 1-2-3 i niezabardzo mu sie chcialo robic jak wczesniej no ale dobra na nastepny dzien mialem wracac do domu 150 km to przez pierwsze 100 była masakra zero poprawy potem dopiero zaczeło byc lepiej ale tez tak nie do konca , mineło juz 2 dni i wszystko wrocilo do normy tak ze jest ok tylko mnie to zastanawialo CZEMU cos takiego wogule sie stało , nieraz mialem aku rozładowany do cna ale pierwszy raz taka zecz ze przez aku auto niechcialo jechac

a co do rozladowanego aku to napewno skraca jego zywotnosc ale absolutnie sie nie zgodze ze kilka razy jak go wyzeruje bendzie cokolwiek tracił a potem sie mniej ładował , przeciez on niedziała jak akumulatorek pamięciowy zlosnik.gif moj aku był rozładowywany do zera jakies 6-7-8 razy i 2,5 roku dziala ok 2 zimy przezył i krecił i niejest to zaden super kosmiczny wynalazek ani tez zadna rosyjska technologia zlosnik.gif zwykły zapp za 89zł zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zgadza sie ale co ci naladuje akumulator co ma 8volt jak pozera cały

> prad z alternatora masz gora 10,5 dopiero po pół godziny bedzie

> 13-14 testowałem w samochodzie mierzyłem multimetrem zaraz po

> odpaleniu 5 i 10 i 30minut po dopiero było 12v

> co do pojemnosci moze przesadzilem ale po 8- 10 rozladowaniach nawet

> do 8V aku szrot

> a jak chodzilo palio na 10v aku na 2 gary zdychał kichal swieciła

> marchewa itd...

bezedura zlosnik.gif przy sprawnym alternatorze ladowanie bedzie niezalezne od sprawnosci akumulatora i powinno wynosci 13,8~14,4V

a co do palio, to byleby auto odpalilo to powinno juz normalnie pracowac i niewazne ze chwile przed odpaleniem aku mialo 10 czy 8V zlosnik.gif

a jak trudno ci to pojac to sprobuj zrozumiec to na przykladzie auta odpalanego na kablach rozruchowych, mimo iz przed chwila kontrolki ledwo sie zarzyly, to jesli uda sie tylko odpalic, silnik pracuje normalnie (moze miec jedynie podwyzszone obroty z racji wiekszego obciazenia alternatora) ok.gif

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quote:

W praktyce zapobiega się tzw. zasiarczeniu elektrod stosując specjalną ich konstrukcję, która utrudnia osadzanie się na ich powierzchni nieprzenikalnej warstwy kryształów siarczanu ołowiu. Akumulatory samochodowe nie są jednak generalnie zaprojektowane do częstego całkowitego rozładowania, lecz raczej do funkcjonowania w stanie całkowitego naładowania. Każde rozładowanie akumulatora samochodowego skutkuje trwałym obniżeniem jego sprawności.

Z drugiej strony - przeładowanie akumulatora skutkuje wydzieleniem dużych ilości wodoru (tzw. zagotowaniem). Wodór w połączeniu z powietrzem tworzy mieszankę wybuchową, która może eksplodować pod wpływem iskry elektrycznej. Stąd ładowanie akumulatorów należy przeprowadzać w dobrze wentylowanych wnętrzach lub na otwartym terenie.


dokładnie to jest jakaś granica [V] jak napięcie na aku spadnie po niżej tej granicy to zostaje w jakimś tam stopniu uszkodzony - tak po prostu jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pod odpaleniu silnika, masz ponad 14V i nie obchodzi Cie to ile

> akumulator pobiera, a alternator powinien wydolic na 45/55A

> czyli spokojnie naladuje aku. i zasili samochod.

Dokladnie tak ok.gif

Mi sie kiedys rozladowal aku od zostawionej wlaczonej lampki sufitowej. taka mala zaroweczka pieknie rozladowywuje aku do zera oslabiony.gif

Po odpaleniu z drugiego akumulatora, auto jezdzilo normalnie. Przejechalem sie ze 20km, zeby na drugi dzien miec prad na odpalenie ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.