Skocz do zawartości

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie


simek18

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Sprzedałem samochód 2.02.2010r, ubezpieczenie OC miał ważne (termin płatności) do 8.02.2010r. Sprzedaż w WK i u ubezpieczyciela złożyłem dopiero 17.02.2010r. Teraz ubezpieczalnie śle mi przypomnienie o niezapłaceniu OC. No i teraz przez to, że za późno im zgłosiłem sprzedaż muszę płacić OC za samochód, którego już dawno nie mam, czy gdy już ogarną swój papierkowy bałagan (MTU) to odpuszczą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Lej na to, zgłosiłeś w terminie

A to jest obowiązek, aby zgłaszać do ubezpieczalni po sprzedaży? Przecież ubezpieczenie na mocy ustawy przechodzi na nowego właścicela i to on dysponuje nim czy chce kontynuowac, czy rezygnuje. Tak więc zgłoszenie może mieć tylko charakter informacyjny co najwyżej, czyż nie? Ewentualnie po to, aby odzyskać niewykorzystaną częśc skłądki, jesli nowy włąścicel zrezygnuje - o ile taka mozliwośc jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A to jest obowiązek, aby zgłaszać do ubezpieczalni po sprzedaży?

> Przecież ubezpieczenie na mocy ustawy przechodzi na nowego

> właścicela i to on dysponuje nim czy chce kontynuowac, czy

> rezygnuje. Tak więc zgłoszenie może mieć tylko charakter

> informacyjny co najwyżej, czyż nie? Ewentualnie po to, aby

> odzyskać niewykorzystaną częśc skłądki, jesli nowy włąścicel

> zrezygnuje - o ile taka mozliwośc jest.

Jak pisze że " na mocy ustawy" , rozumiem że się z nią zapoznałeś zeby.GIF

Jest w niej właśnie napisane że sprzedający ma obowiązek w ciągu 30 dni poinformowac TU o sprzedazy pojazdu. Natomiast jeżeli TU nie zostanie poinformowane o sprzedazy pojazdu i minie termin płatności , sprzedający i kupujący odpowiadaja solidarnie za opłatę składki i TU może wołać pieniążki od jednego, drugiego lub od obydwu po połowie, niestety. Jeżeli Kupujący wypowiedział w terminie 30 dni od daty zakupu pojazu to TU naliczy składke tylko za te kilka dni.

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak pisze że " na mocy ustawy" , rozumiem że się z nią zapoznałeś

> Jest w niej właśnie napisane że sprzedający ma obowiązek w ciągu 30

> dni poinformowac TU o sprzedazy pojazdu. Natomiast jeżeli TU nie

> zostanie poinformowane o sprzedazy pojazdu i minie termin

> płatności , sprzedający i kupujący odpowiadaja solidarnie za

> opłatę składki i TU może wołać pieniążki od jednego, drugiego

> lub od obydwu po połowie, niestety. Jeżeli Kupujący wypowiedział

> w terminie 30 dni od daty zakupu pojazu to TU naliczy składke

> tylko za te kilka dni.

Zapoznałem się i widzę, że autor posta nie przekroczył tego okresu, gdyż powiadomił po 15 dniach od zbycia pojazdu.

Sprzedaż 02 lutego, powiadomienie 17 lutego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem kiedyś taką sytuację: Kupiłem od mojego dziadka Simsona. Ubezpieczyłem go w PZU, nie przedłużałem starego ubezpieczenia tylko zrobiłem nowe na siebie. Po kilku miesiącach do dziadka przyszło pismo że nie zapłacił OC (dziadek nie zgłosił sprzedaży simsona). Poszedłem do PZU i powiedziałem jaka jest sytuacja. Bez żadnego podpisu dziadka zakończyli jego umowę i nie musiał nic płacić. Zamiast zamartwiać się co masz teraz zrobić idż lepiej do ubezpieczyciela i sie dogadaj, bo bez senzu by było gdybyś miał teraz płacić, albo poprostu to olej i nie płać. Zgłosiłeś sprzedaż auta więc niech oni się ty martwią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zapoznałem się i widzę, że autor posta nie przekroczył tego okresu,

> gdyż powiadomił po 15 dniach od zbycia pojazdu.

> Sprzedaż 02 lutego, powiadomienie 17 lutego.

Ale rata była do połacenia do 8.02.2010 , więc za 9 dni ktoś musia pokryć składkę.

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś, w moim rozumieniu kupujący. Jutro idę rejestrować nowy samochód to się dowiem co i jak, niestety dziś już nie zastałem przedstawiciela MTU. Mam jednak nadzieję, że mimo wszystko nie zamrożę kasy na stare OC. Kiedyś wyrównanie (w innym trochę przypadku) przyszło mi po ~3 miesiącach crazy.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale rata była do połacenia do 8.02.2010 , więc za 9 dni ktoś musia pokryć składkę.

Z opisu autora nie da sie jednoznacznie ocenić, czy 08 lutego to był termin opłacenia składki, czy była to data ważności polisy OC. Autor pisze: "ubezpieczenie miał ważne do 8 lutego (termin płatności)".

Jesli była to data ważności polisy, to czy poprzedni włąściciel, który z mocy prawa przekazał polisę nowemu powinien ja opłacić? Byłoby to co najmniej dziwne, gdyz nabywca musi podjąc decyzje o kontynuacji lub wypowiedzeniu. Natomiast poprzedni właściciel może byc wezwany do opłacenia tych 9 brakujących dni zaległej składki ważnej polisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> Sprzedałem samochód 2.02.2010r, ubezpieczenie OC miał ważne (termin płatności) do 8.02.2010r.

> Sprzedaż w WK i u ubezpieczyciela złożyłem dopiero 17.02.2010r. Teraz ubezpieczalnie śle mi

> przypomnienie o niezapłaceniu OC. No i teraz przez to, że za późno im zgłosiłem sprzedaż muszę

> płacić OC za samochód, którego już dawno nie mam, czy gdy już ogarną swój papierkowy bałagan

> (MTU) to odpuszczą?

Wydaje mi sie ze odpuszcza. Ja im zglosilem dopiero jak mi przyslali nowy druk i sobie odpuscili (tez MTU).

Nawet jak sobie nie odpuszcza to jaka tam bedziesz mial sklade 20zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z opisu autora nie da sie jednoznacznie ocenić, czy 08 lutego to był termin opłacenia składki, czy

> była to data ważności polisy OC. Autor pisze: "ubezpieczenie miał ważne do 8 lutego (termin

> płatności)".

> Jesli była to data ważności polisy, to czy poprzedni włąściciel, który z mocy prawa przekazał

> polisę nowemu powinien ja opłacić? Byłoby to co najmniej dziwne, gdyz nabywca musi podjąc

> decyzje o kontynuacji lub wypowiedzeniu. Natomiast poprzedni właściciel może byc wezwany do

> opłacenia tych 9 brakujących dni zaległej składki ważnej polisy.

Słusznie zauważyłeś. Nie wiem czemu uznałem że to rata jest zeby.GIFzeby.GIFzeby.GIF

Jeżeli rata to odpowiadają solidarnie, jeżeli koniec polisy to odpowiada nowy właściciel.

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> On sprzedał samochód i poinformował TU

Cytata:

"OC miał ważne (termin płatności) do 8.02.2010r. Sprzedaż w WK i u ubezpieczyciela złożyłem dopiero 17.02.2010r."

Jeśli uważasz, że poinformował w terminie.................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cytata:

> "OC miał ważne (termin płatności) do 8.02.2010r. Sprzedaż w WK i u ubezpieczyciela złożyłem dopiero

> 17.02.2010r."

> Jeśli uważasz, że poinformował w terminie.................

O matko spineyes.gif

Sprzedał samochód wraz z OC i wtedy ma 30 dni na zawiadomienie.

Quote:

- na sprzedającym ciąży obowiązek powiadomienia zakładu ubezpieczeń w terminie 30 dni o fakcie sprzedaży auta i o danych osobowych nabywcy,

- do czasu powiadomienia zakładu ubezpieczeń kupujący ze sprzedającym ponoszą solidarnie odpowiedzialność za uiszczenie należnej składki.


źródło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O matko

a ubezpieczyciel jest jasnowidzący....

wysłali do niego kwity na opłatę, to czekali na wpłatę.

hmm... w sumie to obaj mamy rację smile.gif

A wystarczyło iść do MTU zaraz po sprzedaży (czyli do 7.02) i by było po kłopocie. smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Słusznie zauważyłeś. Nie wiem czemu uznałem że to rata jest

> Jeżeli rata to odpowiadają solidarnie, jeżeli koniec polisy to odpowiada nowy właściciel.

> PZDR

za nic nie odpowiada

Art. 31.

1. W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia

OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą

prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia

ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że

nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego.

W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem

30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego. Przepisy art. 28

stosuje się odpowiednio.

art28 mówi, ze jak się nie wypowie na dzień przed to przedłużana jest automatycznie.

Umowa jest z 2.02, koniec OC 8.02. Jeśli nowy właściciel nie wypowiedział to on płaci. Jesli to była tylko rata, a właściciel nie zostawił pisma, że rezygnuje z obecnej polisy OC to tez on płaci.

Na powiadomienie o zbyciu jest 30 dni i ten termin też został zachowany.

A to, ze mają bardach i jedni nie wiedzą co robią drudzy to normalka. Ja do Hestii trzy powiadomienia wysyłałem zanim do nich w końcu dotarło. w Ostatnim mailu podałem paragrafy i daty powiadomień łącznie z ich potwiedzeniami odbioru i dopiero się odczepili

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.