Skocz do zawartości

Darowizna samochodu - przerabiał ktoś ostatnimi czasy?


corepride

Rekomendowane odpowiedzi

> Jakie formalności? Trzeba spisywać umowę? Jak z podatkiem od darowizny? Darowizna będzie z ojca na

> syna.

To ja sie podczepie, pozwolisz smile.gif

Tylko moj przypadek jest bardziej skomplikowany. Chce dac auto tesciowi. Auto zostalo kupione w czasie trwania malzenstwa, wiec jest wlasnoscia wspolna rowniez i mojej zony. Ale zarejestrowane jest tylko na mnie. I teraz jak to bez zbytniej papierologii przepisac, by sie dalo przerejstrowac i zeby nie placic podatku (zona da go swojemu ojcu).

Dzieki za porady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakie formalności? Trzeba spisywać umowę? Jak z podatkiem od darowizny? Darowizna będzie z ojca na

> syna.

Umowa darowizny i koniec. Z tym do US. Jezeli w danym roku kalendarzowym syn nie przyjal darowizny na kwote wyzsza niz 8 tys z malym hakiem( nie pamietam ile dokladnie ) to nie placi podatku. I dalej o przerejestrowanie auta jak w trybie umowy kupna sprzedazy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To ja sie podczepie, pozwolisz

> Tylko moj przypadek jest bardziej skomplikowany. Chce dac auto tesciowi. Auto zostalo kupione w

> czasie trwania malzenstwa, wiec jest wlasnoscia wspolna rowniez i mojej zony. Ale

> zarejestrowane jest tylko na mnie. I teraz jak to bez zbytniej papierologii przepisac, by sie

> dalo przerejstrowac i zeby nie placic podatku (zona da go swojemu ojcu).

> Dzieki za porady!

Zarejestrowane na Ciebie wiec jest Twoja wlasnoscia. Wspolnosc majatkowa ma znaczenie w innym wypadku, np rozwodu. W tej sytuacji wazne jest kto jest na dowodzie.

Tak jak w poprzednim wypadku umowa darowizny itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Umowa darowizny i koniec. Z tym do US. Jezeli w danym roku kalendarzowym syn nie przyjal darowizny

> na kwote wyzsza niz 8 tys z malym hakiem( nie pamietam ile dokladnie ) to nie placi podatku.

Jak nie wiesz to nie wprowadzaj w błąd.

Darowizny i spadki w pierwszej grupie (najbliższa rodzina) nie podlegają opodatkowaniu, bez względu na wartość darowizny lub spadku. Warunkiem jest zgłoszenie tego w określonym terminie do Urzędu Skarbowego. Dla spadków ten termin to 6 miesięcy, terminu dla darowizn nie znam. Znajdziesz w Googlach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Umowa darowizny i koniec. Z tym do US. Jezeli w danym roku kalendarzowym syn nie przyjal darowizny

> na kwote wyzsza niz 8 tys z malym hakiem( nie pamietam ile dokladnie ) to nie placi podatku. I

> dalej o przerejestrowanie auta jak w trybie umowy kupna sprzedazy

Przy darowiznach do pewnej kwoty wsród rodziny nie trzeba nawet niczego zgłaszać do US (art. 4a pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak nie wiesz to nie wprowadzaj w błąd.

> Darowizny i spadki w pierwszej grupie (najbliższa rodzina) nie podlegają opodatkowaniu, bez względu

> na wartość darowizny lub spadku. Warunkiem jest zgłoszenie tego w określonym terminie do

> Urzędu Skarbowego. Dla spadków ten termin to 6 miesięcy, terminu dla darowizn nie znam.

> Znajdziesz w Googlach.

Pare miesiecy temu oddalem bratu auto. Wartosc 7500 zl. Zaplacil podatek bo wczesniej mial inna umowe darowizny i prob kwotowy przekroczyl. Jak to wytlumaczysz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pare miesiecy temu oddalem bratu auto. Wartosc 7500 zl. Zaplacil podatek bo wczesniej mial inna

> umowe darowizny i prob kwotowy przekroczyl. Jak to wytlumaczysz?

W ramach, najbliższej rodziny "bezpodatkowy" limit kwotowy darowizn jest bardzo duży (chyba 5-6 zer), a do kwoty ok 9k PLN nie trzeba tego w ogóle zgłaszać do skarbówki. Powyżej 9k PLN trzeba zgłosić, ale nie płaci się podatku, więc nie wiem za co Twój brat zapłacił...

Może wcześniejszą darowiznę miał od kogoś spoza najbliższej rodziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakie formalności? Trzeba spisywać umowę? Jak z podatkiem od darowizny? Darowizna będzie z ojca na

> syna.

Chyba... gdyby....

Quote:

Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

• wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie pięciu lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty 9637 zł lub

• gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.


LINK do całości ok.gif

A z mojej praktyki: rodzice przekazali mi samochód o wartości około 9 000 zł, spisaliśmy na to umowę darowizny, z umową zgłosiłem się do WK i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zarejestrowane na Ciebie wiec jest Twoja wlasnoscia. Wspolnosc majatkowa ma znaczenie w innym

> wypadku, np rozwodu. W tej sytuacji wazne jest kto jest na dowodzie.

> Tak jak w poprzednim wypadku umowa darowizny itp.

No dobra - to ja je podaruje zonie, a ona ojcu - i z tym juz problemu nie ma. Jako ze auto malo warte, to nawet nie trzeba zglaszac tego do US (ale co w takim razie WK powie na to? Zawsze chca cos od US)

Ale jak to rozwiazac w WK, zeby nie latac dwa razy? To ten sam WK, ale moze da sie zalatwic to na zasadzie, ze od razu rejestruje na siebie tesc??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> też siętym ostatnio interesowałem i wychodzi wszystko zależy od tego jaka kwota.

> generalnie prosze oto skan co znalazłem w matki gazecie

Heh - wyszlo, ze tego starocia moge podarowac tesciowi bezposrednio, bo jest mniej warty od limitu dla obcych osob smile.gif

Tylko ponawia sie kwestia - co ma tesc powiedziec w WK, jak go spytaja o zaswiadczenie z US?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pare miesiecy temu oddalem bratu auto. Wartosc 7500 zl. Zaplacil podatek bo wczesniej mial inna

> umowe darowizny i prob kwotowy przekroczyl. Jak to wytlumaczysz?

Niech brat ci to wytłumaczy.

A ty poczytaj sobie tu --> podatek od spadków i darowizn

P.S.Jak to niektórym trzeba wszystko podać gotowe na talerzu. Zero własnej inwencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.