Skocz do zawartości

Klucz dynamometryczny


nieboraku

Rekomendowane odpowiedzi

> 2Nm to troche malo i nei wiem czy coś w samochodzie dokreca sie z taka siła

W sumie tak, ale w koncu w domu nie tylko ma sie samochod - jest jeszcze rower czy inne sprzety jak kosiarka, etc.

Myslalem, zeby kupic 2-24, a potem cos z zakresu 25-200+ Nm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W sumie tak, ale w koncu w domu nie tylko ma sie samochod - jest jeszcze rower czy inne sprzety jak

> kosiarka, etc.

> Myslalem, zeby kupic 2-24, a potem cos z zakresu 25-200+ Nm.

rower czy kosiarke chcesz odpowiednim momentem dokrecac?

po co zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to krótszy :-)

Przy tak małych momentach zakłada się użycie tych kluczy do niewielkich śrub/nakrętek. W samochodzie najczęściej jest do nich mocno ograniczony dostęp i długim kluczem kiepsko/fatalnie się manewruje.

Co do 3/8 czy 1/4... IMO 1/4, gdyż j.w.

3/8 to spory kwadrat i nasadki na niego mają generalnie większe wymiary niż 1/4 co ogranicza łatwe manewrowanie. Podobnie z zastosowaniem przejściówek.

Osobiście mam 5-25 Gedore'a 3/8 (+przejściówki na 1/2 i 1/4) bo wydawało mi się, że wszystko będę nim robił. Gdy okazało się, że do tych śrub, do których byłby w samochodzie potrzebny nim nie dojdę leży sobie i czeka na lepsze czasy.

Z powodów j.w. rozważam zakup wkrętaka dynamometrycznego w podobnym zakresie. I dam głowę, że użyję go z większym powodzeniem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jest jeszcze rower czy inne sprzety jak

> kosiarka, etc.

no jest i rower i kosiarka, ale nie powiesz mi, że do w/w sprzętów dostałeś listę kluczowych połączeń wraz z momentami, jakimi je dokręcać... hmm.gif nawet jeśli jest to kosiarka z silnikiem Briggs&Stratton hehe.gifbiglaugh.gif

> Myslalem, zeby kupic 2-24, a potem cos z zakresu 25-200+ Nm.

nawet tak mały klucz może być przydatny: w moim bolidzie docisk sprzęgła dokręca się momentem 10Nm (śrubki M6), więc taki się też przydaje. koła wymagają momentu 90~110Nm (uśrednione wartości dla osobówek), nakrętki piast kół to u mnie 240/300Nm tył/przód, więc taaaki klucz też się przyda waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czemu akurat ten, a nie o troche wiekszym zakresie?

Napisałeś: "Dalszy zakres nie ma problemu z kluczami". Zrozumiałem, że na wyższe zakresy klucze już masz wink.gif.

Jeśli nie, to te klucze są oczywiście za słabe do zastosowań motoryzacyjnych, jeśli chcesz mieć jeden klucz do wszystkiego.

Dobrym rozwiązaniem byłby przedział, powiedzmy: 8-60, 10-100.

Jeśli chcesz dwa klucze to postaraj się, żeby podział nie był w pobliżu 25Nm. Okolice tego momentu występują często w motoryzacji, a klucze na końcach zakresów mają mniejszą dokładność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W zasadzie to krótszy :-)

> Przy tak małych momentach zakłada się użycie tych kluczy do niewielkich śrub/nakrętek. W

> samochodzie najczęściej jest do nich mocno ograniczony dostęp i długim kluczem

> kiepsko/fatalnie się manewruje.

No wlasnie 2-24Nm jest podobno dosc krotki hmm.gif

> Co do 3/8 czy 1/4... IMO 1/4, gdyż j.w.

> 3/8 to spory kwadrat i nasadki na niego mają generalnie większe wymiary niż 1/4 co ogranicza łatwe

> manewrowanie. Podobnie z zastosowaniem przejściówek.

ok.gif

> Osobiście mam 5-25 Gedore'a 3/8 (+przejściówki na 1/2 i 1/4) bo wydawało mi się, że wszystko będę

> nim robił. Gdy okazało się, że do tych śrub, do których byłby w samochodzie potrzebny nim nie

> dojdę leży sobie i czeka na lepsze czasy.

Zastanawialem sie, jak sie sprawdzaja przedluzki elastyczne, czy jedna nie bedzie przeklamania momentu...

Co do wkretaka - ja tylko okazjonalnie cos tam robie w aucie biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no jest i rower i kosiarka, ale nie powiesz mi, że do w/w sprzętów dostałeś listę kluczowych

> połączeń wraz z momentami, jakimi je dokręcać... nawet jeśli jest to kosiarka z silnikiem

> Briggs&Stratton

Troche odchodzimy od tematu, ale w rowerze tak - np. amorek, elementy wolnobiegu, kiera, etc. biglaugh.gif

> nawet tak mały klucz może być przydatny: w moim bolidzie docisk sprzęgła dokręca się momentem 10Nm

> (śrubki M6), więc taki się też przydaje. koła wymagają momentu 90~110Nm (uśrednione wartości

> dla osobówek), nakrętki piast kół to u mnie 240/300Nm tył/przód, więc taaaki klucz też się

> przyda

Problem w tym, ze 4Nm do dokrecenia plastikowej obudowy akumulatora to nie musza byc dokladnie 4Nm, bo nic nie zepsuje. Ale sa inne elementy, gdzie maja zakres 3-9Nm, gdzie niechcialbym przeginac paly. Stad zastanawiam sie nad tak malym zakresem. Niestety patrzac w instrukcje, sporo jest elementow dokrecanych z momentem 25-27Nm, a kolejny szereg kluczy tego producenta zaczyna sie od 27Nm, czyli troche mialbym nie kryte. Mozna kupic klucz 10-80Nm, ale znowu nie mam krytego do 10Nm.

Sam juz nie wiem - myslalem, ze da sie dwoma kluczami obskoczyc, ale widze, ze misja niemozliwa biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Napisałeś: "Dalszy zakres nie ma problemu z kluczami". Zrozumiałem, że na wyższe zakresy klucze już

> masz .

Nie, nie mam, ale planuje zakup. Z tym, ze kluczy z zakresu 20-300Nm w normalnej cenie jest tyle, ze sie nie ma o co pytac biglaugh.gif.

> Jeśli nie, to te klucze są oczywiście za słabe do zastosowań motoryzacyjnych, jeśli chcesz mieć

> jeden klucz do wszystkiego.

Nie, nie chce jednego klucza wink.gif

> Dobrym rozwiązaniem byłby przedział, powiedzmy: 8-60, 10-100.

Taaa, a jeszcze lepszy bylby 5-60, 20-100, 80-300 biglaugh.gif

> Jeśli chcesz dwa klucze to postaraj się, żeby podział nie był w pobliżu 25Nm. Okolice tego momentu

> występują często w motoryzacji, a klucze na końcach zakresów mają mniejszą dokładność.

No wlasnie zwrocilem na to uwage. Problem w tym, ze mam na oku klucz z zakresu 10-80Nm, ale mam sporo elementow dokrecanych 7-9Nm.

Oczywiscie nie chce tez wydac majatku na klucze, i to troche komplikuje sprawy wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niestety patrzac w instrukcje,

> sporo jest elementow dokrecanych z momentem 25-27Nm, a kolejny szereg kluczy tego producenta

> zaczyna sie od 27Nm, czyli troche mialbym nie kryte.

Myślisz, że, jak masz skręcisz coś momentem 25 Nm a wymagane było 27 to cokolwiek się stanie? Pracujesz przy bombach atomowych czy co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Myślisz, że, jak masz skręcisz coś momentem 25 Nm a wymagane było 27 to cokolwiek się stanie?

> Pracujesz przy bombach atomowych czy co?

wystarczy, że masz rower w którym jest kierownica z włókna węglowego i masz do niej mostek co wymaga 5-7Nm jak skręcisz więcej to włókno się poddaje i wtedy mostek pęka przy mocowaniu śrub za duże naprężenia - widziane już kilka jak nie kilkanaście przypadków albo mostek pękał albo kierownica sick.gif

oczywiście mówię tutaj o zestawie mostek + kierownica ponad 600zł wink.gif

Ps. sam chciałbym kupić taki klucz ale w zakresie 2 do np. 30Nm hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Myślisz, że, jak masz skręcisz coś momentem 25 Nm a wymagane było 27 to cokolwiek się stanie?

Znaczy sie - nie dokrece? Tak, stanie sie biglaugh.gif. Pare sruba/nakretka liczysz, jakim momentem trzeba dokrecic, zeby sie sama nie odkrecila. Teoretycznie mozna dokrecic kluczem na 25Nm wiecej, ale jak sie bawic, to sie bawic. Na tyle, to ja sobie sam policze ile na oko dokrecam smile.gif.

> Pracujesz przy bombach atomowych czy co?

Gorzej biglaugh.gif. Ale akurat klucze do zastosowan prywatnych wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Znaczy sie - nie dokrece? Tak, stanie sie . Pare sruba/nakretka liczysz, jakim momentem trzeba

> dokrecic, zeby sie sama nie odkrecila. Teoretycznie mozna dokrecic kluczem na 25Nm wiecej, ale

> jak sie bawic, to sie bawic. Na tyle, to ja sobie sam policze ile na oko dokrecam .

> Gorzej . Ale akurat klucze do zastosowan prywatnych

Teorię znam, pytam się o praktykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Teorię znam, pytam się o praktykę.

Ale co - pytasz sie mnie, czy ktos robil badania, czy polaczenie gwintowe jest w stanie sie rozlaczyc przy dokreceniu nizszym niz zalecany moment? Albo czy znam kogos, kto dokrecil kola nizszym momentem?

Niestety nie potrafie Ci odpowiedziec na te pytania hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> dokrecic, zeby sie sama nie odkrecila. Teoretycznie mozna dokrecic kluczem na 25Nm wiecej, ale

> jak sie bawic, to sie bawic. Na tyle, to ja sobie sam policze ile na oko dokrecam .

Wystarczy zaolejenie gwintu, jakies zanieczyszczenia i juz super dokladne klucze psu na bude

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Koniec koncow wzialem takie dwa klucze - Sealey STW1012 i STW1011. Zobaczymy co to za wynalazek.

> Podobno narzedzia klasy wspomnianego w watku Gedore

A Czy klucz dynamometryczny wychylny będzie dobry do np. dokrecania kół?

Bo tylko po to by mi był potrzebny a a roznica w cena jest ogromna 270751858-jezyk.gif

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.