Skocz do zawartości

Modyfikacja Audio w Croma II


Lisek

Rekomendowane odpowiedzi

Po przesiadce z Stilo do Cromy stwierdziłem, że nagłośnienie w Cromie pozostawia bardzo wiele do życzenia sick.gifsick.gifsick.gif.... bardzo mnie to zdziwiło bo Croma i Stilo maja identyczne rozwiązane boczki w drzwiach a nawet identyczne głośniki - Navi prawie identyczne.... a mimo to różnica była kolosalna .... Szukałem przyczyn inny mój wątek na Audio i doszedłem do wniosku, że główna przyczyna tkwi w maskownicach głośników w Cromie. Po prostu siatka jaką ja mam ( w innych modelach może się różnić ) jest tak gęsta, że nie przepuszcza ani dźwięku ani światłą sick.gif Po odcięciu maskownic tylko z przednich drzwi audio zaczęło wreszcie grać jak na moje co najmniej o kilka klas lepiej.... po prostu nie do porównania smile.gif

Porównanie wciętej siatki z mojej maskownic Cromy i czarnej metalowej siatki z głośnika 130 mm

285164877-siatkapor.JPG

A to co ja zrobiłem:

Maskownice wycinamy nożykiem do tapet - wkładając między maskownice a boczek najlepiej zacząć od dołu po odcięciu będziemy mieli coś takiego ( widok tylnego głośnika ):

285164877-wyciete.JPG

Następnie wycinamy siatkę z ramki również nożykiem do tapet - ja użyłem dość mocnego z metalowym okuciem.. i wycinamy okrąg prowadząc nożyk od strony wewnętrznej maskownicy - dość łatwo mi szło

285164877-siatkawy%E6.JPG

Ramki mają małe otworki również w boczku zostają małe otworki - można je powiększyć lub udrożnić wiertarką. Ramkę zamontowane mam na wycięte z wkładu od długopisu rurki a następnie wklejone na kropelkę do boczka... można do ramki i mieć zdejmowane ....co kto woli...

285164877-wpust.JPG

W moim przypadku całe maskownice były beżowe razem z ramką i wykonane z jednego odlewu ale w starszych modelach widać, że sa to dwa elementy - ramka malowana na srebrny kolor. Więc i ja pomalowałem sobie ramki w kolorze nadwozia

285164877-ramkapolak.JPG

Do ramek zastosowałem siatki z głośników 130 mm .....tak nie pomyliłem się ....co prawda głośniki mamy o średnicy 165 mm ale w ramkę pasuje siatka z głośników 130mm... zostaje jeszcze z 1,5 mm wolnej przestrzeni wiec należy umiejętnie siatkę metalową po doginać leciutko na samym końcu aby sie poprawnie trzymała i bezbarwnym silikonem skleiłem siatkę z ramką aby mi nie drgało..... siatki kupiłem na Aledrogo po 7 zł/sztukę wink.gif

285164877-ko%F1cowy.JPG

285164877-konowy2.JPG

W ten oto prosty i dość tani sposób możecie sobie poprawić znacząco jakość odtwarzanej muzy... smile.gif naprawdę nawet na oryginalnych głośnikach to nieźle zagra.... boje_sie.gif

Oczywiście ja na tym nie skończę bo jeśli już powiedziało się A to....

Przednie drzwi już mam oklejone matą bitumiczną do tego będą dystanse i zmienione głośniki.... po przeczytaniu miloina różnych wątków na temat głośników stanęło na PROA model Simplex 160 a co wstawię w głośniki wysoko tonowe jeszcze nie wiem.... confused.gif może Głośnik Proa Simplex 25 może 19.. lub jeszcze coś innego niewiem.gif

Więc dalszy ciąg nastąpi smile.gif

A tu przykłady różnych maskownic w różnych modelach Cromci:

Od 2005 były takie - 2 częściowe / malowane

284260908-cromamaskownica.jpg

Od 2007 roku pokazały sie jednolite - takiego typu ja miałem:

285164877-ca%B3a.JPG

A tu boczek z maskownicą i delikatną siatą - taka powinna być i nie trzeba by nic zmieniać....

284260908-cromaboczek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rewelacja, przenosić jak najszybciej do "Zrób to sam...". Poproś o przeniesienie moda Swiko.

jak dokończę ( pewnie jeszcze z tydzień to potrwa hehe.gif ) to będzie można pozbierać i wlkeić....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> BTW - widze ze zmieniajac siatki na glosnikach chcesz byc bardziej eko, zmniejszasz wage strucla

No nie wiem bo jednak te są metalowe a oryginalne były plastykowe... cool.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No nie wiem bo jednak te są metalowe a oryginalne były plastykowe...

Mam w aucie, ten pierwszy typ i widać przez niego prześwitujące użebrowanie siatki, tak jak na zdjęciu z Emotion, jednak jakość dźwięku jest dużo gorsza niż w Stilo, już sam nie wiem, co może być przyczyną. Wytnę te maskownicę i zobaczę jak gra.

Za trzy tygodnie znowu jadę na półwysep, tym razem obiecuję posłuchać audio w twojej krówce. Rozumiem, że zrobimy też pomiary 0-max na pobliskiej niemieckiej autostradzie? hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam takie i nawet po zmianie głośników gra to co najwyżej przeciętnie, jeździłem STILO i było dużo lepiej. Koniecznie napisz czy wycięcie maskownicy coś zmieniło u CIebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam w aucie, ten pierwszy typ i widać przez niego prześwitujące użebrowanie siatki, tak jak na

> zdjęciu z Emotion,

To nie powinno być źle.... ale nie wiem na ile to różni się od mojej siatki - wielkość otworów była taka , że igła nie mogła przejść ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

a pytanie z innej beczki...

czy z tyłu masz tweetery?

bo u mnie niestety tylko maskownice passed_out.gif

chcę wstawić - tylko pytanie co będzie pasowało w oryginalne miejsca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a pytanie z innej beczki...

> czy z tyłu masz tweetery?

Nie.... miałem audio z 6 głośnikami... najbardzie rozbudowane ma 8 + Suba....

Do tyłu wstawie te z przednich słupków tweetery... pasują idealnie a poza tym i tak tył mam ściszony na około 1/3 ... zlosnik.gif

Ja u siebie wczoraj głośniki oryginalne zmieniłem na 165-tki PROA Simplex z przodu tylko nie wiem czy dobrze podłączyłem bo nie mam przy sobie schematu i nie wiedzałem gdzie mam "+" a gdzie "-" na kablach z wtyczką mlot.gif a jestem poza domem i nie mam płytki z Elearn-em... więc musze to sprawdzić... oink.gif i jeśli jest żle to zmienić sick.gif - jest 50% szansy, ze trafiłem hehe.gif

Dodatkowo dałem chromowe obwoluty między siatką i ringiem plastykowym i teraz to mam pakiet chrom - lux - torpeda hehe.gif

285194693-g3.jpg

post-15502-14352513600694_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak

Oryginalne głośniki są mocowane na 4 nity. Nity należy rozwiercić a następnie zastosować zastosować na przykład gwintowane nity M5 lub inne i zamocować na stałe dystanse... oczywiście między blachę a MDF warto dać klej silikonowy aby nic nie drgało.... można sobie to jeszcze okleić matami bitumicznymi jak kto woli.... ważne aby maty były wewnątrz drzwi ja okleiłem ale tyle ile dałem rade wsadzić przez otwór po głośniku....

Do ozdoby zastosowałem chromową elastyczną listwę samoprzylepną o profilu półkola i grubości 2x3 mm aby wypełnić różnice między siatką a ringiem plastykowym

285194786-g2.jpg

285194786-g1.jpg

285194786-G5.JPG

285194786-G4.JPG

post-15502-1435251360137_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełnienie czyli to co mi brakowało - schemat instalacji radia wraz z oznaczeniami i kolorkami przewodów w Cromie

A wiec:

B3 to jest głośnik + prawy ( kabel CN czyli pomarańczowo czarny)

B4 to jest głośnik - prawy ( kabel NV czyli zielono czarny )

B5 to jest głośnik+ lewy ( kabel AR / niebiesko czerwony )

B6 to jest głośnik - lewy ( kabel MN / czarno brazowy)

Oznaczenia kolorów kabli w instalacji FIATA:

A - niebieski

B - biały

C - pomarańczowy

G - żółty

H - szary

L - niebieski

M - brązowy

N - czarny

R - czerwony

S - różowy

V - zielony

Z - fioletowy

285199317-scem1.JPG

285199317-scem2.JPG

post-15502-14352513650267_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Uzupełnienie czyli to co mi brakowało - schemat instalacji radia wraz z oznaczeniami i kolorkami

Napisz wreszcie jak to gra w porównaniu do kiepskiego dźwięku w oryginale? Musze przyznać, ze coraz bardziej korci mnie do modyfikacji audio w Krówce food.gif. No i chyba przyszedł czas na zrobienie podsumowania i wrzucenie do działu "Zrób to sam".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Napisz wreszcie jak to gra w porównaniu do kiepskiego dźwięku w oryginale?

Jeszcze nie skończyłem... zlosnik.gif zostały mi gwizdki.....które sa tka tandetne że sick.gif muszę mieć coś z jedwabną kopułką przynajmniej 25 mm cewką... i wsadzę w te słupki bo cenie sobie oryginalność hehe.gif

Co do muzy to nie jestem fachowcem więc co mogę napisać...

Olbrzymią zmianę na + zauważyłem ( usłyszałem ) po zmianie samych maskownic.... wreszcie przestało dudnieć a zaczęło grać - niskie tony były czyste i wyraziste.... po zmianie głośników zdecydowanie poprawił się odtwarzanie średnich tonów... nawet bez gwizdków grało to bardzo fajnie ale nagle zacząłem słyszeć je ( tweteery ) i nawet korekcja nic nie pomogła.... sick.gif nie wiem dlaczego... ( głośniki nie maja filtra więc pracują na całym pasmie częstotliwości )

Powiem tak, że oryginalne głośniki nie sa złe... mają bardzo wysoką sprawność i pod same radio są OK.... można wywalić te gwizdki bo to zło sick.gif i dodatkowo matami okleić drzwi aby nie drgały...

Tak wiec na razie prace trwają ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc przyszła pora na wymianę oryginalnych głośników wysoko tonowych na inne zlosnik.gif z kopułką jedwabną impregnowaną i dużej średnicy cewką....

z prawej oryginalny gwizdek a z lewej nowy

285212031-Tweeter1.JPG

Jak widać różnica jest wielka... i w samej kopułce i wielkości magnesu neodymowego ... producent tych głośników jest na Ukrainie i produkuje dla wielu marek... BMW, VW.... można je znaleźć w wielu sklepach internetowych za około 20-30 zł/szt... ( Passat, BMW, Skoda itp ... różnią się złączem lub kablem ..

285212031-Tweeter2.JPG

285212031-Tweeter5.JPG

Montaż w oryginalne zaczepy - nic nie przerabiałem poza kablem który przylutowałem na stałe ( nie widać tego na zdjęciach ale tweeter ten ma kondensator na kablu 4,7 uF który separuje niższe tony

285212031-Tweeter3.JPG

285212031-Tweeter4.JPG

Wszystko schowane w trójkąciki w drzwiach i brak różnic przed i po... cool.gif czyli pełna dyskrecja

285212031-Tweeter6.JPG

No i to co najważniejsze... te głośniki grają a nie skrzeczą zlosnik.gifzlosnik.gifzlosnik.gifzlosnik.gifzlosnik.gif

post-15502-14352513682937_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Więc przyszła pora na wymianę oryginalnych głośników wysoko tonowych na inne z kopułką jedwabną

> impregnowaną i dużej średnicy cewką....

> z prawej oryginalny gwizdek a z lewej nowy

> Jak widać różnica jest wielka... i w samej kopułce i wielkości magnesu neodymowego ... producent

> tych głośników jest na Ukrainie i produkuje dla wielu marek... BMW, VW.... można je znaleźć w

> wielu sklepach internetowych za około 20-30 zł/szt... ( Passat, BMW, Skoda itp ... różnią się

> złączem lub kablem ..

> Montaż w oryginalne zaczepy - nic nie przerabiałem poza kablem który przylutowałem na stałe ( nie

> widać tego na zdjęciach ale tweeter ten ma kondensator na kablu 4,7 uF który separuje niższe

> tony

> Wszystko schowane w trójkąciki w drzwiach i brak różnic przed i po... czyli pełna dyskrecja

> No i to co najważniejsze... te głośniki grają a nie skrzeczą

Napisz proszę co to za głośniki i gdzie je można kupić. Przypomnij też proszę co włożyłeś w drzwi i czy czasem tego nie żałujesz cfaniaczek.gif?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Napisz proszę co to za głośniki i gdzie je można kupić. Przypomnij też proszę co włożyłeś w drzwi i

> czy czasem tego nie żałujesz ?

Nie nie żałuję hehe.gif

Co do głośników niskotonowych to mam firmy PROA Simplex 160

Co do Tweeterów to bardzo chciałem również PROA Simplex 25 ale cena mnie przeraziła ... z kondensatorami ponad 360 zł... więc kupiłem coś podobnego jeśli chodzi o konstrukcję zlosnik.gifzlosnik.gif czyli głośniki PHILIPS produkowane na Ukrainie tu możesz kupić takie same jak ja ............... wink.gifLub tutaj od VW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.