Skocz do zawartości

Autobus miejski a pas bezpieczeństwa kierowcy.


Dyrman

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Orientuje się ktoś czy autobus miejski jest wyposażony w pas bezpieczeństwa kierowcy?

Domyślam się że stare Ikarusy nie mają pasa, ale mnie chodzi o nowsze sprzęty typu Volvo B10L, 7000, Solaris Urbino itp.

Autosan H10 z autoszkoły takiego pasa nie posiada, a ja jako człowiek z chyba zbyt dużą świadomością zagrożenia nie mogę się z tym pogodzić zlosnik.gif

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> Orientuje się ktoś czy autobus miejski jest wyposażony w pas bezpieczeństwa kierowcy?

oczywiście, że można zamówić takowy, nasz klient nasz pan zlosnik.gif

a zdaje się że w niektórych krajach to definiują przepisy, szczególnie, że niektóre autobusy "miejskie" regularnie wykorzystywane są na liniach międzymiastowych, głównie mam na myśli skandynawię waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bardziej chodziło mi o to, czy obecnie używane autobusy komunikacji miejskiej maja takowy pas na

> wyposażeniu

No też piszę wyraźnie, jeśli klient=przewoźnik zażyczy sobie takowy fotel wyposażony w pas bezpieczeństwa, to taki zostanie zamontowany, to jest taka sama opcja jak obrotnica, podłokietnik czy ogrzewanie.

Nie jest to wyposażenie obowiązkowe w PL, ale w niektórych cywilizowanych krajach regulują to przepisy waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bardziej chodziło mi o to, czy obecnie używane autobusy komunikacji miejskiej maja takowy pas na

> wyposażeniu

W ostatnim dniu mojej pracy w MZA na początku 2010 roku było kilka egzemplarzy Solarisów z pasami.

W obecnym miejscu mojego zmieszkania nie mają, nawet te najnowsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No też piszę wyraźnie, jeśli klient=przewoźnik zażyczy sobie takowy fotel wyposażony w pas

> bezpieczeństwa, to taki zostanie zamontowany

Rozumiem ok.gif

W takim razie może ktoś wie jak to wygląda w MPK-Łódź? Kiedyś priv-owałem z kimś z tego kącika i ten ktoś jeździł w MPK-Łódź, niestety umknął mi nick tej osoby frown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

285600154-jlcz.jpg We wrocławskim MPK Volvo 7000 7700 Mercedes brak pasów. Jedynie były kiedyś Jelcze krótkie dwu drzwiowe około 10 metrowe w których to był pas dla kierownika. Z moich obserwacji wynika ze w takich małych autobusach pasy dla kierowcy są wymagane.

post-54879-1435251499345_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tego co kojarzę w Warszawie są tylko pasy do przypinania inwalidów :-)

Około 1/4 (a może więcej) taboru niskopodłogowego MZA w Warszawie posiada pasy bezpieczeństwa przy fotelu kierowcy. Począwszy od starych neoplanów z 1997 roku po obecne dostawy (z małymi wyjątkami).

W razie wypadku niezapięcie pasów powoduje odrzucenie przez ubezpieczyciela wszelkich roszczeń dotyczących obrażeń kierowcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Około 1/4 (a może więcej) taboru niskopodłogowego MZA w Warszawie posiada pasy bezpieczeństwa przy

> fotelu kierowcy. Począwszy od starych neoplanów z 1997 roku po obecne dostawy (z małymi

> wyjątkami).

> W razie wypadku niezapięcie pasów powoduje odrzucenie przez ubezpieczyciela wszelkich roszczeń

> dotyczących obrażeń kierowcy.

"Niezapięcie" a co w przypadku kiedy pasów nie ma? Bo skoro w ogóle temat taki się pojawił to zakładam, że w autobusach miejskich takiego obowiązku nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> "Niezapięcie" a co w przypadku kiedy pasów nie ma? Bo skoro w ogóle temat taki się pojawił to

> zakładam, że w autobusach miejskich takiego obowiązku nie ma

Są pasy - jest obowiązek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Około 1/4 (a może więcej) taboru niskopodłogowego MZA w Warszawie posiada pasy bezpieczeństwa przy

> fotelu kierowcy. Począwszy od starych neoplanów z 1997 roku po obecne dostawy (z małymi

> wyjątkami).

jeżeli chodzi o Neoplan-y to już "dziadek" 6455 z 1995 miał pas bezpieczeństwa mocowany do fotela kierowcy

> W razie wypadku niezapięcie pasów powoduje odrzucenie przez ubezpieczyciela wszelkich roszczeń dotyczących obrażeń kierowcy.

nie prawda, mieliśmy w OSK na Stalowej w 2001 roku "pogadankę" z przedstawicielem WRD w Warszawie i kierowca autobusu miejskiego w czasie przewozu pasażerów traktowany jest tak jak taksówkarz w czasie przewozu pasażera/ów

nie musi zapinać pasa bezpieczeństwa

co innego w czasie wykonywania PT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jest oczywiste. Pytanie czy polskie, dziurawe i sprzeczne prawo nie wymaga zapinania pasów w

> pojazdach w których nie ma obowiązku ich montażu

no ale odpowiedź dostałeś, są pasy = zapinamy /z wyjątkami/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przeczytaj jeszcze raz. To nie jest odpowiedź na moje pytanie.

Tak, jak Sienek napisał - polskie, dziurawe i sprzeczne prawo wymaga zapinania pasów w pojazdach, w których nie ma obowiązku ich montażu ale są zamontowane.

I nie proś o linka tylko sam sobie zarządź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jeżeli chodzi o Neoplan-y to już "dziadek" 6455 z 1995 miał pas bezpieczeństwa mocowany do fotela

> kierowcy

No własnie zlosnik.gif.

> nie prawda, mieliśmy w OSK na Stalowej w 2001 roku "pogadankę" z przedstawicielem WRD w Warszawie i

> kierowca autobusu miejskiego w czasie przewozu pasażerów traktowany jest tak jak taksówkarz w

> czasie przewozu pasażera/ów

> nie musi zapinać pasa bezpieczeństwa

> co innego w czasie wykonywania PT

A pamiętasz śmiertelny wypadek na ZP Rozbrat na TŁ ładnych kilka lat temu, kiedy po uderzeniu w bariery energochłonne śp. szofer z Kleszczowej - chyba po zawale - bez zapiętych pasów wypadł przez drzwi z nerwoplana (6915?) pod własne koła? Zero odszkodowania no.gif.

Reszta info - jak wiesz - w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak, jak Sienek napisał - polskie, dziurawe i sprzeczne prawo wymaga zapinania pasów w pojazdach, w

> których nie ma obowiązku ich montażu ale są zamontowane.

> I nie proś o linka tylko sam sobie zarządź.

Ok jest późno więc wyjaśnię nad czym się zastanawiam. Ktoś wyżej pisał, że niezapięcie pasów to brak odszkodowania. Skoro tak to zastanawiam się czy nie ma jakiegoś takiego absurdu, że w samochodzie w którym NIE MA ZAMONTOWANYCH pasów prawo nie wymaga ich ZAPINANIA.

Sytuacja gdy pasy są jest dla mnie oczywista. Sytuacja odwrotna powinna być analogiczna a w naszym prawie często nie jest. Stąd wątpliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ok jest późno więc wyjaśnię nad czym się zastanawiam. Ktoś wyżej pisał, że niezapięcie pasów to

> brak odszkodowania. Skoro tak to zastanawiam się czy nie ma jakiegoś takiego absurdu, że w

> samochodzie w którym NIE MA ZAMONTOWANYCH pasów prawo nie wymaga ich ZAPINANIA.

no jak nie ma to co mają zapiąć? szelki?

> Sytuacja gdy pasy są jest dla mnie oczywista. Sytuacja odwrotna powinna być analogiczna a w naszym

> prawie często nie jest. Stąd wątpliwość.

chyba się zakręciłeś spineyes.gif

Art. 39. 1.

Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

1) osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów;

2) kobiety o widocznej ciąży;

3) kierującego taksówką osobową podczas przewożenia pasażera;

4) instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;

5) policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, inspektora kontroli skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;

6) funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;

7) zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;

8) konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;

9) osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.

3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No własnie .

> A pamiętasz śmiertelny wypadek na ZP Rozbrat na TŁ ładnych kilka lat temu, kiedy po uderzeniu w

> bariery energochłonne śp. szofer z Kleszczowej - chyba po zawale - bez zapiętych pasów wypadł

> przez drzwi z nerwoplana (6915?) pod własne koła? Zero odszkodowania .

> Reszta info - jak wiesz - w sieci.

pamiętam, ale to była jazda bo sprawa poszła do sądu ...

autobus miejski nie ma obowiązku być wyposażony w pas bezpieczeństwa

dla tego też pominięty jest w PoRD /taksówki są/ w sprawie niezapinania pasów w czasie przewożenia pasażerów

ubezpieczyciel znalazł sposób/lukę i odmówił wypłacenia odszkodowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pamiętam, ale to była jazda bo sprawa poszła do sądu ...

> autobus miejski nie ma obowiązku być wyposażony w pas bezpieczeństwa

> dla tego też pominięty jest w PoRD /taksówki są/ w sprawie niezapinania pasów w czasie przewożenia

> pasażerów

> ubezpieczyciel znalazł sposób/lukę i odmówił wypłacenia odszkodowania

No i o to też mi właśnie chodziło. Pasów nie było, bo pojazd nie musi być w nie wyposażony a kierowca powinien jechać zapięty.

Ostatnio czytałem o tym jak kierowca dostał mandat bo według przepisów o ruchu drogowym zabrania się parkowania w miejscu utrudniającym wyjazd, w szczególności przed garażami bramami itp. On stał przed garażem... swoim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i o to też mi właśnie chodziło. Pasów nie było, bo pojazd nie musi być w nie wyposażony a

> kierowca powinien jechać zapięty.

pasy były choć być ich nie powinno

> Ostatnio czytałem o tym jak kierowca dostał mandat bo według przepisów o ruchu drogowym zabrania

> się parkowania w miejscu utrudniającym wyjazd, w szczególności przed garażami bramami itp. On

> stał przed garażem... swoim.

zawsze można nie przyjąć mandatu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Łodzi w MPK nie ma autobusów wyposażonych w pasy. We wrześniu dostaliśmy nowe Solarisy 12 i one też nie są wyposażone w pasy. Widocznie nie ma obowiązku wypasażania w pasy autobusów miejskich (czyli zostaje tzw. opcja)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W Łodzi w MPK nie ma autobusów wyposażonych w pasy. We wrześniu dostaliśmy nowe Solarisy 12 i one

> też nie są wyposażone w pasy. Widocznie nie ma obowiązku wypasażania w pasy autobusów

> miejskich (czyli zostaje tzw. opcja)

> Pozdrawiam

no bo nie ma obowiązku montażu pasów dla miejsca kierowcy w autobusach miejskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W Łodzi w MPK nie ma autobusów wyposażonych w pasy. We wrześniu dostaliśmy nowe Solarisy 12 i one

> też nie są wyposażone w pasy. Widocznie nie ma obowiązku wypasażania w pasy autobusów

> miejskich (czyli zostaje tzw. opcja)

> Pozdrawiam

O, to chyba z Tobą kiedyś rozmawiałem na priv smile.gif

Czyli w MPK-Łódź nie ma pasów - o tą informację mi chodziło smile.gif20.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.