Skocz do zawartości

Ile oleju wchodzi w Mondeo MK3 1.8 przy wymianie?


KOZODOJ

Rekomendowane odpowiedzi

Bo wygląda, że wlali mi jakieś 3,6-3,7 litra (pojemność układu to zdaje się 4,3 jeśli dobrze pamiętam), co jak na mój gust jest ciut za mało. Czy to taki folklor silników Forda, że z nich olej niechętnie spływa? Pierwszy raz wymieniałem poza ASO i widzę ile mi z baniaczka ubyło, więc sorry za być może głupie pytanie. zlosnik.gif Później jeszcze bagnetem sprawdzę, bo na razie nie mam jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo wygląda, że wlali mi jakieś 3,6-3,7 litra (pojemność układu to zdaje się 4,3 jeśli dobrze

> pamiętam), co jak na mój gust jest ciut za mało. Czy to taki folklor silników Forda, że z nich

> olej niechętnie spływa? Pierwszy raz wymieniałem poza ASO i widzę ile mi z baniaczka ubyło,

> więc sorry za być może głupie pytanie. Później jeszcze bagnetem sprawdzę, bo na razie nie mam

> jak.

Według książki jest tak, jak piszesz, czyli 4,3 litra z filtrem. Bez filtra 3,9 litra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo wygląda, że wlali mi jakieś 3,6-3,7 litra (pojemność układu to zdaje się 4,3 jeśli dobrze

> pamiętam), co jak na mój gust jest ciut za mało. Czy to taki folklor silników Forda, że z nich

> olej niechętnie spływa? Pierwszy raz wymieniałem poza ASO i widzę ile mi z baniaczka ubyło,

> więc sorry za być może głupie pytanie. Później jeszcze bagnetem sprawdzę, bo na razie nie mam

> jak.

U mnie z nowym filtrem wchodzi niecałe 4 litry, zawsze okolice 1 litra zostają na dolewki z 5l baniaczka wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> u mnie podobnie, choć z moim zakręconym bagnetem to nic nie wiadomo

Chociaż między różnymi autami nie powinno się porównywać tak naprawdę, każdy ma inaczej wyprofilowaną miske i mogą być różnice wink.gif

Pomijam fakt że autor nie wspomniał rocznika a to ma znaczenie, bo jest albo Zetec albo Duratec zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chociaż między różnymi autami nie powinno się porównywać tak naprawdę, każdy ma inaczej

> wyprofilowaną miske i mogą być różnice

> Pomijam fakt że autor nie wspomniał rocznika a to ma znaczenie, bo jest albo Zetec albo Duratec

Duratec.

Już się wyjaśniło. Na bagnecie było niewiele ponad minimum. Przed wyjazdem z pracy sprawdziłem i dolałem - teraz wychodzi, że wlane zostało mniej więcej 4 litry. Filtr oleju uczywiście nowy. Przy okazji wymieniłem też paliwa.

Dzięki wszystkim. smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A tak z innej beczki czym różni się Zetec od Duratec i który lepszy i dlaczego

DURATEC jest nowszym silnikiem, blok może i jest taki sam, ale osprzęt już zupełnie inny

np duratec ma słynne klapki w kolektorze dolotowym, których w zetec'u nie było hmm.gif

zresztą same zetec też są różne, srebrna pokrywa/czarna pokrywa ... jeden z nich ma np hydraulikę (zawory)

tu następna różnica, duratec ma szklanki, wcześniej były płytki

i są jeszcze różnice w modelach aut, np mój duratec nie ma kabli WN, a cewki na świecy, ten sam silnik w mondeo miał normalne kable spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> DURATEC jest nowszym silnikiem, blok może i jest taki sam, ale osprzęt już zupełnie inny

> np duratec ma słynne klapki w kolektorze dolotowym, których w zetec'u nie było

> zresztą same zetec też są różne, srebrna pokrywa/czarna pokrywa ... jeden z nich ma np hydraulikę

> (zawory)

> tu następna różnica, duratec ma szklanki, wcześniej były płytki

> i są jeszcze różnice w modelach aut, np mój duratec nie ma kabli WN, a cewki na świecy, ten sam

> silnik w mondeo miał normalne kable

O kurka to już całkiem zakręciłem się , nic nie rozumiem ale to nic , mam zeteka z czarną pokrywą i chula że hej , więcej nie wnikam -- dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O kurka to już całkiem zakręciłem się , nic nie rozumiem ale to nic , mam zeteka z czarną pokrywą i

> chula że hej , więcej nie wnikam -- dzięki

proste - zetec byl najpierw, a potem wszedł duratec - ktory jest w prostej linii rozwinięciem zeteca smile.gif Oba dobre silniki.

a w 1.6 to juz w ogóle bo byl sobie 1.6 zetec, a potem mu tylko nazwe zmienili na duratec w focusie II zlosnik.gif to samo a ładniej sie nazywa 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> proste - zetec byl najpierw, a potem wszedł duratec - ktory jest w prostej linii rozwinięciem

> zeteca Oba dobre silniki.

> a w 1.6 to juz w ogóle bo byl sobie 1.6 zetec, a potem mu tylko nazwe zmienili na duratec w focusie

> II to samo a ładniej sie nazywa

szkoda, ze 2,0 tdci (mk3) wzieli ze smietnika zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O kurka to już całkiem zakręciłem się , nic nie rozumiem ale to nic , mam zeteka z czarną pokrywą i

> chula że hej , więcej nie wnikam -- dzięki

Cytat z innego forum:

Quote:

Silver Top ma hydrauliczne kasowanie luzu zaworowego, Black Top ma regulacje przy pomocy płytek. Black Top jest lepszy jeżeli planujesz wkładać ostrzejsze wałki i kręcić silnik do wyższych obrotów. W Silver Topach czasami przy większych obrotach hydraulika na zaworach nie wyrabia.

Zupełnie inne też są pompy wody, są różnice w prowadzeniu paska do ich napędu.

Dwuczęściowa miska w Black Topie pozwala dodatkowo usztywnić blok i zmniejszyć drgania silnika.

Inne są smoki pompy oleju. W Black Topie jest zdaje się plastikowa rurka.

Trochę inny jest przebieg paska rozrządu w jednym i w drugim.


Oczywiście najpierw były silver top (od 92 roku) a później black top (okolice 98 roku - mondeo, focusy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Trochę inny jest przebieg paska rozrządu w jednym i w drugim.

> Oczywiście najpierw były silver top (od 92 roku) a później black top (okolice 98 roku - mondeo,

> focusy)

Ford chyba sam się zakręcił z tymi silnikami, bo np. ja mam Black Top, a nie mam paska rozrządu tylko łańcuch zlosnik.gif

No i mam Durateka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ford chyba sam się zakręcił z tymi silnikami, bo np. ja mam Black Top, a nie mam paska rozrządu

> tylko łańcuch

> No i mam Durateka.

i masz dobrze, Zeteci wystepowały w Mondeo MK I i MK II, W MK III były Durateci (pomijam oczywiście Focusy i resztę modeli).

I tu też jest podział na silver i black top. Mój jest z 2002 i mam silver, naklejka na silniku pokazuje, że sam silnik pochodzi z końcówki 2001, auto zmontowano w marcu 2002 a po raz pierwszy zarejestrowano we wrześniu 2002 ok.gif

Nie roztrząsałem nigdy różnicy między silver a black top w duratecu, ktos wie czym tak naprawdę się różnią?

BTW: ile oliwy łykają wasze durateci? mój dość sporo, poprzedni zetec nawet nie wąchał ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie dura bral tylko przy palowaniu. Nalotu mial sporo.

> Trasy pl-uk robilem bez dolewek.

a u mnie dziwnie,

ostatni przejazd do UK-PL, nie pałowałem, nie przekraczałem 140 km/h, na trasie 2000 km wciągnął mi jakiś litr facepalm%5B1%5D.gif

w drodze powrotnej, jechałem dużo ostrzej, zdarzały się odcinki gdzie 180 km/h nie schodziło i łyknał tylko ok 0.3 l.

Gdzie tu sens i logika?

na mieście róznie, nie sprawdzam tego jakoś strasznie, ale jest to około 1l na 10 tys km. weź mi tera wytłumacz OCB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a u mnie dziwnie,

> ostatni przejazd do UK-PL, nie pałowałem, nie przekraczałem 140 km/h, na trasie 2000 km wciągnął mi

> jakiś litr

> w drodze powrotnej, jechałem dużo ostrzej, zdarzały się odcinki gdzie 180 km/h nie schodziło i

> łyknał tylko ok 0.3 l.

> Gdzie tu sens i logika?

> na mieście róznie, nie sprawdzam tego jakoś strasznie, ale jest to około 1l na 10 tys km. weź mi

> tera wytłumacz OCB.

wymieniles olej w pl?

jak tak to masz odpowiedz zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> BTW: ile oliwy łykają wasze durateci? mój dość sporo, poprzedni zetec nawet nie wąchał

Mój od nic do 0,3-0,5 l na jakieś 15 tys. Ubytek zwykle jest tak jakby skokowy (ale głowy nie daję, bo nie ślęczę dzień w dzień nad bagnetem) i co ciekawe zawsze miał miejsce, gdy już rozmyślałem o wymianie (zaczynam rozmyślać zwykle po 12 tys. od poprzedniej wymiany, a kończę przy 15 tys. zlosnik.gif ). Może być oznaka utraty właściwości oleju? Leję fordowski 5W-30, choć ponoć nie jest to jakieś cudo - no ale cena czyni cuda... wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> BTW: ile oliwy łykają wasze durateci? mój dość sporo, poprzedni zetec nawet nie wąchał

O dziwo nie bierze nic. Sprawdzam co jakiś czas i trzyma poziom. No chyba, że są to tak małe ubytki, że aż niezauważalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja będę teraz w Polsce wymieniał. Akurat będzie czas

Ja ide zaraz zlosnik.gif bo juz zabieram sie do wymiany od 2 tygodni.

> A co, w Polsce inne oleje mają?

Hehe

Jedziesz do pl na przepalonym starym oleju, ktory powoli traci/stracil juz swoje wlasciwosci.

Wracasz na nowym, pelnowartosciowym.

Ja zawsze wymieniam przed podroza.

Taka mam teorie. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja ide zaraz bo juz zabieram sie do wymiany od 2 tygodni.

> Hehe

> Jedziesz do pl na przepalonym starym oleju, ktory powoli traci/stracil juz swoje wlasciwosci.

> Wracasz na nowym, pelnowartosciowym.

> Ja zawsze wymieniam przed podroza.

> Taka mam teorie.

Ciekawa teoria smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hehe nie tylko moja. Latam na pelnym syntetyku 0w30, teraz leje fush-a.

> Jak przewale z wymiana to zaczyna go ubywac

Dziwne. Z ciekawości - jakie robisz roczne przebiegi? W sensie wymieniasz olej ze względu na czas czy przebieg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wymieniles olej w pl?

nie, olej wymieniałem jakiś 1000 km przed wyjazdem do PL, leję fordowską formulę F - tak jak ma być.

Oliwę zmieniam co 10 tyś km jeśli to ma znaczenie. Najlepsze jest to, że na testach spalin wszystko wychodzi ok.gif, oliwy nie wyrzuca nigdzie, silnik czyściutki i suchutki jak nie w 10 letnim aucie.

Już od dawna biorę to na klatę, ot ciekawostka przyrodnicza;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mój od nic do 0,3-0,5 l na jakieś 15 tys. Ubytek zwykle jest tak jakby skokowy

o zauważyłem to samo u siebie, długo wszystko OK a potem amba fatima... było i nima zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O dziwo nie bierze nic. Sprawdzam co jakiś czas i trzyma poziom. No chyba, że są to tak małe

> ubytki, że aż niezauważalne.

to masz coś zepsute - koniecznie napraw old.gif

Specjalnie pojechałem do polecanego na MKP speca od fjordów w Krakowie. Powiedział mi coś typu: takie spalanie oleju to żadne spalanie dla tego silnika, panie jakby same takie auta przyjeżdżały do nas to byśmy nie mieli co robić - pojechałem na kontrolę luzu zaworowego i wymianę łożyska koła ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dziwne. Z ciekawości - jakie robisz roczne przebiegi? W sensie wymieniasz olej ze względu na czas

> czy przebieg?

Co 10kkm wymiana oleju

Rocznie tym autem ok 20kkm,

W mondeo robilem wymiany co 15kkm(formulaF) a pozniej pod koniec juz wogole zlosnik.gifoink.gif i tez jezdzil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to masz coś zepsute - koniecznie napraw

smile.gif

> Specjalnie pojechałem do polecanego na MKP speca od fjordów w Krakowie. Powiedział mi coś typu:

> takie spalanie oleju to żadne spalanie dla tego silnika, panie jakby same takie auta

> przyjeżdżały do nas to byśmy nie mieli co robić - pojechałem na kontrolę luzu zaworowego i

> wymianę łożyska koła

Czyli co - musi brać olej? zlosnik.gif W sumie to aptekarzem nie jestem, ale na bagnecie nie widzę, żeby coś znikało. Może i zjadł jakieś 0,1l grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rozpędź się parę razy na trójce do 130 i powinien ubytek się pojawić.

Musiałbym overdrive wyłączyć zlosnik.gif

Czasem mu deptam w podłogę - głównie przy wyprzedzaniu. Wtedy się miło wkręca do 6 tys. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.