Skocz do zawartości

Problem z podwójnym ubezpieczeniem - PZU


whitefunk

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie jest problem, który trzeba rozwiązać:

W 2010 roku kupiliśmy samochód, od córki osoby, która zmarła - normalnie poprzez procedurę spadkową stałą się właścicielem tego samochodu, ale nie o tym. Dostaliśmy sam dowód rejestracyjny, samochód stał ponad rok bez przeglądu i ubezpieczenia. Na moje pytanie, czy jest ubezpieczony Pani odpowiedziała, że już nie, więc w dniu kupna zrobiliśmy przegląd i samochód ubezpieczyliśmy w Link4.

Został on po roku sprzedany, a teraz przyszło nam wezwanie z PZU, że do zapłacenia jest składka za rok 2010-2011 w kwocie 1500 zł.

Ok, teraz się dowiedziałem, ze powinienem był sprawdzić samochód w funduszu ubezpieczeniowym, czy faktycznie jest już ubezpieczony, ale za późno na takie rzeczy i prawienie morałów...

Proszę o pomoc, jak uniknąć tej zapłaty - co można zrobić, napisać, przesłać, żeby unikąć podwójnego ubezpieczenia? Oczywiście po sprzedaży wypowiedzieliśmy umowę w Link4, ale o PZU nikt nie wiedział...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Panowie jest problem, który trzeba rozwiązać:

> W 2010 roku kupiliśmy samochód, od córki osoby, która zmarła - normalnie poprzez procedurę spadkową

> stałą się właścicielem tego samochodu, ale nie o tym. Dostaliśmy sam dowód rejestracyjny,

> samochód stał ponad rok bez przeglądu i ubezpieczenia. Na moje pytanie, czy jest ubezpieczony

> Pani odpowiedziała, że już nie, więc w dniu kupna zrobiliśmy przegląd i samochód

> ubezpieczyliśmy w Link4.

> Został on po roku sprzedany, a teraz przyszło nam wezwanie z PZU, że do zapłacenia jest składka za

> rok 2010-2011 w kwocie 1500 zł.

> Ok, teraz się dowiedziałem, ze powinienem był sprawdzić samochód w funduszu ubezpieczeniowym, czy

> faktycznie jest już ubezpieczony, ale za późno na takie rzeczy i prawienie morałów...

> Proszę o pomoc, jak uniknąć tej zapłaty - co można zrobić, napisać, przesłać, żeby unikąć

> podwójnego ubezpieczenia? Oczywiście po sprzedaży wypowiedzieliśmy umowę w Link4, ale o PZU

> nikt nie wiedział...

Niestety jak nie wypowiedziałeś umowy to niewiele można zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No nie wypowiedziałem umowy, bo nie wiedziałem, że ona istnieje... Musi być jakaś furtka, przecież

> prawo w Polsce mamy dziurawe jak ser szwajcarski to i tutaj musi coś być...

Ale niestety ubezpieczyciele są cwani i nieugięci. Jak mogą kogoś oskubać to to zrobią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No nie wypowiedziałem umowy, bo nie wiedziałem, że ona istnieje... Musi być jakaś furtka, przecież

> prawo w Polsce mamy dziurawe jak ser szwajcarski to i tutaj musi coś być...

Jedyne czym mógłbyś się zasłonić, to fakt, że po zakupie auta nie dostałeś rekalkulacji składki od PZU.

Nie sądzę, że to wiele da, bo wtedy wg prawa istniało tzw. podwójne ubezpieczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> córki osoby, która zmarła - normalnie poprzez procedurę spadkową

> stałą się właścicielem tego samochodu,

A czy w takim przypadku to nie na tej osobie ciąży obowiązek wypowiedzenia ubezpieczenia? Ty niejako jesteś "trzecim" właścicielem auta... Nie będzie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czekaj bo coś tu nie gra...

jeżeli kupiłeś auto, które

Quote:

samochód stał ponad rok bez przeglądu i ubezpieczenia.


to poprzednie, nawet opłacone, OC wygasa wg ustawy.

Sprawdź dokładnie daty opłaconej, poprzedniej składki, kiedy zakończył się ostatni opłacony w pełni okres ubezpieczenia i czy kupiłeś auto choćby rok po tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No nie wypowiedziałem umowy, bo nie wiedziałem, że ona istnieje... Musi być jakaś furtka, przecież

> prawo w Polsce mamy dziurawe jak ser szwajcarski to i tutaj musi coś być...

przeczytaj sobie ustawe o obowiazkowym ubezpieczeniu

tam jest ciekawy myk: jak placisz w ratach i nie zaplacisz drugiej raty to umowa ulega rozwiazaniu i nie musisz placic za nastepny okres

czyli wg. mnie bedziesz musial zaplacic tylko za rok nastepujacy po roku, w ktorym skladka byla oplacona w 100%

a jesli nie byla oplacona w 100% to nic nie musisz placic (ew. doplacic ta druga rate)

ale tak jak mowie, doczytaj sobie w ustawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jak placisz w ratach i nie zaplacisz drugiej raty to umowa ulega rozwiazaniu

> i nie musisz placic za nastepny okres

Moim zdaniem jesteś w błędzie. Umowa, a płatność za nią, to zupełnie różne rzeczy.

mar00ha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moim zdaniem jesteś w błędzie. Umowa, a płatność za nią, to zupełnie różne rzeczy.

Moim zdaniem nie:P

specjalnie to czytalem fajtlapowatej kolezanki, ktora zapomniala oplacic drugiej raty

i nieoplacenie tej drugiej raty wyszlo jej na dobre

specjalnie dla Ciebie poszukam wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze:

"Art. 28. 1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2."

"2. Zawarcie następnej umowy nie następuje, pomimo braku powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli:

1) nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy lub w przypadku cofnięcia zakładowi ubezpieczeń zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak? To napisz wg jakiej ustawy i zgodnie z którym jej przepisem.

> mar00ha

Ustawy o ubezpieczeniu obowiązkowym i funduszu gwarancyjnym. Polisa OC przedłuża się automatycznie na następny rok, nawet przy nieopłaceniu. Jednak jeśli w ciągu tego następnego roku nie zostanie opłacona to z końcem tego następnego roku wygasa. Było tak przed tegoroczną nowelizacją a teraz jest nawet lepiej bo po zakupie wygasa z końcem obecnego roku jeśli kupujący przejął OC.

Jeśli samochód faktycznie stał nieubezpieczony ponad rok to trzeba sprawdzić daty na ostatniej polisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się czytać całości - prawnie jesteś upupiony, ale ja będąc w podobnej sytuacji wynikającej z mojej własnej nieświadomości - kupując auto nie wiedziałem, że mam wypowiedzieć poprzednie OC - napisałem do HDI i po wymianie dwóch pism odstąpili od naliczania.

Z tym, że ja się grzecznie przyznałem do swojego braku wiedzy i poprosiłem o znalezienie rozwiazania z sytuacji. Zgodzili się wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.