Skocz do zawartości

AF X14NZ, błąd 85, silnik nie odpala, brak immo


msemafor

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś podczas opadów śniegu musiałem dolać oleju do silnika i sprawdzić stan płynu chłodniczego. Robiłem to na zimnym silniku po nocnym postoju. Podczas tych czynności trochę śniegu napadało na silnik. Jak skończyłem i próbowałem uruchomić silnik to już nic z tego nie wyszło. Kręciłem rozrusznikiem przez jakiś czas i silnik miał takie "zaskoki" - jakby już chciał zapalić, powolutku kręcił się sam ale po chwili zatrzymywał się. Po jakiś dwóch godzinach ponowiłem próbę uruchomienia silnika ale bez efektu. Zauważyłeł wtedy, że po kręceniu rozrusznikiem tak trochę szybciej mruga kontrolka check engine. Sprawdziłem błędy metodą "drucikową" - sterownik wymrugał błąd 85. Przeczytałem w sieci, że oznacza on "nieprawidłowy sygnał z immo". To utrudnia całą sytuację bo w X14NZ u mnie nie ma immo. Dzień wcześniej Astra normalnie zapaliła i jechała mimo większego niż dziś mrozu.

Spotkał się ktoś taką sytuacją w tym modelu Astry? Podpowiecie od czego zacząć sprawdzanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To utrudnia całą sytuację bo w X14NZ u mnie nie ma immo.

Trochę dziwne. Szwagier ma taką astrę i ma immo. Coś musiałeś zle wymrugać i odczytać albo masz druciarnie i wycięty immo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mrugałem 2 razy dla pewności. Moja Astra pochodzi z Gliwic, jest to najbiedniej wyposażony model - nie ma elektrycznych szyb, centralnego zamka, immo, klimy itp. Wyjmowałem licznik kilka razy i nie widziałem tam miejsca na immo lub jakiś dziwnych połączeń kabli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem zgodnie z radą Orochimaru. Na zapłonie check engine nie mrugał więc zdjąłem klemy na jakieś 5 minut - w międzyczasie oczyściłem je papierem ściernym. Założyłem i skręciłem mocno. Spróbowałem odpalić i po jakiś trzech obrotach rozrusznika silnik odpalił. Na początku ledwo się kręcił ale po krótkiej chwili i lekkim naciśnięciu gazu rozkręcił się. Pracował tak do osiągnięcia właściwej temperatury pracy (nie mogłem już czekać na włączenie się wentylatora). Zobaczymy, jak będzie jutro rano.

51cent, czy Twój szwagier przed uruchomieniem silnika musi przyłożyć kluczyk do jakiejś "pastylki" żeby odblokować immo? Bo u mnie nigdzie nie ma takiej "pastylki". Rozebrałem jednak kluczyk i jest w nim taka kosteczka - tzw. transponder. Mam jeszcze drugi kluczyk i dla bezpieczeństwa jutro będę odpalał drugim kluczykiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy następnym razem będziesz rozbierał obudowę kolumny kierowniczej to zobaczysz od spodu, płaskie, podłączone kabelkami, pudełeczko z obejmą na stacyjce. To jest właśnie moduł immobilisera.

Możesz też wyjąć transponder z kluczyka i włączyć zapłon wink.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 51cent, czy Twój szwagier przed uruchomieniem silnika musi przyłożyć kluczyk do jakiejś "pastylki"

nie musi

> Rozebrałem jednak kluczyk i jest w nim taka kosteczka - tzw. transponder.

czyli masz immo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> musi przyłożyć kluczyk do jakiejś "pastylki"

Pastylka jest w kluczyku, a czytnik schowany pod plastykiem przy stacyjce. Nic nie trzeba przykładać, po prostu uruchamiasz silnik, a czytnik sam sobie sprawdza "bezprzewodowo" obecność pastylki w kluczyku.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady i wskazówki ale dalej nie orientuję się, co mogło być przyczyną nieodpalenia Astry. Chciałbym wiedzieć profilaktycznie, jeśli trzeba coś wymienić lub przeczyścić to też się za to wezmę. Czy to może być związane z niedomaganiem immo? zy ewentualnie można kupić używany immo i wymienić? czy niedomaganie immo może być związane z niskim napięciem w aku choć to dziwne bo trochę kręciłem rozrusznikiem i na to napięcie było. Ale przeczyściłem klemy i zobaczymy, jak będzie jutro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne do immo podłączona jest jakaś wtyczka lub kostka z kablami. Czy można ją wyjąć i przeczyścić bez obawy, że immo się zdeaktywuje lub w jakiś sposób zablokuje zapłon?

Czy usterki immo w tych autach do popularna sprawa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Orochimaru. Mam nadzieję, że nie będę pierwszym przypadkiem z padniętym immo bo z tego, co wyczytałem w sieci wymiana immo nie polega tylko na zdjęciu starej części i przykręceniu nowej ale na jakimś programowaniu itp. oraz, że jest dość kosztowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wtyczka lub kostka z kablami. Czy można ją wyjąć i przeczyścić ...

Nic tam nie ruszaj, bo nie ma czego. Zainteresuj się akumulatorem, bo to 99% przyczyna wystąpienia tego błędu, jak ci kolega O. wyżej zasugerował. Przyjdą większe mrozy do dopiero będzie problem... Podczas kręcenia rozrusznikiem napięcie w starym aku może spaść nawet do 8-9V, a przy taki napięciu sterownik immo może źle odczytać pastylkę i ECM zapisuje sobie błąd.

W przyszłości, gdy taka sytuacja się powtórzy, nie kręć rozrusznikiem przy migającym CE, bo to nic nie da, tylko poproś kogoś o "pożyczenie" prądu i pojedziesz do domu.

I ważna rada: Przed każdą kolejną próbą rozruchu trzeba koniecznie wyłączyć zapłon, bo w niektórych ECM sterownik immo czyta pastylkę i pamięta błędny odczyt do wyłaczenia zapłonu!!!

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.