Skocz do zawartości

[H] Jak odciąć zasilanie zapalniczki...


rafla

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie chodzi mi o Zafirę B ale w Astrze H jest tak samo. Mocno się zdziwiłem jak się okazało że po wyciągnięciu kluczyka mam dalej zasilanie w gniazdach, miałem jeszcze nadzieję, że po jakimś czasie będzie odcięcie, ale nic. Ktoś może zna sposób na wyłączenie zasilania zapalniczek po wyjęciu kluczyka? Przeglądając inne fora widzę że ludzie też narzekają ale brak rozwiązania. frown.gif

W ostateczności coś w rodzaju Waeco M-50U-12 tylko w rozpoznawaniem pracy silnika (regulacja progów)... Niestety nie udało mi się niczego takiego namierzyć.

Nie chciałbym też robić osobnej instalacji z czegoś działającego po kluczyku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości zapytam, co ci w takim rozwiązaniu przeszkadza?

A pytam, bo AG fabrycznie jest +12V w gnieździe zapalniczki tylko po właczeniu zapłonu, ale przerobiłem tak, aby mieć na stałe, dużo roboty było z demontażem skrzynki bezpieczników, ale zależało mi.

Osiągnąłem takie korzyści (kolejność wg ważności dla mnie):

- możliwość pozostawienia w zaparkowanym (chwilowo np. pod sklepem, podczas tankowania) samochodzie ładowanej komórki (nieprzerwane ładowanie)

- nawigacja zasilana z zapalniczki nie wyłącza się w sytuacjach j.w.

- podczas pracy z podłaczonym laptopem i interfejsem diagnostycznym przekręcanie kluczyka nie ma wpływu na zasilanie laptopa z gniazda zapalniczki

- mam świetlówkę warsztatową na 12V/8W z wtykiem zapalniczki, mogę ją używać przy wyłączonym zapłonie

- mam lampkę UV na 12V/8W z wtykiem zapalniczki, przydała mi się podczas lokalizowania miejsca wycieku czynnika z klimy, nie musiałem właczać zapłonu, aby to robić

- mam wiertarko-wkrętarkę na 12V (po padnięciu aku dorobiłem jej przewód i wtyk zapalniczki), mogę ją używać przy wyłączonym zapłonie

- mam lutownicę na 12V z wtykiem zapalniczki, jak wyżej

- możliwość ciągłego zasilania lodówki samochodowej (nie korzystam, bo nie mam, ale możliwość jest)

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rejestrator trasy - nie wiem co to, ale domyślam się, że ma nie rejestrować po wyłaczeniu silnika.

Ja zrobiłbym sobie taką "przejściówkę", podłączaną do gniazda zapalniczki w samochodzie, która na własne wyjście (też gniazdo zapalniczki) podaje napięcie z wejścia, ale tylko jesli jest wyższe niż np. 13,3V. Bardzo proste rozwiązanie elektrycznie, znane z automatycznych włączników świateł dziennych, mijania itp.

IMO to mniej roboty, niż uzyskanie dostępu od tyłu do gniazda zapalniczki i sztukowanie odpowiedniego napięcia po stacyjce (obciążalność). No i pozostają ci "moje" korzyści...

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko skąd pewność, że wytrzyma odpowiednie obciążenie? Poza tym, często te układy tylko włączają napięcie i zatrzaskują, wyłaczenie następuje dopiero po wyłączeniu stacyjki (takie zabezpieczenie, że jak silnik sam zgaśnie, to nie pozostaniesz w niebezpiecznej nocą ciemności), byłbyś w punkcie wyjścia.

Oto chyba najprostsza idea:

286521081-schemat.JPG

Ja bym zrobił "na pająka" i zalał żywicą w małym pudełku. Oczywiście we wtyku zapalniczki - bezpiecznik (jak we wszystkich "moich" urządzeniach samochodowych).

Pozdr.

post-65098-14352518216189_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja zrobiłbym sobie taką "przejściówkę", podłączaną do gniazda zapalniczki

Panowie, ale po co Wam przejściówka? Nie wystarczy wziąć gniazdo zapalniczki za 3 zł i podłączyć je przewodami do punktu (choćby pod bezpiecznik) w którym pojawia się napięcie po włączeniu stacyjki? Wtedy Rafla będzie miał zasilanie rejestratora takie, jakie chciał w pierwszym poście - po zaołonie.

Pozdroofka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale trzeba to coś mieć... o ile dobrze Cię rozumiem. :D U mnie brak automatu.

to moze wziac zasilanie z oswietlenia wewnetrznego (te wlacznika manualnego), gdzie zasilanie pojawia sie w momencie otwarcia samochodu a zanika dzieki CAN-BUS jakis czas po zamknieciu czy nawet wylaczeniu zaplonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.