Skocz do zawartości

Klakson - fanfara


rafm

Rekomendowane odpowiedzi

Klakson przestał działać. Decydując się na wymianę pomyślałem o zainstalowaniu dwutonowego (tzw. fanfary) zamiast obecnego pojedynczego. Na schematach w TIS widzę że każdy z tonów zasilany jest oddzielnie z modułu sterującego. Pomyślałem, żeby zakupioną fanfarę połączyć równolegle i zasilić z linii dla pojedynczego klaksonu. Można by zastosować zespół klaksonów z Astry G - jest dużo łatwiej dostępny i średnio połowę tańszy. Zastanawiam się jednak czy obciążalność prądowa dla dwóch klaksonów nie będzie zbyt duża dla modułu sterującego (w Astrze G idą oba równolegle poprzez przekaźnik). Zadziała ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z kodeksem drogowym sygnał dźwiękowy musi być jednotonowy. Można oczywiście podpiąc razem dwa różnotonowe, wtedy będzie to ok.

Każdy wielotonowy ( tzw. grające) można założyć, pod warunkiem, że nie są włączane fabrycznym klaksonem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zgodnie z kodeksem drogowym sygnał dźwiękowy musi być jednotonowy. Można oczywiście podpiąc razem

> dwa różnotonowe, wtedy będzie to ok.

> Każdy wielotonowy ( tzw. grające) można założyć, pod warunkiem, że nie są włączane fabrycznym

> klaksonem.

No i właśnie mowa jest o trąbkach pracujących w różnych częstotliwościach, czyli o tzw. fanfarze.

BTW, w AG i w AH te klaksony mają częstotliwość 400 i 500 Hz.

U siebie w AH nie mam wielotonalnego klaksonu, ale chętnie zamieniłbym go też na ten z AG, bo dźwięk mi odpowiada smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No i właśnie mowa jest o trąbkach pracujących w różnych częstotliwościach, czyli o tzw. fanfarze.

> BTW, w AG i w AH te klaksony mają częstotliwość 400 i 500 Hz.

> U siebie w AH nie mam wielotonalnego klaksonu, ale chętnie zamieniłbym go też na ten z AG, bo

> dźwięk mi odpowiada

Dla bezpieczeństwa dobrze byłoby zasilić to przez przekaźnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jaka jest różnica między zwyklym a fanfarą?

Zasadnicza grinser006.gif Przeżyłem znaczny zawód przesiadając się do zafiry b frown.gif tego zupełnie nie słychać, za to w G "muzyka". grinser006.gif

Nie wspominając już o tym że miałem problem ze znalezieniem miejsca na kierownicy gdzie się go uruchamia. grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.