Skocz do zawartości

[AG X16XEL] Migająca kontrolka układu chłodzenia.


analyzer64

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w tytule tematu.

Odkąd kupiłem auto (2 lata temu) po odpaleniu, zwłaszcza rano po nocnym postoju, lekko mignie parę razy kontrolka układu chłodzenia, przy następnym odpalaniu to zjawisko już nie występuje, aż do poranka. Mignie kilka razy i gaśnie. Nie jest to jakaś równa sekwencja mignięć, bardziej to coś w stylu właśnie braku styku, takie chaotyczne mignięcia, jeśli można to tak nazwać.

Niby nic bo:

- temperatura silnika jest prawidłowa

- wskaźnik wskazuje realną temperaturę,

- wentylatory są sprawne, ten od chłodzenia wg wskaźnika włącza się przy około 93', ten od klimy włącza się (jak pamiętam) z chwilą włączenia klimatyzacji,

- klimatyzacja chłodzi

- sprężarka pracuje cicho

- błędów brak

Niby nic, ale chcę zająć się tym tematem. Profilaktycznie ostatnio czyściłem styki w czujniku temperatury cieczy przy termostacie, jednak zastanawia mnie jeszcze sterownik wentylatorów, do tego nie zaglądałem, natomiast jest on umieszczony tak niefortunnie że styki skutecznie zbierają wilgoć.

Usterka trochę ciężka do zdiagnozowania, bo nie występują jakieś jednoznaczne objawy, przynajmniej wg mnie i nie jest stała. Jednak jak dla mnie ten sterownik będzie głównym podejrzanym, chyba że problem tkwi w klimatyzacji, tutaj na tym układzie nie znam się dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> błędów brak.

Rzeczywiście, prawdopodobna przyczyna to ukruszony przewód zasilania sterownika wentylatorów (miałem tak 2 razy: raz w zimie, raz latem!!!), odcinający jego zasilanie (a ponieważ nie ma zasilania, więc błędy nie zapisują się w jego pamięci!)

Przerwę w obwodzie kontrolki wykluczam, bo zapisałby się błąd kontrolki.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czy przy braku zasilania działałyby wentylatory

Kontrolka zapala się w momencie braku zasilania sterownika. Gdy gaśnie, zasilanie jest i wszystko działa normalnie. Gdyby kontrolka świeciła cały czas, wentylatory nie działałyby z braku zasilania.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem częściowo rozwiązany, bo kontrolka miga znacznie mniej, po odpaleniu.

Problemem oczywiście jest woda i piasek. Po zdjęciu osłon tych kostek wylało się błoto, które usunąłem. Całość dokładnie wysuszyłem i uszczelniłem z zewnątrz silikonem.

Nie mogłem natomiast zdjąć tych kostek i temat odłożyłem, prawdopodobnie na przyszły weekend. Chodzi o te czerwone elementy zapobiegające wypięciu się kostki. Trzeba je wyciągnąć całe czy one wysuwają się tylko połowicznie? Dodam, że wysuwają się one ze znacznym oporem, sądzę że to przez nagromadzony piasek.

Wyczyściłem również masę, która mocowana jest do poszycia. Nakrętka była mocno skorodowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.