Skocz do zawartości

[MzAK] Malowanie modeli - jak, czym itd?


Sapphire

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jakiś czas temu spodobało mi się sklejanie modeli i chciałbym się wziąć za to tak na serio, ale trzeba umieć je ładnie pomalować i na tym moja wiedza się kończy. Nie mam pojęcia o malowaniu, nakładaniu warstw, dobieraniu kolorów, sprzęcie do malowania itd, itp...

Będę wdzięczny za wszelkie porady, tutoriale i wszystko co tylko pomoże mi się nauczyć malować modele icon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam.

> Jakiś czas temu spodobało mi się sklejanie modeli i chciałbym się wziąć za to tak na serio, ale

> trzeba umieć je ładnie pomalować i na tym moja wiedza się kończy. Nie mam pojęcia o malowaniu,

> nakładaniu warstw, dobieraniu kolorów, sprzęcie do malowania itd, itp...

> Będę wdzięczny za wszelkie porady, tutoriale i wszystko co tylko pomoże mi się nauczyć malować

> modele

Poszukaj maski w płynie. To taki płyn, który rozpylony lub położony klasycznie zasycha tworząć gumowatą warstwę. Można ją potem naciąć nożem lub skalpelem i oderwać pozostawiając kształt do malowania. Pozostaje natrysnąć wybrany kolor. Potem albo zdejmujesz reszte maski albo wycinasz kolejne kształty do malowania zamalowując maską już pomalowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Poszukaj maski w płynie. To taki płyn, który rozpulony lub połozony klasycznie zasycha twaorząć

> gumowatą warst. Można ja potem naciąć nożem lub skalpelem i oderwać pozostawiając kształt do

> malowania. Pozostaje natrysnąć wybrany kolor. Potem albo zdejmujesz reszte maski albo wycinasz

> kolejne kształty do malowania zamalowując maską pomalowane.

Nawet nie wiedziałem, że coś takiego istnieje icon_eek.gifhehe.gif

Dzięki ok.gif popytam w "moim" sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nawet nie wiedziałem, że coś takiego istnieje

> Dzięki popytam w "moim" sklepie.

Jak malowałem karoserie modeli to z wierzchu rysowałem flamastrem kształty, a od środka nakładałem tę maskę (nie moge teraz odszukać nazwy). Potem nacinałem po kreskach i odrywałem kolejne kształty. Malując od wewątrz nakładałem kolejne warstwy i powstawała karoseria z różnymi wzorami i kolorami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak malowałem karoserie modeli to z wierzchu rysowałem flamastrem kształty, a od środka nakładałem

> tę maskę (nie moge teraz odszukać nazwy). Potem nacinałem po kreskach i odrywałem kolejne

> kształty. Malując od wewątrz nakładałem kolejne warstwy i powstawała karoseria z różnymi

> wzorami i kolorami.

Rozumiem o co chodzi ok.gif widziałem coś w podobnym stylu w West Coast Customs hehe.gif tylko tam raczej nie używali maski zlosnik.gifzlosnik.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam.

> Jakiś czas temu spodobało mi się sklejanie modeli i chciałbym się wziąć za to tak na serio, ale

> trzeba umieć je ładnie pomalować i na tym moja wiedza się kończy. Nie mam pojęcia o malowaniu,

> nakładaniu warstw, dobieraniu kolorów, sprzęcie do malowania itd, itp...

> Będę wdzięczny za wszelkie porady, tutoriale i wszystko co tylko pomoże mi się nauczyć malować

> modele

Pierwsze pytanie to czym chcesz malować? Pędzlami czy aerografem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Poszukaj maski w płynie. To taki płyn, który rozpylony lub położony klasycznie zasycha tworząć

> gumowatą warstwę. Można ją potem naciąć nożem lub skalpelem i oderwać pozostawiając kształt do

> malowania. Pozostaje natrysnąć wybrany kolor. Potem albo zdejmujesz reszte maski albo wycinasz

> kolejne kształty do malowania zamalowując maską już pomalowane.

Od czasu do czasu używam tego ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pierwsze pytanie to czym chcesz malować? Pędzlami czy aerografem?

Pojęcia nie mam niewiem.gif pędzle kupić to nie problem, do aerografu tez mam dostęp ok.gif ważniejsze jest czym będzie lepszy efekt. IMHO chyba aerografem, bo pędzel może zostawiać ślady hmm.gif

Swoja droga z czego najlepiej zrobić kompresor do aerografu gdybym jednak miał tym się bawić? Mój kumpel do aerografu kupił mocna akwarystyczna pompkę powietrza, ale nie bawił się tym dużo i nie wiem jakie są efekty. Pompka może nie podawać powietrza równo tylko "strzałami" i ilość farby wyrzucana przez dysze wtedy tez będzie rożna hmm.gif Znowu pędzlami na pewno będzie łatwiej, bo można to robić w pokoju i potem tylko wywietrzyć, a do aerografu musiałbym chyba bawić się w garażu albo zaadoptować jedno pomieszczenie z piwnicy hmm.gif Ciężka sprawa... icon_rolleyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pojęcia nie mam pędzle kupić to nie problem, do aerografu tez mam dostęp ważniejsze jest czym

> będzie lepszy efekt. IMHO chyba aerografem, bo pędzel może zostawiać ślady

> Swoja droga z czego najlepiej zrobić kompresor do aerografu gdybym jednak miał tym się bawić? Mój

> kumpel do aerografu kupił mocna akwarystyczna pompkę powietrza, ale nie bawił się tym dużo i

> nie wiem jakie są efekty. Pompka może nie podawać powietrza równo tylko "strzałami" i ilość

> farby wyrzucana przez dysze wtedy tez będzie rożna Znowu pędzlami na pewno będzie łatwiej, bo

> można to robić w pokoju i potem tylko wywietrzyć, a do aerografu musiałbym chyba bawić się w

> garażu albo zaadoptować jedno pomieszczenie z piwnicy Ciężka sprawa...

Ja maluje farbami olejnymi Humbrol i pędzlami... Zeby pedzel nie zostawial smug... to farba musi byc delikatnie rozcienczona...

Dobrej jakosci pedzle ma Mag-Pol.

Pamietaj ze aerograf pyli... i stanowisko do takiego malowania musi byc odpowiednio przygotowane...

Najlepiej jakies pudełko kartonowe ktore bedzie robic na... hmmmmmmmmm... nazwijmy to "parawan" zlosnik.gif

Malowanie aero dale lepszy efekt ale trzeba miec do tego miejsce...

Kompresor akwarystyczny chyba za male cisnienie daje... wiem ze ludzie wykorzystuja kompresory z lodówek... zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja maluje farbami olejnymi Humbrol i pędzlami... Zeby pedzel nie zostawial smug... to farba musi

> byc delikatnie rozcienczona...

> Dobrej jakosci pedzle ma Mag-Pol.

Zapamiętam ok.gif A jest jakiś opis jaki rozmiar pędzla do czego używać, czy tak jak mi podpasuje tak bedzie? hmm.gif

> Pamietaj ze aerograf pyli... i stanowisko do takiego malowania musi byc odpowiednio przygotowane...

> Najlepiej jakies pudełko kartonowe ktore bedzie robic na... hmmmmmmmmm... nazwijmy to "parawan"

> Malowanie aero dale lepszy efekt ale trzeba miec do tego miejsce...

Mam wolne pomieszczenie w piwnicy, które mógłbym wyremontować i przerobić na warsztat modelarski i nie tylko. Ok 3x4m powinno spokojnie wystarczyć na stół do pracy i kilka półek na farby, narzędzia itd hmm.gif

Do tego mógłbym tam zrobić kilka półek na wystawkę modeli, bo w pokoju mi już miejsca brakuje hehe.gif

> Kompresor akwarystyczny chyba za male cisnienie daje... wiem ze ludzie wykorzystuja kompresory z

> lodówek...

Tamta pompka, którą kupił mój kumpel podobno ma sporą moc, ale nie wiem jakie daje efekty jeśli chodzi o malowanie hmm.gif Kiedys znalazłem manual, gdzie gość pokazywał jak zrobić kompresor z butli turystycznej, ale nie pamiętam z czego miał sprężarkę hmm.gif generalnie konstrukcja nie była mocno skomplikowana i mógłbym sie pokusić o zrobienie czegoś podobnego w wolnej chwili, bo nawet podobna butla kiedyś stała w garażu zlosnik.gifzlosnik.gifzlosnik.gif ale do tego najpierw musze mieć gdzie malować oslabiony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zapamiętam A jest jakiś opis jaki rozmiar pędzla do czego używać, czy tak jak mi podpasuje tak

> bedzie?

Ja do malowania większych powierzchni używam płaskich 6 lub 4...

do malowania mniejszych elementów płaska 2 lub 2 akwarelowa...

do detali i zacieków uzywam 00 lub 01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Swoja droga z czego najlepiej zrobić kompresor do aerografu gdybym jednak miał tym się bawić? Mój

> kumpel do aerografu kupił mocna akwarystyczna pompkę powietrza, ale nie bawił się tym dużo i

> nie wiem jakie są efekty.

Najlepiej to kupić taki kompresorek z butlą w komplecie. Są takie do aerografów, a cena nie jest kosmiczna.

A jak chcesz się pobawić to przerabiają agregaty ze starych lodówek na kompresory. Sporo manuali jest w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pamietaj ze aerograf pyli... i stanowisko do takiego malowania musi byc odpowiednio przygotowane...

> Najlepiej jakies pudełko kartonowe ktore bedzie robic na... hmmmmmmmmm...

Robi się takie komory do malowania nawet z odsysaniem powietrza przez filtr.

Dobrze też sobie tam oświetlenie zamontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Robi się takie komory do malowania nawet z odsysaniem powietrza przez filtr.

> Dobrze też sobie tam oświetlenie zamontować.

owszem mozna kupic gotowa komore z wentylacja i innymi wodotryskami...

tylko po co... jak mozna domowymi sposobami stworzyc sobie "lakiernię" waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Najlepiej to kupić taki kompresorek z butlą w komplecie. Są takie do aerografów, a cena nie jest

> kosmiczna.

> A jak chcesz się pobawić to przerabiają agregaty ze starych lodówek na kompresory. Sporo manuali

> jest w necie.

Owszem są, ale jak mam możliwość zrobić sam prawie za darmo to po co mam kupować zlosnik.gifzlosnik.gifzlosnik.gif

Przed chwila znalazłem w garażu stara gazowa butle turystyczna zlosnik.gifzlosnik.gifzlosnik.gif co prawda tylko 2kg, ale na początek starczy bez problemu, a zawsze można zmienić na większą. Do tego niedługo będzie wymiana lodówki, to wymontuje sobie sprężarkę, bo stara i tak pójdzie na śmietnik zlosnik.gifzlosnik.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> owszem mozna kupic gotowa komore z wentylacja i innymi wodotryskami...

> tylko po co... jak mozna domowymi sposobami stworzyc sobie "lakiernię"

No dlatego napisałem że robi się zlosnik.gif

Trzeba tylko pamiętać żeby silniczek przy wiatraku bez szczotkowy był.

A tak to prosta konstrukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Owszem są, ale jak mam możliwość zrobić sam prawie za darmo to po co mam kupować

> Przed chwila znalazłem w garażu stara gazowa butle turystyczna co prawda tylko 2kg, ale na

> początek starczy bez problemu, a zawsze można zmienić na większą. Do tego niedługo będzie

> wymiana lodówki, to wymontuje sobie sprężarkę, bo stara i tak pójdzie na śmietnik

I to ponoć najlepszy sposób, i fakt że sporo osób tak robi potwierdza to.

Zresztą sądzę że do aerografu dwukilogramowa butla wystarczy spokojnie żeby ciśnienie było stałe i równe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do tego niedługo będzie

> wymiana lodówki, to wymontuje sobie sprężarkę, bo stara i tak pójdzie na śmietnik

Gdy jeszcze kleiłem modele (jakieś 20 lat temu zlosnik.gif) też używałem sprężarki z agregatu od lodówki. Trzeba jednak pamiętać, że taki agregat pluje olejem, więc dobrze jest wstawić filtr i odstojnik oleju.

dranio

PS. Malowałem farbami Testors, które były w zasadzie tylko do aerografów, bo po malowaniu pędzlami zostawiały brzydkie smugi. Nie wiem, czy Testors jest wciąż produkowany. Jeśli chodzi o biały kolor, polecam farbę akrylową, bo "zwykła" żólknie po kilku latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gdy jeszcze kleiłem modele (jakieś 20 lat temu ) też używałem sprężarki z agregatu od lodówki.

> Trzeba jednak pamiętać, że taki agregat pluje olejem, więc dobrze jest wstawić filtr i

> odstojnik oleju.

> dranio

Jak zaczne budowę to pewnie znowu zasypie kącik pytaniami zlosnik.gif Swoja droga czym mozna zastąpić agregat z lodowki? Bo teraz jak juz mam aerograf to nie wiem czy sie doczekam tej wymiany w domu... zlosnik.gifzlosnik.gifzlosnik.gif

> PS. Malowałem farbami Testors, które były w zasadzie tylko do aerografów, bo po malowaniu pędzlami

> zostawiały brzydkie smugi. Nie wiem, czy Testors jest wciąż produkowany. Jeśli chodzi o biały

> kolor, polecam farbę akrylową, bo "zwykła" żólknie po kilku latach.

Zobacze w wolnej chwili czy maja taka farbę w sklepie ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak zaczne budowę to pewnie znowu zasypie kącik pytaniami Swoja droga czym mozna zastąpić agregat

> z lodowki? Bo teraz jak juz mam aerograf to nie wiem czy sie doczekam tej wymiany w domu...

Ja używam czegoś takiego, tyle że bez filtra (niestety)

Allegro

Nie polecam powietrza w sprayu !

> Zobacze w wolnej chwili czy maja taka farbę w sklepie

Jest Model Master , ale są ostatnio jakieś kłopoty z dostawami na nasz rynek

MODEL MASTER - fajnie się nimi maluje ok.gif

Ja używam olejnych REVELL , czasem HUMBROL. a gdy przyjdzie malować akrylami to PACTRA.

Uważaj czym rozcieńczasz farby, bo niektóre potrafią zważyć się lub też schnąć na pędzlu smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zawsze mozna byc w trybie read-only i czytać tylko wartościowe informacje? co ja tam uskuteczniam

No ja głownie to robie... i ze dwa wątki tam naprodukowałem w galerii... zlosnik.gif

głownie siedze na pwm

> PG?

nasz kącik foto zlosnik.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> polecam Ci forum http://www.modelwork.pl - tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje oraz

> fachową poradę jeśli będziesz potrzebował

Kolejne forum... serce.gif mnie zabije zlosnik.gif

Jutro poczytam jak bede mial wiecej czasu, bo dzis juz i tak nie zdążę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mi się przypomniała jedna rzecz. Jakie powinno być najlepsze ciśnienie do aerografu? Teraz mam pompkę akwarystyczna, o której kiedyś pisałem pożyczona od kolegi. Wygląda tak jak na tej aukcji tylko muszę jeszcze doczytać na niej jakie ma parametry. Nie wydaje się bardzo zła do malowania, bo o ile z samej pompki na palcu czuć że nie podaje powietrza zbyt równo tylko takimi jakby "strzałami" to już z dyszy aerografu powietrze idzie ładnym równym strumieniem. Zastanawiam się czy nie zostać przy takiej pompce zamiast robić kompresor hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciekawy jestem czy wpięcie pomiędzy pompkę a aerograf pojemnika na powietrze np. butelka, słoik,

> nie usunie pulsowania powietrza z pompki akw.

Chyba za małe ciśnienie taka pompka daje.

Taki zbiornik wtedy spełnia swoją funkcję jak ma większe ciśnienie w sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.