Skocz do zawartości

Haldex 4 mozna sobie...


ppmarian

Rekomendowane odpowiedzi

> Wystarczy jak będzie przyczepnie pod jedną z osi. Przekonałem się wiele razy nawet w moim

> prościutkim 4x4 jak jedna z osi lądowała w zaśnieżonym rowie, a druga była na czarnym

> asfalcie. Twoje twierdzenie jest zupełnie nie prawdziwe w odniesieniu do "prawdziwych" 4x4,

> czyli z blokadami dyferencjałów. Wtedy wystarczy że tylko jedno koło ma przyczepność, a auto

> pojedzie.

zastanów się na ile aut z napędem 4x4, które mijasz przypadkowo na drodze masz możliwosć zblokowania mechanizmu różnicowego? wszystkie auta z dołączanym napędem odpadają, zatem zostaja auta o prawdziwych terenowych właściwościach typu Grand Vitara. To jakieś 1-2 auta na 20.

wychodze z założenia, że auto z blokadą mechanizmu różnicowego (w razie potrzeby) bedzie w pełni funkcjonalne zimą, w większosci przypadków przecietny użytkownik nie potrzebowałby 4x4. Ale chodzi mi o prawdziwą blokadę a nie ściemniackie przyhamowywanie szybciej krecącego się koła

> W opisanej sytuacji nawet super kosmiczny napęd by nie pomógł, bo jak auto "wisi" na podłodze, to

> choćby wszystkie kółka się obracały nic to nie da.

albo jak pod wszystkimi kołami jest lód i jest pod górke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zastanów się na ile aut z napędem 4x4, które mijasz przypadkowo na drodze masz możliwosć

> zblokowania mechanizmu różnicowego? wszystkie auta z dołączanym napędem odpadają, zatem

> zostaja auta o prawdziwych terenowych właściwościach typu Grand Vitara. To jakieś 1-2 auta na

> 20.

o którym mechanizmie piszesz ? osiowym czy między osiowym ?

bo Grand Vitara ma tylko bolkadę między osiami, więc dalej mamy skrajny przypadek że kręcą się dwa koła (po jednym na osi)

nie wiem jak działają te nowe wynalazki, ale np duster też ma niby zblokowane 4x4 i rozdział jest wtedy 50-50 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> o którym mechanizmie piszesz ? osiowym czy między osiowym ?

> bo Grand Vitara ma tylko bolkadę między osiami, więc dalej mamy skrajny przypadek że kręcą się dwa

> koła (po jednym na osi)

> nie wiem jak działają te nowe wynalazki, ale np duster też ma niby zblokowane 4x4 i rozdział jest

> wtedy 50-50 ?

chodzi oczywiście o mechanizm różnicowy na osi, z tego co wiem grand Vitara ma stały napęd na 4 koła z podziałem 47:53 albo coś podobnego. Wiec mając możliwosć zblokowania mechanizmów różnicowych na osich powinna dać radę.

wystarczy zrobić test diagonalny, czyli koła po przekątnej mają przyczepność a po drugiej przekątnej wiszą w powietrzu. Bez blokady mechanizmów różnicowych na osi taki napęd 4x4 bez elektroniki może sobie mielić do woli kołami w powietrzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> chodzi oczywiście o mechanizm różnicowy na osi, z tego co wiem grand Vitara ma stały napęd na 4

> koła z podziałem 47:53 albo coś podobnego. Wiec mając możliwosć zblokowania mechanizmów

> różnicowych na osich powinna dać radę.

> wystarczy zrobić test diagonalny, czyli koła po przekątnej mają przyczepność a po drugiej

> przekątnej wiszą w powietrzu. Bez blokady mechanizmów różnicowych na osi taki napęd 4x4 bez

> elektroniki może sobie mielić do woli kołami w powietrzu.

to osiowych blokad vitara żadna nie miała, jak większość terenówek

i dokładnie tak jest, dwa koła w powietrzu i auto stoi grinser006.gif

nie wiem, może w nowej coś elektronika ingeruje, mechanicznie sa dyfry otwarte

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie wiedzialem, ze Alfa niczym Audi ma torsena, a skoro ma to nie ma co nawet porownywac do

> Haldexa . Od dawna Quattro (Torsen) obok napedu subarowskiego S-AWD byly uznawane za

> najlepsze.

Modele Q4 (np. moja) w 159 są zblokowane z najmocniejszymi dizlami i największą holdenowską benzyną. Napęd jest znakomity ale pojazdy grzeszą potworną nadwagą i niskim prześwitem.

Jakiś czas temu wpadło mi w ręce opracowanie, w którym rozpisane jest dokładniej działanie Torsena w 159. Nie pamiętam czy nie było nawet mowy o jakimś "double torsen" w sensie, że centralny mech.róż. został wyposażony w dodatkowy, czysto mechaniczy dinks poprawiający i tak juz przyzwoicie działający układ.

Szkoda tylko że mechanizmy przy osiach są zupełnie otwarte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.