Skocz do zawartości

Darowizna auta


pilzner

Rekomendowane odpowiedzi

Jest sobie auto, którego wartość rynkowa to mniej niż 10 tys. złotych.

Ja jestem właścicielem auta a współwłaścicielem jest moja żona. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ale auto zostało kupione po zawarciu związku małżeńskiego.

Chcielibyśmy to auto oddać mojej siostrze. Czy po sporządzeniu umowy darowizny i przekazaniu auta siostra będzie musiała zapłacić podatek od darowizny czy będzie z niego zwolniona ze względu na stopień pokrewieństwa? A może będzie musiała zapłacić podatek od darowizny równej połowie wartości auta?

Jak to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jest sobie auto, którego wartość rynkowa to mniej niż 10 tys. złotych.

> Ja jestem właścicielem auta a współwłaścicielem jest moja żona. Nie wiem czy to ma jakieś

> znaczenie, ale auto zostało kupione po zawarciu związku małżeńskiego.

> Chcielibyśmy to auto oddać mojej siostrze. Czy po sporządzeniu umowy darowizny i przekazaniu auta

> siostra będzie musiała zapłacić podatek od darowizny czy będzie z niego zwolniona ze względu

> na stopień pokrewieństwa? A może będzie musiała zapłacić podatek od darowizny równej połowie

> wartości auta?

> Jak to jest?

Jakby trzeba było, to niech Żona daruje Tobie, a Ty siostrze i po problemie. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jakby trzeba było, to niech Żona daruje Tobie, a Ty siostrze i po problemie.

Chyba trochę przekombinowane. Żeby żona mogła darować, to musi być jej odrębne a nie wspólne. Jak tak, to by najpierw musieli podzielić majątek, apotem dopiero nim dysponować według woli. Oboje są właścicielami tego samochodu w całości, a nie każde swojej połówki. Puki co majatek jest wspólny i wspólne są decyzje, które przekraczają tzw. zwykły zarząd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chyba trochę przekombinowane. Żeby żona mogła darować, to musi być jej odrębne a nie wspólne. Jak

> tak, to by najpierw musieli podzielić majątek, apotem dopiero nim dysponować według woli.

> Oboje są właścicielami tego samochodu w całości, a nie każde swojej połówki. Puki co majatek

> jest wspólny i wspólne są decyzje, które przekraczają tzw. zwykły zarząd.

No to darowizna będzie opodatkowana czy nie? Z tym pewnym info w US to bym nie przesadzał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tym pewnym info w US to bym nie przesadzał...

Jak nie z US, to gdzie chcesz uzyskać info? Kiedyś było coś takiego jak zapytanie na piśmie do US, czy zapytanie o interpretację przepisu. nie pamiętam dokładnie jak to się nazywało ale dostawało się odpowiedź na piśmie z uzasadnieniem. Spokojnie na czymś takim można się opierać składając deklaracje podatkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak nie z US, to gdzie chcesz uzyskać info? Kiedyś było coś takiego jak zapytanie na piśmie do US,

> czy zapytanie o interpretację przepisu. nie pamiętam dokładnie jak to się nazywało ale

> dostawało się odpowiedź na piśmie z uzasadnieniem. Spokojnie na czymś takim można się opierać

> składając deklaracje podatkowe.

Zapytanie kieruje się do Izby Skarbowej (jest ich kilka w Polsce). Dopiero z takim papierem można pokazać ogólnie znany, międzynarodowy gest przyjaźni urzędnikowi z lokalnego US, który ma inny pomysł na życie ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zapytanie kieruje się do Izby Skarbowej (jest ich kilka w Polsce). Dopiero z takim papierem można

> pokazać ogólnie znany, międzynarodowy gest przyjaźni urzędnikowi z lokalnego US, który ma inny

> pomysł na życie

Dzięki, wiedziałem, że gdzieś dzwoni... biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

> nie bedzie podatku, jesli wartość auta jest mniejsza niz 9.637

> tu masz wszystko

Ze względu na brak zniżek w towarzystwach ubezpieczeniowych, siostra chce zarejestrować auto na siebie i mojego ojca. Dlatego przygotowałem dwie umowy, w jednej ja daruję połowę auta mojej siostrze (0 grupa podatkowa) a w drugiej moja małżonka połowę auta daruje mojemu ojcu a jej teściowi (1 grupa podatkowa).

Czyli obdarowani nie będą musieli płacić podatku. W załączniku wrzuciłem wzór umowy - coś dopisać lub wykreślić? W wydziale komunikacji powiedzieli, że umowa ma być po prostu jasna. Tu auto będą rejestrować moja siostra i ojciec, każde z nich będzie obdarowanym przez innego darczyńcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ze względu na brak zniżek w towarzystwach ubezpieczeniowych, siostra chce zarejestrować auto na

> siebie i mojego ojca. Dlatego przygotowałem dwie umowy, w jednej ja daruję połowę auta mojej

> siostrze (0 grupa podatkowa) a w drugiej moja małżonka połowę auta daruje mojemu ojcu a jej

> teściowi (1 grupa podatkowa).

> Czyli obdarowani nie będą musieli płacić podatku. W załączniku wrzuciłem wzór umowy - coś dopisać

> lub wykreślić? W wydziale komunikacji powiedzieli, że umowa ma być po prostu jasna. Tu auto

> będą rejestrować moja siostra i ojciec, każde z nich będzie obdarowanym przez innego

> darczyńcę.

najprościej niech Twoja zona przekaże auto Tobie i Ty przekaz je siostrze i ojcu...

powinno być bez podatku...

następnie w wydziale komunikacji wykreslaja Twoja żone z DR.

później już standardowa procedura przerejestrowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> najprościej niech Twoja zona przekaże auto Tobie i Ty przekaz je siostrze i ojcu...

> powinno być bez podatku...

> następnie w wydziale komunikacji wykreslaja Twoja żone z DR.

> później już standardowa procedura przerejestrowania.

Ale to nie jest prostsze od stworzenia dwóch umów darowizny, bo te podpisujemy, przekazuję auto (siostra i tak nim już jeździ) i informuję TU o zbyciu auta. Twoje rozwiązanie wymaga dodatkowo mojej wizyty w wydziale komunikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale to nie jest prostsze od stworzenia dwóch umów darowizny, bo te podpisujemy, przekazuję auto

> (siostra i tak nim już jeździ) i informuję TU o zbyciu auta. Twoje rozwiązanie wymaga

> dodatkowo mojej wizyty w wydziale komunikacji.

Każda wersja wymaga wizyty w WK bo trzeba zmienić dane właściciela w DR i zmienić blachy jeżeli siostra mieszka na terenie innego powiatu niż auto jest obecnie zarejestrowane, wiec opcja darowizny najpierw na Ciebie a potem z Ciebie na ojca i siostrę będzie przynajmniej bez podatku - oczywiście trzeba zgłosić to w US - druk SD-Z2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zapytanie kieruje się do Izby Skarbowej (jest ich kilka w Polsce). Dopiero z takim papierem można

> pokazać ogólnie znany, międzynarodowy gest przyjaźni urzędnikowi z lokalnego US, który ma inny

> pomysł na życie

z tym że nie wszystkie IS (a dokładniej ich Dyrektorzy) mają prawo wydawać interpretacje indywidualne:

KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Każda wersja wymaga wizyty w WK bo trzeba zmienić dane właściciela w DR i zmienić blachy jeżeli

> siostra mieszka na terenie innego powiatu niż auto jest obecnie zarejestrowane, wiec opcja

> darowizny najpierw na Ciebie a potem z Ciebie na ojca i siostrę będzie przynajmniej bez

> podatku - oczywiście trzeba zgłosić to w US - druk SD-Z2

No to od początku...

1. Właścicielem auta jestem ja i moja żona.

2. Ja daruję połowę auta mojej siostrze (I grupa podatkowa), moja żona daruje połowę auta mojemu ojcu, czyli jej teściowi (I grupa podatkowa).

3. Nowym właścicielem auta będzie moja siostra i mój ojciec.

4. Wartość auta nie przekracza kwoty wolnej od podatku, która dla osób należących do I grupy podatkowej wynosi 9637 zł, więc podatku od darowizny nie będzie. W urzędzie skarbowym darowiznę zgłoszą obdarowani a nie darczyńcy.

5. W wydziale komunikacji pojawią się nowi właściciele auta (siostra i ojciec), aby go przerejestrować. Moja obecność nie jest wymagana.

6. Ja poza podpisaniem jednej umowy w dwóch egzemplarzach, podpisuję tylko informację o zbyciu pojazdu i informuję o tym moje towarzystwo ubezpieczeniowe. Moja żona podpisuje drugą umowę darowizny.

Moje działania ograniczone do minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> z tym że nie wszystkie IS (a dokładniej ich Dyrektorzy) mają prawo wydawać interpretacje

> indywidualne:

> KLIK

Ale w tym przypadku nie ma nawet o co się pytać. Umowa darowizny w ramach I grupy podatkowej.

Wartość przedmiotu darowizny nie przekracza kwoty wolnej od podatku dla tej grupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to od początku...

> 1. Właścicielem auta jestem ja i moja żona.

> 2. Ja daruję połowę auta mojej siostrze (I grupa podatkowa), moja żona daruje połowę auta mojemu

> ojcu, czyli jej teściowi (I grupa podatkowa).

> 3. Nowym właścicielem auta będzie moja siostra i mój ojciec.

> 4. Wartość auta nie przekracza kwoty wolnej od podatku, która dla osób należących do I grupy

> podatkowej wynosi 9637 zł, więc podatku od darowizny nie będzie. W urzędzie skarbowym

> darowiznę zgłoszą obdarowani a nie darczyńcy.

> 5. W wydziale komunikacji pojawią się nowi właściciele auta (siostra i ojciec), aby go

> przerejestrować. Moja obecność nie jest wymagana.

> 6. Ja poza podpisaniem jednej umowy w dwóch egzemplarzach, podpisuję tylko informację o zbyciu

> pojazdu i informuję o tym moje towarzystwo ubezpieczeniowe. Moja żona podpisuje drugą umowę

> darowizny.

> Moje działania ograniczone do minimum.

jeżeli wartość mieści się kwotowo w I gr. to nie ma problemu, aczkolwiek wizyty w WK i tak byś nie musiał robić - wystarczy że ostateczni właściciele pojawią się w WK ze wszystkimi dokumentami - to tak jak z kupnem auta nieprzerejestrowanego przez sprzedającego - ostatni kupujący musi mieć wszystkie umowy jakie były po drodze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.