Skocz do zawartości

[LzAK] Walka z korozją i utlenionym ocynkiem - Espace E2


robertgarage

Rekomendowane odpowiedzi

Poddałem sie z wentylatorem auto idzie do specjalisty ale korzystając z okazji rozbrojonego podszybia ,postanowiłem zrobić porządek z utlenionym ocynkiem i (niestety ) początkami rdzy :

1005ly.jpg

lewa strona , mocowanie wycieraczki i zawiasy

1001ny.jpg

prawa strona w trakcie pracy , brak miejsca na prace zmechanizowane wymusił szlifowanie na palcach , papier na sucho P80

1003hs.jpg

miejsce to jest mocno zabrudzone kurzem zapieczonym z płynem do szyb , dlatego "mycie" zostało wykonane za pomocą zmywacza wstępnego Novol Plus 800 i włókniny ściernej bordowej (gradacja P400>P600) , włókninę polewamy zmywaczem i szlifujemy co jakiś czas wycierając miejsce do sucha , po czym szlifujemy CAŁY pas podokienny do "gołego ocynku" gdyż tak naprawdę całe pokrycie jest utlenione co pokazują takie małe kropeczki pojawiające się w trakcie szlifowania

1004gk.jpg

szlifowanie zakańczamy ponownym "myciem" włóknina + zmywacz i dokładne wytarcie do sucha , zmywacza nie żałować

tu wykonałem eksperyment z preparatem Fertan otrzymanym na próbę od kolegi z branży (p.Marek Bogdan właściciel firmy dystybucyjnej Anglo Cars) , zobaczymy jak to będzie wyglądało za rok

1006ji.jpg

okleić dokładnie papierem i nakładamy podkład reaktywny Spectral Under 345 ( to ta lekko żółtawa powłoka po lewej stronie foty) , można cienko pędzlem , następnie podkład akrylowy w sprayu Novol 370 , 1 równą kryjącą warstwę suszoną do pełnego wyschnięcia ,suszarka do włosów bardzo pomaga

1007ft.jpg

kolejna warstwa to epoksyd w sprayu Spectral Under 395 , świetnie izolujący przed wilgocią ( nie wolno go kłaść na podkład reaktywny )

1008zb.jpg

na koniec lakierowanie , nie trzeba szlifować podkładu jeżeli poszczególnie operacje robimy "jednym cięgiem" , 2 warstwy lakieru akrylowego , może być spray , ale lepszą twardość ma typowy chemoutwardzalny lakier dwuskładnikowy (2K) , minusem jest to że wymaga nałożenia pistoletem , choć z drugiej strony można i pędzlem w końcu i tak zabudowane jest to miejsce maskownicą z tworzywa

w trakcie pracy usunąłem plastykowe spinki do przykręcenia maskownicy , teraz muszę zmierzyć otwory suwmiarka i kupić nowe spinki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A czy można dać podkład epoksydowy od razu na wyczyszczoną blachę, rezygnując z podkładu

> reaktywnego i akrylowego?

> Czy to jednak dałoby gorsze rezultaty

jeśli jest korozja lub jej zaczątki to tylko reaktywny , najistotniejszy preparat w podkładzie reaktywnym to jego aktywator(bezbarwny i w plastiku) jest to mieszanina kwasu ortofosrowego, i alkoholu , dzięki temu kwasowi następuje fosforanowanie blachy , ale trzeba je szybko zamknąć podkładem akrylowym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już wiem dlaczego tak mi ruda wylazła...

Paćkałem kilka odprysków lakieru na progach reaktywnym i niczym nie zabezpieczyłem jak nie miałem tam rudej tak teraz mam sciana.gif

będzie cieplej poprawi sie zlosnik.gif nie sądziłęm że będę miał efekt odwrotny do zamierzonego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dzięki za wyjaśnienie

> Powiedz jeszcze czy tą metodę można stosować np na blachy podłogi czy progów od dołu samochodu

> (jednak problemem może być tak dobre doczyszczenie blach), oczywiście na koniec zabezpieczając

> preparatem do podwozi?

oczywiście ze tak ok.gif

ale zanim nałożysz preparat do podwozi , zamaluj podkład reaktywny ok.gif podkładem akrylowym ok.gif

taka szcotka potrafi naprawdę super wyczyścić korozje

e2004.jpg

tu widać jak sobie radzi na przykładzie drzwi mojego Espace

3M xt-dc tania nie jest , ale nie wycina blachy tylko korozję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> oczywiście ze tak

> ale zanim nałożysz preparat do podwozi , zamaluj podkład reaktywny podkładem akrylowym

> taka szcotka potrafi naprawdę super wyczyścić korozje

> tu widać jak sobie radzi na przykładzie drzwi mojego Espace

> 3M xt-dc tania nie jest , ale nie wycina blachy tylko korozję

na ile starcza szczotka ??

bo cena jakoś zaporowa nie jest , a spróbowałbym na wiosnę

czy po oczyszczeniu reaktywny, alrulowy i na to lakier właściwy , czy jeszcze coś polecasz

bo zabawa będzie w okolicach progów/ podwozia - czyszczenie tego co zeżarło i zabezpieczenie bez łatania i innych wstawek - mogą być nawet dziury ale solidnie zrobione na 3-4 lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> na ile starcza szczotka ??

jak nie robisz na rantach do dosyć długo , szczotka jest nylonowa z nasypem ziarna ...

> bo cena jakoś zaporowa nie jest , a spróbowałbym na wiosnę

> czy po oczyszczeniu reaktywny, alrulowy i na to lakier właściwy , czy jeszcze coś polecasz

reaktywny >akrylowy >epoksyd i lakier ok.gif

> bo zabawa będzie w okolicach progów/ podwozia - czyszczenie tego co zeżarło i zabezpieczenie bez

> łatania i innych wstawek - mogą być nawet dziury ale solidnie zrobione na 3-4 lata

wystarczy ok.gif

dawaj maila to wyślę ci opis co i jak w pliku ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wystarczy

mail poszedł

chcę zabezpieczyć to co mam , pojeździć jeszcze 3-4-5 latek / przy okazji co roku zrobić korektę prac i poobserwować co się z rudą dzieje i potem ewentualnie zrobić blacharkę (jak będzie taka potrzeba) lub laminatem uzupełnić braki

przy okazji po drodze wybieram się do anglocarsu po tem specyfik do odrdzewiania - zobaczę co to

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mail poszedł

> chcę zabezpieczyć to co mam , pojeździć jeszcze 3-4-5 latek / przy okazji co roku zrobić korektę

> prac i poobserwować co się z rudą dzieje i potem ewentualnie zrobić blacharkę (jak będzie taka

> potrzeba) lub laminatem uzupełnić braki

> przy okazji po drodze wybieram się do anglocarsu po tem specyfik do odrdzewiania - zobaczę co to

W pliku jest technologia na stal i aluminium , laminaty z żywic epoksydowych (chemoutwardzalnych) naprawia się podobnie jak metal , z tą różnicą że nie używa się podkładów antykorozyjnych .

Podkład epoksydowy jest za szczelny(uniemożliwia odparowanie żywic) a reaktywny jest w konflikcie chemicznym , idealnym izolatorem jest tutaj szpachlówka natryskowa .

Sam poległem , na moim laminatowym Espace , izolowałem się epoksydem (jak fabryka Matra) i zaczęło puchnąć , musiałem znów wszystko zerwać i poszedłem za doświadczeniami u producenta kabin sypialnych do ciężarówek ( też laminaty) , okazało się że szpachlówka natryskowa jest idealnym izolatorem laminatu .

pozdrów Marka grinser006.gif ode mnie grinser006.gif i wypytaj go o preparat "pre wax" grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pozdrów Marka ode mnie i wypytaj go o preparat "pre wax"

Marek pozdrowiony. troche sie dowiedzialem o zabawach przy korozji na starch samochodach.( ogolnie fajniy gosc tylko przesiedzialem u niego prawie trzy godziny. a w trase jechalem i niby sie spieszylem)

Ma rzeczywiscie kilka fajnych preparatow. co najwazniejsze ze w formie dla mnie przydatnej czyli w spraju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

> Mam pytanie odnosnie srodka fertan-czy po jego zastosowaniu zwilzyles go woda czy nie?

> Oraz czy po jego zastosowaniu ,,matowales" powierzchnie nim pokryta przed zastosowaniem kolejnych

> srodkow?

może ja odpowiem - można zwilżać jak jest bardzo gorąco, żeby proces trwał dłużej - a do tego potrzebuje wilgoci

potem można przetrzeć szmatą, żeby usunąć "przetrawioną" rdzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> może ja odpowiem - można zwilżać jak jest bardzo gorąco, żeby proces trwał dłużej - a do tego

> potrzebuje wilgoci

> potem można przetrzeć szmatą, żeby usunąć "przetrawioną" rdzę

Ok,a czy sa jakies normy odnosnie ilosci warstw,tzn malujemy raz ->scieramy szmatka->ponawiamy proces itp, do momentu gdy nie bedzie sie ,,sypac" po przetarciu szmatka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ok,a czy sa jakies normy odnosnie ilosci warstw,tzn malujemy raz ->scieramy szmatka->ponawiamy

> proces itp, do momentu gdy nie bedzie sie ,,sypac" po przetarciu szmatka?

dystrybutor twierdzi , że raz wystarczy - zaaplikować z nadmiarem , dać przereagować, resztę wypłukać/zmyć/wytrzeć i dalej zabezpieczać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.