Skocz do zawartości

Czy ktoś jeździ AR 156 2.5 V6?


WoWo001

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kilka pytań:

1) przede wszytskim o realne spalanie. Ile auto pali, tak średnio, zakładając:

-scenariusz oszczędny - nie dajemy podpuścić się na światłach, nie wykorzystujemy pełnej mocy silnika, ignorujemy dzwięki spod maski zlosnik.gif

scenariusz normal - od czasu do czasu dynamiczna jazda, szybsze starty spod świateł

2) jak wygląda apetyt na olej w tych silnikach (czy może jest to mit)

3) ja nie zakładłbym montażu LPG ale.. jak motor toleruje LPG? Na rynku sporo aut ma już założony podtlenek

4) czy masa silnika jest odczuwalna? jak auto zachowuje się podczas szybkiego popkonywania zakrętów i gwałtownego hamowania? Wyczytałem, że masa z motorem 2.4 JTD niewiele się różni (tylko 20kg) icon_eek.gif

5) czytałem, że silnik jest ponadprzeciętnie nieawaryjny. Czy ma jednak jakieś słabe strony?

Poproszę ponadto o zwrócenie uwagi na elementy, o które nie zapytałem a przy aucie z tym silnikiem są istotne ok.gif

z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w miescie takim jak Warszawa od ok 13 wzwyż. Zasadniczo samochodem z tym silnikiem nie da się jeździć delikatnie - jeśli sobie wmawiasz, ze bedziesz tak robił, to oszukujesz samego siebie cool.gif

masa silnika nie jest mocno odczuwalna, ale 156 w ogóle ma tendencje do podsterowności. Plus 156 v6 jest taki, że łatwo w niej założyć fabryczną szperę, co zdecydowanie poprawia zachowanie w zakręcie.

V6 jest pancerne, potrzebuje jedynie dobrego oleju, i świadomego użytkowania. Pałowania na zimno żaden silnik nie zniesie zlosnik.gif

Z typowych "usterek" - rozrząd. 60 tys km to maksimum, potem strzela jak guma od majtek. Reszta to zasadniczo tylko czynności obsługowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie trochę oleju łyka (1 l/3 tys. km).

Ale że auto ma realnego nalotu co najmniej 300-350 tys. km (rok prod. 1997) i jestem pewnie 27. z kolei właścicielem to nie ma się co dziwić zlosnik.gif

A tak na poważnie, to Busso ponoć mogą trochę brać olej, ale bez ekscesów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w miescie takim jak Warszawa od ok 13 wzwyż. Zasadniczo samochodem z tym silnikiem nie da się

> jeździć delikatnie - jeśli sobie wmawiasz, ze bedziesz tak robił, to oszukujesz samego siebie

> masa silnika nie jest mocno odczuwalna, ale 156 w ogóle ma tendencje do podsterowności. Plus 156

> v6 jest taki, że łatwo w niej założyć fabryczną szperę, co zdecydowanie poprawia zachowanie w

> zakręcie.

> V6 jest pancerne, potrzebuje jedynie dobrego oleju, i świadomego użytkowania. Pałowania na zimno

> żaden silnik nie zniesie

> Z typowych "usterek" - rozrząd. 60 tys km to maksimum, potem strzela jak guma od majtek. Reszta to

> zasadniczo tylko czynności obsługowe.

Wszystko zgadza się w 100%.

Największym problemem V6 może być dla niej właściciel lub mechanik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No u mnie trochę oleju łyka (1 l/3 tys. km).

> Ale że auto ma realnego nalotu co najmniej 300-350 tys. km (rok prod. 1997) i jestem pewnie 27. z

> kolei właścicielem to nie ma się co dziwić

> A tak na poważnie, to Busso ponoć mogą trochę brać olej, ale bez ekscesów.

że tak zapytam, jaki olej zalewasz ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Największym problemem V6 może być dla niej właściciel lub mechanik.

a to jak z każdą AR. Szczególnie dotyczy to bardziej wiekowych, ale skomplikowanych technicznie modeli (np 166 TB), które przez to, że są tanie wpadają w ręce "młodych gniewnych", którzy później serwisują ją w stodole. A potem jest dramat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> że tak zapytam, jaki olej zalewasz ???

Najpierw była Selenia Racing, teraz jest Valvoline Max Life 10W-40.

To jest auto letnio/weekendowo/hobbystyczne, więc dopóki nie pojawią się gorsze objawy, to niczym się nie martwię smile.gif "Reszta Alfy" jest na tyle zadbana, że w razie czego pomyśli się o remocnie silnika.

Z tymi trzema setkami na 1kkm to się rozpędziłem zresztą, będzie ok dwóch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam kilka pytań:

> 1) przede wszytskim o realne spalanie. Ile auto pali, tak średnio, zakładając:

> -scenariusz oszczędny - nie dajemy podpuścić się na światłach, nie wykorzystujemy pełnej mocy

> silnika, ignorujemy dzwięki spod maski

> scenariusz normal - od czasu do czasu dynamiczna jazda, szybsze starty spod świateł

Spalanie od 10l w trasie do 15-16 w mieście z włączoną klimą.

> 2) jak wygląda apetyt na olej w tych silnikach (czy może jest to mit)

Mój przy 170kkm oleju bierze może jakieś 0,20l na 10000km.

> 3) ja nie zakładłbym montażu LPG ale.. jak motor toleruje LPG? Na rynku sporo aut ma już założony

> podtlenek

Miałem kilka aut z gazem, mimo wzelkich zalet gazu nie założę go do Alfy.

> 4) czy masa silnika jest odczuwalna? jak auto zachowuje się podczas szybkiego popkonywania zakrętów

> i gwałtownego hamowania? Wyczytałem, że masa z motorem 2.4 JTD niewiele się różni (tylko 20kg)

Nie wiem o czym piszesz, auto wazy niecałe 1,5T więc nie jest to jakaś wielka masa. Hamulce są bardzo dobre, ale nie wiem czy to zasługa klocków Ferrodo które posiadam od kupna.

> 5) czytałem, że silnik jest ponadprzeciętnie nieawaryjny. Czy ma jednak jakieś słabe strony?

Racja, po przejechaniu 30kkm w warunkach miejskich, przy silniku nie robiłem dosłownie nic. Jedyna część którą robiłem blisko silnika to pęknięty przewód od wspomagania idący pod zderzakiem zlosnik.gif (używany, kozt 50zł smile.gif )

> Poproszę ponadto o zwrócenie uwagi na elementy, o które nie zapytałem a przy aucie z tym silnikiem

> są istotne

> z góry dzięki

U mnie największą rzeczą która mnie denerwuje jest powłoka lakiernicza, strasznie delikatna, rdzy jako takiej nie ma ale lakier potrafi odpadać do gołej blachy/ocynku.

Zawieszenia po 30kkm też jeszcze nie robiłem, mimo jazdy po naszych warmińsko-mazurskich drogach i oponach 215/45/17 grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam kilka pytań:

> 1) przede wszytskim o realne spalanie. Ile auto pali, tak średnio, zakładając:

> -scenariusz oszczędny - nie dajemy podpuścić się na światłach, nie wykorzystujemy pełnej mocy

> silnika, ignorujemy dzwięki spod maski

> scenariusz normal - od czasu do czasu dynamiczna jazda, szybsze starty spod świateł

Ogólnie to mi paliła 15-16 litrów gazu

> 2) jak wygląda apetyt na olej w tych silnikach (czy może jest to mit)

Oleju nic nie ubywało, przy prawidłowej eksploatacji smile.gif

> 3) ja nie zakładłbym montażu LPG ale.. jak motor toleruje LPG? Na rynku sporo aut ma już założony

> podtlenek

Kupiłem taką z problemem w instalacji, ale naprawiłem i później już nie było żadnych problemów, o ile dobrze pamiętam na gazie miała 184KM, raczej nie dało się tego zauważyć w osiągach

> 4) czy masa silnika jest odczuwalna? jak auto zachowuje się podczas szybkiego popkonywania zakrętów

> i gwałtownego hamowania? Wyczytałem, że masa z motorem 2.4 JTD niewiele się różni (tylko 20kg)

Wg mnie bardzo poprawnie, nie zaobserwowałem żeby masa silnika sprawiała jakiś kłopot.

> 5) czytałem, że silnik jest ponadprzeciętnie nieawaryjny. Czy ma jednak jakieś słabe strony?

Wiadomo droższa eksploatacja, bo wszystkiego więcej, sprzęt do wymiany rozrządu nie każdy posiada.

Słabą stroną jest skrzynia biegów jeśli chodzi o żywotność(o ile pamiętam jest niemieckiej produkcji zlosnik.gif).

> Poproszę ponadto o zwrócenie uwagi na elementy, o które nie zapytałem a przy aucie z tym silnikiem

> są istotne

> z góry dzięki

Nie wiem czy to istotne ale w każdym bądź razie każdą 2.5 spotka prędzej lub później problem z sterowaniem pedału gazu, wtyczka traci połączenie. Problem jest bardzo prosty do naprawy, ale lepiej wcześniej się zapoznać z tym jak go rozwiązać, bo jak wystąpi usterka to pedał gazu reaguje na dodanie gazu z dużym opóźnieniem).

A jeszcze z mankamentów to może dla kogoś ważne, wg mnie silnik się bardzo długo nagrzewa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

> Mam kilka pytań:

> 1) przede wszytskim o realne spalanie. Ile auto pali, tak średnio, zakładając:

> -scenariusz oszczędny - nie dajemy podpuścić się na światłach, nie wykorzystujemy pełnej mocy

> silnika, ignorujemy dzwięki spod maski

trasa 9 noPB nie przekraczajac 120 , LPG 11 - bez klimy , z klima 10 noPB i 12 LPG

> scenariusz normal - od czasu do czasu dynamiczna jazda, szybsze starty spod świateł

od 13 noPB...gazu pali mi przy w miare dynamicznej jezdzie 15

> 2) jak wygląda apetyt na olej w tych silnikach (czy może jest to mit)

od wymiany do wymiany nie dolewam nic...Realny przebieg 215k , olej valvoline 10W60

> 3) ja nie zakładłbym montażu LPG ale.. jak motor toleruje LPG? Na rynku sporo aut ma już założony

> podtlenek

stwierdzilem ze skoro przez 15kkm nic sie nie zepsulo to mozna zalozyc gaz...Wybralem jedna z drozszych sekwencji KME Nevo , na podwojnym parowniku.Mocy tyle samo , dobry montaz ( nie wiercone "barany" na srodku tylko przy samej podstawce malutka dziurka na wtryskiwacz)

> 4) czy masa silnika jest odczuwalna? jak auto zachowuje się podczas szybkiego popkonywania zakrętów

> i gwałtownego hamowania? Wyczytałem, że masa z motorem 2.4 JTD niewiele się różni (tylko 20kg)

ja nie odczuwam, mam sportpacka czyli amorki bilstein + springi Eibach i prowadzi sie jak po sznurku nawet przy predkosciach 200+ ( na niemieckich autostradach zlosnik.gif )

> 5) czytałem, że silnik jest ponadprzeciętnie nieawaryjny. Czy ma jednak jakieś słabe strony?

prowokuje do zgwalcenia pierwszych 100 stron kodeksu drogowego zlosnik.gifzlosnik.gifzlosnik.gif

> Poproszę ponadto o zwrócenie uwagi na elementy, o które nie zapytałem a przy aucie z tym silnikiem

> są istotne

> z góry dzięki

rdza na progach i podlodze , zawieszenie , tlumiki ( w miare drogie i ciezko o zamienniki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.