Skocz do zawartości

Dlugosc zycia kasku


wlad

Rekomendowane odpowiedzi

wlasnie-czy jest jakis okres czasu po ktorym kask powinien wyladowac na smietniku.oczywiscie zakladajac ze nigdy nie byl uzyty do ratowania glowy zlosnik.gif cos jak wymiana paska rozrzadu po 6 latach bez wzgledu na przebieg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wlasnie-czy jest jakis okres czasu po ktorym kask powinien wyladowac na smietniku.oczywiscie

> zakladajac ze nigdy nie byl uzyty do ratowania glowy cos jak wymiana paska rozrzadu po 6

> latach bez wzgledu na przebieg.

Tak, gabki sie starzeja i nie ochronia ci tak łba jak nowki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak, gabki sie starzeja i nie ochronia ci tak łba jak nowki

A od kiedy to gabki chronia gglowe przed uderzeniem ?

Robi to styropian, a ten i 30 lat wytrzymuje bez problemu.

> nie, ma też pochłonąć część energii i amortyzować uderzenie

Dobra, podaj jeszcze ile tej energi ma przejac ? 0,5 % 1 % ? biglaugh.gif

Gabka ma za zadanie dosztywnic glowe do helmu i spelniac walory komfortowe a nie przyjmowania energi !

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to mozna wymienic, skorupa po ok 5 latach zaczyna tracic swoje wlasciwosci.

To tez zalezy od tego, ile czasu helm spedzal na swierzym powietrzu, jak byl przechowywany ( w jakim miejscu ). Wazniejsze jest z jakiej wysokosci i ile razy spadl na glebe.

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wlasnie-czy jest jakis okres czasu po ktorym kask powinien wyladowac na smietniku.oczywiscie

> zakladajac ze nigdy nie byl uzyty do ratowania glowy cos jak wymiana paska rozrzadu po 6

> latach bez wzgledu na przebieg.

Ciekawi mnie czy ktoś (normalny użytkownik) wymienił kiedyś kask bo przekroczył datę ważności:) Jest teraz temat na AK o kasku z lidla i dużo osób go poleca. Większość chce kupić kask jak najtaniej, żeby tylko był. Wiadomo, kompletuje się sprzęt, trzeba na raz dużo kasy wyłożyć. Wtedy nikt się nie zastanawia w jakim stopniu ten kask ochroni głowę. Tutaj, w równoległym temacie mówicie że gąbka się starzeje, skorupa kruszy itp i kask trzeba po 5 latach wymienić. Widać opinie równocześnie są podzielone. Jedni chcą kask żeby tylko był, a inni chcą go zmieniać po 5 latach bo jest stary i nie nadaje się do jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciekawi mnie czy ktoś (normalny użytkownik) wymienił kiedyś kask bo przekroczył datę ważności:)

Sparafrazuję mojego instruktora ratownictwa.

Kask jest po to, żeby nigdy nie było potrzeby przekonać się o jego walorach ochronnych wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sparafrazuję mojego instruktora ratownictwa.

> Kask jest po to, żeby nigdy nie było potrzeby przekonać się o jego walorach ochronnych

a mój kumpel który miał shoei i przesiadł się na niemiecki orzeszek mówi, ja jeżdżę tak że się nie wywracam 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciekawi mnie czy ktoś (normalny użytkownik) wymienił kiedyś kask bo przekroczył datę ważności:)

> Jest teraz temat na AK o kasku z lidla i dużo osób go poleca. Większość chce kupić kask jak

> najtaniej, żeby tylko był. Wiadomo, kompletuje się sprzęt, trzeba na raz dużo kasy wyłożyć.

> Wtedy nikt się nie zastanawia w jakim stopniu ten kask ochroni głowę. Tutaj, w równoległym

> temacie mówicie że gąbka się starzeje, skorupa kruszy itp i kask trzeba po 5 latach wymienić.

> Widać opinie równocześnie są podzielone. Jedni chcą kask żeby tylko był, a inni chcą go

> zmieniać po 5 latach bo jest stary i nie nadaje się do jazdy.

no wlasnie-mam kask shoei ktory kupilem 6 lat temu.bylem 2 tygodnie temu na kursie CBT i jeden z instruktorow powiedzial mi zebym go juz wyrzucil bo jest za stary.stad wlasnie temat ktory zapodalem.myslalem ze to zart ale widze ze musze przemyslec temat hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> wlasnie-czy jest jakis okres czasu po ktorym kask powinien wyladowac na smietniku.oczywiscie

> zakladajac ze nigdy nie byl uzyty do ratowania glowy cos jak wymiana paska rozrzadu po 6

> latach bez wzgledu na przebieg.

Podobno zależy to od stosowanego tworzywa. kaski poliwęglanowe podobno się starzeją i rzeczywiście po pięciu latach należało by je wymienić. Natomiast starzenie nie dotyczy w takim samym stopniu kasków kompozytowych. Te mogą żyć spokojnie do 10 lat podobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Podobno zależy to od stosowanego tworzywa. kaski poliwęglanowe podobno się starzeją i rzeczywiście

> po pięciu latach należało by je wymienić.

No dobrze, ale na starzenie sie tworzyw sztucznch ma wplyw oddzalywanie atmosferyczne, co w przypadku powloki lakierniczej (jak na wielu kaskach) juz nie jest takie oczywiste, bo przeciez skorupka nie dostaje ani slonca ani tlenu. Srodek, czyli najczesciej poprostu styropian tez jakos specjalnie nie zmieni swoich wlaciwosci o ile nie wystawi sie go na dzialanie uv.

Co innego kaski budowlane ktore nalezy wmienic zgodnie z przepisami bhp, ale one nie maja lakierowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No dobrze, ale na starzenie sie tworzyw sztucznch ma wplyw oddzalywanie atmosferyczne, co w

> przypadku powloki lakierniczej (jak na wielu kaskach) juz nie jest takie oczywiste, bo

> przeciez skorupka nie dostaje ani slonca ani tlenu. Srodek, czyli najczesciej poprostu

> styropian tez jakos specjalnie nie zmieni swoich wlaciwosci o ile nie wystawi sie go na

> dzialanie uv.

> Co innego kaski budowlane ktore nalezy wmienic zgodnie z przepisami bhp, ale one nie maja

> lakierowania

Pewnie tak. Dlatego pisałem "podobno".. nie traktując tego jako prawdę objawioną i niepodważalną.

Ale myślę że po tych 6-7 latach użytkowania można pomyśleć o wymianie kasku. Ten stary będzie już trcohę wygnieciony itp..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.