Skocz do zawartości

kupno samochodu


Sw_irek

Rekomendowane odpowiedzi

> witam

> - kupiłem auto, dostałem fakturę wat - czy muszę iść do urzędu skarbowego ?

Nie musisz.

> - faktura jest na mnie i żonę wypisana - czy mogę zarejestrować auto tylko na siebie ?

Wydaje mi się (nie jestem pewien, dlatego przedzwoń sobie do WK) że mając dowód os zarejestrujesz auto (tu bez problemów) ale wpiszą żonę jako współwłaściciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> witam

> - kupiłem auto, dostałem fakturę wat - czy muszę iść do urzędu skarbowego ?

> - faktura jest na mnie i żonę wypisana - czy mogę zarejestrować auto tylko na siebie ?

nie musisz iść do skarbówki wink.gif możesz tylko na siebie wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie musisz.

> Wydaje mi się (nie jestem pewien, dlatego przedzwoń sobie do WK) że mając dowód os zarejestrujesz

> auto (tu bez problemów) ale wpiszą żonę jako współwłaściciela.

jesli kupił po slubie nie majac rozdzielnosci majatkowej to nawet jak wpisze tylko siebie to zona i tak bedzie wwspółwlascicielem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jesli kupił po slubie nie majac rozdzielnosci majatkowej to nawet jak wpisze tylko siebie to zona i

> tak bedzie wwspółwlascicielem.

Że co??? confused.gif Rejestrowałem kilka/kilkanaście aut będąc po ślubie i żona była współwłaścicielem tam gdzie ja chciałem by była, może Twoja jest wszędzie grinser006.gif Chyba mylisz pojęcia wspólnoty małżeńskiej i współwłasności. Przy żadnym z aut których miałem być sam właścicielem nikt żony mi nie dopisał do DR, a więc również samodzielnie mogłem je sprzedać i wszystko było/jest zgodne z prawem. Jak masz współwłaściciela w DR to bez odpowiedniego "upoważnienia" nie możesz sam sprzedać pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Że co??? Rejestrowałem kilka/kilkanaście aut będąc po ślubie i żona była współwłaścicielem tam

> gdzie ja chciałem by była, może Twoja jest wszędzie Chyba mylisz pojęcia wspólnoty

> małżeńskiej i współwłasności. Przy żadnym z aut których miałem być sam właścicielem nikt żony

> mi nie dopisał do DR, a więc również samodzielnie mogłem je sprzedać i wszystko było/jest

> zgodne z prawem. Jak masz współwłaściciela w DR to bez odpowiedniego "upoważnienia" nie

> możesz sam sprzedać pojazdu.

o to mnie się rozchodzi, od dawien dawna samochody były nasze, ale tym razem na fakturze widniejemy oboje, nie chcę ciągać żony na papierologię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale jak powie dawaj mi 50% kaski ze sprzedaży to grzecznie musisz jej odpalić. Udział majątku jest

> po 50% jeżeli został nabyty po zawarciu małżeństwa.

Grzecznie to ona może sobie siedzieć a nie ja jej odpalać. W przypadku gdy zechce 50% auta będzie to oznaczało koniec małżeństwa a wtedy-z dziką przyjemnością mogę wyjąć kątówkę i oddać jej połowę auta, nie zapominając zapytać czy woli przód -tył, czy lewą/prawą stronę zlosnik.gif a tak poważnie rejestracja nie ma żadnego związku ze wspólnotą małżeńską, a chyba o rejestracji mówimy?Więc proponuję nie mieszać założycielowi wątku w głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> o to mnie się rozchodzi, od dawien dawna samochody były nasze, ale tym razem na fakturze widniejemy

> oboje, nie chcę ciągać żony na papierologię

Nie musisz ciagac, wystarczy ze napisze Ci pelnomocnictwo, tyle ze w niektorych WK moga chciec jeszcze oplate od pelnomocnictwa - 17zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a tak

> poważnie rejestracja nie ma żadnego związku ze wspólnotą małżeńską, a chyba o rejestracji

> mówimy?Więc proponuję nie mieszać założycielowi wątku w głowie.

Chyba jednak ma.

Mozesz na fakturze/umowie miec tylko 1 z malzonkow, a zarejestrowac auto i wpisad w DR 2 wspolwlascicieli.

Ostatnio w WK maz chcial "przepisac" auto na zone (auto kupione w trakcie malzenstwa bez rozdzielnosci majatkowej, w DR tylko on, a chcial zeby tylko zona w nim byla) i uslyszal, ze nie moze podarowac zonie czegos co i tak jej jest.

Widze tu pewna sprzecznosc i nie wiem czy urzednik zgodnie prawem dzialal, ale nie jestem prawnikiem i dochodzic tego mi sie nie chcialo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chyba jednak ma.

W podanym przypadku nie ma. Upoważnienia też nie trzeba, wystarczy dowód żony.

> Mozesz na fakturze/umowie miec tylko 1 z malzonkow, a zarejestrowac auto i wpisad w DR 2

> wspolwlascicieli.

> Ostatnio w WK maz chcial "przepisac" auto na zone (auto kupione w trakcie malzenstwa bez

> rozdzielnosci majatkowej, w DR tylko on, a chcial zeby tylko zona w nim byla) i uslyszal, ze

> nie moze podarowac zonie czegos co i tak jej jest.

> Widze tu pewna sprzecznosc i nie wiem czy urzednik zgodnie prawem dzialal, ale nie jestem

> prawnikiem i dochodzic tego mi sie nie chcialo.

hmm.gif teoretycznie rozpatrując logicznie urzędnik pomyślał, ale nie sądzę by bez żadnego kwitu można było dopisać współwłaściciela. Poza tym obecnie zasadność dopisywania jest chyba żadna, bo we wspólnocie i tak podział jest w razie rozwodu, a do zniżek wystarczy być małżonkiem, nie ma potrzeby bycia właścicielem w DR a to chyba większościowe przypadki dopisywania współwłaścicieli do DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie musisz ciagac, wystarczy ze napisze Ci pelnomocnictwo, tyle ze w niektorych WK moga chciec

> jeszcze oplate od pelnomocnictwa - 17zl.

Tu nie ma podziału niektóre urzędy czy inne, ot za pełnomocnictwo zgodnie z ustawą skarbową musisz 17zł zapłacić, nie płaci najbliższa rodzina typu małżonek,rodzeństwo, wstępny,zstępny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tu nie ma podziału niektóre urzędy czy inne, ot za pełnomocnictwo zgodnie z ustawą skarbową musisz

> 17zł zapłacić, nie płaci najbliższa rodzina typu małżonek,rodzeństwo, wstępny,zstępny.

Ja o tym wiem, ale wiem tez o tym ze niektore WK wogole owych 17zl nie biora, niewazne czyje pelnomocnictwo, ale jak lubisz pouczac urzednika i wydac niepotrzebnie 17zl to prosze Cie bardzo ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W podanym przypadku nie ma. Upoważnienia też nie trzeba, wystarczy dowód żony.

Ktorys z tutejszych prawnikow odpisal mi jakis czas temu, ze nie wolno mi sie przy rejestracji auta okazywac DO zony (mimo, ze tylko "niechcacy zaplatal mi sie ona razem z innymi papierami").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo opłata skarbowa nie wpływa na ważność pełnomocnictwa. To sprawa między Tobą a US.

Tak z ciekawosci, co ma do tego US, skoro pelnomocnictwo skladane jest do WK i oplata placona do UM?

Jezeli w WK nie zazadaja oplaty skarbowej (bo np. zapomna) i jej nie wniose to jeszcze narazam sie US?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ktorys z tutejszych prawnikow odpisal mi jakis czas temu, ze nie wolno mi sie przy rejestracji auta

> okazywac DO zony (mimo, ze tylko "niechcacy zaplatal mi sie ona razem z innymi papierami").

Któryś z tutejszych prawników twierdził, że są ukarani za cofanie liczników, poprosiłem z ciekawości o jakiś przykład, bo nawet o uszy mi się nie obiło by kogoś w końcu ukarali za to. Do dziś cisza... grinser006.gif

Ty nie okazujesz się dowodem żony, tylko swoim, dowód żony jest tylko dla potwierdzenia danych w umowie, osobą dokonującą rejestracji jesteś Ty.

Oczywiście, że nikt się nie upomni o dopłatę tych 17zł, z resztą tak jak już napisałem, na żonę nie potrzeba jej uiszczać, nie wiem również po co wplątywać tu US jak w upoważnieniu jasno jest napisane do jakiej czynności, czyli do rejestracji auta ono jest (w przypadku gdy jest wymagane).

A urzędy co jej nie biorą-myślę, że kwestia czasu jak Naczelnik dostanie obsztorc od przełożonych zlosnik.gif akurat byłem w swoim WK jak weszła poprawka i zastanawiali się nad interpretacją przepisu, no i przyszedł Naczelnik, podrapał się po głowie i nakazał pracownikom od kogo żądać wpłaty a od kogo nie.

Kolegi założyciela przypadek jest dość prosty i nie wymaga roztrząsania na drobne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Któryś z tutejszych prawników twierdził, że są ukarani za cofanie liczników, poprosiłem z

> ciekawości o jakiś przykład, bo nawet o uszy mi się nie obiło by kogoś w końcu ukarali za to.

> Do dziś cisza...

> Ty nie okazujesz się dowodem żony, tylko swoim, dowód żony jest tylko dla potwierdzenia danych w

> umowie, osobą dokonującą rejestracji jesteś Ty.

Teraz odpisze Ci w tonie podobnym jak na poczatku Ty mi.

Po co mam w WK potwierdzac DO dane mojej zony z umowy skoro WK jest czescia UM lub Starostwa Powiatowego i jest w posiadaniu owych danych (zakladajac zamaldowanie zony na terenie podleglym owemu UM lub Starostwu)?

To fakt, ze watek sie rozrosl do wiekszych dylematow niz kolega "zalozyciel" mial na poczatku, ale to tylko pokazuje roznorodnosc postepowania urzedow dzialajacych na podstawie jednakowych przepisow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Teraz odpisze Ci w tonie podobnym jak na poczatku Ty mi.

> Po co mam w WK potwierdzac DO dane mojej zony z umowy skoro WK jest czescia UM lub Starostwa

> Powiatowego i jest w posiadaniu owych danych (zakladajac zamaldowanie zony na terenie

> podleglym owemu UM lub Starostwu)?

A to powiedz to urzędasowi nie mi 270751858-jezyk.gif W dobie informatyzacji takie rzeczy powinny być za 1 wklepaniem peselu czy nipu, a dzieje się jak się dzieje...Żeby nie pazerność zarabiania na tablicach, to przecież spokojnie można by przypisać numery tablic do auta przy pierwszej rejestracji, a potem rejestrować auto wirtualnie, na zasadzie kupiłem, przesyłam do starostwa skan umowy KS, przepisują auto na dane z umowy, skoro już wiele spraw nawet w US można załatwić elektronicznie to dlaczego w WK trzeba dalej odstać godziny niewiem.gif takie pobożne życzenia, ale co my możemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.