Skocz do zawartości

Podlewanie ogrodu ze studni


michbaran

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że coraz bardziej zbliża się czas kiedy niezbędne będzie nawadnianie ogrodu zastanawiam się na jego sposobem. Wiadomo że najprościej by było wodą z sieci ale oczywiście nie będzie to tanie. Mam studnię kopaną w której cały sezon letni jest woda, w zeszłym roku próbowałem zwykłej pompy zatapianej z marketu ale nie dawała odpowiedniego ciśnienia do podlewania. Zastanawiam się czy Pompa Gardena lub coś podobnego będzie się do tego nadawała.

Raczej będzie podlewane ręcznie wężem lub ewentualnie jakiś jeden zraszacz, ważne żeby było jako takie ciśnienie. Powierzchnia ok 4a

Jak Wy macie rozwiązaną kwestię podlewania ze studni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jako że coraz bardziej zbliża się czas kiedy niezbędne będzie nawadnianie ogrodu zastanawiam się

> na jego sposobem. Wiadomo że najprościej by było wodą z sieci ale oczywiście nie będzie to

> tanie. Mam studnię kopaną w której cały sezon letni jest woda, w zeszłym roku próbowałem

> zwykłej pompy zatapianej z marketu ale nie dawała odpowiedniego ciśnienia do podlewania.

> Zastanawiam się czy Pompa Gardena lub coś podobnego będzie się do tego nadawała.

> Raczej będzie podlewane ręcznie wężem lub ewentualnie jakiś jeden zraszacz, ważne żeby było jako

> takie ciśnienie. Powierzchnia ok 4a

> Jak Wy macie rozwiązaną kwestię podlewania ze studni?

witam

wodę mam na 17m i pompę zatapianą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak Wy macie rozwiązaną kwestię podlewania ze studni?

Hydrofor.

Ciągnie wodę ze studni, na zewnątrz domu jest kranik - podłącza się węża i podlewa trawnik waytogo.gif

Przy okazji jak jest awaria wodociągowa to mamy wodę.

Ewentualnie jest pompa zanurzeniowa Gardena (taka z pływakiem czy jak to się tam zwie) - ale ta była stosowana do innych rzeczy i póki co leży na półce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>... Mam studnię kopaną w której cały sezon letni jest woda, w zeszłym roku próbowałem

> zwykłej pompy zatapianej z marketu ale nie dawała odpowiedniego ciśnienia do podlewania.

> Zastanawiam się czy Pompa Gardena lub coś podobnego będzie się do tego nadawała.

Nie znalazłem nic lepszego i tańszego niż pompa membranowa z państwa byłego bloku wschodniego.

Działa już kilka lat, nawet nie jest wyciągana ze studni na zimę. Ciśnienie rewelacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jako że coraz bardziej zbliża się czas kiedy niezbędne będzie nawadnianie ogrodu zastanawiam się

> na jego sposobem. Wiadomo że najprościej by było wodą z sieci ale oczywiście nie będzie to

> tanie. Mam studnię kopaną w której cały sezon letni jest woda, w zeszłym roku próbowałem

> zwykłej pompy zatapianej z marketu ale nie dawała odpowiedniego ciśnienia do podlewania.

Pierwsze podstawowe pytanie, to dobowa wydajność studni. I czy wystarczy do zaspokojenia potrzeb?

Drugie, to głębokość lustra wody, bo pompy mają taki parametr, jak wysokość podnoszenia wody, czyli z jakiej głębokości jeszcze zassą.

Co do marketowych, to kiedyś na kopanej studni próbowałem takiego zestawu ze zbiornikiem coś 20 litrów i nie nadaje się to do podlewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jako że coraz bardziej zbliża się czas kiedy niezbędne będzie nawadnianie ogrodu zastanawiam się

> na jego sposobem. Wiadomo że najprościej by było wodą z sieci ale oczywiście nie będzie to

> tanie. Mam studnię kopaną w której cały sezon letni jest woda, w zeszłym roku próbowałem

> zwykłej pompy zatapianej z marketu ale nie dawała odpowiedniego ciśnienia do podlewania.

> Zastanawiam się czy Pompa Gardena lub coś podobnego będzie się do tego nadawała.

> Raczej będzie podlewane ręcznie wężem lub ewentualnie jakiś jeden zraszacz, ważne żeby było jako

> takie ciśnienie. Powierzchnia ok 4a

> Jak Wy macie rozwiązaną kwestię podlewania ze studni?

Jeżeli lustro wody jest poniżej 9m to żadna pompa nie zassie. Pozostaje tylko zatapialna lub pływająca.

P.S. Gardena w ogóle nie chce ssać, trzeba ją zalewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżeli lustro wody jest poniżej 9m to żadna pompa nie zassie.

Kurcze, tak się po tym Twoim wpisie zastanawiam co sam napisałem i chyba moja studnia ma głebokośc około 18 metrów, a lustro wody jest pewnie na mniejszej głębokości. Człowiek po kilku latach zapomina co ma.

Chyba wprowadziłem w błąd w poprzednim poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżeli lustro wody jest poniżej 9m to żadna pompa nie zassie. Pozostaje tylko zatapialna lub

> pływająca.

> P.S. Gardena w ogóle nie chce ssać, trzeba ją zalewać.

Woda jest płytko, ok 2 m pod ziemią ale jaka jest wydajność studni to nie wiem, jest to woda gruntowa i raczej szybko napływa, rodzaj gruntu to piach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kurcze, tak się po tym Twoim wpisie zastanawiam co sam napisałem i chyba moja studnia ma głebokośc

> około 18 metrów, a lustro wody jest pewnie na mniejszej głębokości. Człowiek po kilku latach

> zapomina co ma.

> Chyba wprowadziłem w błąd w poprzednim poście.

Już myślałem ,że Ciebie i Szwagra prawa fizyki nie dotyczą. biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Już myślałem ,że Ciebie i Szwagra prawa fizyki nie dotyczą.

Właśnie się z teściem kontaktowałem i studnia ma nawet (miała) 19 metrów, a woda była już na 7 metrach i chyba taki jest poziom lustra wody. W każdym razie pompa zhydroforkiem (bo to ma 80 góra 100 litrów - też nie pamietam a do szwagra mi się nie chce iść) spokonie daję radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Właśnie się z teściem kontaktowałem i studnia ma nawet (miała) 19 metrów, a woda była już na 7

> metrach i chyba taki jest poziom lustra wody. W każdym razie pompa zhydroforkiem (bo to ma 80

> góra 100 litrów - też nie pamietam a do szwagra mi się nie chce iść) spokonie daję radę.

Łopatologicznie. w uproszczeniu to 1bar= 10m słupa wody.

Nawet jeżeli po ssącej stronie pompy wytworzymy próżnię to ciśnienie panujące na naszej planecie wypchnie wodę na ok 10m.

To czysta teoria bo woda w bardzo niskim ciśnieniu zaczyna wrzeć i całe wyliczenia w p....... biglaugh.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżeli lustro wody jest poniżej 9m to żadna pompa nie zassie. Pozostaje tylko zatapialna lub

> pływająca.

> P.S. Gardena w ogóle nie chce ssać, trzeba ją zalewać.

Bo trzeba założyć smok jednokierunkowy i przed pierwszym użyciem zalać a potem już działa bez problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo trzeba założyć smok jednokierunkowy i przed pierwszym użyciem zalać a potem już działa bez

> problemu

To wiadomo, ale trzeba ją zainstalować na stałe a nie na zasadzie wrzucam węża do studni i podlewam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz coś takiego http://allegro.pl/gratis-zestaw-pompa-jet100aa-230v-hydrofor-50l-i3169898721.html nie chodzi mi o tą konkretną aukcję tylko o typ pompo-hydrofora

Do tego trzeba dokupić wąż a na koniec smok/ssawkę jednokierunkową żeby woda nie uciekła to nie będzie problemu z zasysaniem wody ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Potrzebujesz coś takiego

> http://allegro.pl/gratis-zestaw-pompa-jet100aa-230v-hydrofor-50l-i3169898721.html nie chodzi

> mi o tą konkretną aukcję tylko o typ pompo-hydrofora

A wymiary tego Cię nie zdziwiły? zlosnik.gif

> Do tego trzeba dokupić wąż a na koniec smok/ssawkę jednokierunkową żeby woda nie uciekła to nie

> będzie problemu z zasysaniem wody

Tak, jak pisałem, mam coś takiego i nawet z wężem, który tam reklamują - takie coś z trudem daje radę popędzić jeden zraszacz wahadłowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A wymiary tego Cię nie zdziwiły?

To chyba wymiary samej pompy z silnikiem.

> Tak, jak pisałem, mam coś takiego i nawet z wężem, który tam reklamują - takie coś z trudem daje

> radę popędzić jeden zraszacz wahadłowy.

Bez przesady. U nas często pracują 2-3 zraszacze. Podlewamy trawniki (ja i szwagier), myjemy auta (często w tym samym czasie co podlewanie trawników). Spokojnie daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To chyba wymiary samej pompy z silnikiem.

> Bez przesady. U nas często pracują 2-3 zraszacze. Podlewamy trawniki (ja i szwagier), myjemy auta

> (często w tym samym czasie co podlewanie trawników). Spokojnie daje radę.

Zależy co kto ma do podlewania. U mnie jednocześnie muszą chodzić dwa zraszacze mające promień działania około 6-7 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A wymiary tego Cię nie zdziwiły?

> Tak, jak pisałem, mam coś takiego i nawet z wężem, który tam reklamują - takie coś z trudem daje

> radę popędzić jeden zraszacz wahadłowy.

Lucek przeca ja napisałem że pokazałem tylko o jaki typ mi chodzi a nie konkrety model.

Ja już nie pamiętam jaki ja mam ale nie był z najwyższej półki, natomiast bez problemu zaciągał wodę ze studni i podawał je na wysokość pierwszego piętra a tam w łazience bez problemu odpalał się polski piecyk starego typu z membraną który żeby się uruchomić musi mieć jakieś odpowiednie ciśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie znalazłem nic lepszego i tańszego niż pompa membranowa z państwa byłego bloku wschodniego.

> Działa już kilka lat, nawet nie jest wyciągana ze studni na zimę. Ciśnienie rewelacyjne.

U mojego staruszka taka pompa z wężem ze 60m w dwóch odcinkach spisywała się rewelacyjnie,

dopóki jakiś miły sąsiad nie ukradł.

Jedyny problem - śruby z nakrętkami trzeba było zaklepać aby się nie rozkręcała na dwie części,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.