Skocz do zawartości

[B]Ile może kosztować kanalizacja


Grzaniec

Rekomendowane odpowiedzi

Gmina zaczęła inwestycję w postaci wodociągu i kanalizacji. Niestety - po dzisiejszej rozmowie z wójtem, wychodzi na to, że muszę zacząć zbierać kasę hehe.gif

Do rzeczy - gmina jedzie z rurkami ok. 100m od granicy z moją działką. Do tej pory sądziłem, że w tym roku budują tylko wodociąg a kanaliza kiedyś tam będzie. Okazuje się, że jadą z jednym i drugim od razu. Niestety nie mam co liczyć na podciągnięcie tego do granicy mojej działki, więc rozważam zrobienie tego za swoje (ale będę walczył o zwrot zlosnik.gif)

Pytanie - ile może kosztować wybudowanie 100m odcinka kanalizacji? Z wodą mam jakieś tam rozeznanie, choć jedni mowią 10kpln inni 3,5kpln hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanie - ile może kosztować wybudowanie 100m odcinka kanalizacji? Z wodą mam jakieś tam

> rozeznanie, choć jedni mowią 10kpln inni 3,5kpln

100m to byś musiał budować jakieś studzienki rewizyjne, bo ze spadkiem się nie wyrobisz.

Rozumiem że te kwoty to za sama wode?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gmina zaczęła inwestycję w postaci wodociągu i kanalizacji. Niestety - po dzisiejszej rozmowie z

> wójtem, wychodzi na to, że muszę zacząć zbierać kasę

> Do rzeczy - gmina jedzie z rurkami ok. 100m od granicy z moją działką. Do tej pory sądziłem, że w

> tym roku budują tylko wodociąg a kanaliza kiedyś tam będzie. Okazuje się, że jadą z jednym i

> drugim od razu. Niestety nie mam co liczyć na podciągnięcie tego do granicy mojej działki,

> więc rozważam zrobienie tego za swoje (ale będę walczył o zwrot )

> Pytanie - ile może kosztować wybudowanie 100m odcinka kanalizacji? Z wodą mam jakieś tam

> rozeznanie, choć jedni mowią 10kpln inni 3,5kpln

mogę sprawdzić ile mnie to kosztowało jak się przypomnisz na priv wieczorem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 100m to byś musiał budować jakieś studzienki rewizyjne, bo ze spadkiem się nie wyrobisz.

> Rozumiem że te kwoty to za sama wode?

Tak - koszt przyłącza wody. Natomiast w tej chwili chciałbym pi razy drzwi wiedzieć ile liczyć za budowę kanalizacji. Oczywiście będę rozmawiał z człowiekiem, który może to wykonać, ale jakiś pogląd warto mieć wink.gif

Chciałbym przyłączyć się do kanalizacji, ale jeżeli mój budżet tego nie dźwignie, to pozostaje szambo na działce przez kilka lat - dopóki pozostałe działki na osiedlu się nie zagospodarują. Wtedy jest szansa, że wywalczymy w gminie finansowanie przyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 90mb kanalizacji fi160 ze studniami 1szt.800(włączenie na głównym ciągu), 1szt.600(załamanie) i 1szt.315(przydomowa) zapłaciłem w ubiegłym roku 15000zł+mapa do celów projektowych i projekt, opłaty za wejście w teren. W tym za ponad 8000 rury z robocizną+studnie ok.6500zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Za 90mb kanalizacji fi160 ze studniami 1szt.800(włączenie na głównym ciągu), 1szt.600(załamanie) i

> 1szt.315(przydomowa) zapłaciłem w ubiegłym roku 15000zł+mapa do celów projektowych i projekt,

> opłaty za wejście w teren. W tym za ponad 8000 rury z robocizną+studnie ok.6500zł.

Odległość podobna jak u mnie. O ile dobrze rozumiem, to ko9sztowało Cię to 15kpln + projekty, tak? Czy 15+ pozostałe wymienione kwoty? Jeżeli u mnie wyszłoby w okolicach 15kpln, to może się szarpnę. Jeżeli natomiast bliżej 30kpln (bo o takiej kwocie też ktoś mi mówił) to nie dam rady i bedę musiał zrobić szambo 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> .... Niestety nie mam co liczyć na podciągnięcie tego do granicy mojej działki,

> więc rozważam zrobienie tego za swoje (ale będę walczył o zwrot )

Teoretycznie nie trzeba walczyć - art. 31 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków daje Ci prawo odpłatnego przekazania gminie wybudowanej sieci. Możesz te pieniądze rozłożyć na raty lub uwzględnić w rozliczeniach za wodę i ścieki.

Ale gminy stosują różnego rodzaju metody żeby Ci się nie udało. Przede wszystkim miej świadomość, że w przypadku kanalizacji odcinek poza Twoją działką jest siecią, a nie przyłączem.

> Pytanie - ile może kosztować wybudowanie 100m odcinka kanalizacji?

Największe znaczenie ma głębokość ułożenia rur i odtworzenie nawierzchni. Np. zgodnie z bazą cen jednostkowych robót inwestycyjnych Bistyp, koszt ułożenia (wraz z robotami ziemnymi) kanalizacji o średnicy 200mm i głębokości do 3m wynosi ok. 600 zł/mb i nie obejmuje odtworzenia nawierzchni.

Ale rzeczywiste ceny zależą od sytuacji na lokalnym rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odległość podobna jak u mnie. O ile dobrze rozumiem, to ko9sztowało Cię to 15kpln + projekty, tak?

Tak, całość to 15kpln+ dokumentacja.

Dodam, że część z tych 90mb (około 55mb) do studni rozgałęziającej fi600 to sieć, którą w przyszłości Wodociągi odkupią ode mnie jak znajdą się nowi chętni do przyłączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Teoretycznie nie trzeba walczyć - art. 31 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym

> odprowadzaniu ścieków daje Ci prawo odpłatnego przekazania gminie wybudowanej sieci. Możesz te

> pieniądze rozłożyć na raty lub uwzględnić w rozliczeniach za wodę i ścieki.

> Ale gminy stosują różnego rodzaju metody żeby Ci się nie udało. Przede wszystkim miej świadomość,

> że w przypadku kanalizacji odcinek poza Twoją działką jest siecią, a nie przyłączem.

Droga, w której miałyby leżeć rury jest wspólną działką kilku sąsiadów - ja mam bodajże 1/12 udziałów. Ma to jakieś znaczenie?

> Największe znaczenie ma głębokość ułożenia rur i odtworzenie nawierzchni. Np. zgodnie z bazą cen

> jednostkowych robót inwestycyjnych Bistyp, koszt ułożenia (wraz z robotami ziemnymi)

> kanalizacji o średnicy 200mm i głębokości do 3m wynosi ok. 600 zł/mb i nie obejmuje

> odtworzenia nawierzchni.

> Ale rzeczywiste ceny zależą od sytuacji na lokalnym rynku.

Nawierzchnia w tej chwili to po prostu gruntowa droga - nawet specjalnie nieutwardzana. Celowo czekamy ze zrobieniem drogi aż wszystkie media zostaną dociągnięte. Ale przy takiej cenie niestety - w drodze będzie biegła tylko woda i prąd. 60kpln na kanalizę niestety mnie przerasta oslabiony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Teoretycznie nie trzeba walczyć - art. 31 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym

> odprowadzaniu ścieków daje Ci prawo odpłatnego przekazania gminie wybudowanej sieci. Możesz te

> pieniądze rozłożyć na raty lub uwzględnić w rozliczeniach za wodę i ścieki.

> Ale gminy stosują różnego rodzaju metody żeby Ci się nie udało. Przede wszystkim miej świadomość,

> że w przypadku kanalizacji odcinek poza Twoją działką jest siecią, a nie przyłączem.

> Największe znaczenie ma głębokość ułożenia rur i odtworzenie nawierzchni. Np. zgodnie z bazą cen

> jednostkowych robót inwestycyjnych Bistyp, koszt ułożenia (wraz z robotami ziemnymi)

> kanalizacji o średnicy 200mm i głębokości do 3m wynosi ok. 600 zł/mb i nie obejmuje

> odtworzenia nawierzchni.

> Ale rzeczywiste ceny zależą od sytuacji na lokalnym rynku.

A musi byc to zrobione na 3 m, u mnie we wsi sasiadka ma rzepompownie tj. Na swojej dzialce male szambo w ktorej jest pompa i ona przepompowuje scieki jak pamietam rura hdpe 50-70 do kolektora. Do klektora tez ma ok 90 m ale pod gorke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Droga, w której miałyby leżeć rury jest wspólną działką kilku sąsiadów - ja mam bodajże 1/12

> udziałów. Ma to jakieś znaczenie?

Takie, że musisz uzyskać zgodę na ułożenie kanalizacji od wszystkich pozostałych udziałowców drogi.

Przyjmij około 100zł/mb rury np.fi 160 lub 200 z robocizną + studnię do której przyłączysz swoje przyłącze (ok.3kpln) + przydomowa fi400 za ok.550zł + dokumentacja (3kpln). Powinno wyjść w okolicy 17kpln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pomyśl jeszcze, bo to nieoceniona wygoda.

Wiem, że to idealne rozwiązanie, jednak obawiam się, że nie dźwignę tego finansowo oslabiony.gif.

Liczę jednak na to, że nawet jeżeli teraz nie wybuduję tej kanalizy, to za kilka lat, gdy już będę miał więcej sąsiadów - zrobimy to wspólnymi siłami. Na razie na naszym osiedlu mam tylko 1 zamieszkały budynek, do tego mieszkańcy tego budynku nie są zainteresowani kanalizacją....podłaczeniem gazu również zlosnik.gifscrewy.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Takie, że musisz uzyskać zgodę na ułożenie kanalizacji od wszystkich pozostałych udziałowców drogi.

> Przyjmij około 100zł/mb rury np.fi 160 lub 200 z robocizną + studnię do której przyłączysz swoje

> przyłącze (ok.3kpln) + przydomowa fi400 za ok.550zł + dokumentacja (3kpln). Powinno wyjść w

> okolicy 17kpln.

ok.gif Zorientuje się w cenach w mojej okolicy, niemniej jednak mam już jakiś pogląd. Ze zgodą nie powinno być problemu (mam nadzieję angryfire.gifwink.gif)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiem, że to idealne rozwiązanie, jednak obawiam się, że nie dźwignę tego finansowo .

> Liczę jednak na to, że nawet jeżeli teraz nie wybuduję tej kanalizy, to za kilka lat, gdy już będę

> miał więcej sąsiadów - zrobimy to wspólnymi siłami. Na razie na naszym osiedlu mam tylko 1

> zamieszkały budynek, do tego mieszkańcy tego budynku nie są zainteresowani

> kanalizacją....podłaczeniem gazu również

No ale część kosztów Ci zwrócą.. icon_rolleyes.gif

Ja bym się zainteresował tematem, policzył i wtedy decydował. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No ale część kosztów Ci zwrócą..

> Ja bym się zainteresował tematem, policzył i wtedy decydował.

Z tym zwrotem to też nie tak różowo. Rozmawiałem wczoraj z wójtem - próbowałem go przekonać, by jednak dorobił rurkę do mojej działki - jednak to twardy zawodnik i się nie poddał - projekt dofinansowany unijnie, nie można zrobić odstępstwa od projektu....Podczas robienia projektu działki w drugiej linii od projektowanej sieci nie były jeszcze podzielone na kilka mniejszych, stąd też rura nie biegnie przy mojej granicy. Więc zaatakowałem stwierdzeniem, że będę ubiegał się o zwrot a przynajmniej partycypację w kosztach - miał skubany argument - mogę się ubiegać, mam takie prawo wynikające z ustawy, jednak nie ma w ustawie słowa o terminie, w jakim gmina może mi zwrócić koszty....więc wychodzi, że zainwestuję a potem mogę latami czekać na zwrot....średnio mi się to widzi. Jak znam życie zawsze będą mieli pilniejsze wydatki zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jakim gmina może mi zwrócić koszty....więc wychodzi, że zainwestuję a potem mogę latami czekać

> na zwrot....średnio mi się to widzi. Jak znam życie zawsze będą mieli pilniejsze wydatki

Jak wybudujesz za swoje, stajesz się właścicielem sieci. Jak przyjdzie któryś nowy chętny po prostu nie dasz mu zgody na przyłączenie do Twojej sieci, dopóki wodociągi nie odkupią od Ciebie wspólnego kawałka i nie staną się właścicielem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak wybudujesz za swoje, stajesz się właścicielem sieci. Jak przyjdzie któryś nowy chętny po prostu

> nie dasz mu zgody na przyłączenie do Twojej sieci, dopóki wodociągi nie odkupią od Ciebie

> wspólnego kawałka i nie staną się właścicielem.

Będę interesował się tematem. Nie da się ukryć, że wolałbym kanalizację od szamba - nawet kosztem zainwestowania sporej kasy 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo przeżywałem 1,5 roku temu. Niektórzy pukali się w czoło i mówili, że woleliby szambo lub przydomową oczyszczalnię niż ładować taką kasę w kanalizę. Ja wiedziałem swoje i do dziś nie żałuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> .... Więc zaatakowałem stwierdzeniem, że

> będę ubiegał się o zwrot a przynajmniej partycypację w kosztach - miał skubany argument - mogę

> się ubiegać, mam takie prawo wynikające z ustawy, jednak nie ma w ustawie słowa o terminie, w

> jakim gmina może mi zwrócić koszty....więc wychodzi, że zainwestuję a potem mogę latami czekać

> na zwrot....średnio mi się to widzi. Jak znam życie zawsze będą mieli pilniejsze wydatki

Jeśli na terenie jest obowiązujący plan miejscowy i w Twojej ulicy była zaplanowana sieć, to gmina (ew. w jej imieniu przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne) jest obowiązane zapewnić budowę tej sieci, bo musiała uwzględnić jej sfinansowanie w wieloletnim planie rozwoju i modernizacji.

Natomiast jeśli nie ma planu miejscowego, to wtedy rzeczywiscie może Ci powiedzieć, że nie mają pieniędzy. Wtedy Ty możesz skorzystać z możliwości wybudowania sieci swoimi środkami i rozłożenia płatności na raty lub w zamian za rozliczenie wody i ścieków.

Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków:

Quote:

Art. 31. 1. Osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, na warunkach uzgodnionych w umowie.

2. Przekazywane urządzenia, o których mowa w ust. 1, powinny odpowiadać warunkom technicznym określonym w odrębnych przepisach.

3. Należność za przekazane urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne może być rozłożona na raty lub uwzględniona w rozliczeniach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.


Jednak jest podstawowe pytanie: czy masz warunki wydane przez przedsiębiorstwo wod.-kan.? Bo jesli nie masz to jednym ze sposobów jaki stosują gminy żeby nie ponosić kosztów jest to, że odmawiają wydania warunków pod pretekstem braku możliwosci technicznych. Mimo tego, że sąsiada bez problemu podłączyli zlosnik.gif. Wtedy pozostanie Ci pójsć z tym do sądu.

Ewentualnie wydają warunki, ale po uprzednim podpisaniu umowy, w której nieoficjalnie Cię poproszą o to żebyś sam wystapił do nich o wybudowanie sieci na swój koszt i nie będziesz chciał za to żadnych pieniędzy zlosnik.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli na terenie jest obowiązujący plan miejscowy i w Twojej ulicy była zaplanowana sieć, to gmina

> (ew. w jej imieniu przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne) jest obowiązane zapewnić budowę

> tej sieci, bo musiała uwzględnić jej sfinansowanie w wieloletnim planie rozwoju i

> modernizacji.

> Natomiast jeśli nie ma planu miejscowego, to wtedy rzeczywiscie może Ci powiedzieć, że nie mają

> pieniędzy. Wtedy Ty możesz skorzystać z możliwości wybudowania sieci swoimi środkami i

> rozłożenia płatności na raty lub w zamian za rozliczenie wody i ścieków.

> Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków: Quote:

> Art. 31. 1. Osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia

> kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu

> wodociągowo-kanalizacyjnemu, na warunkach uzgodnionych w umowie.

> 2. Przekazywane urządzenia, o których mowa w ust. 1, powinny odpowiadać warunkom technicznym

> określonym w odrębnych przepisach.

> 3. Należność za przekazane urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne może być rozłożona na

> raty lub uwzględniona w rozliczeniach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie

> ścieków.

ok.gif

> Jednak jest podstawowe pytanie: czy masz warunki wydane przez przedsiębiorstwo wod.-kan.? Bo jesli

> nie masz to jednym ze sposobów jaki stosują gminy żeby nie ponosić kosztów jest to, że

> odmawiają wydania warunków pod pretekstem braku możliwosci technicznych. Mimo tego, że sąsiada

> bez problemu podłączyli . Wtedy pozostanie Ci pójsć z tym do sądu.

> Ewentualnie wydają warunki, ale po uprzednim podpisaniu umowy, w której nieoficjalnie Cię poproszą

> o to żebyś sam wystapił do nich o wybudowanie sieci na swój koszt i nie będziesz chciał za to

> żadnych pieniędzy .

Oczywiście, że mam - warunki techniczne przyłącza. Druga sprawa - w warunkach zabudowy mam dwie opcje - zbiornik szamba szczelnego LUB przyłącze do sieci kanalizacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oczywiście, że mam - warunki techniczne przyłącza. Druga sprawa - w warunkach zabudowy mam dwie

> opcje - zbiornik szamba szczelnego LUB przyłącze do sieci kanalizacyjnej.

No to już masz dobrze, bo przynajmniej od tej strony Cię nie zablokują wink.gif.

Możesz wiec rozpocząć działania zmierzające do budowy sieci i przyłącza. W pierwszej kolejności należy zorientować się czy jest i jakiej jest treści plan miejscowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No to już masz dobrze, bo przynajmniej od tej strony Cię nie zablokują .

> Możesz wiec rozpocząć działania zmierzające do budowy sieci i przyłącza. W pierwszej kolejności

> należy zorientować się czy jest i jakiej jest treści plan miejscowy.

ok, będę drążył temat, jednak chyba dopiero wiosną przyszłego roku. Mimo, że gmina właśnie rozpoczyna budowę sieci, mnie ani woda, ani kanalizacja przez najbliższy rok nie będzie potrzebna. Dopiero w czerwcu ekipa zaczyna budować budynek zlosnik.gif

Ale dzięki za informacje ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zwróć tylko uwagę, że te warunki mają określony termin ważności

O fak....tycznie zlosnik.gif

Warunki techniczne przyłącza mam ważne 2 lata od 22.09.2011 a warunki zabudowy od 02.09.2011. Czyli wychodzi na to, że trzeba budować za chwilę.....trudno, co robić zlosnik.gif

EDIT: Przejrzałem teraz warunki przyłącza wydane przez ZWiK. Niby warunki mam ważne 2 lata od daty wydania, czyli do 22.09, ale jak się ma do tego pkt12? Nie sądzę, że wyrobią się z budową swojej sieci do września, skoro jeszcze nie zaczęli. Ja więc powinienem martwić się tym terminem?

286933832-warZWIK.jpg

post-6413-14352520454295_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> O fak....tycznie

> Warunki techniczne przyłącza mam ważne 2 lata od 22.09.2011 a warunki zabudowy od 02.09.2011. Czyli

> wychodzi na to, że trzeba budować za chwilę.....trudno, co robić

Ważne, że już raz Ci wydali, nie sądzę żeby po upływie terminu ważności odmówili wydania kolejnych warunków. Trudno byłoby im sie obronić w sądzie zlosnik.gif.

Z innych sztuczek, które stosują przedsiębiorstwa wod.-kan, to próba zmuszenia prywatnego inwestora do budowy "przyłącza" poza swoją działką. Czasem takie "przyłącze" potrafi mieć kilkaset metrów zlosnik.gif. Jest to oczywiscie niezgodne z prawem, ale powszechnie stosowane przez gminy w Polsce, ze względu na dość skomplikowaną definicję przyłącza zawartą w ustawie.

Przyłącze zaczyna się na ścianie Twojego budynku, a kończy się na pierwszej studni od strony budynku, lub (jeśli brakuje studni) to na granicy nieruchomości gruntowej.

Zazwyczaj prawie wszyscy interpretują to odwrotnie, czyli traktują że przyłącze zaczyna się na studni. Jest to błedna interpretacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ważne, że już raz Ci wydali, nie sądzę żeby po upływie terminu ważności odmówili wydania kolejnych

> warunków. Trudno byłoby im sie obronić w sądzie .

> Z innych sztuczek, które stosują przedsiębiorstwa wod.-kan, to próba zmuszenia prywatnego inwestora

> do budowy "przyłącza" poza swoją działką. Czasem takie "przyłącze" potrafi mieć kilkaset

> metrów . Jest to oczywiscie niezgodne z prawem, ale powszechnie stosowane przez gminy w

> Polsce, ze względu na dość skomplikowaną definicję przyłącza zawartą w ustawie.

> Przyłącze zaczyna się na ścianie Twojego budynku, a kończy się na pierwszej studni od strony

> budynku, lub (jeśli brakuje studni) to na granicy nieruchomości gruntowej.

> Zazwyczaj prawie wszyscy interpretują to odwrotnie, czyli traktują że przyłącze zaczyna się na

> studni. Jest to błedna interpretacja.

Edytowałem poprzedni post wklejając moje warunki techniczne ze ZWiKu....możesz zerknąć? hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> .... EDIT: Przejrzałem teraz warunki przyłącza wydane przez ZWiK. Niby warunki mam ważne 2 lata od daty

> wydania, czyli do 22.09, ale jak się ma do tego pkt12? Nie sądzę, że wyrobią się z budową

> swojej sieci do września, skoro jeszcze nie zaczęli. Ja więc powinienem martwić się tym

> terminem?

Jeśli termin minie to wystąpisz jeszcze raz i powinni Ci je przedłużyć.

Oczywiście może sie okazać, że napotkasz nieprzewidziane trudności zlosnik.gif, dlatego lepiej byłoby zacząć działać jeszcze w trakcie ważności tych warunków. A przynajmniej wykonać i uzgodnić projekt, bo to spowoduje, że warunki nie będą musiały być odnawiane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli termin minie to wystąpisz jeszcze raz i powinni Ci je przedłużyć.

> Oczywiście może sie okazać, że napotkasz nieprzewidziane trudności , dlatego lepiej byłoby zacząć

> działać jeszcze w trakcie ważności tych warunków. A przynajmniej wykonać i uzgodnić projekt,

> bo to spowoduje, że warunki nie będą musiały być odnawiane.

ok.gif W przyszłym tygodniu będę widział się ze swoim elektrykiem. Ma on niesamowite znajomości zarówno w ZE, ZWiKU, biurach projektowych, więc jest w stanie "pomóc" w wielu sprawach okołobudowlanych. Pogadam z nim na ten temat i może faktycznie ruszę z tematem jeszcze w tym roku.

Dzięki za wszelkie wskazówki - bardzo pomocne ok.gifok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wszyscy piszą o kosztach kanalizacji to dodam i cos od siebie. U mnie prezydent miasta podpisał dla wszystkich, którzy chcą sie przyłączyć dotacje w wysokości 50% kosztów ale nie wiecej jak 2000zl ale i miasto dołożyła jeszczcze cegiełkę i z NFOŚ załatwili dotacje w wysokości 45% całej inwestycji. Moje przyłącze bedzie miało około 10 mb bo studzienki robią pod samymi bramkami wjazdowymi a wiec sie zastanawiam ile to tak na prawdę bedzie kosztowało. Wiem jedno ze jak moiasto trochę pomyśli to sporo kasy z UE da sie na to wszystko wyciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.