Skocz do zawartości

Geometria - jak odczytać ten wykres ?


god_ares

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Moje mondeo po zmianie opon na letnie zaczęło ciągnąć w prawo przy dodawaniu gazu i kierownica skosiła się w prawo. Gdy trzymałem kierownika prosto to autko jechało w lewo.

Po zmianie zawieszenia (amory + springi) i ułożeniu się tego pojechałem na geometrię (niby laserowa) celem ustawienia. Otrzymałem taki wynik (nic z tego nie kumam) oraz zapewnienie, że jest ustawione.

Wszystko cacy tylko, że nadal ciągnie w prawo podczas jazdy - może ciut mniej ale przy dodawaniu gazu ciągnie. Gdy kier wezmę równo to chyba jedzie całkiem na wprost - na pewno tak nie ucieka w lewo jak przedtem.

Mam prośbę do osób zorientowanych w temacie, czy coś zostało zrobione i na ile dobrze. Oraz czy ma sens reklamowania tego z uwagi na dalsze ciągnięcie w prawo ?

Dzięki za podpowiedzi.

geometria_mondek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jak z wynikami badania krwii, nie musisz kumać co jest od czego byle wyniki mieściły się w normach.

Wszystko masz mniej więcej w środku zakresu.

Jak auto ściąga przy przyspieszaniu to nie koniecznie wina geometrii, sprawdź luzy w zawiasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witajcie.

> Moje mondeo po zmianie opon na letnie zaczęło ciągnąć w prawo przy dodawaniu gazu i kierownica

> skosiła się w prawo. Gdy trzymałem kierownika prosto to autko jechało w lewo.

> Po zmianie zawieszenia (amory + springi) i ułożeniu się tego pojechałem na geometrię (niby

> laserowa) celem ustawienia. Otrzymałem taki wynik (nic z tego nie kumam) oraz zapewnienie, że

> jest ustawione.

> Wszystko cacy tylko, że nadal ciągnie w prawo podczas jazdy - może ciut mniej ale przy dodawaniu

> gazu ciągnie. Gdy kier wezmę równo to chyba jedzie całkiem na wprost - na pewno tak nie ucieka

> w lewo jak przedtem.

> Mam prośbę do osób zorientowanych w temacie, czy coś zostało zrobione i na ile dobrze. Oraz czy ma

> sens reklamowania tego z uwagi na dalsze ciągnięcie w prawo ?

> Dzięki za podpowiedzi.

masz gumy na wahaczach wybite

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witajcie.

> Moje mondeo po zmianie opon na letnie zaczęło ciągnąć w prawo przy dodawaniu gazu i kierownica

> skosiła się w prawo. Gdy trzymałem kierownika prosto to autko jechało w lewo.

Sam sobie w tym wpisie odpowiedziałeś.

To jest najczęstsza przyczyna, szczególnie przy kierunkowych oponach.

Pokombinuj z zamianą całych kół albo opon na felgach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to jak z wynikami badania krwii, nie musisz kumać co jest od czego byle wyniki mieściły się w

> normach.

> Wszystko masz mniej więcej w środku zakresu.

No nie do konca. Jeszcze wypadaloby zeby sie zgadzalo stronami grinser006.gifgrinser006.gif

A tak naprawde porzadna geometria wychodzi daleko poza zakresy cool.gif

> Jak auto ściąga przy przyspieszaniu to nie koniecznie wina geometrii, sprawdź luzy w zawiasie.

Zdecydowanie tak. Zwlaszcza, ze na tym wydruku geometrii nie widac niczego, co mogloby powodowac takie zachowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam prośbę do osób zorientowanych w temacie, czy coś zostało zrobione i na ile dobrze. Oraz czy ma

> sens reklamowania tego z uwagi na dalsze ciągnięcie w prawo ?

> Dzięki za podpowiedzi.

Na tym wydruku nie ma zadnego parametru, ktory moglby powodowac zachowanie, ktore opisujesz. Krotko mowiac geometria zrobiona prawidlowo. Bardzo cywilnie ale zdecydowanie prawidlowo.

Tak wiec przyczyn sciagania trzeba raczej szukac gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sprawdzasz opony, dajesz jakieś inne, równomiernie zużyte,

najlepiej niekierunkowe. A potem szukasz dalej:

- końcówki drążków

- sworznie wahaczy

- hamulce (sprawdź czy któreś koło nie jest ciepłe)

- czy felgi nie są krzywe

- czy koła zostały prawidłowo wyważone

I to tak na szybko smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Możesz to wyjaśnić?

Agresywne katy, takie, ktore naprawde maja zauwazalny wplyw na przyczepnosc auta w zakrecie to tak naprawde dobre 2.5-3st negatywu. A to jest daleko poza fabrycznymi ustawieniami 99% aut. Do tego dochodza zabawy ze zbieznoscia, jesli np. chcemy zeby auto lepiej reagowalo na skret to ustawiamy przod mocno rozbieznie, pod czym rowniez nie podpisze sie zadna fabryka, bo to niby niebezpieczne (myszkowanie auta, troche gorsza przyczepnosc podczas przyspieszania i hamowania)...i tak dalej. Mozliwosci jesli idzie o geometrie i jej wplyw na balans i zachowanie auta jest mnostwo, a oczywiscie najwiekszy jest tam gdzie rekomendacje fabryczne sie koncza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Najpierw sprawdzasz opony, dajesz jakieś inne, równomiernie zużyte,

> najlepiej niekierunkowe. A potem szukasz dalej:

Najprościej zamienić przednie koła stronami nie przejmując się, że kierunkowe kręcą się "pod włos"

Jeśli kierunek ściągania się zmieni to już wiesz OCB - założysz świeżą parę i będzie jeździć prosto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Najprościej zamienić przednie koła stronami nie przejmując się, że kierunkowe kręcą się "pod włos"

> Jeśli kierunek ściągania się zmieni to już wiesz OCB - założysz świeżą parę i będzie jeździć

> prosto.

dalej w temacie :

zamiana kół nic nie dała - więc to nie wina opon.

felgi identycznie nagrzane.

testy na ostre hamowanie ze 100 km/h nie pokazały aby myszkował czy aby go ciągnęło w jakąś stronę - prosto było - mimo hebla w podłogę. Również podczas równomiernej jazdy jedzie prosto - zaczyna ciągnąć w prawo przy dodawaniu gazu.

dzisiaj jadę na stację diagnostyczną na szarpaki - niech obadają wszystko - pewnie jakiś wahacz czy inne gumowe ustrojstwo się posypało.

Dzięki wszystkim za pomoc smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.