Jump to content

twinsen

użytkownik
 • Posts

  101196
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  120

twinsen last won the day on December 15 2023

twinsen had the most liked content!

Retained

 • mustard tiger

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

twinsen's Achievements

Reliant Robin Space Shuttle

Reliant Robin Space Shuttle (19/20)

 • Drunk Rare
 • Drunk Rare
 • Addicted Rare
 • Nerd Rare

Recent Badges

30.3k

Reputation

 1. Nigdy nie zrozumiem chęci pozbawiania się wygody w postaci lepszego wybierania dziur, na rzecz szorowania podwoziem po progach, ale ja jeżdżę w kapeluszu
 2. Ja mam tak jak tu: Tyle że akurat ja mam L1 i L2 tylko bo jest żyrandol 4xLED i wentylator. Może jeszcze muszę dać kondensator do zasilania wentylatora? W każdym razie, co któreś włączenie dowolnego światła w domu, nawet z tym kondensatorem (Miflex 200 nF 275V) powoduje że 4xLED radośnie błysną raz
 3. Nie jestem elektrykiem. Natomiast o rodzajach instalacji przeczytałem na hejdom takim portalu o automatyce domowej. I wiem, a co potwierdza fakt zainstalowania już 9 urządzeń do puszek gdzie nie ma N, że nie ma tam N N jest w puszce przy suficie. I dopiero tam idzie niebieski, czarny i brązowy do żyrandola. Nie bardzo wiem ile masz lat, ale identyczne instalacje są też w 60-letnim bloku rodziców. Wg internetów, N doprowadza się do puszki wyłącznika dopiero stosunkowo od niedawna. 15 lat? TBSy mają teraz 20 lat i wszędzie nie ma N w puszce wyłącznika. Czy Ciebie to dziwi?
 4. Kontakt i wyłącznik to to samo. To służy do włączania i wyłączania światła w pokojach. Potocznie mówi się załącz ten kontakt. Przynajmniej u mnie na Śląsku/Zagłębiu. To gdzie wkładasz wtyczkę to GNIAZDKO. Nie kontakt. Prawidłowo jednak jest zapewne naścienny włącznik/przełącznik światła, jednostanowy, dwustanowy, itp.
 5. Nie mylę niczego. Mówimy tylko i wyłącznie o wyłącznikach światła, naściennych. W ich puszkach nie ma N, przełączniki zwierają tylko kable fazowe. Nie wiem czego Ty nie rozumiesz. Mam N jak każdy inny, tylko mam inny typ instalacji w puszkach do wyłączników naściennych. Czy mam to napisać jeszcze 10 razy żebyś zrozumiał? Instalację tego typu, określa się mianem instalacji bez N, mimo że oczywiście N jest na suficie.
 6. Tak się nazywa te wyłączniki. Pod instalację W PUSZCE, bez N. Tego słowa domyślnie nie ma i wszyscy wiedzą o co chodzi, nie ma się co czepiać.
 7. Rany, w puszce wyłącznika ściennego nie ma żyły N. Jest w puszce pod sufitem i idzie do lampy. Natomiast instalacja jest starego typu, bo teraz ciągnie się też N do puszki wyłącznika i jest normalnie albo wyłącznik z N lub jest tam od razu kostka.
 8. No, zwykle próbuję w wielu miejscach pytać, no czasem się okazuje że ludzie siedzą i tu i tam [emoji2957][emoji16] Kondensatory (a raczej kondensatory z opornikami) już do mnie jadą. Zamontuję też chyba na wentylatorze (to jest taki żyrandol z wentylatorem). Bo jak to błyska, to łopatki też drgną.
 9. Mój wspaniały TBS, zbudowany jest w ten sposób, że w każdym mieszkaniu jest obwód świateł zrobiony tak, że wszystko idzie z pokoju do pokoju na dwóch żyłach, ale do kontaktów nie jest wyprowadzona żyła N. Kontakty tylko zwierają obwód na fazie. Zakupiłem kilka przełączników Zigbee (wersja bez żyły N), którymi mogę sobie sterować za pomocą Home Assistanta. Wszystko jest ok, jeśli jest to przełącznik z cykającym przekaźnikiem. Tu zero problemów. Ale kupiłem teraz nowszy model, który nie ma już przekaźnika. I o ile samo sterowanie, zarówno zdalne jak i ręczne działa poprawnie, tak zaobserwowałem jeden problem - gdy w innych pomieszczenia włączam lub wyłączam światło (łazienka, przedpokój, kuchnia i nawet ten starszy przełącznik Zigbee) - w salonie, gdzie jest nowy przełącznik, żyrandol zapala się na jakieś mikrosekundy. Żarówki tam to LEDy. Przypuszczam że jakby to były CFLki to by nawet nie zareagowały. Pytanie - skąd to się bierze? Pytanie głównie do elektryków, ale może ktoś się spotkał z takim zachowaniem? I co ciekawe - to nie dzieje się zawsze. Głównie jak wszystko jest wyłączone i po jakimś czasie zapalę któreś ze świateł, wtedy jest ten błysk. O kij chodzi?
 10. Nie wiem, jak jest taka sama skrzynka bezpieczników jak w B8 to pewnie tak
 11. Zrobiłem to u siebie, mam tak jak w Skodzie, stałe zasilanie na wszystkich gniazdach zapalniczek czyli kabina 2x i bagażnik po prawej. Nie pamiętam który bezpiecznik, ale przekładamy "o pół piętra" jak już wspomniano i działa. W każdym VAG. Dobra, znalazłem:
 12. Strach wątek odświeżać, tak pączkują!!
 13. Taaa, ten mój duński kolega też mi pokazał boosta Doznałem małego zawału
 14. Gratuluję @szastan, ja tylko chciałem napisać że jechałem jako pasażer Tesli ostatnio To samo w sobie zmienia postrzeganie rzeczywistości, teraz nie wiem co mam zrobić Rata na Passata kończy się za rok...
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.