Skocz do zawartości

[KzAK] ostrzałka do wierteł


Morgan

Rekomendowane odpowiedzi

> jak w temacie. Na co zwrócić uwagę? W co warto się pakować, a co raczej odpuścić?

Miałem dwie ostrzałki, najlepiej sprawdza się szlifierka stołowa i nieco praktyki w tym temacie. Ewentualnie zaniesienie wierteł do naostrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Miałem dwie ostrzałki, najlepiej sprawdza się szlifierka stołowa i nieco praktyki w tym temacie.

> Ewentualnie zaniesienie wierteł do naostrzenia.

A w czym jest problem? Źle ostrzą, nie trzymają geometrii ostrza, czy wręcz tępią?

Też myślę o zakupie takiego wynalazku, ale na razie kupiłem sobie szlifierkę stołową. 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też myślę o zakupie takiego wynalazku, ale na razie kupiłem sobie szlifierkę stołową.

I to jest jedyna słuszna końcepcja waytogo.gif

Tylko ja w technikum sporo czasu na praktykach spędziłem w narzędziowni i miałem dobrych nauczycieli. Naostrzyć z ręki wiertło, frez czy nóż tokarski to dla mnie pikuś. Ale ktoś, kto nie miał z tym kontaktu może mieć spory problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Naostrzyć z ręki wiertło, frez czy nóż tokarski to dla mnie pikuś. Ale ktoś, kto

> nie miał z tym kontaktu może mieć spory problem

Ale jak nie spróbuje, to się nie nauczy. Źle naostrzone = tępe wiertło łatwo pozna: brak "urobku", piszczy tak, ze uszy bolą... grinser006.gif

Na wzór wziąć jakieś większe wiertło, np. 10 czy 12, nowe, prawidłowo zaostrzone i ćwiczyć! waytogo.gif Po czasie kolega naostrzy nawet złamane wiertło, krótsze, ale zawsze wiertło biglaugh.gif (co i mnie się, niestety, zdarza... no złamać grinser006.gif). A jak ma nowe kamienie, to już w ogóle luksus... waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I to jest jedyna słuszna końcepcja

> Tylko ja w technikum sporo czasu na praktykach spędziłem w narzędziowni i miałem dobrych

> nauczycieli. Naostrzyć z ręki wiertło, frez czy nóż tokarski to dla mnie pikuś. Ale ktoś, kto

> nie miał z tym kontaktu może mieć spory problem

Frezy i noże tokarskie z węglika też naostrzysz na szlifierce stołowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Frezy i noże tokarskie z węglika też naostrzysz na szlifierce stołowej?

da się, tylko trzeba mieć odpowiednią twardy kamień szlifierski, natomiast u mnie w pracy na małej szlifierce jest założona z jednej strony kawałek tulei przypominające kształtem doniczkę gdzie ostrzy się wiertła zwykłe i te z węglikami , mówią ze to tarcza diamentowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Frezy i noże tokarskie z węglika też naostrzysz na szlifierce stołowej?

Tak, spokojnie. O ile masz namyśli węglik wlutowany.

Z frezem może być gorzej, bo z ręki nie uda się naostrzyć wszystkich ostrzy na tej samej wysokości, co skutkuje tym, że część będzie wyżej i nie będzie brała materiału przy frezowaniu.

Oczywiście musisz mieć odpowiedią tarczę do ostrzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A w czym jest problem? Źle ostrzą, nie trzymają geometrii ostrza, czy wręcz tępią?

> Też myślę o zakupie takiego wynalazku, ale na razie kupiłem sobie szlifierkę stołową.

Podostrzyć coś tam podostrzą, ale tymi wynalazkami które miałem ciężko było naostrzyć wiertła symetrycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz kupić jakąś ostrzałkę do wierteł (to raczej najtańsza opcja) to kup coś takiego DRILL DOCTOR Inne tanie chińskie wynalazki się nie sprawdzają. Tak jak pisali poprzednicy, w przypadku przydomowego warsztatu gdzie nie musisz wykonywać otworów z określoną dokładnością i chodzi ci głównie o zrobienie DZIURY to najlepiej sprawdzi się szlifierka stołowa no i trochę ćwiczeń z ostrzeniem wierteł wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ma być tylko przy domu i na własne potrzeby, nie dla zarobku. Co do ostrzenia szlifierką stołową to wszystko ładnie pięknie, tylko niestety nie mam nauczyciela który by mi pokazał co i jak, a w necie też jest kilka szkół ostrzenia wierteł i nie wiadomo która jest najlepsza. Dlatego może któryś z kolegów poda jakiś dobry przepis na ostrzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to ma być tylko przy domu i na własne potrzeby, nie dla zarobku. Co do ostrzenia szlifierką stołową

> to wszystko ładnie pięknie, tylko niestety nie mam nauczyciela który by mi pokazał co i jak, a

> w necie też jest kilka szkół ostrzenia wierteł i nie wiadomo która jest najlepsza. Dlatego

> może któryś z kolegów poda jakiś dobry przepis na ostrzenie

pokaż co znalazłeś to coś ci doradzę.

po kilku latach praktyki na budowie, to wiertła ostrzę na czym kolwiek i najczęściej jest to szlifierka kątowa hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli chcesz kupić jakąś ostrzałkę do wierteł (to raczej najtańsza opcja) to kup coś takiego DRILL

> DOCTOR Inne tanie chińskie wynalazki się nie sprawdzają. Tak jak pisali poprzednicy, w

> przypadku przydomowego warsztatu gdzie nie musisz wykonywać otworów z określoną dokładnością i

> chodzi ci głównie o zrobienie DZIURY to najlepiej sprawdzi się szlifierka stołowa no i trochę

> ćwiczeń z ostrzeniem wierteł

Przede wszystkim pamiętanie o tym, żeby wiertła słabo dociskać do tarczy, bo mniej się wtedy grzeją i często studzić w wodzie.

Ja kupiłem kiedyś specjalną szlifierkę do wierteł w Biedronie, ma specjalnie niższe obroty kamienia, do tego ma też szablon pozwalający wiertła ostrzyć symetrycznie, można także z ręki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przede wszystkim pamiętanie o tym, żeby wiertła słabo dociskać do tarczy, bo mniej się wtedy grzeją

> i często studzić w wodzie.

> Ja kupiłem kiedyś specjalną szlifierkę do wierteł w Biedronie, ma specjalnie niższe obroty

> kamienia, do tego ma też szablon pozwalający wiertła ostrzyć symetrycznie, można także z ręki.

możesz wrzucić foto tego cuda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.