Skocz do zawartości

[H] Wymiana płynu chłodniczego - samoodpowietrzenie?


szpenio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Szykuję auto na wyjazd urlopowy i postanowiłem wymienić płyn chłodniczy, bo nie wiem co tam niemiec miał zalane.

Po lekturze kilku stron chcę uściślić, iż do silnika Z18XE:

- wchodzi około 7l płynu?

- korek do spuszczania jest zabudowany na spodzie chłodnicy?

- auto samodzielnie się odpowietrzy - dolać płyn, zamknąć korek, odczekać do zagrzania i dolać ewentualny ubytek?

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za niezawodną podpowiedź.

Zastanawia mnie jeszcze ten korek w chłodnicy. Jest plastikowy. Czy lubi się rozleceć w rękach (szczypcach) i od razu wskazane jest nabyć nowy?

Taki korek-spust płynu dostanę tylko w aso za chore pieniądze czy też w zwykłym sklepie jest szansa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Taki korek-spust płynu dostanę tylko w aso za chore pieniądze czy też w zwykłym sklepie jest

> szansa?

taki korek powinien kosztować 26PLN albo 14PLN z tym, że nie ma jasności czy akurat do Twojej bestii będzie pasować i który. Wg mnie tak i raczej ten za 14PLN. Oto i nasz bohater:

287044510-korek.jpg

post-12947-14352520984203_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

> Nie dostaniesz go w ASO i w zwykłym sklepie też nie tak chop siup, więc lepiej żebyś go nie

> uszkodził.

Korek dostępny jest tylko i wyłącznie w ASO w cenie 15,07 zł (trax w Łodzi).

O dziwo korek odkręcił się bez problemu.

Tylko jakież moje zdziwienie było gdy do wiadra zeszło mi około 4,5l płynu a nie około 7l ?

Kombinowałem z podlewarowywaniem samochodu, aby płyn mógł spłynąć grawitacyjnie, ale nic tego...

Ki diabeł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Obowiązkowo....

to znaczy ze tylko tyle miałeś płynu w układzie chłodzenia. Korek jest w najniższym punkcie. Mozesz ewentualnie doliczyć to co pozostało w zbiorniczku i w nagrzwnicy (ok. 1 litra)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to znaczy ze tylko tyle miałeś płynu w układzie chłodzenia. Korek jest w najniższym punkcie. Mozesz

> ewentualnie doliczyć to co pozostało w zbiorniczku i w nagrzwnicy (ok. 1 litra)

Nawet doliczając ten litr (mocno zawyżony wynik) to i tak rozbieżność jest kolosalna...

Zastanawia mnie jeszcze praca termostatu.

Po wymianie płynu odpaliłem auto i czekałem do włączenia wentylatora.

Przy temperaturze 85st spadło przez 84 do 83 st, następnie znowu stopniowo rosło i doszło do 87, a następnie spadło do 85 przez 86. Później już rosło do 100st i przy 100st włączył się wentylator.

W między czasie przygazowanie powodowało spadek temeratury o około 2 st w dół.

Czy tak się to powinno zachowywać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego Ci nie powiem.

Aż tak dokładnie nie obserwowałem, u mnie przy 88-90 otwiera się termostat, zaczyna się widoczny ruch wody w zbiorniczku. Jeśli masz otwarty zbiorniczek i zawór w chłodnicy to cała zawartość płynu powinna zejść z układu, niezależnie czy termostat zamknięty czy otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odczepianie węży pozostaje?

Jeśli węże na silniku są poniżej wlotu i wylotu z chłodnicy, to wyjdzie więcej płynu po ich odczepieniu od silnika. Ale i tak w silniku może pozostać niewielka ilość płynu, jeśli króćce są powyżej "dna" przestrzeni na płyn. Poza tym, węże są nieraz zamontowane w bardzo niedostępnych miejscach, co może uniemożliwić ich zdjęcie bez kanału lub podnośnika kolumnowego...

W niektórych starych silnikach montowano kurek na bloku do spuszcania płynu, nie wiem, czemu teraz tego nie robią?

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nawet doliczając ten litr (mocno zawyżony wynik) to i tak rozbieżność jest kolosalna...

> Zastanawia mnie jeszcze praca termostatu.

> Po wymianie płynu odpaliłem auto i czekałem do włączenia wentylatora.

> Przy temperaturze 85st spadło przez 84 do 83 st, następnie znowu stopniowo rosło i doszło do 87, a

> następnie spadło do 85 przez 86. Później już rosło do 100st i przy 100st włączył się

> wentylator.

> W między czasie przygazowanie powodowało spadek temeratury o około 2 st w dół.

> Czy tak się to powinno zachowywać?

Płyn wlej tylko różowy koncentrat Gm do rozcieńczania.

U mnie termostat otwiera sie przy 93 i leci 92,91,90,89 i znów do 93 i tak wkółko, tyle ze ja juz wymianiełem wkład za 30 zł, Moze oryginał inaczej sie otwiera. Wentylator bez klimy włącza sie dokładnie przy 98stopniach.

Pozdrawiam michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego koncentrat i to w dodatku GM?

Koncentraty maja to do siebie, iż paradoksalnie za duże jego stężenie % w jednostce objętości powoduje szybsze krzepnięcie, a ja nie mogąc spuścić do 0 istniejącego płynu wole nie ryzykować...

Ja z powodzeniem od lat wielu używam petrygo i nigdy nie miałem problemów - zwłaszcza zimą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A dlaczego koncentrat i to w dodatku GM?

Koncentrat stosuje się, jeśli stary płyn miał dolewki H2O i nie można całego płynu zlać, bo część pozostaje w silniku. Wtedy mierzy się miernikiem zamarzalność starego spuszczonego płynu i za pomocą odpowiednich wzorów można obliczyć ile trzeba wlać koncentratu, a ile wody lub gotowego płynu, aby produkt końcowy miał te podręcznikowe -35*C.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.