Skocz do zawartości

Kosiarka spalinowa - problem z obrotami


alex19

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się czy to nie temat na moto zlosnik.gif

287094395-DSC05809.JPG

Powyższe zdjęcie przedstawia kawałek silnika kosiarki (silnik Brigs & Straton). Owa kosiarka zaczęła cierpieć na dziwny problem z falowaniem obrotów - kosiarka przygasa i za chwile obroty skaczą wyżej.

Po szybkiej diagnozie stwierdzam, iż za ten stan odpowiada wajcha oznaczona czerwoną strzałka, jest ona połączona za pomocą metalowego pręcika z przepustnicą (strzałka niebieska) i zapewne z tego powodu szaleją obroty.

Pytanie jednak co steruje tą wajchą i obrotami. Nie rozkręciłem jeszcze całej kosiarki, bo nie miałem na to czasu, ale zastanawiam się czym by to mogło być sterowane i jak to ewentualnie naprawić?

Jako pytanie pomocnicze zastanawia mnie sprężynka oznaczona zółtą strzałka, bo niby jest zaczepiona, ale ewidentnie nie działa, to znaczy w każdej pozycji przepustnicy jest luźna - może to właśnie ta sprężynka z czegoś spadła i problem da się naprawić bez rozbierania całego silnika??

post-4905-14352521276254_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zastanawiam się czy to nie temat na moto

> Powyższe zdjęcie przedstawia kawałek silnika kosiarki (silnik Brigs & Straton). Owa kosiarka

> zaczęła cierpieć na dziwny problem z falowaniem obrotów - kosiarka przygasa i za chwile obroty

> skaczą wyżej.

> Po szybkiej diagnozie stwierdzam, iż za ten stan odpowiada wajcha oznaczona czerwoną strzałka, jest

> ona połączona za pomocą metalowego pręcika z przepustnicą (strzałka niebieska) i zapewne z

> tego powodu szaleją obroty.

> Pytanie jednak co steruje tą wajchą i obrotami. Nie rozkręciłem jeszcze całej kosiarki, bo nie

> miałem na to czasu, ale zastanawiam się czym by to mogło być sterowane i jak to ewentualnie

> naprawić?

> Jako pytanie pomocnicze zastanawia mnie sprężynka oznaczona zółtą strzałka, bo niby jest

> zaczepiona, ale ewidentnie nie działa, to znaczy w każdej pozycji przepustnicy jest luźna -

> może to właśnie ta sprężynka z czegoś spadła i problem da się naprawić bez rozbierania całego

> silnika??

1.Wyczyścić ten syf, to ma chodzić płynnie ok.gif

2. Sprawdzić stan świecy i filtra powietrza.

3. Sprawdzić odpowietrzanie zbiornika z paliwem swiety.gif

Będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1.Wyczyścić ten syf, to ma chodzić płynnie

> 2. Sprawdzić stan świecy i filtra powietrza.

> 3. Sprawdzić odpowietrzanie zbiornika z paliwem

> Będzie dobrze.

...u mnie ostatnio przy takich objawach był punkt nr 3 ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz kombinować przy odśrodkowym regulatorze obrotów, to najpierw upewnij się, że wszystko jest idealnie z gaźnikiem, bakiem, świecą. Czy przypadkiem to nie jest typ kosiarki, gdzie gaźnik jest nad zbiornikiem paliwa? Bo w nich przy zanieczyszczonym paliwie zaklejają się rurki pobierające paliwo.

Jak nic z tego nie pomoże, to jeszcze upewnij się, że przepustnica chodzi lekko i wtedy możesz próbować skrócić którąś ze sprężyn o kilka milimetrów - te ich końce można zagiąć trochę dalej.

Coś mi się wydaje, że nie do końca wiesz, do czego te sprężynki służą. Kosiarka po prostu sama dodaje sobie gazu w trakcie obciążenia, żeby utrzymać obroty w okolicy 3000obr/min. Gdyby nie było tego regulatora, to po wyjechaniu z gęstej trawy kosiarka osiągnęłaby 8000obr/min zlosnik.gif a tak przepustnica się zamyka i cały czas pracuje na zbliżonych obrotach. To jest dość prosty układ mechaniczny, ale w bardzo wyraźny sposób daje informacje o stanie kosiarki - jeśli z gaźnikiem, albo zapłonem jest coś nie tak, to sposób działania regulatora nie pasuje do reszty kosiarki i właśnie pojawiają się falowania, albo w ogóle dodawane gazu do odcinki. Po wjechaniu kosiarką z chodnika w gęstą trawę zafalowania obrotów powinny wystąpić np. 1 raz i nie powinny być duże. Jeśli jest inaczej, to w cale nie oznacza to usterki regulatora, tylko którykolwiek z elementów kosiarki, który ma wpływ na paliwo i moc zmienił swój sposób działania względem tego jak był nowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 1.Wyczyścić ten syf, to ma chodzić płynnie

To wszystko chodzi płynnie i bez jakiegokolwiek wysiłku. Jest po prostu brudne i tyle.

> 2. Sprawdzić stan świecy i filtra powietrza.

Świecy nie oglądałem, a filt jest względnie czysty - bez filtra jest identycznie

> 3. Sprawdzić odpowietrzanie zbiornika z paliwem

> Będzie dobrze.

Poszukam smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zanim zaczniesz kombinować przy odśrodkowym regulatorze obrotów, to najpierw upewnij się, że

> wszystko jest idealnie z gaźnikiem, bakiem, świecą. Czy przypadkiem to nie jest typ kosiarki,

> gdzie gaźnik jest nad zbiornikiem paliwa? Bo w nich przy zanieczyszczonym paliwie zaklejają

> się rurki pobierające paliwo.

Tak gaźnik jest nad zbiornikiem.

Co mam dokładnie sprawdzić?

> Jak nic z tego nie pomoże, to jeszcze upewnij się, że przepustnica chodzi lekko i wtedy możesz

> próbować skrócić którąś ze sprężyn o kilka milimetrów - te ich końce można zagiąć trochę

> dalej.

Wszystko chodzi leciutko.

> Coś mi się wydaje, że nie do końca wiesz, do czego te sprężynki służą. Kosiarka po prostu sama

> dodaje sobie gazu w trakcie obciążenia, żeby utrzymać obroty w okolicy 3000obr/min. Gdyby nie

> było tego regulatora, to po wyjechaniu z gęstej trawy kosiarka osiągnęłaby 8000obr/min a tak

> przepustnica się zamyka i cały czas pracuje na zbliżonych obrotach. To jest dość prosty układ

> mechaniczny, ale w bardzo wyraźny sposób daje informacje o stanie kosiarki - jeśli z

> gaźnikiem, albo zapłonem jest coś nie tak, to sposób działania regulatora nie pasuje do reszty

> kosiarki i właśnie pojawiają się falowania, albo w ogóle dodawane gazu do odcinki. Po

> wjechaniu kosiarką z chodnika w gęstą trawę zafalowania obrotów powinny wystąpić np. 1 raz i

> nie powinny być duże. Jeśli jest inaczej, to w cale nie oznacza to usterki regulatora, tylko

> którykolwiek z elementów kosiarki, który ma wpływ na paliwo i moc zmienił swój sposób

> działania względem tego jak był nowy.

Masz racje, że nie mam pojęcia po co są spręrzynki zlosnik.gif Możesz mi to trochę rozjaśnić?

Falowaniem steruje regulator i jak sie go ręcznie zatrzyma w miejscu, to kosiarka chodzi normalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak gaźnik jest nad zbiornikiem.

> Co mam dokładnie sprawdzić?

Gaźnik ma pod sobą rurkę/rurki, które wchodzą do wnętrza baku. Jeśli w baku jest jakiś brud, to te rurki potrafią się zapchać i gaźnik nie ma jak zaciągnąć paliwa. Ja rozkładałem taki okaz dość dawno temu i już nie pamiętam, czy zapychające się sitko było na końcu tych rurek - przy samym dnie baku, czy jeszcze czegoś w samym gaźniku nie było. Do tej roboty i tak trzeba najprawdopodobniej odkręcić bak i gaźnik.

> Masz racje, że nie mam pojęcia po co są spręrzynki Możesz mi to trochę rozjaśnić?

> Falowaniem steruje regulator i jak sie go ręcznie zatrzyma w miejscu, to kosiarka chodzi normalnie.

Sprężynki służą najprawdopodobniej do tego, żeby cały układ regulacji automatycznej działał tak, żeby wjechanie w gęstą trawę nie spowodowało ani zgaśnięcia kosiarki, ani zbytniego wzrostu obrotów, ani falowania. Jak Cię to interesuje, to możesz poczytać sobie na temat "odpowiedzi układu regulacji automatycznej", "układów automatycznej regulacji". W skrócie mówiąc za jakość działania całego procesu regulacji nie odpowiada tylko sam regulator, czy tylko sprężynki, ale jeśli którykolwiek z obiektów zmieni swój sposób działania (np gaźnik jest przypchany), to charakter całego procesu może się zmienić.

Sprężynki proponuję regulować na samym końcu, gdy wszystko jest sprawdzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zastanawiam się czy to nie temat na moto

> Powyższe zdjęcie przedstawia kawałek silnika kosiarki (silnik Brigs & Straton). Owa kosiarka

> zaczęła cierpieć na dziwny problem z falowaniem obrotów - kosiarka przygasa i za chwile obroty

> skaczą wyżej.

> Po szybkiej diagnozie stwierdzam, iż za ten stan odpowiada wajcha oznaczona czerwoną strzałka, jest

> ona połączona za pomocą metalowego pręcika z przepustnicą (strzałka niebieska) i zapewne z

> tego powodu szaleją obroty.

> Pytanie jednak co steruje tą wajchą i obrotami. Nie rozkręciłem jeszcze całej kosiarki, bo nie

> miałem na to czasu, ale zastanawiam się czym by to mogło być sterowane i jak to ewentualnie

> naprawić?

> Jako pytanie pomocnicze zastanawia mnie sprężynka oznaczona zółtą strzałka, bo niby jest

> zaczepiona, ale ewidentnie nie działa, to znaczy w każdej pozycji przepustnicy jest luźna -

> może to właśnie ta sprężynka z czegoś spadła i problem da się naprawić bez rozbierania całego

> silnika??

Sąsiad mam kosiarkę z tym samym silnikiem, i te same objawy od momentu zakupu jako nówki. zlosnik.gif

Więc doszedłem do wniosku że TTTM. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sąsiad mam kosiarkę z tym samym silnikiem, i te same objawy od momentu zakupu jako nówki.

> Więc doszedłem do wniosku że TTTM.

U mnie silnik B&S pracuje praktycznie bez zauważalnych objawów zmian obrotów.

Lekkie zachłyśnięcie występuje tylko, gdy mocniej szarpnę kosiarką albo uderzę nią w coś.

No i wtedy, gdy kończy się paliwo - wtedy obroty szaleją.

więc w tym przypadku nie ruszałbym raczej sprężynek, ale zaczął od drożności przewodów paliwowych smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sąsiad mam kosiarkę z tym samym silnikiem, i te same objawy od momentu zakupu jako nówki.

> Więc doszedłem do wniosku że TTTM.

Na pewno nie TTTM, bo kosiarka chodziła idealnie, ale jak się do niej dorwała moja mama, to ja zwyczajnie popsuła frown.gif

Wieczoram się za to zabiorę i albo naprawię albo zepsuje kompletnie zlosnik.gif

Jak rozumiem u Ciebie tez ta wajcha od regulatora buja się sama z siebie na prawo i lewo, a obroty szaleją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie silnik B&S pracuje praktycznie bez zauważalnych objawów zmian obrotów.

> Lekkie zachłyśnięcie występuje tylko, gdy mocniej szarpnę kosiarką albo uderzę nią w coś.

> No i wtedy, gdy kończy się paliwo - wtedy obroty szaleją.

> więc w tym przypadku nie ruszałbym raczej sprężynek, ale zaczął od drożności przewodów paliwowych

Sprawdzę przewody, bo w sumie moja mam jak jej używała mogła jakiegoś piasku przez nieuwagę nasypać do baku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na pewno nie TTTM, bo kosiarka chodziła idealnie, ale jak się do niej dorwała moja mama, to ja

> zwyczajnie popsuła

Moje nigdy nie chodziła równo, jak pisałem. A wejherowski "serwis" naprzeciwko sądu nie ogarnął tematu.

> Wieczoram się za to zabiorę i albo naprawię albo zepsuje kompletnie

Nic nie zepsujesz, tylko skocz wcześniej do serwisu Husquvarny na tyłach Brico Marche (od strony torów, trzeba Brico objechać) i kup sobie zestaw uszczelek do gaźnika z membraną za całe kilka złotych. Jak uszkodzisz przy rozbiórce albo stara membrana będzie stwardniała to wymienisz sobie od razu na nową.

> Jak rozumiem u Ciebie tez ta wajcha od regulatora buja się sama z siebie na prawo i lewo, a obroty

> szaleją?

U mnie obroty są cały czas nierówne. Wymieniałem membranę, przedmuchałem rurki gaźnika, wymieniłem filtr powietrza.

Do tego u mnie nie dało się uruchomić nagrzanego silnika, cudowałem ze świecami dopiero Jery napisał mi żebym zmienił fajkę na świecy. W serwisie Husq nie mieli na stanie fajki ale sprzedawca mi powiedział żebym na próbę wywalił fajkę i podłączył świecę na krótko bez niej. Sprzet działa. Jeszcze muszę kupić nową fajkę (też 15 zł) i zobaczę czy z nową coś się poprawi w kwestii obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U tesciow w silniku BS (taki sam jak na twoim zdjeciu), mechanik cos tam regulował i wymienił jakąś membrane w gaźniku.

Obroty "falowały" i palił jak smok. Teraz idzie rowniutko i pali 3x mniej, jak u ciebie z spalaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U tesciow w silniku BS (taki sam jak na twoim zdjeciu), mechanik cos tam regulował i wymienił jakąś

> membrane w gaźniku.

> Obroty "falowały" i palił jak smok. Teraz idzie rowniutko i pali 3x mniej, jak u ciebie z

> spalaniem?

Aaaaaa to słuszne spotrzeżenie z tym spalaniem. Mama coś narzekała że dużo pali, ale moim zdaniem nie zalewała do pełna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Aaaaaa to słuszne spotrzeżenie z tym spalaniem. Mama coś narzekała że dużo pali, ale moim zdaniem

> nie zalewała do pełna.

Moja kosiarka z B&S 4,5KM pali około litra benzyny na 1800 m2 trawnika smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kosiarkę z taką samą regulacją obrotów i też miałem bardzo duży problem z utrzymywaniem obrotów.

U siebie (poza oczywiście nową świecą i olejem na początek sezonu) wyczyściłem gaźnik i zbiornik paliwa, oraz założyłem nowe membrany gaźnika . Pomogło dużo, ale obroty dalej falowały.

Układ regulacji obrotów działa na tej zasadzie, że cięgno (zaznaczone na twoim obrazku na czerwono) pod wpływem zwiększania obrotów zamyka przepustnicę, a sprężynki rekompensują tą siłę (otwierają przepustnicę) i muszą być w prawie idealnym stanie.

Doszedłem do takiego wniosku, że te sprężynki się z czasem rozciągnęły (kosiarka z chyba 2004r.). I metodami prób i błędów udało się zrobić tak, aby kosiarka działała dobrze. Popodginałem sprężynki i obroty już nie falują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się naprawić kosiarkę smile.gif

Rozberałem cały układ paliwowy, wymyłem wszystko benzyną, nic nie było zatkane ani zabrudzone w środku. Po złorzeniu wszystkiego kosiarka działa jak kiedyś smile.gif

Widzę tylko że odwrotnie zamontowałem ten pałączek co łączy regulator z przepustnicą, ale ważne że kosiarka działa smile.gif

PS

Czy ktoś wie po co jest druga sprężynka, bo u mnie ona ewidentnie nie spełnia żadnej funkcji poza tym że jest? zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> PS

> Czy ktoś wie po co jest druga sprężynka, bo u mnie ona ewidentnie nie spełnia żadnej funkcji poza

> tym że jest?

O ile dobrze pamiętam, to jedna odpowiada za otwieranie przepustnicy, a druga ma tylko stabilizować, aby regulacja odbywała się płynnie i nie było zbyt dużych wahnięć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.