Skocz do zawartości

Woda ze studni do podlewania


Keryp_

Rekomendowane odpowiedzi

Na budowie używaliśmy samej pompy, czyli włączona - woda leci, wyłączona - nie leci. grinser006.gif

Teraz pompa jest w piwnicy, wyprowadzenie do kranu na zewnątrz. Musi być jakiś "bufor" niewiem.gif - sam nie wiem - zawór, hydrofor? niewiem.gif

Chodzi o to, żeby pompa po włączeniu na dole nie lała cały czas, tylko można było kontrolowac to pistoletem na wężu - jak zamknę stumień wody, to będzie rosło ciśnienie i coś puści. Jak to się rozwiązuje w praktyce - upustowy zawór zwrotny nie zda egzaminu, bo gdzie tę wodę upuszczać? grinser006.gif

Nie wiem, czy jasno napisałem, o co mi chodzi. grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na budowie używaliśmy samej pompy, czyli włączona - woda leci, wyłączona - nie leci.

> Teraz pompa jest w piwnicy, wyprowadzenie do kranu na zewnątrz. Musi być jakiś "bufor" - sam nie

> wiem - zawór, hydrofor?

> Chodzi o to, żeby pompa po włączeniu na dole nie lała cały czas, tylko można było kontrolowac to

> pistoletem na wężu - jak zamknę stumień wody, to będzie rosło ciśnienie i coś puści. Jak to

> się rozwiązuje w praktyce - upustowy zawór zwrotny nie zda egzaminu, bo gdzie tę wodę

> upuszczać?

> Nie wiem, czy jasno napisałem, o co mi chodzi.

Wyłącznik ciśnieniowy wink.gif jak na bogato to jeszcze zbiornik przeponowy zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu montujesz najpierw zawór zwrotny, żeby utrzymać ciśnienie wody w domu, następnie presostat np. taki: LINK no i potem zbiornik przeponowy - w zależności od wydajności pompy i zakładanego zużycia racjonalne może być jakieś 100-200l (np coś takiego: LINK . Za presostatem, a przed zbiornikiem wstawić warto jeszcze filtr 10-calowy oraz zawór bezpieczeństwa.

Co do sterowania pompą, to w celu długiej i szczęśliwej pracy warto uzupełnić ją o indywidualne zabezpieczenie nadprądowe, wyłącznik przeciążeniowy, jak jest trójfazowa to jeszcze czujnik zaniku fazy, a także zamiast używać do wyłączania pompy stycznika wbudowanego w presostat, można do skrzynki wrzucić normalny przekaźnik, a presostat podłączyć tylko jako sygnał sterujący - gwarantuje to większą trwałość.

Presostat ustawiasz np. na załączenie przy 2 barach, a wyłączenie przy 3,5 bar i tak sobie to działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na budowie używaliśmy samej pompy, czyli włączona - woda leci, wyłączona - nie leci.

> Teraz pompa jest w piwnicy, wyprowadzenie do kranu na zewnątrz. Musi być jakiś "bufor" - sam nie

> wiem - zawór, hydrofor?

> Chodzi o to, żeby pompa po włączeniu na dole nie lała cały czas, tylko można było kontrolowac to

> pistoletem na wężu - jak zamknę stumień wody, to będzie rosło ciśnienie i coś puści. Jak to

> się rozwiązuje w praktyce - upustowy zawór zwrotny nie zda egzaminu, bo gdzie tę wodę

> upuszczać?

> Nie wiem, czy jasno napisałem, o co mi chodzi.

Potrzebna jest prosta instalacja hydroforowa. Tutaj znajdziesz niemal wszystko co trzeba o tym wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na budowie używaliśmy samej pompy, czyli włączona - woda leci, wyłączona - nie leci.

> Teraz pompa jest w piwnicy, wyprowadzenie do kranu na zewnątrz. Musi być jakiś "bufor" - sam nie

> wiem - zawór, hydrofor?

> Chodzi o to, żeby pompa po włączeniu na dole nie lała cały czas, tylko można było kontrolowac to

> pistoletem na wężu - jak zamknę stumień wody, to będzie rosło ciśnienie i coś puści. Jak to

> się rozwiązuje w praktyce - upustowy zawór zwrotny nie zda egzaminu, bo gdzie tę wodę

> upuszczać?

> Nie wiem, czy jasno napisałem, o co mi chodzi.

Tak jak koledzy podpowiadają - niewielki zbiornik + wyłącznik ciśnieniowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak jak koledzy podpowiadają - niewielki zbiornik + wyłącznik ciśnieniowy.

Przy czym zbiornik dobrany tak, żeby nie masakrować pompy i studni ciągłym włączaniem i wyłączaniem - tylko żeby był jakiś sensowny zapas wody (typu dwukrotne umycie rąk nie powinno powodować włączania pompy). Do tego (dla pompy...) proponuję uzupełnić układ o czujniki włącz - wyłącz powiązane z poziomem wody w studni (żeby nie odkrywać wlotu wody do pompy - zabezpieczenie przed suchobiegiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Do tego (dla pompy...) proponuję uzupełnić układ o czujniki włącz - wyłącz

> powiązane z poziomem wody w studni (żeby nie odkrywać wlotu wody do pompy - zabezpieczenie

> przed suchobiegiem).

To zależy od wydajności studni. Jeżeli jest dużo wody to bym odpuścił cluwa ze względu na koszty. Tym bardziej, że studnia będzie wykorzystywana sporadycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To zależy od wydajności studni. Jeżeli jest dużo wody to bym odpuścił cluwa ze względu na koszty.

> Tym bardziej, że studnia będzie wykorzystywana sporadycznie.

Oczywiście - jeżeli dopływ jest taki, że pokrywa maksymalne chwilowe wydajności, to nie ma sensu montowania sond ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wyłącznik i nieduży zbiornik

U mnie w domu zastosowałem tylko pompę z wyłącznikiem ciśnieniowym. Patent się sprawdzał przez ponad 3 lata, ale od kiedy zainstalowałem stację uzdatniania wody to przy regeneracji złoża czasami są problemy z pobieraniem solanki. Wtedy pompa co chwilę się włącza i wyłącza powodując nieprawidłową pracę inżektora w głowicy SUW. Dlatego też polecono mi zainstalować zbiornik przeponowy za pompą i wyłącznikiem.

I tutaj mam być może głupie pytanie ale wolę się upewnić. Zbiornik przeponowy ma tylko jedno przyłącze, czyli wystarczy że gdzieś w rurze wstawię trójnik i podłączę do niego taki zbiornik? Z góry dzięki za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zbiornik przeponowy ma tylko jedno

> przyłącze, czyli wystarczy że gdzieś w rurze wstawię trójnik i podłączę do niego taki

> zbiornik?

Dokładnie tak. Trójnik załatwi sprawę ok.gif

Tylko dobierz odpowiedniej wielkości zbiornik, żeby za często pompa się nie włączała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.