Skocz do zawartości

[BzAK] Cięcie blachy - krótkie łuki


marcinp

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję wyciąć w cienkiej blasze (takiej jak się używa np. do obróbek blacharskich) kształt litery "U", zaczynając od krawędzi blachy.

Problem w tym, że pomiędzy cięciami jest ok 5 cm rozstawu (czyli średnica łuku na końcu wycinanego kształtu wynosi właśnie 5cm).

Ma ktoś pomysł, czym to zrobić? Wyrzynarką nie wyrobię się z tym łukiem, nożycami do blachy też kiepsko widzę hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ma ktoś pomysł, czym to zrobić?

Można by próbować frezarką górnowrzecionową, ale ja w takich (i nie tylko grinser006.gif) przypadkach polegam na niezawodnej kątówce waytogo.gif

Ofkors też nie wytniesz tego "z marszu", najpierw nacięcia i wycięcie nadmiaru materiału, następnie doszlifowanie tarczą doczołowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Można by próbować frezarką górnowrzecionową, ale ja w takich (i nie tylko ) przypadkach polegam na

> niezawodnej kątówce

> Ofkors też nie wytniesz tego "z marszu", najpierw nacięcia i wycięcie nadmiaru materiału, następnie

> doszlifowanie tarczą doczołowo.

Ten łuk nie musi być jakiś megadokładny, będzie przykryty rozetką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ten łuk nie musi być jakiś megadokładny, będzie przykryty rozetką.

No to istnieje jeszcze "metoda tysiąca otworów": proste odcinki (o ile są) tniesz czymkolwiek (nożyce, gilotyna, kątówka) a łuk atakujesz wiertłem wiercąc możliwie blisko i następnie większym wiertłem (to będzie trudniejsze, bo jest cienka blacha) lub po 1. obwierceniu pozostałe łączenia przecinasz nożycami.

Inna ewentualność to wycięcie łuku małym przecinakiem, tzw. majzelkiem zegarmistrzowskim grinser006.gif szerokości np. 1cm. Też da radę grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Potrzebuję wyciąć w cienkiej blasze (takiej jak się używa np. do obróbek blacharskich) kształt

> litery "U", zaczynając od krawędzi blachy.

> Problem w tym, że pomiędzy cięciami jest ok 5 cm rozstawu (czyli średnica łuku na końcu wycinanego

> kształtu wynosi właśnie 5cm).

> Ma ktoś pomysł, czym to zrobić? Wyrzynarką nie wyrobię się z tym łukiem, nożycami do blachy też

> kiepsko widzę

Podjedź do jakiegoś dekarza to Ci za piwo wytnie gryzakiem co chcesz. Jeśli nie musi to być bardzo dokładnie to 5 cm jest do zrobienia zwykłymi ręcznymi nożycami, tylko jeszcze zależy jakie masz te nożyce smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Potrzebuję wyciąć w cienkiej blasze (takiej jak się używa np. do obróbek blacharskich) kształt

> litery "U", zaczynając od krawędzi blachy.

> Problem w tym, że pomiędzy cięciami jest ok 5 cm rozstawu (czyli średnica łuku na końcu wycinanego

> kształtu wynosi właśnie 5cm).

> Ma ktoś pomysł, czym to zrobić? Wyrzynarką nie wyrobię się z tym łukiem, nożycami do blachy też

> kiepsko widzę

No to zostaje ci metoda tysiąca otworów i na koniec pilnik, jak ktoś już pisał, albo multiszlifierka (ta taka mała). Kupiłem sobie taką jak bawiłem się w małe wycinanki w blasze, nawet się sprawdziła.

Otwory o bokach 10-25 mm:

287224944-2012-11-1121.55.10.jpg

post-17081-14352521886011_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeśli się robi z głową to nie ma problemu, cienka tarcza i ogień Jeśli to będzie zasłonięte czymś

> jeszcze to zwykłą podkładówką można zamalować cięte brzegi.

Hmmm. Mnie już wiele lat temu uczulano na to, że gdy będę wybierał dekarzy, to by zwrócić uwagę czy do cięcia stali mają nożyce, czy gumówki i tym drugim podziękować, bo po kilku latach wylezie korozja niezależnie od zamalowywania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.