Skocz do zawartości

Instalacja antenowa jedno pytanie


Owcen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam wyprowadzone cztery kable do podłączenia satki na zewnątrz.

W mieszkaniu mam je podłączone do multiswicha i od niego instalacje biegną dalej do TV/Tunerów itd.

Na tą chwilę mam tylko podłączoną antenę siatkową, do jednego z czterech kabelków wyprowadzonych na zewnątrz, aby mieć DVB-T.

Pytanie. Czy jest możliwość, aby jeden z czterech kabli rozdzielić na "dwa", tak aby podłączyć go do anteny siatkowej i do konwertera SAT, a przed multiswichem znów rozdzielić sygnał na wejście SAT i DVB-T ?

Chciałbym oprócz tel sat mieć także TV naziemną, a zapomniałem jednego przewodu więcej dać sciana.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U moich rodziców mamy tak zrobione. Kupiliśmy taki sumator - zwrotnicę o jakiej pisze kolega wyżej, która ma możliwość przesłania zasilania do wzmacniacza antenowego i zamiast wzmacniacza puszczany jest sygnał z tunera satelitarnego (ten od sterowania "zezem") jak pamiętam coś takiego albo takiego . A potem rozdział następuje poprzez gniazdko o takie. Najlepiej jeszcze doradzić się w sklepie z tego typu sprzętem...można też spróbować napisać do Dipola, może coś podpowiedzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam takie urządzenie - > KLIK , do którego wpięte są trzy kable od sat z zewnątrz w wejścia sat ( Talerza ani konwertera jeszcze nie mam), czwarty kabel zewnętrzny jest podłączony do zasilacza anteny siatkowej i wpięty w wejście DVB-T.

Rozumiem, że wymienione przez Was sumatory działają dwukierunkowo ?

Jeden muszę dać na zewnątrz ( wersja zewnętrzna), drugi przed multiswichem ( czyli wersja wewnętrzna).

Popołudniu podjadę się zapytać w "elektroniku" czy mają coś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze rozumujesz, jak pisałem wcześniej nie wiem jaką masz anteną do DVBT. Jeżeli ze wzmacniaczem to wymaga zasilania, do konwertera sat też idzie napięcie i w tym momencie te zasilania na wspólnym kablu będą się gryzły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> to wymaga zasilania, do konwertera sat też idzie napięcie i w tym momencie te zasilania na

> wspólnym kablu będą się gryzły.

I to jest właściwie problem, który chciałem poruszyć. Antena siatkowa ma swój wzmacniacz ( zasilacz 12V), na niej odbieram sygnał DVB-T. Multiswitch ma swój zasilacz i wzmacniacz sygnału w sobie, konwerter też musi być zasilany frown.gif A wszystko na jednym kablu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontuj symetryzator w antenie siatkowej zamiast wzmacniacza. Do tego dwa rozgałęźniki NTV/SAT i po kłopocie. Takie rozgałęźniki:

swe2001przod.jpg

Jeden na wejściu anten normalnie a drugi na wejściach multiswitch-a odwrotnie.

Jeśli sygnał NTV będzie za słaby, na wejściu anteny naziemnej multiswitch-a dasz wzmacniacz liniowy. Zasilisz go normalnie z zasilacza antenowego jeśli multiswitch nie ma zasilania naziemnej. Wystarczy zamontować wtyczkę filtracyjną z zasilaczem naziemnej przed multiswitch-em.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam.

> Mam wyprowadzone cztery kable do podłączenia satki na zewnątrz.

> W mieszkaniu mam je podłączone do multiswicha i od niego instalacje biegną dalej do TV/Tunerów itd.

> Na tą chwilę mam tylko podłączoną antenę siatkową, do jednego z czterech kabelków wyprowadzonych na

> zewnątrz, aby mieć DVB-T.

> Pytanie. Czy jest możliwość, aby jeden z czterech kabli rozdzielić na "dwa", tak aby podłączyć go

> do anteny siatkowej i do konwertera SAT, a przed multiswichem znów rozdzielić sygnał na

> wejście SAT i DVB-T ?

> Chciałbym oprócz tel sat mieć także TV naziemną, a zapomniałem jednego przewodu więcej dać

a ile masz tych punktów tv/sat do zasilenia ?

może wystarczy np coś takiego http://www.hollex.pl/konwertery-lnbs/quad-4-tunery/574-konwerter-quad-inverto-idlp-40qdter

do tego wymiana anteny siatkowej na kierunkowa i symetryzator.

odpada wtedy konieczność "utrzymywania" multiswitcha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a ile masz tych punktów tv/sat do zasilenia ?

Cztery punkty. Tz. Dwa TV + dwa tunery.

> do tego wymiana anteny siatkowej na kierunkowa i symetryzator.

Nie da rady, antena zbiera sygnał DVB-T z odbicia i to "fuksem". Pozostali sąsiedzi też próbowali z antenami ustawionymi jak moja i w ogóle nie mieli sygnału.

Symetryzator odpada w takim przypadku.

Są tylko dwa wyjścia:

-> zrezygnować w ogóle z DVB-T

-> kombinacja z trójnikami i rozdziałem zasilania "konwerter"/ siatka w jednym kablu oslabiony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cztery punkty. Tz. Dwa TV + dwa tunery.

Czyli tunery SAT pojedyncze? To czegoś nie rozumiem niewiem.gif

W tej sytuacji wystarczą ci 3 kable- dwa do konwertera TWIN i jeden do naziemnej. A zamiast multiswitcha podwójny sumator SAT+Naziemna. Zasilanie anteny naziemnej wprowadzone przed sumatorem. Na końcach kabli rozdział SAT/Naziemna na normalnych końcowych gniazdach SAT/TV. Sumator nie wymaga zasilacza.

A multiswitch wymaga konwertera typu QUATRO, który wykorzystuje 4 kable.

Można też zachować ten multiswitch stosując przed multiswitchem na jednym z kabli sumator, który sam dostarcza zasilanie do anteny naziemnej i zasilacz 12V w domu nie jest już potrzebny, np. Takie COŚ bierze zasilanie z zasilania konwertera.

Niestety później wewnątrz trzeba sygnały na tym kablu znowu rozdzielić aby podłączyć do multiswitcha. Jeżeli więc rzeczywiście potrzeba tylko 2 sygnały SAT i 2 sygnały TV naziemnej, to multiswitch jest bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

> Symetryzator odpada w takim przypadku.

Na pewno nie. Przedwzmacniacz to nie panaceum na problemy tylko proszenie się o kłopoty.

Po prostu montaż trzeba wykonać prawidłowo. Przez 20 lat zawsze słyszałem: "panieee umiem montować wtyki i zaciski..." i za każdym razem nawet nie zwracałem uwagi na te wtyki tylko od razu je obcinałem i montowałem sam.

I wtedy klient robił yikes.gif

Działa.

Skoro działa z przedwzmacniaczem to będzie działać także z symetryzatorem i wzmacniaczem liniowym tuż za nim.

Z resztą symetryzator jest częścią przedwzmacniacza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Skoro działa z przedwzmacniaczem to będzie działać także z symetryzatorem i wzmacniaczem liniowym

> tuż za nim.

> Z resztą symetryzator jest częścią przedwzmacniacza...

Kolega Owcen zapewne założył, że:

montaż symetryzatora = rezygnacja ze wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Skoro działa z przedwzmacniaczem to będzie działać także z symetryzatorem i wzmacniaczem liniowym

> tuż za nim.

> Z resztą symetryzator jest częścią przedwzmacniacza...

OK. Będę testował zatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> OK. Będę testował zatem.

Tylko pamiętaj, że szczegóły montażowe są bardzo, bardzo, bardzo ważne. To są wysokie częstotliwości i każdy, najmniejszy niuans ma znaczenie.

Najczęstsze błędy montażowe to:

- założenie symetryzatora lub przedwzmacniacza odwrotnie (metalizacja nie dotyka do kocówek promiennika),

- brak wywinięcia ekranu koncentryka na izolację zewnętrzną przy montażu wtyków nakręcanych,

- pozostawienie folii metalizowanej między wywiniętym oplotem a gwintem,

- zbyt luźne lub zbyt ciasne wtyki,

- pojedynczy drucik plecionki ekranu (albo kilka), dotykający do żyły środkowej,

- strzępki folii metalizowanej dotykające żyły środkowej,

- zbyt krótko obcięty drut żyły środkowej koncentryka,

- zbyt mocno wystający z zacisku (nieobcięty) drut żyły środkowej koncentryka,

- oplot albo folia metalizowana dotykająca zacisku żyły środkowej,

- załamanie, zmiażdżenie koncentryka (deformacja przekroju).

Poza błędami montażowymi, stosowanie zbyt silnych wzmacniaczy i przedwzmacniaczy. Wystarczy 10 - 15dB.

Wzmocnienia rzędu 30 i więcej dB to rzędy wielkości dziesiątek i setek tysięcy razy wzmocnienia, co musi w końcu spowodować problemy...

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Poza błędami montażowymi, stosowanie zbyt silnych wzmacniaczy i przedwzmacniaczy. Wystarczy 10 -

> 15dB.

> Wzmocnienia rzędu 30 i więcej dB to rzędy wielkości dziesiątek i setek tysięcy razy wzmocnienia, co

> musi w końcu spowodować problemy...

Dzięki za rady ok.gif

Planuje dwa etapy "projektu", po założeniu symetryzatora do siatkowej anteny:

- z podłączeniem zasilacza

- bez podłączenia

Zobaczymy jak wyjdzie.

Co do multiswitcha, tak jak wspomniałem, planowałem coś takiego zrobić, aby prowadząc dwa kable do jednego punktu, na gniazdku antenowym podłączyć tuner ( potrzebuje 2xsygnał do nagrywania) + TV. Tak, aby można było bez włączania tunera SAT oglądać naziemną.

Przekombinowałem niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dzięki za rady

> Planuje dwa etapy "projektu", po założeniu symetryzatora do siatkowej anteny:

> - z podłączeniem zasilacza

Jeśli jest symetryzator nie podłączaj zasilacza ani nawet wtyczki antenowej z filtrem DC od kompletu! Nigdzie po drodze w instalacji. Może działać nieprawidłowo.

W takim układzie zwyczajne wtyki.

Najpierw test na krótkim (1-3m.) kablu. Odbiornik zabierasz na dach lub strych i sprawdzasz.

Jeśli poziom i jakość sygnału będą dobre to włączasz w instalację i w zależności od poziomu na końcach instalacji dajesz wzmacniacz przed rozgałęźnikiem lub nie. Wzmocnienie wzmacniacza trzeba dobrać do tłumienia instalacji. Nie może być za duże.

Jeśli już na krótkim kablu będą problemy, trzeba kombinować z anteną. Ustawienie, wysokość, miejsce montażu. Jeśli żadne zabiegi nie pomogą można próbować niezbyt silnego przedwzmacniacza w puszce anteny zamiast symetryzatora. No i do tego odpowiednio zasilanie. To jednak ostateczność. Lepiej tego unikać. To najwyżej 0,5dB zysku względem rozwiązania z symetryzatorem w puszce i wzmacniaczem liniowym zaraz na początku kabla ale już pod dachem a narażenie na awarie i wpływ negatywnych zjawisk wielokrotnie większe.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie problemem jest brak możliwości instalacji w kierunku nadajnika. Antena w tym momencie jest przykręcona do muru w miejscu montażu uchwytu pod SAT, od strony podwórza. Zachodzi w 80% na okno.

Sygnał jest tylko z odbicia. Na tyle słaby, że jak otworzę okno, to nie mam w ogóle sygnału DVB-T :/

Idealnie było by przenieść antenę na drugą stronę mieszkania, od ulicy, tam pięknie by odbierało i idealnie da się ustawić na Katowice, ale wspólnota zabroniła montowania anten na elewacji od strony ulicy, zakaz montowania na dachu, a od podwórza antenę mam tylko ja, pozostali sąsiedzi próbowali, ale nic nie odbierali (dookoła bloki).

Antenę siatkową mam zamiar zamontować nad anteną SAT. Do uchwytu mam przedłużkę około 1m, więc nie powinny kolidować ze sobą.

Ogólnie, w mojej lokalizacji ciężko jakąkolwiek antenę zamontować, ze względu na budowę bloku w kształcie litery L, gdzie ramiona zasłaniają najbliższe nadajniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

> od strony ulicy, zakaz montowania na dachu...

To zamontuj taką na parapecie, od właściwej strony:

flashhdnano2.jpg

Tak robię w sytuacji jak u Ciebie.

Zwykle na magnes od anteny CB z dokręconym 30cm. kawałkiem rurki aluminiowej.

Zysk tej anteny jest lepszy niż siatkowej a ma czterokrotnie mniejsze wymiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.