Skocz do zawartości

Płyta indukcyjna czy kuchenka gazowa ?


Mihó1435053663

Rekomendowane odpowiedzi

> Na indukcji taniej nie będzie, ale za to nie ma spalin w mieszkaniu, opary na szafka nie są tak

> tłuste jak przy gazie, a płyta jest ciepła tylko od garnka.

> Płyta indukcyjna nie ma bezwładności cieplnej, ale głośno pracuje, co niektórym może przeszkadzać.

Co do głośności - pracuje porównywalnie do syku gazu w palniku gazowym.

Co do kosztów - wszystko zależy ile gotujesz.

Jak mało to indukcja taniej, jak sporo - to gaz.

Z Zalet widzę też to, że na indukcji znacznie szybciej się grzeją garnki.

Czas zagotowania wody w małym rondelku na indukcji to sekundy, a na gazie - długie minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem użytkownikiem płyty indukcyjnej z nisko-średniej półki oraz byłym współużytkownikiem kuchenek gazowych na metan i propan-butan i moje obserwacje są takie:

- płyta indukcyjna nie jest głośna, jest słyszalna także po wyłączeniu, ale to wiatraczki chłodzące pole, wystarczy zdjąć ciepły garnek i zaraz się wyłączają.

- płyta po gotowaniu jest ciepła (ciepło garnka), ale nie gorąca

- BARDZO szybko podgrzewa,

- mniej pary, brudu.

- nie ma problemu z garnkami, trzeba tylko patrzeć na znaczki na opakowaniu, większość nawet najtańszych daje radę,

- płynna regulacja mocy (na gazie tak precyzyjnie nie ustawisz)

- nie jest droga w eksploatacji płacę za prąd za miesiąc 90zł (indukcja, piekarnik, zmywarka, lodówka, telewizor, komputery światło) rodzice płacą za tyle samo osób za metan 35zł, a teściowie za gaz z butli 45zł. Wniosek z tego taki, że indukcja nie może być dużo droższa (maks 10-20zł).

MINUS taki, że w razie awarii prądu siedzę głodny po ciemku, ale w tym celu kupuję na dniach małą kuchenkę turystyczną na małą butlę. Przyda się na wakacjach i na czarną godzinę wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> MINUS taki, że w razie awarii prądu siedzę głodny po ciemku, ale w tym celu kupuję na dniach małą

> kuchenkę turystyczną na małą butlę. Przyda się na wakacjach i na czarną godzinę

Jak często w ostatnich latach przytrafiła Ci się awaria prądu? Bo ja kojarzę jedną - trwającą może godzinę - na przestrzeni minionych ~8 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak często w ostatnich latach przytrafiła Ci się awaria prądu? Bo ja kojarzę jedną - trwającą może

> godzinę - na przestrzeni minionych ~8 lat.

W ostatnim miejscu zamieszkania "na wiosce" kilkakrotnie w ciągu roku. W obecnym za krótko mieszkam, żeby miarodajnie odpowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiadomo, że gaz od prądu tańszy.

Wiele lat temu przechodząc z gazu propan-butan (kuchnia z piekarnikiem) na płytę elektryczną (zwykła ceramiczna z piekarnikiem) odnotowałem spadek miesięcznych wydatków na kuchnię o ok. połowę.

Oczywiście w przypadku gazu ziemnego jest inaczej, ale wcale prąd nie musi być droższy.

Klasyczne płyty grzejne ceramiczne są naprawdę oszczędne i niezwykle trwałe. Obecnie po raz pierwszy od 18 lat codziennego używania takiej kuchni padło jedno, największe pole grzejne.

W nowym mieszkaniu mam płytę indukcyjną, różnice- bardzo precyzyjna regulacja temperatury, brak bezwładności, hałas naprawdę minimalny związany z pracą wentylatorów pod płytą.

Co do prądożerności i trwałości nie mogę się wypowiadać- za młody sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>, hałas naprawdę minimalny związany z pracą wentylatorów pod płytą.

Mnie w płycie indukcyjnej przeszkadza hałas ale nie od wentylatorów ale od garnków, albo od zawartości garnków.

Na płycie palnikami halogenowymi nie zaobserwowałem takich dźwięków.

Może ja dziwny jestem, ale np. przeszkadza mi nowy czajnik bezprzewodowy (z metalową płytą na dnie zamiast grzałki). Podczas gotowania wody, nie słychać co w radiu mówią. Chętnie wrócił bym do starego z grzałką spiralną, ale żona wyrzuciła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiadomo, że gaz od prądu tańszy. Gaz wyłączę i nie grzeje. Klasyczna płyta grzejna po wyłączeniu

> prądu ma bezwładność. A płyta indukcyjna ? Rzeczywiście jest to jakaś nowsza technika ? Jest

> już taniej niż na gazie, czy wciąż "prąd to prąd" ?

A może Coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wiadomo, że gaz od prądu tańszy. Gaz wyłączę i nie grzeje. Klasyczna płyta grzejna po wyłączeniu

> prądu ma bezwładność. A płyta indukcyjna ? Rzeczywiście jest to jakaś nowsza technika ? Jest

> już taniej niż na gazie, czy wciąż "prąd to prąd" ?

Nawet sie nie zastanawiaj tylko indukcja

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nawet sie nie zastanawiaj tylko indukcja

> .

Jako półtoraroczny użytkownik indukcji i ok. 20 letni gazowej - mogę tylko potwierdzić. Teraz jakoś tak dziko mi się gotuje na gazie jak czasem odwiedzę mamę. Trzeba długo czekać na wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> chciałem indukcję ale nie dadzą rady bezpieczniki 20 lub 24 na klatce

25 jeśli już. Jeśli jednofazowo, to neistety tylko jedno, max dwupalnikowa, jeśli masz 3 fazy w mieszkaniu to powinny, no chyba, że masz boiler albo podobny sprzęt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 25 jeśli już. Jeśli jednofazowo, to neistety tylko jedno, max dwupalnikowa, jeśli masz 3 fazy w

> mieszkaniu to powinny, no chyba, że masz boiler albo podobny sprzęt

jedna faza - max w mieszkaniu założyłem 16A bo na klatce ztcp jest 20A - mogę wg rozeznania dać max 24A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Obejrzałem filmik na YT. To wygląda, jakby łączyło wady kuchenek gazowych i płyt indukcyjnych. Z

> jednej strony gaz i spaliny, z drugiej strony zawodna elektronika. Dla mnie kombinacja nazbyt

> karkołomna.

Łączy zalety i wady płyty ceramicznej (nie indukcyjnej !!!) z niższą ceną gazu.

Indukcja użytkowo nadal o kilka klas wyżej.

Moje półtoraroczne bliźniaki już umieją podstawić stołek i włączyć pole grzejne - tyle, że w indukcji nie jest to niebezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Łączy zalety i wady płyty ceramicznej (nie indukcyjnej !!!) z niższą ceną gazu.

> Indukcja użytkowo nadal o kilka klas wyżej.

> Moje półtoraroczne bliźniaki już umieją podstawić stołek i włączyć pole grzejne - tyle, że w

> indukcji nie jest to niebezpieczne.

Jako że autor pytał o indukcję to nawiązałem do potencjalnej ułomności elektroniki w płycie indukcyjnej. (Płytę indukcyjną mam i bardzo sobie chwalę, ale jakoś nie podejrzewam, że wytrzyma kilkanaście lat jak przeciętna kuchenka gazowa.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj dokładnie. ....

Siemens jest programowalny...

10;16;20;25 A

Ustawiasz ile moze plyta brac i wiele problemów odpada

U siebie mam główny 25A

Plyte z piekarnikiem podpiąć zamierzam przez przekaźnik priorytetowy ustawiony na 16A i różnicowy 20A.

Indukcyjna na razie ustawiona na 10A.

Remont trwa wiec jeszcze nie testowane. ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.