Skocz do zawartości

[H] 1.3cdti krotkie ciche wycie na 3,4,5 biegu rano (zimny)


pasam

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Tak jak w temacie. Gdy auto jest calkowicie zimne np. rano przez kilka kilkanascie sekund slychac w pewnym przedziale predkosci umiarkowane wycie. Niestety nie umiem zlokalizowac skad to sie dobywa, ale wydaje mi sie ze gdzies z okolic silnika, skrzyni etc. Zawsze pojawia sie to na:

- 3-ce przedzial predkosci 45-50 kmh

- 4-ce przedzial predkosci 62-66 kmh

- 5-tce 75-80 kmh

Jak predkosc na danym biegu jest mniejsza badz wieksza to wycie ustaje, jak rowniez po okolo 1 km w podanych przedzialach ucicha calkowicie. Wycie mam juz kilka tygodni, i na poczatku bylo to max- 3-4 sekundy, a teraz jest juz okolo 10 s, a potem jest cicho.

Moze jakies wskazowki na diagnoze?

Mam nadzieje ze to nie lozyska na skrzyni, skrzynia (6stka) byla robiona 30 kkm temu, ale z tego co wiem to majster-klepka wymienil tylko lozyska na 1-2 i 5-6 biegu, bo inne jego zdaniem nie byly konieczne itd... Wtedy byl jazgot na 1-ce i 2-ce.

Dziekuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym tygodniu jezdzilem na mrozie -8 stopni rano, wylo jak cholera. Teraz temperatura na plusie to nowu wyje umiarkowanie, po czym znika po jakims 1-2 km.

Dodam jeszcze ze podobne (jednakze cichsze) 'wycie' czasami dobywa sie z tego auta od nowosci, jak np. na 3-ce schodzi z obrotow w okolicach 2 tys., z tym ze w serwisie zawsze mowili ze to normalne w tym silniku.

Dodam jeszcze, ze dzwiek (swist) jest podobny, a wlasciwie identyczny jak w padnietej turbinie (kojarze z wczesniejszym autem), tylko dlaczego nie wystepuje na zimnym silniku na luzie przy zwiekszaniu i zmniejszaniu obrotow (podczas jazdy okolo 1800 na 4-ce i 2200 na 3-ce), jak rowniez nic nie slychac na 1-ce i 2-ce. Dlatego poczatkowo wykluczylem turbine...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W tym tygodniu jezdzilem na mrozie -8 stopni rano, wylo jak cholera. Teraz temperatura na plusie to

> nowu wyje umiarkowanie, po czym znika po jakims 1-2 km.

> Dodam jeszcze ze podobne (jednakze cichsze) 'wycie' czasami dobywa sie z tego auta od nowosci, jak

> np. na 3-ce schodzi z obrotow w okolicach 2 tys., z tym ze w serwisie zawsze mowili ze to

> normalne w tym silniku.

Sprawdz czy masz w ogóle olej w skrzyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

> Sprawdz czy masz w ogóle olej w skrzyni.

Olej jest,zreszta byl wymieniany dokladnie 15 miesiecy temu, po naprawie skrzyni.

Wlasciwie codziennie sie temu przysluchuje rano i generalnie chyba sie nie pogarsza, najlepiej jest to slyszalne jak osiagne na poziomej drodze na 4-ce 65 kmh i puszczam gaz, wtedy wolno spada predkosc a 'wycie' jest najbardziej intensywne, slychac wtedy podczas opadania tak do 45 km, jak dodam gaz to znacznie slabiej lub wcale. Gdy wjezdzam zimnym autem pod gore, to slychac przy wcisnietym gazie na 65kmh tak samo glosno jak przy puszczaniu gazu na pionowym.

Pozatym udalo mi sie kilka razy takie cos na poziomej nawierzchni: rozpedzenie na 4-ce do 65, wciskam sprzeglo, daje luz, ale sprzeglo trzymam nadal wcisniete, auto zwalnia, obroty spadaja dosyc szybko, no i slychac wycie do okolo 40 kmh. Ta proba z wcisnietym sprzeglem i biegiem jalowym nie daje sie jednak powtorzyc za kazdym razem, zazwyczaj po wbiciu na luz cichnie wszystko.

Moze jednak ktos ma jakis pomysl? Moze to jednak sprzeglo?

I jeszcze pytanie poboczne, skad bierze sie wyrazne 'wycie' podczas wypalania DPF, jak schodzi z obrotow (to mam od nowosci) na 3 ce i 4-ce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze nowe znaczace obserwacje/objawy (rano):

- MINUS 5 stopni, 5 minut odpalony podczas odszraniania szyb

- ruszylem ostro na poziomej drodze 1,2,3,4 rozpedzony do 85 kmh na 4-ce, LUZ i puszczam sprzeglo i.... mocno charakterystycznie wyje od 80 kmh do 60 kmh na luzie (podczas spadania predkosci), potem sporadycznie tak jak we wczesniejszych postach a po 1 minucie wszystko OK.

Co to moze byc?

Jestem troche laikiem wiec zadam moze dziwne pytanie, czy turbina pracuje inaczej na biegu, a inaczej na luzie? Jak gazuje na postoju przy zimnym aucie, to nic sie nie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to wygląda na skrzynię biegów.

Możesz zrobić jeszcze taki test: znajdź kawałek długiej prostej, rozpędź się do setki, zacznij hamować silnikiem i kiedy pojawi się ten odgłos, wciśnij sprzęgło, najpierw delikatnie (1-2cm), potem głębiej. Jeśli odgłos zanika po wciśnięciu pedału głębiej, a nie zanika przy lekkim, to za pewne skrzynia.

Tak samo przy puszczaniu pedału. Wiesz w którym miejscu sprzęgło zaczyna łapać, więc jeśli w tym miejscu zaczyna pojawiać się dźwięk tzn, że wprowadzasz obciążenie na mechanizmy w skrzyni i to one wydają ten dźwięk.

Turbina zdecydowanie pracuje inaczej na luzie, a inaczej (znacznie szybciej) podczas obciążenia silnika).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mnie to wygląda na skrzynię biegów.

> Możesz zrobić jeszcze taki test: znajdź kawałek długiej prostej, rozpędź się do setki, zacznij

> hamować silnikiem i kiedy pojawi się ten odgłos, wciśnij sprzęgło, najpierw delikatnie

> (1-2cm), potem głębiej. Jeśli odgłos zanika po wciśnięciu pedału głębiej, a nie zanika przy

> lekkim, to za pewne skrzynia.

Zrobie tak jutro. Ale dzisiejszy test mnie dziwi: rozpedzilem do 85 kmh (przy rozpedzaniu bylo cicho) i dalem na luz (i puscilem sprzeglo) i wylo jadac na luzie az tak do 55-60 kmh... a wlasciwie to moze dotad, az mu obroty zeszly na 800 (musze to jeszcze raz sprawdzic)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mnie to wygląda na skrzynię biegów.

> Możesz zrobić jeszcze taki test: znajdź kawałek długiej prostej, rozpędź się do setki, zacznij

> hamować silnikiem i kiedy pojawi się ten odgłos, wciśnij sprzęgło, najpierw delikatnie

> (1-2cm), potem głębiej. Jeśli odgłos zanika po wciśnięciu pedału głębiej, a nie zanika przy

> lekkim, to za pewne skrzynia.

> Tak samo przy puszczaniu pedału. Wiesz w którym miejscu sprzęgło zaczyna łapać, więc jeśli w tym

> miejscu zaczyna pojawiać się dźwięk tzn, że wprowadzasz obciążenie na mechanizmy w skrzyni i

> to one wydają ten dźwięk.

> Turbina zdecydowanie pracuje inaczej na luzie, a inaczej (znacznie szybciej) podczas obciążenia

> silnika).

Testowalem kilka dni pod rzad rano na zimnym. Doszlem do pewnej prawidlowosci, gdy zaczyna wyc na 4-ce (65 kmh) i wciskam szybko sprzeglo to milknie. Natomiast gdy wciskam sprzeglo bardzo delikatnie i powoli (do konca) i trzymam wcisniete, wycie jest takie samo! obroty spadaja szybko na 800, auto toczy sie coraz wolniej ale wycie jest (tez coraz slabsze bo spada predkosc), ale dzis wylo tak do 20 kmh nawet na wcisnietym sprzegle. Gdy zrobie ten sam manewr (powolne wciskanie sprzegla) i wbije na luz obserwuje to samo.

Moze jeszcze jakies sugestie, nie wiem jak to ugryzc niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moze jeszcze jakies sugestie, nie wiem jak to ugryzc

Masz łozyska do wymiany. kropka.

Możesz spróbować reanimować trupa. Wymiana oleju na full syntetyk będzie lepiej rozprowadzał film na zimnym + ceramizer.

Na pewno taka operacja nie zaszkodzi, a moze być zdecydowanie mniejszym kosztem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Możesz spróbować reanimować trupa. Wymiana oleju na full syntetyk będzie lepiej rozprowadzał film

> na zimnym + ceramizer.

> Na pewno taka operacja nie zaszkodzi, a moze być zdecydowanie mniejszym kosztem.

Wlasnie tak zrobie, nie umie jednak dobrac oleju na ten przypadek:

- ostatnio wlany byl do niej oplowski GM 1940182 (75w85, chyba syntetyk), ktory dawano do tej skrzyni oryginalnie

- teraz opel poleca GM 1940004 (tez 75w85), od niedawna w sprzedazy, ponoc na licencji fiatowskiej tutela, dobry do skrzyn M20/M32

- na innych forach internetowych nie polecaja z kolei 75w90

- rzekomo najlepszy olej do M20 to Tutela Car Technyx 75W85 lub Fuchs Sintofluid 75W80 API GL5???

- a w sklepie byl Mobil 75w90 i Elf 75w80...

Prosze jeszcze o podpowiedzi, jaki ma byc ten olej w moim przypadku.

Pytajac o ceramizer, zostalem dzis kilkakrotnie wysmiany przez sprzedawcow ze wierze w bajki. Mimo to kupie, tylko ze chyba tylko przez internet uda sie dostac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytajac o ceramizer, zostalem dzis kilkakrotnie wysmiany przez sprzedawcow ze wierze w bajki.

Nie wiem czy bajki.

U mnie zadziałał (też jestem sceptykiem!). Auto ma 300 tys i idealny stan napędu.

Niewielki koszt a po kilku tyś km bedzieszwiedział czy natąpiła poprawa.

Osobiscie lałbym Mobil 75/90. powinien byc bardziej "przyjazny" do rozgrzanej skrzyni.

Do lotusa leję 75/140...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.