Skocz do zawartości

Jaki dobry sposób na przykręcenie sztachet?


sebaM25

Rekomendowane odpowiedzi

Problem tego rodzaju, że nie wiem jakim sposobem i czym najlepiej przykręcić sztachety do profili.

Sztachety z tworzywa i nawiercić dziury pod jakieś śruby to nie problem.

Gorzej będzie wiercić w tych profilach stalowych (grubość chyba 2mm)

Sztachet jest 90 więc dziur będzie 180 i to nie na wylot, a pasowałoby mi to zrobić szybko i bezboleśnie.

A nawet jak już nawiercę te dziury, to czym skręcę?

Na pewno nie będę wiercił i skręcał przez profile na wylot.

foto w załączniku....

post-44137-14352522555055_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śruby samonawiercające z "wiertełkiem" na końcu i jedziesz wkrętarką. Przewiercają się bez problemu przez profile o grubości ścianki i 4 mm.

W zależności od potrzeb i budżetu, możesz wybrać takie z łbami stożkowymi, z maszynowymi, a nawet z kwasówki - jakiś tekst

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rozumiem że taki wkręt robi sobie sam najpierw otwór i potem się wkręca?

Oglądałeś link i fotki?

Wiertełko przewierci drewno i zacznie się wżerać w stal. W tym czasie śruba rozrajbuje sobie otwór w drewnie pod swój gwint. Potem, gdy wiertełko przejdzie przez stal, wkręci się w nią.

> Dobrze bedzie trzymał gwint?

Jak wściekły, dlatego wręcz nie należy go mocno dokręcać. Gdy skręcałem stalowe mocowania paneli do żelaznych słupków, użyłem śrub z łbami maszynowymi bez podkładek. Po pierwszej zimie te najmocniej dokręcone odstrzeliły, bo na mrozie nie wytrzymały skurczu. Zastąpiłem śruby takimi z podkładkami z gumą i problem się skończył.

> Wkrętarka podoła wyzwaniu?

Akumulatorowa da radę bez problemu, tylko kwestia na ile wkrętów starczy akumulator. Dlatego ja u siebie przy większych kręceniach używam sieciowej. Montowałem tak elementy śrubami od fi 4 do fi6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Oglądałeś link i fotki?

Tak przeglądałem wkręty.

> Wiertełko przewierci drewno i zacznie się wżerać w stal. W tym czasie śruba rozrajbuje sobie otwór

> w drewnie pod swój gwint. Potem, gdy wiertełko przejdzie przez stal, wkręci się w nią.

Właśnie o coś takiego mi chodzi.

Dzięki za radę.

Byle tylko gwint był wystarczający na głębokości 2mm blachy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Rozumiem że taki wkręt robi sobie sam najpierw otwór i potem się wkręca?

> Dobrze bedzie trzymał gwint?

> Wkrętarka podoła wyzwaniu?

Sztachety najlepiej mieć ponawiercane, wtedy tylko wkładasz śrubę w otwór, ustawiasz sztachetę i śruba najpierw sama wierci otwór i się w niego wkręca. Gwint trzyma rewelacyjnie - prędzej śruba pęknie niż puści gwint. Najlepiej używać do tego wkrętarki dwubiegowej, bo samo wiercenie trwa wtedy dość krótko. Dla wkrętów samowiercących jest jedna istotna cecha - długość wiertła, bo powinna być ona dłuższa od grubości materiału w którym chce się wiercić, ale raczej do profili o grubości ścianki 1cm nie bedziesz tego używał, więc można kupić takie z krótszymi wiertłami - są trochę tańsze.

Co do samego łba śrub, to ja używałem zawsze z łbem sześciokątnym - wtedy nie ma problemu z dokręcaniem, ani z odkręcaniem po wielu latach, chociaż może łeb wpuszczany będzie u Ciebie akurat lepiej wyglądał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja drewniane sztachety do profili metalowych przynitowałem nitami zrywalnymi z poszerzonymi lbami trzymaja juz 2 sezon a sztachety jednak troche pracuja. Wkrety nie pasowaly mi estetycznie, ale z wkretami bedzie szybciej bo nie musisz wiercic otworow. Sztachety nawiercalem na wiertarce stolowej zrobilem sobie szablon wiec poszlo szybko, pozniej przykladalem sztachete do profila sciskalem sciskiem stolarskim i wiercilem przez sztachete. Ja mialem do zrobienia 1500 otworow jakos sie udalo:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwint wystarczy ok.gif

Musisz wybrać tylko rodzaj łba który Ci pasuje i dobrać do niego dobrego, odpowiedniego bita (to bardzo ważne!) lub nasadkę ok.gif

Z wkrętami z nierdzewki zrób najpierw próbę czy wiertełko i gwint daje radę bo na pewno nierdzewny wkręt nie daje rady przy nierdzewnych profilach niewiem.gif

Nie wiem jak się zachowuje przy "czarnych"

Wkręty ocynkowane do profili "czarnych" dają radę bez problemu ok.gif

Aha, i jeszcze jedna sprawa, wkręty występują z dwoma rodzajami wiertełek, mniejszym i większym.

Te z mniejszym na pewno lepiej trzymają ale ciężej się wkręcają, te z większym łatwiej się wkręcają ale nie zawsze trzymają jak należy, więc tu też bym zrobił próbę ok.gif

I ostatnia sprawa, nie kupuj samowiertów które mają "skrzydełka" zaraz za wiertełkiem bo w razie poprawki jest problem żeby dziada wykręcić a nawet jak się uda to rozwala nam otwór i potem jest słabe trzymanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Takie chyba będą w sam raz?

Nie są ocynkowane - ja bym jednak obawiał się montować ich na zewnątrz. Sam widzę co się dzieje z ocynkowanymi po wielu latach. Niektóre ocynkowane po 10 latach są już mocno skorodowane (nie łby ale wewnątrz sztachet). Oby nie okazało się, że za kilka lat sztachety zaczną odpadać.

Też widzę, że wkręty do płyt gipsowo-kartonowych mają mniejszą średnicę, chociaż jak nie montujesz drewnianych sztachet, to dużych sił nie powinno być.

Ja mam u siebie takie i jak na razie 13 lat na dworze wytrzymują:

http://www.dromet.pl/pl/produkt/wkrety/wkrety-samowiercace-leb-szesciokatny-wss

Trzymają sztachety olchowe do profili zamkniętych o ściance jakiś 2-3mm i boku ok. 3 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gwint wystarczy

> Musisz wybrać tylko rodzaj łba który Ci pasuje i dobrać do niego dobrego, odpowiedniego bita (to

> bardzo ważne!) lub nasadkę

> Z wkrętami z nierdzewki zrób najpierw próbę czy wiertełko i gwint daje radę bo na pewno nierdzewny

> wkręt nie daje rady przy nierdzewnych profilach

> Nie wiem jak się zachowuje przy "czarnych"

> Wkręty ocynkowane do profili "czarnych" dają radę bez problemu

> Aha, i jeszcze jedna sprawa, wkręty występują z dwoma rodzajami wiertełek, mniejszym i większym.

> Te z mniejszym na pewno lepiej trzymają ale ciężej się wkręcają, te z większym łatwiej się wkręcają

> ale nie zawsze trzymają jak należy, więc tu też bym zrobił próbę

> I ostatnia sprawa, nie kupuj samowiertów które mają "skrzydełka" zaraz za wiertełkiem bo w razie

> poprawki jest problem żeby dziada wykręcić a nawet jak się uda to rozwala nam otwór i potem

> jest słabe trzymanie

OK. Czyli wezmę gdzieś kilka sztuk w markecie na próbę ocynkowanych, z większym wiertełkiem.

A te skrzydełka to gdzie mają być, jak mówisz nie zaraz za wiertełkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> OK. Czyli wezmę gdzieś kilka sztuk w markecie na próbę ocynkowanych, z większym wiertełkiem.

Weź wkrętarkę i kawałek profila i testuj w sklepie, zaoszczędzisz na czasie ok.gif

> A te skrzydełka to gdzie mają być, jak mówisz nie zaraz za wiertełkiem?

W ogóle ma ich nie być, kupuj bez ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw luz tym sztacheta z tworzywa. Tak jak nie lubię imitacji drewna, tak takie sztachety mają sens. Tylko trzeba dobrze zrobić, bo w lipcu zobaczysz banany zamiast prostych "desek".

To się dość mocno rozszerza pod wpływem temperatury, więc daj im miejsce do tego smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zostaw luz tym sztacheta z tworzywa. Tak jak nie lubię imitacji drewna, tak takie sztachety mają

> sens. Tylko trzeba dobrze zrobić, bo w lipcu zobaczysz banany zamiast prostych "desek".

Tzn dać im luz góra-dół, między wkrętami, czy jakoś inaczej?

No i jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tzn dać im luz góra-dół, między wkrętami, czy jakoś inaczej?

> No i jak to zrobić?

Z tego co widzę to balustrada na jakimś balkonie zlosnik.gif czyli sztachety poniżej 1m długości. Ja bym olał dylatację przy tym wymiarze między otworami zlosnik.gif Otwór w sztachecie 2mm większy od rozmiaru wkręta wystarczy wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tego co widzę to balustrada na jakimś balkonie czyli sztachety poniżej 1m długości. Ja bym

> olał dylatację przy tym wymiarze między otworami Otwór w sztachecie 2mm większy od rozmiaru

> wkręta wystarczy

Pod warunkiem, że kolega nie da wkrętów z łbem stożkowym, bo wtedy i tak będą trzymać sztachetę, a do tego będą stale poddawane działaniu sił łamiących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pod warunkiem, że kolega nie da wkrętów z łbem stożkowym, bo wtedy i tak będą trzymać sztachetę, a

> do tego będą stale poddawane działaniu sił łamiących.

A inne łby będą wyglądały okropnie zlosnik.gif Tym sposobem to my dojdziemy do technologi nieznanej nawet w NASA grinser006.gif

Zwyczajnie należy olać problem to nie jest prom kosmiczny tylko balustrada zlosnik.gif Ile ta pseudo deska może pracować na 1m ? 2-3mm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zwyczajnie należy olać problem to nie jest prom kosmiczny tylko balustrada Ile ta pseudo deska

> może pracować na 1m ? 2-3mm ?

No łeb wkręta musiałby się chować w sztachecie, bo odstający będzie kiepsko wyglądał.

Sztachety mają 120cm i nie są z profili, tylko w środku są pełne.

Może lepiej nawiercić nieco większe otwory pod wkręty, tylko czy z czasem mi się te dziury nie wyrobią i sztachety nie będą latać na wszystkie strony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No łeb wkręta musiałby się chować w sztachecie, bo odstający będzie kiepsko wyglądał.

> Sztachety mają 120cm i nie są z profili, tylko w środku są pełne.

> Może lepiej nawiercić nieco większe otwory pod wkręty, tylko czy z czasem mi się te dziury nie

> wyrobią i sztachety nie będą latać na wszystkie strony?

Ja bym przyjął założenie, że wszystkie sztachety się będą tak samo kurczyć i rozszerzać w funkcji zmian temperatury. W związku z tym, przykręciłbym je do "rygli", czyli stalowych poziomych profili na sztywno, natomiast górny profil bym zamocował do słupków nie połączeniem sztywnym, na przykład spawanym, a śrubami, z powiększonymi otworami w ryglach tak, żeby cały rygiel mógł się unosić i opadać. Znacznie mniej roboty, niż bawienie się z poszczególnymi sztachetami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja bym przyjął założenie, że wszystkie sztachety się będą tak samo kurczyć i rozszerzać w funkcji

> zmian temperatury.

Założenie jako taki dobre, ale musimy jeszcze uwzględnić fakt, że np. balustrada będzie "wychodzić z cienia" nie cała od razu, lecz "po sztachecie" - wtedy te zimne będą krótkie, ogrzane - dłuższe... hmm.gifgrinser006.gif

Jeśli chcemy podejść do tematu profesjonalnie, to trzeba zacząć od ustalenia rozszerzalności cieplnej materiału sztachet. Skoro mają mieć długość 120cm, to fizycznie pracujący odcinek będzie miał ile pomiędzy poziomymi profilami: 100cm? 80?

Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden sposób montażu, nie na sztywno, z całkowicie niewidocznymi wkrętami: otóż należało by w każdej sztachecie od strony profilu wkręcić cokolwiek z łbem wystającym na zewnątrz. W profilu zaś wykonać otwory jak na rysunku, wszystko odpowiednio zdystansować pod kątem przyrostu długości i gotowe. Jedynym minusem może być przypadkowy demontaż sztachety np. przez dzieci, co może być niebezpieczne...

287371769-profilotw%F3r.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mocowanie nie od przodu przez sztachety do profilu, a na odwrót - w profilu otwory np. fi8 i

> mocowanie przez nie sztachet wkrętami z dużym łbem, wkręcanymi w sztachety.

No właśnie nie chciałem wiercić dziur w profilach i to jeszcze podwójnie/na wylot.

Raz że mam słabą wiertarkę, dwa że dużo więcej roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No właśnie nie chciałem wiercić dziur w profilach i to jeszcze podwójnie/na wylot.

> Raz że mam słabą wiertarkę, dwa że dużo więcej roboty.

Proszę Was przestańcie to tylko sztachety w balustradzie a nie prom kosmiczny zlosnik.gif

Przecież stalowe słupki pionowe w balustradzie też pracują ile może wynosić różnica na 80cm między tym plastikiem a stalą ?

Wyjdzie pewnie tego z 1mm jak dobrze policzyć grinser006.gif

Doktorat napiszecie tu zaraz z przykręcania sztachet do balustrady zlosnik.gif

Bierz farmery i kręć nic się nie będzie wyginać wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykręciłem już trochę tych sztachet.

Kupiłem takie wkręty, tylko długość 38mm i grubość chyba 3,8mm, łeb stożkowy na klucz torx.

Wkrętarką nie chce się to wkręcać w profil w ogóle i muszę nawiercać otwory wiertłem 3,5mm, ale idzie w miarę sprawnie zlosnik.gif

Dam znać czy się banany nie zrobią po zimie palacz.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przykręciłem już trochę tych sztachet.

> Kupiłem takie wkręty, tylko długość 38mm i grubość chyba 3,8mm, łeb stożkowy na klucz torx.

> Wkrętarką nie chce się to wkręcać w profil w ogóle i muszę nawiercać otwory wiertłem 3,5mm, ale

> idzie w miarę sprawnie

> Dam znać czy się banany nie zrobią po zimie

A przy jakich obrotach wiertarki próbujesz to wkręcać? Bo może zbyt dużych? Kilkaset (i to poniżej 500) to góra, jeżeli jedziesz na 1000 i więcej, to prawdopodobnie zagotowujesz końcówki śrub i się rozhartowują, więc nie mają jak wiercić. Mnie wchodziły w profile o ściankach 3-4 mm przy zdychającym aku wkrętarki, więc raptem na kilkanaście obrotów na minutę. Jeżeli przy bardzo małych obrotach Ci nie będą się wwiercały, to bym je reklamował, chyba że te profile masz z hartowanej stali narzędziowej zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a z jakiego materiału kupiłeś ??

> ocynkowane czy nierdzewka ??

W sklepie mówiłem że samowiercące, do metalu, ocynkowane.

Dał niby takie jak chciałem, ale czy to na pewno ocynk kto to wie.

Ja tam się nie znam.

Może faktycznie obroty zmniejsze na wkrętarce i obadam co będzie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W sklepie mówiłem że samowiercące, do metalu, ocynkowane.

> Dał niby takie jak chciałem, ale czy to na pewno ocynk kto to wie.

> Ja tam się nie znam.

> Może faktycznie obroty zmniejsze na wkrętarce i obadam co będzie....

No i pamiętaj, że śrubę trzeba w miarę mocno dociskać podczas wkręcania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

> Bo aż mi się wierzyć nie chce że się nie wkręcają u mnie chłopaki wkrętarkami całe osiedla robili

No i próbowałem z różnymi obrotami i się nie wkręcały.

Coś tam się zaczynały wgryzać i stały w miejscu.

Zamordowałbym aku we wkrętarce, zanim bym jednego wkręta nawiercił.

Musiałem wiertarką się przebijać, a wiertła też po parunastu otworach zaraz były tępe.

Także te samowiercące wkręty to może i dobre, ale chyba nie do metalu.

Robote już skończyłem i teraz bede czekał czy się banany nie zrobią z tych sztachet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wkrętarka normalna, słupki ocynkowane normalne, pewnie wkręty nieodpowiednio dobrane, albo słabe

> jakościowo

Musieli Ci jakiś badziew sprzedać, naprawdę wkręciłem tego dobre kilkaset sztuk i to różnych, w profile o ściankach 2-3 mm bez problemów. Zarówno wkrętarką akumulatorową, jak i sieciową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam takie samowiertki z łbem podkładkowym (oczywiście link przykładowy, kupisz w każdym markecie budowlanym)

Są w miarę płaskie, dobrze wyglądają, dobrze przylegają i nie będą się wgniatać w plastik sztachet. Ja tego typu wkrętów już kilka lat używam do rożnych mocowań u siebie - naprawdę się sprawdzają i są uniwersalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy chińskie ciężko wyczuć, ale pewnie jakieś badziewie, bo próbowałem z różnymi obrotami,

> dociskając mocno/słabo/wcale i nic nie pomagało.

> Zarysowały punkt i stały w miejscu.

Kupiłem ja kiedyś wkręty do drewna, na wagę. Rozmiary jakieś 3 - 4 mm, w markecie. Skręcam sobie szufladę drewnianą. Sosnową. Śrubokrętem ukręciłem łeb grinser006.gif Wkrętarka nie miała racji bytu bo bity wyrabiały krater... Pojechałem do hurtowni kupić garść innych. Tamte leżą i służą do jakichś mega-lekkich łączeń smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale skrzydełka nie mają nic a nic do wkręcania, jeżeli tobie poległy "wiertełka" na dzień dobry to

> tu gdzieś jest problem

Oczywiście. skrzydełka są po to żeby w elemencie drewnianym wywiercić otwór większej średnicy niż gwint śruby.

Po wwierceniu się w metal skrzydełka się wyłamują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale skrzydełka nie mają nic a nic do wkręcania, jeżeli tobie poległy "wiertełka" na dzień dobry to

> tu gdzieś jest problem

ja to wiem, ale coś mi się wydaje że autor wątku wiertełko nazywa skrzydełkami 270751858-jezyk.gif

najlepiej wklej zdjęcie takiego wkręta ze skrzydełkami ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.