Skocz do zawartości

Murarka - mistrzowie


mayster_tcz

Rekomendowane odpowiedzi

> Jak dla mnie łamią prawo grawitacji...

U mnie w chacie niestety parę stropów jest tak pykniętych (nie tak ekstremalnie - raczej zwykły zakleszczony łuk, ale mam np. korytarzyk w kształcie L z półkolistym stropem... Nikt nie chciał się podjąć naprawy, więc musiałem zrobić wszystko sam zgodnie z materiałami konferencyjnymi z Polibudy Krakowskiej, gdzie opisywali renowację stropu jakiegoś krakowskiego kościoła i muzeum. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pewnie jakiś specjalny klej do zaprawy jest dodawany.

Ja podejrzewam, że kluczem do murowania w ten sposób jest lepkość zaprawy - przyłożona cegła się "zasysa" i tym sposobem trzyma się reszty stropu. Widać też, że nigdy cegieł nie kładą pionowo, tylko zawsze są one przechylone w dwóch płaszczyznach - zarówno patrząc na wprost cegły jest ona przechylona "do tyłu" oraz zawsze trochę jest przekręcona w kierunku wcześniejszej cegły w tym samym rzędzie - widać to wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja podejrzewam, że kluczem do murowania w ten sposób jest lepkość zaprawy - przyłożona cegła się

> "zasysa" i tym sposobem trzyma się reszty stropu. Widać też, że nigdy cegieł nie kładą

> pionowo, tylko zawsze są one przechylone w dwóch płaszczyznach - zarówno patrząc na wprost

> cegły jest ona przechylona "do tyłu" oraz zawsze trochę jest przekręcona w kierunku

> wcześniejszej cegły w tym samym rzędzie - widać to wystarcza.

To co powiesz na takie oto schody yikes.gifgrinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak dla mnie łamią prawo grawitacji...

Nic nie łamią. Przecież łuki nie są dokładnie w pionie tylko są minimalnie odchylone. Dzięki temu cegła sama się klinuje między krawędzią łuku i poprzednią cegłą.

Dodatkowo jeszcze sposób układania cegieł jak w płaskim nadprożu łukowym pomaga klinować kolejne cegły.

Każdy kto wspinał się na skałkach między dwoma ścianami w takim jakby wewnętrznym narożniku (nie pamiętam jak się to nazywa), powinien zajarzyć. To podobna sytuacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To co powiesz na takie oto schody

Niektóre z tych schodów wyglądają solidnie, bo są mocno wygięte w łuk, natomiast na kilka modeli to bałbym się wejść hehe.gif Tylko na niektórych schodach widać tam było jakieś leżące pręty zbrojeniowe, a pewnie część jest wykonana tylko z cegieł i zaprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.