Skocz do zawartości

Instalacja TVK w mieszkaniu


slawekw

Rekomendowane odpowiedzi

Zaplanowałem w mieszkaniu 8 gniazd TVK.

Sygnał będzie dostarczany przez operatora kablówki (pewnie wraz z netem)

Myślałem, że gniazda TV zostaną połączone szeregowo poprzez trójniki. Ale elektryk kładący instalację kategorycznie stwierdził, że to bez sensu - za duże straty sygnału.

Zaproponował położenie instalacji w której wszystkie końcówki będą zbiegały się w jednym punkcie (skrzynka rozdzielcza). A tam powinien być multiswitch.

I tutaj mam dylemat - wydaje mi się, że multiswitch służy do czegoś innego.

Czy elektryk ma racje - a jeśli tak, to czym "spiąć" te 8 kabli idących do osobnych gniazd ?

I przy okazji - czemu nie ma prostych gniazd TVK + LAN ? (nie chodzi mi o badziewne gniazda "multimedialne" z kilkunastoma wyjściami - chciałbym 1xTVK + 1xLAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pan elektryk ma rację, lepiej użyć takiej topologii. Co do tego, co tam będzie rozdzielać, to się nie wypowiem, bo nie wiem, ale na pewno nie wszystkie gniazda równolegle.

A co do gniazd - jak nie ma, jak są ? http://www.avteam.pl/sklep/gniazda-systemu-mosaic/702-rca.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pan elektryk ma rację, lepiej użyć takiej topologii.

Z tym się zgadzam.

> Co do tego, co tam będzie rozdzielać, to się

> nie wypowiem, bo nie wiem, ale na pewno nie wszystkie gniazda równolegle.

No właśnie - ale czego użyć ?

Nie znam się na instalacjach TVK - ale może chodzi o rozgałęźnik ?

r60108.jpg

Tylko jak podłączyć modem kablowy (do netu) - przed tym rozgałęźnikiem ?

> A co do gniazd - jak nie ma, jak są ?

OK, czyli coś tam jest... Dzięki ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z tym się zgadzam.

> No właśnie - ale czego użyć ?

> Nie znam się na instalacjach TVK - ale może chodzi o rozgałęźnik ?

> Tylko jak podłączyć modem kablowy (do netu) - przed tym rozgałęźnikiem ?

> OK, czyli coś tam jest... Dzięki

jeżeli zamierzasz mieć net z kablówki to uważaj jakiego rozgałęziacza chcesz użyć, większość wycina lub mocno ogranicza pasmo netu. Te używane przez operatorów sporo kosztują. To samo tyczy się gniazdek.

IMHO modem kablowy do szafy gdzie wchodzi kabel od operatora a później skrętka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak chcę to zrobić:

> Tylko nie wiem czy i jakie rozgałęźniki zastosować.

rozgałęźnik 1/2 musisz dostać od operatora i ma być dobrany tak, żeby działał

co do tego 1/8 to w przypadku TV analogowej to kupujesz prawdopodobnie byle jaki i będzie dobrze, nie wiem natomiast jak to jest w przypadku TV cyfrowej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...

> nie wiem natomiast jak to jest w przypadku TV cyfrowej

Zasadniczo tak samo. Może się jednak okazać, że będzie potrzebny wzmacniacz. Najpierw zrobiłbym jednak bez niego. Sygnał w kablówkach jest silny. Zawsze można dołożyć coś takiego:

bvs1030-1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a kablówka przez co daje neta ? jeśli przez kabel to chyba musi być gniazdko RTV/DATA -

> przynajmniej ja tak mam. z data wychodzi trójnik na neta i tuner.

> np.

Zgadza się. Ten pierwszy rozgałęźnik 1/2, na schemacie powinien być tego typu. Może wyglądać także tak:

170b0618b024.jpg

Generalnie to zapewnia kablówka.

Jeśli okaże się, że potrzebny jest wzmacniacz to wpinamy go przed rozgałęźnikiem 1/8 ale za tym rozgałęźnikiem TV/DATA od kablówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak chcę to zrobić:

> Tylko nie wiem czy i jakie rozgałęźniki zastosować.

Pamiętaj, że często do odbioru telewizji cyfrowej kablówki stosują SetTopBoxy. I nie do końca się da podzielić sygnał tak, żebyś mógł niezależnie oglądać programy na ośmiu telewizorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pamiętaj, że często do odbioru telewizji cyfrowej kablówki stosują SetTopBoxy. I nie do końca się

> da podzielić sygnał tak, żebyś mógł niezależnie oglądać programy na ośmiu telewizorach.

Podzielić się da zawsze. Zarówno sygnał jak i uprawnienia. Jedyny problem nie do przejścia to parowanie kart z dekoderami.

Wtedy po prostu nie da się uruchomić takiej karty w splitterze.

Warto się dowiedzieć jak jest w tej kablówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pamiętaj, że często do odbioru telewizji cyfrowej kablówki stosują SetTopBoxy.

To jest dla mnie oczywiste.

Planuję jeden (góra dwa) dekodery HD.

> I nie do końca się

> da podzielić sygnał tak, żebyś mógł niezależnie oglądać programy na ośmiu telewizorach.

Ale ja nie chcę oglądać na 8 telewizorach na raz yikes.gif

Osiem to jest punktów TV - żeby przy ewentualnym przemeblowaniu nie kuć ścian ani nie ciągnąć pajęczyn z przewodów.

Pewnie będą 2-3 odbiorniki. Jeden z dekoderem HD, reszta analogowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To jest dla mnie oczywiste.

> Planuję jeden (góra dwa) dekodery HD.

> Ale ja nie chcę oglądać na 8 telewizorach na raz

> Osiem to jest punktów TV - żeby przy ewentualnym przemeblowaniu nie kuć ścian ani nie ciągnąć

> pajęczyn z przewodów.

> Pewnie będą 2-3 odbiorniki. Jeden z dekoderem HD, reszta analogowo.

przemyślałeś miejsce gdzie będziesz miał ruter??

jak masz zaplanowane to doprowadź tam również koncentryk.

Rozumiem że wszystkie kable puszczasz w peszlu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już sobie nie planuj zbyt wiele.

Większość operatorów zawiesza dystrybucję kanałów analogowych. Już nie podzielisz sygnału TV na kilka pomieszczeń zlosnik.gif - chyba ze z dekoderem, ale to już bedzie za PLN'y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Już nie demonizuj. UPC niedawno uwolniło podstawowy pakiet i nawet karty nie trzeba. Dzieli się bez

> łaski.

Nie demonizuje. To zmiana interpretacji przepisów przez ZAIKS, wymusza na operatorach zamkniecie analoga. (wpierw tak było z radiem).

Teraz szukają kasy za TV.

Od 1 marca Vectra zamyka kanał analogowy TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

> Od 1 marca Vectra zamyka kanał analogowy TV.

Otwarty cyfrowy dzielisz tak samo jak analogowy. Wystarczy dokupić dekoder jeśli nie ma w telewizorze.

Ogólnie jest tendencja do uwalniania podstawowych pakietów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> po co koncentryk do routera?

Bo modem z kablówki dostaje sygnał po koncentryku?

Wiedząc gdzie będzie modem dołożyłem drugi koncentryk i pan z kablówki w skrzynce rozdzielił sygnał, a resztę robił w pokoju.

To było łatwiejsze niż doprowadzenie zasilania do skrzynki teletechnicznej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bo modem z kablówki dostaje sygnał po koncentryku?

> Wiedząc gdzie będzie modem dołożyłem drugi koncentryk i pan z kablówki w skrzynce rozdzielił

> sygnał, a resztę robił w pokoju.

ok, ale to w dalszym ciągu nie zienia faktu, że koncentryk się przydaje do modemu,a nie routera (2 osobne urządzenia, które mogą stać w różnych częściach mieszkania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ok, ale to w dalszym ciągu nie zienia faktu, że koncentryk się przydaje do modemu,a nie routera (2

> osobne urządzenia, które mogą stać w różnych częściach mieszkania)

U mnie akurat będą stały w jednym miejscu (o ile będą - nie wiem jeszcze jaki operator i w jakiej technologii).

Doprowadziłem do "punktu zbiorczego" dwa kable z klatki schodowej (skrętka i koncentryk) i wszystkie pozostałe kable z mieszkania. Połączę to sobie jak tylko będę chciał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie akurat będą stały w jednym miejscu (o ile będą - nie wiem jeszcze jaki operator i w jakiej

> technologii).

> Doprowadziłem do "punktu zbiorczego" dwa kable z klatki schodowej (skrętka i koncentryk) i

> wszystkie pozostałe kable z mieszkania. Połączę to sobie jak tylko będę chciał.

router dobrze jest umieścić w miarę w centralnym punkcie mieszkania, żeby wszędzie zasięg był OK ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> router dobrze jest umieścić w miarę w centralnym punkcie mieszkania, żeby wszędzie zasięg był OK

Nie.

Router może sobie stać gdzie, chce, Ty piszesz o access poincie WiFi.

(zazwyczaj w domu stosowane jest 2w1, ale nie jest to reguła).

Poza tym dobry sprzęt ma możliwość regulacji mocy sygnału - mój Asus pozwala dopalić ze standarowych 100mW do 400 mW. To wystarcza do ogarnięcia nie tylko mieszkania, ale całkiem sporego domku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I przy okazji - czemu nie ma prostych gniazd TVK + LAN ? (nie chodzi mi o badziewne gniazda

> "multimedialne" z kilkunastoma wyjściami - chciałbym 1xTVK + 1xLAN)

kupujesz 1xLAN i 1x puste, wiercisz otwor i wkrecasz beczke do koncentryka - tak u siebie bede robil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie demonizuje. To zmiana interpretacji przepisów przez ZAIKS, wymusza na operatorach zamkniecie

> analoga. (wpierw tak było z radiem).

> Teraz szukają kasy za TV.

> Od 1 marca Vectra zamyka kanał analogowy TV.

jak zawiesza? nic mi nie napisali, a tylko dzieki temu mam jeszcze tv - jakis 20letni 21" i tv vectra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie.

> Router może sobie stać gdzie, chce, Ty piszesz o access poincie WiFi.

> (zazwyczaj w domu stosowane jest 2w1, ale nie jest to reguła).

rozdrabniając się tak to access point też może stać gdzie chce, a wystarczy sensownie umieścić samą antenę

(zazwyczaj w domu stosowane jest 3w1, ale nie jest to reguła). wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.